Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Firma de mobila SC UNICAN SA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am facut acest topic pt a va arata ce fel de "calitate" ofera firma de mobila UNICAN.

La doar 3-4 luni de la montaj majoritatea usilor mi s-au exfoliat (7 din 10 usi, mai exact). Au fost trimise la garantie (la Suceava, fiindca oamenii doar intermediaza, nu produs, de fapt), cu promisiunea ca vor fi gata in "maxim 1 saptamana". Au trecut de atunci 20 de zile, cand m-au informat ca li s-a stricat ceva utilaj si ca, deh, trebuia sa astept repararea lui, INCA 35 de zile (asa estimeaza ei).

Vreau sa spun ca aceasta firma nu si-a onorat ABSOLUT NICIO PROMISIUNE de cand am inceput sa discut cu ei si pana in ziua de astazi. Sunt cei mai mare neseriosi si am facut cea mai mare greseala sa cumpar de la ei.
Pana le virezi banii sunt lapte si miere, apoi nu mai dau 2 bani pe tine! Nu dau 2 bani pe clienti, isi bat efectiv joc de ei.

Ca sa nu stau atata timp fara bucatarie le-am sugerat mai multe optiuni de rezolvare:
- sa faca reparatia la alta firma
- sa-mi faca alte fronturi, alt model/culoare, mai bune calitativ
- si, in ultima instanta, sa-mi plateasca despagubiri pt aceasta perioada in care stau fara bucatarie

N-au vrut sa auda de niciuna dintre variantele propuse si nici nu i-a interesat faptul ca ma afecteaza nefunctionalitatea bucatariei pe care am dat un sac de bani.

NU RECOMAND aceasta firma sub nicio forma! Ascultati de la cineva care e patit, si mai sunt multi altii cu probleme similare! Sectiunea de review-uri de pe FB si-au inchis-o, iar toti cei care au reclamat in comentarii calitatea execrabila au fost blocati si comentariile lor sterse. Tipic caracteristic unei firme de 2 bani.

Aceasta este, de departe, cea mai neserioasa firma cu care am avut vreodata ocazia sa colaborez. MARE ATENTIE daca va ganditi sa cumparati de la ei! Sunt atatea alte firme de profil, prostia mea ca m-am gasit sa cumpar de la cei mai neseriosi!

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 20 March 2017 - 11:59.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai la ce calitate te astepti la o mobila din carton presat si apoi o foaie de placaj frumos desenata lipita peste cartonul respectiv :))) ?

#3
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
La ce i s-a promis cand a platit.
Mobila ta de bucatarie este din nuc de la 1800?
ANPC, OP.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 JohnSmith, on 20 martie 2017 - 12:06, said:

La ce i s-a promis cand a platit.
Mobila ta de bucatarie este din nuc de la 1800?
ANPC, OP.

E din lemn masiv Posted Image

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sunt de acord cu acele finisaje dezlipite sa-i intrebi de sanatate, insa nu inteleg un lucru, cu ce este de vina firma ca ai belit colturile? observ ca mai toate sunt lovite.

unele chiar cu tentative de "reparatie". utilizarea necorespunzatoare nu face obiectul garantiei. daca tu ai fi firma si ai vinde mobila, pe care clientul o foloseste pe post de tras la tinta, tu ai repara asa ceva pt ca i s-ar fi stricat in garantie?

ca au bube-n cap e una, dar cand inceci sa le mai faci si tu altele, deja e alta situatie

#6
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Canturile au fost lipite prost si s-au dezlipit. Placile nu s-au stricat, trebuie recantuit.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
mi se pare mie sau sunt dezlipite de caldura de la cuptor/aragaz?

#8
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
E aragaz chestia argintie ?
Daca e pus direct pe placa de PAL e posibil orice.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006
Ultimele doua poze n-au treaba cu aragazul.
Munca de rahat facuta de oameni asemenea.Nu conteaza materialul sau pretul,concluzia este aceeasi.

EQUANT
Ai oferta,contract de lucrari,situatie de lucrari,receptie la mobila respectiva?Daca n-ai degeaba apelezi la ANPC sau orice alt organism alt statului.
Daca ai,baga repede reclamatia.Inainte de asta citeste ce scrie la garantii,modul de rezolvare al acestora si eventualele despagubiri.

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Aia din poza a doua e mașină de spălat vase. Din câte știu căldura cwbiesw din mașină când deschizi ușa imediat după terminarea programului e de 65-70 grade. Plus umezeala mare ceea ce ajuta mult la dezlipitul canturilor sau a foliei PVC care îi mult mai subțire și cu strat de adeziv infim.

Ghinion de neșansă.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Daca este plastic invelisul exterior, acesta a fost afectat de termperatura.
Ideea este ca trebuia sa tina, dar oricine face mobila azi si noi cumparam de und eeste cel mai ieftin.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca e in garantie trebuie sa repare firma pe banii ei, deoarece au foacut proiectul si au executat conform proiectului.
Daca s-a stricat din cauza caldurii este greseala de proiectare si pe langa reparat trebuie sa vina si cu o solutie corecta astfel incat sa nu se mai strice.

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator, daca ai sa te documentezi, ai sa vezi de ce nu sunt recomandate fronturile infoliate la bucatartii... sau macar ce precautii trebuie luate in legatura cu ele

altfel, departe de mine intentia de a spala firma unican, dar asta e procedura, ei n-au nici o vina ca ti s-au stricat tie fronturile... practic e un singur fabricant de fronturi infoliate in toata romania!
doar fronturile defecte vor fi infoliate din nou... n-au cum sa schimbe finisajul la toate fronturile!

la alea cantuite cu ABS, se observa sparturi la colturi... dar avand in vedere ca sunt niste fronturi atipice, in unghi, greu de realizat si de aliniat, e acceptabil

cu ce-ti afecteaza lipsa fronturilor, functionalitatea bucatariei?!?

ca nu se tin de cuvant?... aici nu pot sa te contrazic!

Edited by Nero-d, 20 March 2017 - 15:02.


#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Daca se determina ca nu este vina utilizatorului, se repara pe garantie.
Tinand cont de calitatea produselor si de faptul ca cineva a acordat garantie pentru o mobila de bucatarie sensibila la abur, apa si caldura, trag doua concluzii:
1. Nu onoreaza garantiile;
2. Habar nu au ce vand.

 Nero-d, on 20 martie 2017 - 14:56, said:

AM eu asa ceva. In fata aburului, nu fac nimic. Cele de deasupra plitei, la hota si deasupra masinii de spalat vase, sunt compromise.
Ma bate gandul ca data viitoare sa iau cea mai proasta mobila. Asa, ma innoinesc mai des, nu de alta, dar am platit aproape 5000 pentru o bucatarie relativ mica. Nu este pal, ci carton presat sau cum ii spune (un fel de hartie, nu stiu..mdf oare?), ca daca ar fi fost din pal, probabil c anu ar fi rezistat nici un an in stare buna. Am mobila din 2011.

#15
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Cre'că depinde de mâna lui Dorel și de material. Eu am bucătărie de 15 ani aproape, și nu s-a dezlipit niciun cant (cant de-ăla lipit cu fieru' de călcat nu alte tipuri). Nici măcar în zona unde se ridică aburii de la oală de ciorbă (aburii ajung tangent la dulap, în lateral, nu fix sub dulap). Nici pe la uși, tăiate pe rotund. Însă Dorei din aceeași echipă mi-au făcut cu mine de față o măsuță de flori, care a stat tot în bucătărie, dar nu direct în aburi, și acolo s-a dezlipit (în ceva ani).

#16
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 MembruAnonim, on 20 martie 2017 - 11:58, said:


N-au vrut sa auda de niciuna dintre variantele propuse si nici nu i-a interesat faptul ca ma afecteaza nefunctionalitatea bucatariei pe care am dat un sac de bani.

La Anpc ai trimis reclamatie??...sau e luata pe firma...sa facem si noi o rromie...

#17
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 Brainie, on 20 martie 2017 - 15:29, said:

Cre'că depinde de mâna lui Dorel și de material. Eu am bucătărie de 15 ani aproape, și nu s-a dezlipit niciun cant (cant de-ăla lipit cu fieru' de călcat nu alte tipuri). Nici măcar în zona unde se ridică aburii de la oală de ciorbă (aburii ajung tangent la dulap, în lateral, nu fix sub dulap). Nici pe la uși, tăiate pe rotund. Însă Dorei din aceeași echipă mi-au făcut cu mine de față o măsuță de flori, care a stat tot în bucătărie, dar nu direct în aburi, și acolo s-a dezlipit (în ceva ani).

Daca in perioada de iarna au bagat placile la prelucrat direct de afara asta se intampla ... In mod normal firmele serioase au o zona tampon unde aduc materialele la temperatura optima pt taiat, prelucrat si cantuit. Posibil sa fi mers pe repede inainte si sa fi pus placile reci la taiat si cantuit ... Asta ar fi inca o varianta. La fel se intampla si la lemn cand nu se prelucreaza/usuca ca la carte.

Producatorul teoretic trebuie sa asigure garantia daca  a vandut mobila de bucatarie  iar utilizatorul sa plateasca eventualele daune aparute datorita folositii necorespunzatorare (aici variantele vizibile/demonstrabile nu ca I se pare cuiva ca s-a intamplat ceva).

Oricum pare ca e lucratura slaba nu pot nega dar depinde si la ce pret si in ce termen ... As fi curios sa vad o poza generala si un pret pe total, asa pe bucati tragem spre o parte clar ...

#18
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Ar trebui facut un topic STIKY cu țeparii, fie firme fie indivizi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate