Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Act aditional semnat doar de una dintre părți - valabilitate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Buna

Urmeaza sa semnez un act aditional(prelungire) pt o promisiune de vz-cump si mi a zis ca pot merge la biroul notarial sa semnez cu notarul doar ca mandatarul nu o sa fie prezent si mi se da asa foaia nesemnata, ala probabil va semna cand o avea drum pe la notariat ca nu se deranjeaza pt clienti. Este legal asa ceva ? Eu cum ma prezint apoi la banca cu aditionalele nesemnate de vanzator ? daca o sa fie nule hartiile ?

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdaxpop, on 20 martie 2017 - 19:28, said:

doar ca mandatarul nu o sa fie prezent si mi se da asa foaia nesemnata
Nu cred asta, poate n-ai înțeles bine și urmează să-l primești după ce semnează și celălalt. Nu e valabil dacă nu-i semnat de ambele părți.

#3
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Unui vecin i a dat foaia asa nesemnata de vanzator pt ca nu a fost prezent si nici in ziua de azi nu a luat alt exemplar de la ei.
Dar eu stiam de la alt notar ca si vanzatorul e obligat sa semneze in aceeasi zi.

Edited by daxpop, 20 March 2017 - 19:44.


#4
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
La notar nu iti da niciun act aditional semnat de vanzator sau de tine. Notarul o sa iti dea un duplicat semnat de el. Cel pe care o sa semnezi tu si eventual vanzatorul ramane la notar si notarul elibereaza duplicate dupa acesta pentru fiecare parte implicata.

#5
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Stiu ca pe duplicate nu se semneaza!
Ma refeream la actul in sine care se semneaza la notar impreuna cu vanzatorul. Mandatarul vanzatorului nu o sa fie prezent si eu semnez doar cu notarul!!!!!

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu e semnat de catre ambele parti, nu e valabil.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Adiționalul va face parte din contract și, precum contractul, trebuie semnat de toate părțile implicate. Funcționarul băncii te va trimite înapoi să aduci un exemplar semnat de toată lumea.

#8
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Care exemplar semnat de toate partile? Ala care ramane in arhiva motariatului?
Repet, celelalte parti implicate primesc duplicate ale actului aditionat care contin doar semnatura si stampila notarului. Eu nu cred ca notarul se risca sa ii dea duplicatul cumparatorului daca ar sti ca vanzatorul nu il va semna. Pana la urma vorbim de un act aditional de prelungire, nu de semnarea cvc.
Dar daca ai temeri ca nu va fi semnat de vanzator asteapta pana poate ajunge vanzatorul si atunci mergi si tu.

#9
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
pai asa o sa fac ! ms de raspuns

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Trebuie să scrie pe verso sau să aibă atașată o încheiere de autentificare:  

Quote

Prezentul duplicat s-a întocmit în X exemplare, de Y (numele notarului) astăzi ....
Rămân la părerea că nu ți-ar da notarul un act neautentificat, probabil îi permite să semneze când poate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate