Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Gard bordurat cu policarbonat

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu e obligatoriu

#20
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 23.02.2007

 myshyk, on 20 martie 2017 - 19:56, said:

Daca ai si vreun caine care sa sara pe gard si sa latre de cate ori i se nazare ca trece cineva pe langa  gard, vei obtine o frumusete de gard bordurat cu franjuri de policarbonat. Si mai ales, la policarbonatul de 6 vei avea si niste onduleuri, o minunatie. Mai gandeste-te bine inainte de a arunca degeaba niste bani.Mai uita-te la alte garduri, sa vezi si ce frumos arata policarbonatul in care apare condensul, sau se infiltreaza apa,....
Poate nu te crede Posted Image

Attached Files

  • Attached File  01.png   1.5MB   192 downloads


#21
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
E de ajuns daca vopsesc teava doar cu o vopsea normala sa nu rugineasca?

#22
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.09.2008

 daniMMM, on 08 aprilie 2017 - 14:35, said:

E de ajuns daca vopsesc teava doar cu o vopsea normala sa nu rugineasca?
+ grund si capace in capatul tevii

#23
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 dell99, on 08 aprilie 2017 - 20:36, said:

+ grund si capace in capatul tevii
+ o gaura la baza tevii/ stilpului la 1/2 cm deasupra solului ...Un fi 10 este suficient .

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 dell99, on 08 aprilie 2017 - 20:36, said:

+ grund
Vopselele 2 in 1 nu sunt bune?

Edited by daniMMM, 09 April 2017 - 06:47.


#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 06.01.2014

 86-APP, on 09 aprilie 2017 - 06:13, said:

+ o gaura la baza tevii/ stilpului la 1/2 cm deasupra solului ...Un fi 10 este suficient .
Pentru ...  ?

#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 cristobob, on 09 aprilie 2017 - 06:49, said:

Pentru ...  ?
Pentru siguranta , daca intra apa in stilp , condens , sa se poata evapora , sa nu se " manince" stilpul pe interior .

#27
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.09.2008

 daniMMM, on 09 aprilie 2017 - 06:47, said:

Vopselele 2 in 1 nu sunt bune?
Oice lucru 2 in 1 nu are calitatile fiecaruia luate separat. Nu iti ia mult sa cureti un pic tevile si sa le dai cu grund inainte de vopsea, vor rezista sta mai mult. Eu la cateva din lipsa de chef nu am mai dat cu grund si dupa 1an jumate fix alea cu flori de rugina, nu poti acoperi cu o mana de vopsea fiecare zona si apa isi face loc (am si cateva zeci de m in zona de actiune a aspersoarelor, pe acolo incepe sa se vada).

Edited by dell99, 09 April 2017 - 07:35.


#28
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.12.2008
Am cumparat o poarta mare de fier de la pravalie si o poarta mica Este vorba de poarta de la strada de la o casa de la sat.  Acuma vreau sa  prind niste policarbonat celular fumuriu sa nu se vada inauntru. Cat de gros sa fie? Cu ce sa le prind? Cu pop nituri, mai trebuie niste saibe? sau sa le prind cu niste autoforante. Cam cat de des sa nu le rupa vantul? Vad ca multa lume are acest tip de combinatii de material, bare de teava profilata si policarbonat celular.  Nu stiu cat rezista dar este cel mai ieftin .12-15 lei/mp. Multumesc celor ce ma pot ajuta

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Merge si policarbonat de 4mm. Nu merge cu popnituri, strang prea tare si deformeaza. Autoforante cu capul lat cam la 30 de cm unul de altul pe minim doua randuri, unul sus si unul jos. Daca modelul portii permite atunci merge si un rand la mijloc, daca nu macar 2-3 suruburi la mijloc.

Asa ceva  http://www.rocastnor...saiba-p164.html

Daca pui policarbonatul cu celulele pe verticala sa pui ori bagheta de acoperire sus ori sa infunzi partea de sus cu silicon transparent, altfel o sa intre apa si cand ingheata il umfla, deformeaza si sparge celulele. Plus ca o sa faca mucegai in interior si o sa arate urat.

  Atentie la montajul portilor din comert. Au cadrul din teva cu perete de 1.5mm grosime si se gaureste repede la sudura. Cel putin alea din Dede si Leroy.

Edited by PoeOvidiu, 27 February 2018 - 09:36.


#30
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Incercati sa montati cu autoforante cu cap plat pt surubelnita ...sa nu plingeti dupa policarbonat .
Cel mai sigur este cu cap hexagon .

#31
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 daniMMM, on 20 martie 2017 - 16:24, said:

Vreau sa fac un gard de 12 m lungime din panou gard bordurat zincat de 2000x2000 mm si policarbonat semitransparent de 6mm.Voi baga teava rectangulara de 50x30mm in  gropi de 40x40 cm adanci de 50 cm.Intrebari :Cum prind trainic panoul bordurat de teava si policarbonatul de panoul de gard?Teava de 50x30mm e indeajuns de trainica? Multumesc
E trainic, e trainic. Din pacate policarbonatul cam lasa de dorit. Te tine doar cativa ani si depinde de cat il bate soarele si de cat de tare e vantul. Pe al meu la luat vantul dupa vreo 5 ani si nu a stat in soare. Era prins cu autoforante pentru surubelnita si saibe cauciucate. Acum e prins cat de cat cu soricei si astept primavara sa-l schimb.

 daniMMM, on 08 aprilie 2017 - 14:35, said:

E de ajuns daca vopsesc teava doar cu o vopsea normala sa nu rugineasca?
Nu. Cumperi vopsea 3 in 1. Daca vrei sa nu muncesti ca fraierul in fiecare an asa cum am facut eu.

Edited by Clovis, 27 February 2018 - 19:14.


#32
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.12.2008

 PoeOvidiu, on 27 februarie 2018 - 09:29, said:

Merge si policarbonat de 4mm. Nu merge cu popnituri, strang prea tare si deformeaza. Autoforante cu capul lat cam la 30 de cm unul de altul pe minim doua randuri, unul sus si unul jos. Daca modelul portii permite atunci merge si un rand la mijloc, daca nu macar 2-3 suruburi la mijloc.

Asa ceva  http://www.rocastnor...saiba-p164.html

Daca pui policarbonatul cu celulele pe verticala sa pui ori bagheta de acoperire sus ori sa infunzi partea de sus cu silicon transparent, altfel o sa intre apa si cand ingheata il umfla, deformeaza si sparge celulele. Plus ca o sa faca mucegai in interior si o sa arate urat.

  Atentie la montajul portilor din comert. Au cadrul din teva cu perete de 1.5mm grosime si se gaureste repede la sudura. Cel putin alea din Dede si Leroy.
Multumesc de raspuns. Sunt de la Dedeman. La niste autoforante ma gandeam si eu, dar care au niste saibe de Al+guma. Merg insurubate cu hexagonul de 10 sau 8mm. Am sa dau rusinea la o parte si am sa sun la vreo 2 case din astea noi,  sa vad cum le-au prins si altii. Caci pe din afara nu se vede. Cand o sa sudez balamalele o sa fie distractie. Am mai sudat ( de fapt au fost mai mult incercari de sudare caci am cam gaurit materialul). Acuma am un aparat cu inverter si pot regla  curentul. Sunt tare curios aparatul meu cu trafo era rau sau eu n-am mana de sudor. Sa vina caldurica. Sa putem lucra.

#33
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 10.12.2008

 daniMMM, on 08 aprilie 2017 - 14:35, said:

E de ajuns daca vopsesc teava doar cu o vopsea normala sa nu rugineasca?
Eu folosit grund  din asta nou ce este de vanzare in comert si  vopsea Kober  iar  cand nu am mai avut Kober amd dat cu policolor peste grund la niste  stalpii ce au stat afara. Razultatul: Dupa 2 ani Koberul s-a exfoliat Policolorul la 2 ani arata bine. Dupa 4 ani  policolorul s-a exfoliat si el . Am incercat cu 3 in 1 Deko Profesional verde, 25 lei la juma de litru, direct pe rugina, Acuma dupa 2 .5 ani arata inca foarte bine. Ce o fi mai incolo nu stiu.Sa nu uit cand eram copil am vopsit la o terasa un fier U de 80, U ce era   folosit pentru scurgerea apei.. Am dat prima data cu minium de plumb, in 1966 parca era. In vara lui 2015 am revopsit. Am ramas impresionat ce bine arata miniumul de plumb  pe dinauntru fierului U de 80, prin care curgea apa, Parca a iesit din metal vopseaua aceea.. Si au trecut 49 de ani, 49 de ierni si 49 de veri! Parca era vopsit astazi, nu ieri. Pacat ca nu se mai fac vopsele/ grunduri din acelea. Am mai folosit grunduri industriale din Germania. Tot nu mai au calitatea acea. Vopselele de astazi sunt cu apa. Alea vechi erau numai cu ulei de in.

Edited by mihaisilcom, 27 February 2018 - 21:32.


#34
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 mihaisilcom, on 27 februarie 2018 - 20:36, said:

Multumesc de raspuns. Sunt de la Dedeman. La niste autoforante ma gandeam si eu, dar care au niste saibe de Al+guma. Merg insurubate cu hexagonul de 10 sau 8mm. Am sa dau rusinea la o parte si am sa sun la vreo 2 case din astea noi,  sa vad cum le-au prins si altii. Caci pe din afara nu se vede.
  Merg si alea cu saiba cu cauciuc. Sunt chiar mai bune dar sunt inestetice. La alea cu cap de 8mm ia un surub M10 cu cap imbus si il prinzi in bormasina. Tubularele nu prea rezista. Cu surubul ala bagi cateva mii de autoforante.  Folosesti capul surubului pe post de tubulara.

Edited by PoeOvidiu, 28 February 2018 - 07:52.


#35
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Clovis, on 27 februarie 2018 - 19:16, said:


Cumperi vopsea 3 in 1.
Recomand si eu vopseaua de la kober. Numai din aceasta am folosit si este foarte buna. Am cumparat-o de la Hornbach

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
E ok kober. Eu folosesc lovitura de ciocan de la ei.
In rest folosesc grund Pitura parca tot de la Kober  si vopsea cu uscare rapida Danke. Danke folosesc pentru paleta de culori . La 3 in1 griul e oarecum argintiu si parca e metalizat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate