Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Viteza regulamentara. Radar

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#1
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Buna sa va fie inima si mie cautatura!
Am citit astazi un articol in presa locala in care este vorba, sumar, despre un accident de circulatie.
  Nu conteaza amanuntele acum.
   Dar nu pot sa nu ma intreb :
De ce  radarele te sanctioneaza doar atunci cand DEPASESTI limita legala de viteza ?
De ce aceleasi radare nu-i sanctioneaza si pe cei care se deplaseaza si cu  viteza SUB limita legala ?
Iacata de ce intreb, iaca ce prevede Legea:

Art.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv

   Ati intalnit cazuri in care sunt sanctionati bizonii care se deplaseaza cu 40-50 km /h pe tronson cu indicator de viteza 90 km/h ?
  Bizonul isi plimba japita, tractoristul te sfideaza, mos Grigore isi duce butelia la tara cu Dacia 1300, e linie continua, tu te grabesti.  Vrei sa mergi cu viteza legala macar. Nu poti.
  Ati vazut conducatori auto care sa fie sanctionati pentru deplasare cu viteza SUB cea prevazuta de indicator sau Regulament  pe un tronson de drum ?
Tu, daca ai 61 km/h, te ia radarul.
   Vreau ca legea sa sa aplice si celorlalti care se deplaseaza mai incet decat prevede Legea, in mod nejustificat.
Adica n-ai remorca incarcata, marfa, motor care nu poate  atinge viteza legala...etc samd
Vreau ca radarele sa-i sanctioneze si pe acestia.  Hai, sa zicem, as face exceptie cu incepatorii.

Edited by Topp, 19 March 2017 - 22:35.


#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:25, said:

Ati intalnit cazuri in care sunt sanctionati bizonii care se deplaseaza cu 40-50 km /h pe tronson cu indicator de viteza 90 km/h ?
Sancționați conform cărei legi?

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:25, said:

Vreau ca legea sa sa aplice si celorlalti care se deplaseaza mai incet .
Pune citatul din legea care dorești să se aplice.

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:25, said:

tronson cu indicator de viteza 90 km/h ?

Ala indicator de viteza maxima. Legea zicea de limita minima obligatorie. Stii cum arata un astfel de indicator?

Edited by Lipsum, 19 March 2017 - 22:32.


#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:25, said:

Art.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv

Limita minima din cate stiu eu se impune doar pe autostrada. Indicatoarele de pe drumurile publice indica limita maxima, nu minima.

Edited by Ann0nyym0us, 19 March 2017 - 22:38.


#4
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Viteza minima obligatorie se stabileste prin acest tip de indicatoare: [ https://www.pdc.ro/public/galleries/indicatoare/D13.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Atunci cand este montat un astfel de indicator, pe acel segment de drum, in cazul in care se circula cu cel putin 10Km/h mai putin decat prevede indicatorul, atunci se poate sanctiona conducatorul auto.
Sunt convins ca nu stiai de existenta acestui tip de indicator, dar te intreb. Pe cate segmente de drum l-ai intalnit?

#5
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostLipsum, on 19 martie 2017 - 22:34, said:

Sancționați conform cărei legi?
Pune citatul din legea care dorești să se aplice.
Conform Codului Rutier, art 99.
Citatul  il pusesem.
Il mai pun, pentru tine, ca doar n-o sa ma verifici pe Google :
  http://www.codulrutier.net
Alta intrebare ?

  L.E. 'geaba ai verificat dupa ce ai postat. Se poate vedea in copy.
   Eu am intrebat clar : Ce te faci cu cei care circula cu 50 km /h pe sector de drum cu viteza de 90 km/ h ?
De ce radarul nu aplica Codul Rutier si celor care se deplaseaza cu viteza sub cea legala, ci doar celor care o depasesc?
Eu vreau sa ma deplaseaz macar cu viteza legala.

Edited by Topp, 19 March 2017 - 22:50.


#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:25, said:

Vreau ca radarele sa-i sanctioneze si pe acestia.
O fac. Pe soselele pe care exista semnul asta.

Attached Files

  • Attached File  73.gif   2.45K   23 downloads


#7
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:43, said:

   Eu am intrebat clar : Ce te faci cu cei care circula cu 50 km /h pe sector de drum cu viteza de 90 km/ h
Pune si tu o poza cu un astfel de sector de drum.

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostLipsum, on 19 martie 2017 - 22:49, said:

Intre noi fie vorba, in alte tari exista limita minima chiar daca nu e marcat.
Limita minima e jumatate din limita maxima.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:43, said:

Eu vreau sa ma deplaseaz macar cu viteza legala.

Omule, viteza legala nu este doar 50 km/h. Viteza legala este si ce inseamna mai putin de 50 km/h, cu exceptia cazului in care apare indicatorul postat de colegi.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,077
  • Înscris: 07.07.2006

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:43, said:

   Eu am intrebat clar : Ce te faci cu cei care circula cu 50 km /h pe sector de drum cu viteza de 90 km/ h ?
De ce radarul nu aplica Codul Rutier si celor care se deplaseaza cu viteza sub cea legala, ci doar celor care o depasesc?
Legea vorbește de limita minimă legală, tu de cea maximă.
Unde e limita minimă 90?

#11
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAnn0nyym0us, on 19 martie 2017 - 22:38, said:

Limita minima din cate stiu eu se impune doar pe autostrada. Indicatoarele de pe drumurile publice indica limita maxima, nu minima.
  Nu scrie nicaieri ca este vorba de autostrada. Si art .99 prevede clar ca nu ai voie sa te deplasezi cu viteza prea mica, , in rezumatul sau.
Scrie clar in Codul Rutrier ca este vorba  de ,,tronson de drum''.
Adica ,,de aici pana aici'' .  Conteaza indicatoarele, nu faptul ca e autostrada  sau  DN, DJ.

Din pacate, topicul devine un atac la adresa intrebarii mele.
Probabil unii nu au permis, nu circula, nu-i intereseaza modificarile survenite in Cod.

Edited by Topp, 19 March 2017 - 22:59.


#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Vad ca unii inca nu fac diferenta dintre limita maxima de viteza (data de categoria de drum sau de indicatorul rosu) si viteza minima obligatorie (doar pe tronsoane si benzi speciale, indicatorul albastru mentionat mai sus).
Rosu. Albastru. Tot aia...

Edited by TS030, 19 March 2017 - 22:55.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O întrebare stupida: daca pe tronsonul de drum cu limita de 100km la ora, eu mă simt in siguranta la 85, de ce ma obligi tu sa merg mai repede? Legea mă obligă pe mine, soferul, sa mă adaptez la trafic in conditii de siguranta. Poate eu am 500 km in spate, sunt obosit si pana la o parcare mai am X km. Pe DN 7 am văzut marcaje de viteza minima de 30 km la ora (parca), in zona serpentinelor. Iti dai seama ca pot merge 40 si nimeni sa nu aibă ce sa-mi faca, nu?

#14
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:54, said:

  Nu scrie nicaieri ca este vorba de autostrada.
Scrie clar in Codul Rutrier ca este vorba  de ,,tronson de drum''.
Adica de aici pana aici.

Quote

Articolul 99
(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
1.conducerea unui autovehicul in mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;

Spune-mi ceea ce am ingrosat, pentru DN1. Repede!

View PostTopp, on 19 martie 2017 - 22:54, said:


Din pacate, topicul devine un atac la adresa intrebarii mele.
Probabil unii nu au permis, nu circula, nu-i intereseaza modificarile survenite in Cod.
:roflmaofast:

#15
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostTS030, on 19 martie 2017 - 22:54, said:

Vad ca unii inca nu fac diferenta dintre limita maxima de viteza (data de categoria de drum sau de indicatorul rosu) si viteza minima obligatorie (doar pe tronsoane si benzi speciale, indicatorul albastru mentionat mai sus).
Rosu. Albastru. Tot aia...

View PostTS030, on 19 martie 2017 - 22:54, said:

Vad ca unii inca nu fac diferenta dintre limita maxima de viteza (data de categoria de drum sau de indicatorul rosu) si viteza minima obligatorie (doar pe tronsoane si benzi speciale, indicatorul albastru mentionat mai sus).
Rosu. Albastru. Tot aia...
Subtil.
   Art 99 , daca-l recitesti de cate ori este nevoie, prevede clar  faptul ca pot fi pedepsiti si cei care ingreuneaza traficul, deplasandu-se cu viteza sub limita admisa.
  Sub limita admisa cu 10 km pe un tronson de drum.
    N-ai decat sa mergi tu cu 50 la ora unde viteza este de 90.
Sa vedem cate salutari primesti de la partenerii de trafic.

#16
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai spune-ne care e viteza minima si cum e ea stabilita.

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Ori te faci ca nu intelegi, ori mai trebuie sa iei un pic in brate cartea de legislatie. Exista doua tipuri de viteze limita:

Limita maxima, cu indicator sub forma de cerc rosu, care e si cea mai uzuala. Adicatelea, aceasta:

Attached File  vitezadoi.jpg   129.7K   15 downloads

Limita minima, cu indicator cu fundal albastru si text alb, adica aceasta:

Attached File  600_indicatoare de obligare_0014_viteza minima obligatorie.jpg   78.55K   15 downloads

Daca nu este prezent indicatorul albastru, atunci nu exista limita minima de viteza. Indicatorul rosu iti exprima limita maxima de viteza. Unde ai indicator rosu, poti circula cu orice viteza doresti, pana la cel mult viteza inscrisa pe indicator.

Edited by Ann0nyym0us, 19 March 2017 - 23:15.


#18
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cum zice si baliosss, cum e stabilita limita minima obligatorie, daca nu prin indicator de obligativitate (albastru).
(obligatorie... obligativitate... neah, e doar o coincidenta :P)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate