Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

OOP PHP - Începător

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#1
Andrey__

Andrey__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 30.06.2012
Salutare!

Sunt începător, începător, în OOP și sunt destul de multe lucruri care nu le înțeleg. Aș fi vrut să pun întrebări aici despre lucrurile care nu le înțeleg.... dar nici nu știu cu ce să încep...

Vrea cineva să mă pună să fac ceva, să am cu ce îmi bate capul, ca mai apoi să mă corecteze ?

Mulțumesc!

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
ok
explică-mi pe larg şi cu amănunte amănuţite ce e OOP şi cu ce se ocupă.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016

View Postsarac.lipit, on 20 martie 2017 - 08:45, said:

ok
explică-mi pe larg şi cu amănunte amănuţite ce e OOP şi cu ce se ocupă.
Ca si cum el nu poate sa caute pe Google.

Invata mai intai limbajul, gandeste-te la un proiect mic si incearca sa-l termini. Daca nu stii ceva (dupa minute bune de incercare) atunci cere ajutor pe stackoverflow. Acel site este dedicat pentru programare.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAndrey__, on 20 martie 2017 - 01:27, said:


Vrea cineva să mă pună să fac ceva, să am cu ce ĂŽmi bate capul, ca mai apoi să mă corecteze ?


Da.

Hai să începem cu un proiect simplu, ca să înveți mai întâi modul de lucru.

Scrie un joc de X și 0.

Vreau să o faci în pași mărunți, ușor de înțeles și pentru tine, și pentru mine.

Primul pas:

Proiectul trebuie să aibă un singur commit, și să afișeze mesajul "hello, world" într-o clasă TicTacToe\HelloWorld, iar încărcarea acesteia să se facă automat de un loader PSR-4 generat de composer.

Nu te speria dacă nu înțelegi nimic din ce îți cer. Documentează-te de pe google cât mai mult, și unde chiar te blochezi, vino aici cu aceste două lucruri:

1. Descrierea problemei
2. Căutările cheie folosite pe Google dar care nu te-au ajutat


Eu sunt dispus să te ajut și vei învăța multe, însă trebuie să îmi respecți și să îmi urmezi disciplinat cerințele, altfel nu voi considera că meriți investiția mea de timp.

Când ai finalizat acest prim pas, vino cu adresa proiectului pe github.

Te aștept cu URL sau cu probleme punctuale de care te lovești, fiecare cu cele două subpuncte 1. și 2.

#5
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostAndrey__, on 20 martie 2017 - 01:27, said:

Salutare!

Sunt începător, începător, în OOP și sunt destul de multe lucruri care nu le înțeleg. Aș fi vrut să pun întrebări aici despre lucrurile care nu le înțeleg.... dar nici nu știu cu ce să încep...

Vrea cineva să mă pună să fac ceva, să am cu ce îmi bate capul, ca mai apoi să mă corecteze ?

Mulțumesc!
http://www.killerphp...t-oriented-php/
PS: in domeniul programarii daca te vei baza intotdeauna pe altcineva sa te dadaceasca atunci ai inceput cu stangul.In acest domeniu auto-didactia este o cerinta necesara.

#6
CakeDieNow

CakeDieNow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.09.2016
Simuleaza OOP in C (nu C++) si vei intelege foarte bine paradigma .

Edited by CakeDieNow, 20 March 2017 - 21:22.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostCakeDieNow, on 20 martie 2017 - 21:22, said:

Simuleaza OOP in C (nu C++) si vei intelege foarte bine paradigma .

E o tehnică bună de a înțelege ce e aia obiect și ce e aia vtable, dar nu e suficient pentru a stăpâni întreaga paradigmă.

#8
CakeDieNow

CakeDieNow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.09.2016

View PostOriginalCopy, on 21 martie 2017 - 07:34, said:

E o tehnică bună de a înțelege ce e aia obiect și ce e aia vtable, dar nu e suficient pentru a stăpâni întreaga paradigmă.

Eu consider ca C-ul poate interpreta OOP-ul foarte bine (chiar si concepte precum Inheritance sau Polymorfism) dar desigur , nivelul de dificultate este mult mai mare iar efortul de a realiza ceva este nefast.

#9
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostCakeDieNow, on 21 martie 2017 - 21:48, said:

Eu consider ca C-ul poate interpreta OOP-ul foarte bine (chiar si concepte precum Inheritance sau Polymorfism) dar desigur , nivelul de dificultate este mult mai mare iar efortul de a realiza ceva este nefast.
Da poate, dar ideea este ca suntem la sectiunea de "Incepatori" la...PHP. Iar tu ii cam sugerezi paradigme in C. :D

Edited by lightpoint, 21 March 2017 - 22:26.


#10
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postlightpoint, on 20 martie 2017 - 21:19, said:

http://www.killerphp...t-oriented-php/
PS: in domeniul programarii daca te vei baza intotdeauna pe altcineva sa te dadaceasca atunci ai inceput cu stangul.In acest domeniu auto-didactia este o cerinta necesara.

E recunoscut faptul ca in Romania nu exista cultura mentoratului. Acuma se vede cine e de vina :)

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postrepublicall, on 21 martie 2017 - 23:30, said:



E recunoscut faptul ca in Romania nu exista cultura mentoratului. Acuma se vede cine e de vina :)

Nu neg că parțial e și vina noastră, a celor care vor să mentoreze, dar din experiența mea, nici studenții nu știu să se lase mentorați. Și am destulă experiență cu încercări d-ăstea - sute de doritori care mi-au trecut prin mână, în afară de 10+ ani pe forum.

Majoritatea renunță, pentru că vor să fie ușor și rapid.

Societatea românească nu e construită așa încât să te învețe să stai cu burta pe carte 8 h / zi timp de 2-3 ani, "doar" ca să devii angajabil.

Nimeni nu le spune novicilor că, pentru a ști cu adevărat programare (nu doar să fii angajabil), trebuie să fi programat zi de zi, 5-10 ani la rând.

OOP nu îl stăpânești doar simulând în C. "Stăpânești" implică mult mai mult: patterns, antipatterns, arhitectură, UML, BPMN, etc. Implică a ști avantajele și dezavantajele fiecărei abordări pentru orice problemă în mod intuitiv.

Intuiția aia nu o poți dobândi simulând OOP în C. E un pas bun, dar e doar 0.1% din pașii necesari.

Eu așa definesc "a stăpâni".

Nu cârpeli, ci aptitudini pe bune.

#12
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017
Daca tot va place paradigma OOP in C de ce nu-i recomandati userului cartea lui Axel-Tobias Schreiner "Object-oriented Programming in ANSI-C".Aici aveti linkul catre carte: https://www.cs.rit.e...s/books/ooc.pdf

Edited by lightpoint, 22 March 2017 - 10:59.


#13
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

View PostOriginalCopy, on 20 martie 2017 - 17:27, said:

Da.

Hai să începem cu un proiect simplu, ca să înveți mai întâi modul de lucru.

Scrie un joc de X și 0.

Vreau să o faci în pași mărunți, ușor de înțeles și pentru tine, și pentru mine.

Primul pas:

Proiectul trebuie să aibă un singur commit, și să afișeze mesajul "hello, world" într-o clasă TicTacToe\HelloWorld, iar încărcarea acesteia să se facă automat de un loader PSR-4 generat de composer.

Nu te speria dacă nu înțelegi nimic din ce îți cer. Documentează-te de pe google cât mai mult, și unde chiar te blochezi, vino aici cu aceste două lucruri:

1. Descrierea problemei
2. Căutările cheie folosite pe Google dar care nu te-au ajutat


Eu sunt dispus să te ajut și vei învăța multe, însă trebuie să îmi respecți și să îmi urmezi disciplinat cerințele, altfel nu voi considera că meriți investiția mea de timp.

Când ai finalizat acest prim pas, vino cu adresa proiectului pe github.

Te aștept cu URL sau cu probleme punctuale de care te lovești, fiecare cu cele două subpuncte 1. și 2.

Nu a mai revenit initiatorul? Eu as accepta provocarea asta.

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005
Pai ce te opreste?

#15
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Nu stiam/stiu daca (mai) e valabil si pentru mine.

Edited by wolfenste, 21 June 2018 - 18:58.


#16
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Daca OriginalCopy a dat like, o sa consider ca sunt acceptat sa incerc, nu mai astept veo confirmare explicita.

#17
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postwolfenste, on 21 iunie 2018 - 18:43, said:

Daca OriginalCopy a dat like, o sa consider ca sunt acceptat sa incerc, nu mai astept veo confirmare explicita.
Ai like si de la mine, sa te vedem.Mult succes.

#18
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

View PostOriginalCopy, on 20 martie 2017 - 17:27, said:


Scrie un joc de X și 0.

Primul pas:

Proiectul trebuie să aibă un singur commit, și să afișeze mesajul "hello, world" într-o clasă TicTacToe\HelloWorld, iar încărcarea acesteia să se facă automat de un loader PSR-4 generat de composer.

Când ai finalizat acest prim pas, vino cu adresa proiectului pe github.

Te aștept cu URL sau cu probleme punctuale de care te lovești, fiecare cu cele două subpuncte 1. și 2.

https://github.com/wolfenste/tictactoe

Stiu ca sectiunea de teste depaseste cerinta, dar daca tot m-am apucat de invatat composer.json schema, mi s-a parut cool si am inclus si teste.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate