Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Parc auto masini rulate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
Salutare. cat de safe si cat de serioase sunt parcurile auto rulate de la noi din tara. nu ma refer la reprezentante. mint si astia la nr. de km? unde ar fi mai sigur la ei sau la un samsar fara parc(masini aduse din afara) a avut cineva ocazia si curajul sa cumpere dintr-un parc de genul? multumesc

#2
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Pf sau PJ,masinile sunt aceleasi,difera adaosul mult mai mare al parcurilor.

Edited by bolo, 20 March 2017 - 15:32.


#3
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
ma gandesc ca intr-un parc auto ai mai multe optiuni de alegere.

#4
Margelatul_TR

Margelatul_TR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.02.2017

 bolo, on 20 martie 2017 - 15:31, said:

Pf sau PJ,masinile sunt aceleasi.
Corect ! Iar 90 % din masinile vandute de ei  au fost detinute de un proprietar batran, care a tinut masina doar in garaj, fara incidente auto si neaparat rulaj mic de km

#5
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

 cooze28, on 20 martie 2017 - 15:34, said:

ma gandesc ca intr-un parc auto ai mai multe optiuni de alegere.
Si o alegi pe cea pe care vor ei sa o vanda...

#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 cooze28, on 20 martie 2017 - 15:23, said:

Salutare. cat de safe si cat de serioase sunt parcurile auto rulate de la noi din tara. mint si astia la nr. de km?

Exact la fel de seriosi ca samsarii din autovit. :)

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In general, firmele care administreaza parcurile auto, ofera documente pentru masini (in sensul ca primesti o garantie de 12 luni plus eventuale promotii, desi mai rar). Preturile sunt mult mai mari din motive evidente (angajati, spatiu de depozitare, servicii aditionale depozitarii, revizii etc).

Fara a face o reclama anume, Meridian mi-a facut o impresie destul de buna (parca si Tiriac are, dar fiind masini premium, nu m-am uitat in ograda lor, nu ma lasa bugetul :)  )

#8
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Nu stiu daca iti poate raspunde cineva la modul general. Exista si parcuri cu reviewuri bune, dar chiar si alea au scapari. Vorbim de masini SH, nu poate prezice nimeni daca masina va necesita sau nu cheltuieli mari.
Cei care ofera garantie (atentie la conditii si termeni) au pretul mai mare. Scopul lor este sa faca profit, asa ca vor face cu siguranta toate smecheriile care se fac ca sa vanda mai scump si mai bine. Doar ca ei vor fi mai bine acoperiti, neriscand "minciuni" care pot fi probate imediat.
Un parc auto mi se pare o solutie comoda, pentru unii care vor sa vada mai multe masini, dar nu au timp/chef sau nu stiu sa programeze 10 intalniri cu proprietari diferiti fara sa isi distruga programul pe 5 zile.
Cum scopul tau e gasirea unei masini cat mai bune in primul rand si apoi cat mai ieftina, iti recomand sa cauti in toate sursele: parcuri, targuri, samsari, pf etc.

#9
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

 disturbed, on 20 martie 2017 - 15:47, said:

Cei care ofera garantie (atentie la conditii si termeni) au pretul mai mare.
PJ sunt obligate sa asigure garantie.

#10
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
https://masinapotriv...pareri-dealeri/

citeste aici, cred ca e cel mai complet ghid al samsarilor, firmelor si parcurilor auto din tara

Edited by Maryus89, 20 March 2017 - 16:48.


#11
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Samsar fara parc. La parc in pret platesti si salariile sclavilor de pe acolo, taxele firmei etc. Garantia e doar la motor si cutie daca e. Despre accidente si nr de km nici ei nu iti pot garanta. iti zic ceva gen "noi am verificat elementele de siguranta insa nu putem spune exact ca nu a avut accident sau ca nr de km sunt reali".

#12
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Probleme pot sa apara si la samsara si in parcurile auto. Nimeni nu iti garanteaza nimic. Mai ales ca vorbim de masini sh.
Stiu pe cineva dintr-un service care cu asta se ocupa: ia ceva masini de pe nu stiu de unde (mai ales lovite), le repara, le vopseste frumos si pe urma o livreaza in parc. Si tu o iei de buna. Bine, acum generalizam, dar se intampla!

Eu m-as feri si de unii si de altii. Cel ai bine si mai sigur, atunci cand e posibil, desigur, e de la prieteni, cunoscuti (si cihar si asa, si chiar si atunci poti avea surprise). Sau direct din anunt, de la proprietar (nu samsara). Si mergeti cu masina in service, o pune pe rampa, o baga pe tester si vezi exact ce si cum. Eventual costul acelor repratii (pe care oricium trebuie tu sa le suporti mai devreme sau mai tarziu) il poti scade din pret.

Edited by colombo2003, 20 March 2017 - 18:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate