Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Viteza regulamentara. Radar

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#19
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbaliosss, on 19 martie 2017 - 22:44, said:

O fac. Pe soselele pe care exista semnul asta.
Articolul din Cod nu prevede, nu are legatura cu   semnul la care te referi.
  Articolul este general. Se intelege clar ca nu conteaza ce viteza indica semnul unde te afli,  ci faptul ca tu n-ai voie sa mergi pe acolo cu sub 10 km/h mai putin.
   Adica, daca ai obligatoriu 40 km/h, nu poti merge cu 29. Daca ai 90 km/h obligatoriu, nu poti merge cu 79.
Cum ar fi ca pe un DE  care permite 90, tu sa mergi cu 40-50 si sa te doara-n basca de ceilalti, de importanta drumului, de fluenta traficului ?

Edited by Topp, 19 March 2017 - 23:27.


#20
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View PostAnn0nyym0us, on 19 martie 2017 - 23:09, said:

Limita minima, cu indicator cu fundal albastru si text alb, adica aceasta:
Attachment intr-nr-45-jpg-b6a123eee1.jpg

Daca nu este prezent indicatorul albastru, atunci nu exista limita minima de viteza. Indicatorul rosu iti exprima limita maxima de viteza. Unde ai indicator rosu, poti circula cu orice viteza doresti, pana la cel mult viteza inscrisa pe indicator.
Aici ai confundat semnele :) Semnul ăsta e pentru viteza recomandată. Nici minimă, nici maximă.

Viteza minimă e cu semn rotund.

#21
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Doar pentru ca drumul X permite 90 km/h, asta nu inseamna ca esti obligat sa mergi cu viteza aia. Poti cu mai putin, dar nu cu mai mult. D-aia ii zice limita superioara.

#22
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPololica, on 19 martie 2017 - 22:54, said:

O întrebare stupida: daca pe tronsonul de drum cu limita de 100km la ora, eu mă simt in siguranta la 85, de ce ma obligi tu sa merg mai repede? Legea mă obligă pe mine, soferul, sa mă adaptez la trafic in conditii de siguranta. Poate eu am 500 km in spate, sunt obosit si pana la o parcare mai am X km. Pe DN 7 am văzut marcaje de viteza minima de 30 km la ora (parca), in zona serpentinelor. Iti dai seama ca pot merge 40 si nimeni sa nu aibă ce sa-mi faca, nu?
Trage pe dreapta, odihneste-te si sesizeaza unde trebuie faptul ca acest articol 99 e o prostie.

#23
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalexcrist, on 19 martie 2017 - 23:13, said:

Aici ai confundat semnele Posted Image

Intr-adevar, mea culpa. Am corectat.

#24
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 23:12, said:

Articolul din Cod nu prevede, nu are legatura cu   semnul la care te referi.
  Articolul este general. Se intelege clar ca nu conteaza ce viteza indica semnul unde te afli,  ci faptul ca tu n-ai voie sa mergi pe acolo cu sub 10 km/h mai putin.
   Adica, daca ai obligatoriu 40 km/h, nu poti merge cu 29. Daca ai 90 km/h obligatoriu, nu poti merge cu 79.
Cu ar fi ca pe un DE  care permite 90, tu sa mergi cu 40-50 si sa te doara-n basca de ceilalti, de importanta drumului, de fluenta traficului ?
Aceeași scuză o folosești să mergi și pe ceață, viscol, ploaie și toate cele cu 100 km/h? :)

Ai îngroșat singur cuvintele importante din articolul citat de tine. Citește toate cuvintele respective, la rând și fără să le sari.

#25
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAnn0nyym0us, on 19 martie 2017 - 23:09, said:

Ori te faci ca nu intelegi, ori mai trebuie sa iei un pic in brate cartea de legislatie. Exista doua tipuri de viteze limita:

Limita maxima, cu indicator sub forma de cerc rosu, care e si cea mai uzuala. Adicatelea, aceasta:

Attachment vitezadoi.jpg

Limita minima, cu indicator cu fundal albastru si text alb, adica aceasta:

Attachment 600_indicatoare de obligare_0014_viteza minima obligatorie.jpg

Daca nu este prezent indicatorul albastru, atunci nu exista limita minima de viteza. Indicatorul rosu iti exprima limita maxima de viteza. Unde ai indicator rosu, poti circula cu orice viteza doresti, pana la cel mult viteza inscrisa pe indicator.
Atunci scoate tu acel articol 99 din Codul Rutier. Articol  care exista. Si care ar avea menirea de a ne obliga sa circulam cu viteza regulamentara, nu sa interpretam  cum mai spunea cineva  ( ca daca-s obosit, daca am condus mult, merg cum pot. Indicatorul nu mai are nici o valoare daca tu esti obosit, asa-i ? Legea mă obligă pe mine, soferul, sa mă adaptez la trafic in conditii de siguranta. Poate eu am 500 km in spate, sunt obosit si pana la o parcare mai am X km.)
Da, Pololica, legea reglementeaza si te obliga sa faci asa cum spune ea, ei nu-i pasa daca esti tu obosit sau nu.
Se contrazice Codul , se contrazic articolele intre ele, nu sunt corectate, sau il interpreteaza fiecare cum vrea ?

Edited by Topp, 19 March 2017 - 23:24.


#26
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 23:12, said:

Articolul din Cod nu prevede, nu are legatura cu   semnul la care te referi.
  Articolul este general. Se intelege clar ca nu conteaza ce viteza indica semnul unde te afli,  ci faptul ca tu n-ai voie sa mergi pe acolo cu sub 10 km/h mai putin.
   Adica, daca ai obligatoriu 40 km/h, nu poti merge cu 29. Daca ai 90 km/h obligatoriu, nu poti merge cu 79.
Cu ar fi ca pe un DE  care permite 90, tu sa mergi cu 40-50 si sa te doara-n basca de ceilalti, de importanta drumului, de fluenta traficului ?
Deci in capul tau, semnul asta indica viteza obligatorie?
Ai luat permisul la Pitesti?

Attached Files


Edited by baliosss, 19 March 2017 - 23:19.


#27
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 23:16, said:

Se contrazice Codul sau il interpreteaza fiecare cum vrea ?
Păi tu de ce îl interpretezi cum vrei? :)

#28
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 23:16, said:

Atunci scoate tu acel articol 99 din Codul Rutier.
Se contrazice Codul sau il interpreteaza fiecare cum vrea ?

Nu se contrazice deloc. Ce nu intelegi tu este ca articolul se aplica doar acolo unde exista limita minima de viteza. Iar pe majoritatea drumurilor nu exista.

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:25, said:

Am o cunostinta care a fost amendata pentru ca circula cu 35 kmh in localitate tinand cont ca nu era ambuteiaj.
Era la "plimbare" baiatul.
Si am un cumnat care a luat radar la 61 kmh, acolo nervi!

Baieti, sfatul meu e urmatorul: Cruise Control e obligatoriu, mai bine renuntati la alte optiuni aiuritoare, dar CC-ul e obligatoriu. Ca sa nu dati bani la stat.

#30
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostPololica, on 19 martie 2017 - 22:54, said:

O întrebare stupida: daca pe tronsonul de drum cu limita de 100km la ora, eu mă simt in siguranta la 85, de ce ma obligi tu sa merg mai repede? Legea mă obligă pe mine, soferul, sa mă adaptez la trafic in conditii de siguranta. Poate eu am 500 km in spate, sunt obosit si pana la o parcare mai am X km. Pe DN 7 am văzut marcaje de viteza minima de 30 km la ora (parca), in zona serpentinelor. Iti dai seama ca pot merge 40 si nimeni sa nu aibă ce sa-mi faca, nu?
Daca esti obosit atunci ar fi cazul sa tragi pe dreapta in niciun caz sa mai continui deplasarea.
Ai dau dreptate initiatorului topicului,locuiesc pe valea Prahovei,deci DN1 cunoscut ca fiind cea mai aglomerata sosea,e de ajuns sa prinzi un prost de Dambovita sau o femeie care merge cu 20,chiar 30 km mai putin decat limita maxima pe o anumita portiune.
Stau si ma intreb,oare acel sofer chiar nu isi da seama ca incomodeaza traficul,in urma lui se formeaza coloana de 20-30 masini??nici de depasit nu poti ca e linie continua...Multe accidente  se petrec in urma acestui scenariu din vina "mortilor la volan".
De ce??...pentru ca limita fiind de 80[+cei 10 admisi merge 90],"mortul"ruleaza cu 50-60,mai pune si frana la cea mai mica curba,iar soferii din urma lui deja dupa 7-8 km vor sa depaseasca[acolo unde linie discontinua,deci unde se poate] ,mai ales cei din coada forteaza depasiri periculoase de 4-5 masini odata.
Pai de ce sa-mi pun eu viata in pericol din cauza unui "mort"care nu e in stare sa mearga cu 70-80 km/h?

#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 23:14, said:


Trage pe dreapta, odihneste-te si sesizeaza unde trebuie faptul ca acest articol 99 e o prostie.

Si daca nu am unde? E foarte comuna problema asta (lipsa zonelor de degajare a partii carosabile), in special la intrările in localitati. Plus ca repet, codul rutier pune accent pe siguranta in trafic, nu pe o viteza minima.

#32
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmissionnad, on 19 martie 2017 - 23:21, said:



Nu e normal. Dar nici ilegal.

#33
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postericmario, on 19 martie 2017 - 23:20, said:

Am o cunostinta care a fost amendata pentru ca circula cu 35 kmh in localitate tinand cont ca nu era ambuteiaj.
Poza cu procesul verbal. Altfel, da-mi voie sa nu te cred.

#34
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbaliosss, on 19 martie 2017 - 23:17, said:

Deci in capul tau, semnul asta indica viteza obligatorie?
Ai luat permisul la Pitesti?
Am permis de peste 20 ani. Nu exista pe atunci ce-i acum, referindu-ma la coruptie.
  Acest indicator , te intreb, cum il vezi integrat in art. 99 ?

#35
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 23:26, said:

Am permis de peste 20 ani. Nu exista pe atunci ce-i acum, referindu-ma la coruptie.
  Acest indicator , te intreb, cum il vezi integrat in art. 99 ?
Articolul 99 are legatura cu semnul asta: (sursa: http://www.i-drpciv....ie-de-obligare/)

Attached Files


Edited by baliosss, 19 March 2017 - 23:30.


#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPololica, on 19 martie 2017 - 22:54, said:

O întrebare stupida: daca pe tronsonul de drum cu limita de 100km la ora, eu mă simt in siguranta la 85, de ce ma obligi tu sa merg mai repede? Legea mă obligă pe mine, soferul, sa mă adaptez la trafic in conditii de siguranta.
Nimeni nu te poate obliga sa mergi mai repede, legal.
De fapt legea spune ca poti circula pe autostrada daca poti mentine viteza peste 50 kmh.
Pe drum national sau european cine ti-ar putea comenta?

View Postmissionnad, on 19 martie 2017 - 23:21, said:

Pai de ce sa-mi pun eu viata in pericol din cauza unui "mort"care nu e in stare sa mearga cu 70-80 km/h?
Chiar, de ce ai face-o?Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate