Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Politia de frontiera

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
fan29

fan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2014

View Postdorin_2k, on 20 martie 2017 - 21:03, said:

Raspunde si la #10.
Eu locuiesc la 4 km de frontiera non EU. In 20 ani m-au oprit o singura data. Insa nu la mine in judet;)
Poate le pari dubios daca te-au oprit asa de des.
Da era dubios ce de fiecare data au gasit un portbagaj gol. Poate trebuie sa-l umplu cu ceva ca sa nu mai fiu dubios. 80% dintre ei dorm in papucii statului. La aparatura de care dispun pot sa urmareasca toata zona in care locuiesc si sa stie daca transport ceva dubios sau nu inca din momentul in care ies de pe poarta.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdorin_2k, on 20 martie 2017 - 21:03, said:

Eu locuiesc la 4 km de frontiera non EU. In 20 ani m-au oprit o singura data. Insa nu la mine in judet;)
Poate le pari dubios daca te-au oprit asa de des.
Mai faceam si noi pe "corectii" cu preoteasa din satul vecin pentru ca era tanara si frumoasa. :))))

ps. Abia acum am realizat ca OUG e din 2002, eu am fost militar in 2000-2001. Doamne ce batran sunt... Posted Image

#21
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postfan29, on 20 martie 2017 - 19:03, said:

Buna ziua. Politistii de frontiera au dreptul sau nu sa ceara  certificatul masinii si permisul de conducere?

FYI, si BCCO, si mascatii, Jandarmeria, etc., au dreptul sa-ti ceara TOATE actele.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Insa la intrebarea mea de la #10 tot nu vrei sa raspunzi. (a doua macar).

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbalauru69, on 20 martie 2017 - 21:20, said:


FYI, si BCCO, si mascatii, Jandarmeria, etc., au dreptul sa-ti ceara TOATE actele.
...sa nu exageram. Certificatul de nastere nu-l arat la nimeni! Posted Image

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nici cel de casatorie. Nici verigheta nu port. ;)

#25
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postericmario, on 20 martie 2017 - 21:25, said:

...sa nu exageram. Certificatul de nastere nu-l arat la nimeni! Posted Image

Tu exagerezi, desi intelegi foarte bine la ce m-am referit.

#26
fan29

fan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2014

View Postdorin_2k, on 20 martie 2017 - 21:24, said:

Insa la intrebarea mea de la #10 tot nu vrei sa raspunzi. (a doua macar).
In urma cu vreo 10 ani asa scria in carte de legislatie dupa care am dat examenul pentru obtinerea permisului, de atunci nu am mai citit legislatia.
Mi-a raspuns ca el stie care e legea iar eu nu am decat sa ma documentez.  Pana acuma am gasit in lege doar faptul ca au atributiile politiei rutiere doar in punctele de trecere a frontierei (a nu se confunda cu zona de frontiera care e 30 sau 60 km de la granita ).
In cei zece ani de cand conduc am mai fost oprit de vreo doua ori si stiau baietii localitatea din care sunt inainte sa se uite in buletin. Indiferent daca a fost vorba de politia rutiera, rurala, locala sau de frontiera am intampinat dificultati cu politistii trecuti de 40 (se cred un soi de demizei) si cu doamnele (doua la numar) care sincer erau putin in lumea lor: una a incercat sa ma convinga de faptul ca pasagerul din dreapta nu purta centura, desi el o purta si cealalta suparata de ce am oprit in spatele ei si nu in fata ei desi asta insemna sa blochez intrarea intr-o firma si asta la o oprire de rutina. Jos palaria in fata celor care au terminat academia, intotdeauna politicosi si cooperativi din experienta mea. Cred ca e timpul sa terminam cu angajarile astea dupa ochi si o pregatire de 6 luni daca nu ma inseala memoria.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postfan29, on 20 martie 2017 - 21:49, said:

Cred ca e timpul sa terminam cu angajarile astea dupa ochi si o pregatire de 6 luni daca nu ma inseala memoria.
Vom termina in momentul in care angajarile le vom face "noi".Posted Image

#28
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
@fan29 - nu am reusit inca sa inteleg ce anume te-a deranjat. Faptul ca aia "si-au permis" sa te opreasca si sa-ti ceara niste acte? Era vreo diferenta daca te oprea PR in loc de PF?

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Acum 10 ani era acelasi cod rutier. (2002). Are doar cateva articole modificate.

#30
fan29

fan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2014

View Postbalauru69, on 20 martie 2017 - 21:55, said:

@fan29 - nu am reusit inca sa inteleg ce anume te-a deranjat. Faptul ca aia "si-au permis" sa te opreasca si sa-ti ceara niste acte? Era vreo diferenta daca te oprea PR in loc de PF?
M-a deranjat ca am fost oprit de 3 ori in decurs de doua saptamani in acelasi loc intr-o zona rurala iar baietii,patru la numar, s-au lasat si asteptati desi nu mai aveau alta masina. Pai ce facem, oprim omul si ne uitam cum asteapta ca sa ne distram putin?

View Postdorin_2k, on 20 martie 2017 - 21:56, said:

Acum 10 ani era acelasi cod rutier. (2002). Are doar cateva articole modificate.
O perioada nu aveau dreptul nici sa verifice masina, era considerata proprietate personala si puteau sa o faca doar cu mandat.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Ai oprit la distanta mare de ei?
Opreai in dreptul celui ce ti-a facut semnal, deschideai geamul si vorbeai cu el.
Il aveai exact in dreptul tau. Nu aveai ce sa astepti. Doar daca nu te-ai mai dus inca 20 metri in fata.

#32
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postfan29, on 20 martie 2017 - 22:01, said:

M-a deranjat ca am fost oprit de 3 ori in decurs de doua saptamani in acelasi loc intr-o zona rurala iar baietii,patru la numar, s-au lasat si asteptati desi nu mai aveau alta masina. Pai ce facem, oprim omul si ne uitam cum asteapta ca sa ne distram putin?


O perioada nu aveau dreptul nici sa verifice masina, era considerata proprietate personala si puteau sa o faca doar cu mandat.

Si daca te opreau in locuri diferite, era mai bine?

O perioada nu aveau dreptul nici sa verifice masina, era considerata proprietate personala si puteau sa o faca doar cu mandat ... gata, mi-am dat seama cu cine vorbesc.

#33
fan29

fan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2014

View Postdorin_2k, on 20 martie 2017 - 22:04, said:

Ai oprit la distanta mare de ei?
Opreai in dreptul celui ce ti-a facut semnal, deschideai geamul si vorbeai cu el.
Il aveai exact in dreptul tau. Nu aveai ce sa astepti. Doar daca nu te-ai mai dus inca 20 metri in fata.
In fata individului am oprit, insa el a plecat s-a retras si dupa vreun minut a venit  altul. Dupa cum am mai zis, erau patru si probabil se plictiseau. Pentru ei probabil nu era mult timp, insa pentru mine un minut pierdut asa doar de dragul de a sta e mult.

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred ca dupa un minut a venit altul. Si asta de toate cele 3 opriri.
Totusi cum in fata lui ai oprit?
El era pe axul drumului. Opreai exact in dreptul lui. Il aveai fix in stanga ta.
Daca el se retragea, plecai linistit.

De unde ai scos-o pe aia cu proprietate privata? E un mit doar.

Iar mi se confirma: ar trebui la reinoirea permisului sa se sutina testul 22/26 de legislatie.
Multi circula dupa reguli discutate in familie cu copiii si parintii, seara la gura sobei.

Edited by dorin_2k, 20 March 2017 - 22:20.


#35
fan29

fan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2014

View Postdorin_2k, on 20 martie 2017 - 22:18, said:

Nu cred ca dupa un minut a venit altul. Si asta de toate cele 3 opriri.
Totusi cum in fata lui ai oprit?
El era pe axul drumului. Opreai exact in dreptul lui. Il aveai fix in stanga ta.
Daca el se retragea, plecai linistit.

De unde ai scos-o pe aia cu proprietate privata? E un mit doar.
Asta tin minte de la stiri, s-a iscat un scandal,se plangeau ca nu isi pot face munca si dupa cateva luni a fost modificata legea, e drept ca era demult, ma refer aici la politia de frontiera.
Nu la toate opririle ci la ultima m-a pus sa astept.
In fine, ma intereseaza daca are dreptul sa-ti ceara actele masinii sau nu, de permisul de conducere a zis i el ca nu are dreptul sa-l ceara.
Cand locuiesti intr-o zona rurala lumea se cunoaste, am mai spus ca inainte m-au oprit de vreo 3-4 ori in decurs de 10 ani si ma intreba politistul ce mai e nou in localitate inainte sa-i inmanez buletinul desi nu era localnic si nu il cunosteam. Lucrez, nu am nici locuinta de sute de mii si nici masina de zeci de mii de euro. Sunt in schimb altii care nu lucreaza nicaieri si se plimba toata ziua si aia nu sunt suspecti, dar sa nu intram in detalii pentru care nu am dovezi.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu te mai uita la teveu. Se dau stiri de scandal fara nicio baza. Vezi isteria cu cartea de salvare, vesta la turisme, cauciucuri de iarna pana pe 31 martie....
Toate-s abureli pt a umple spatiu de emisie.
Citeste si respecta oug.
Nu trebuie sa stai la discutii amicale cu politistul ce te opreste (mai ales ca nu-i cunosti).

Ei au serviciul lor, eu pe al meu. Fiecare cu atributiile lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate