Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Noi carti de identitate, electronice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1622 replies to this topic

#145
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Posteczorcistul, on 21 martie 2017 - 07:36, said:

De ce sa fie abuz? Tu l-ai angaja pe unul daca ai sti ca are o boala? Ca sa ce, sa-i platesti "concediile" medicale?

Etee, gata cu egalitatea la sanse? Trecem pe ageism?
Pensia la 70+ ani o lasam de sanchi?

Cand ma gandesc cata lupta se da sa nu ii spui unui colorat colorat dar cand e vorba de discriminare dupa varsta, sanatate, chipesenie (ca, deh, trebuie poza in CV) galop vijelios.

Edited by cuculili, 21 March 2017 - 08:52.


#146
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Posteczorcistul, on 21 martie 2017 - 07:36, said:

De ce sa fie abuz? Tu l-ai angaja pe unul daca ai sti ca are o boala? Ca sa ce, sa-i platesti "concediile" medicale?
Pai ce , angajatorul plateste pensia?

Evident ca-i abuz. Este chiar infractiune in anumite conditii. Ce tampenii poti spune. Citeste, taica, citeste ...

#147
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Postnonameshadow, on 21 martie 2017 - 07:24, said:

Ce exact vrei sa ti se spuna? Dupa cum vad eu cele puiblicate pana acum vor fi 2 tipuri:
- CI simplu care va contine aceleasi informatii incluse acum in buletin + informatiile incluse in cardul de sanatate(cu cip cu contact). Nu stiu daca noul CI simplu va contine si semnatura.
- CI full, care pe langa ce contine cel simplu va mai avea un cip contactless(ca cel din pasaport) care va contine in plus semnatura si amprente.

link
faptul ca ti se da de ales intre 2 chestii "incomplete" nu e un raspuns. raspunsul nu e o alegere. cel full e defapt full crap.

#148
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostPollux, on 20 martie 2017 - 10:09, said:

3. cat de vulnerabil va fi sistemul in fata hackerilor rusi? ce se intampla intr-o situatie catastrofica in care hackerii inactiveaza niste servere sau copiaza baza de date? se pot replica aceste carti electronice de grupuri infractionale (furt de identitate)? (dupa parerea mea orice document electronic este mai simplu de falsificat decat unul pe suport fizic.)
Ca o nota la intrebarile tale: acum mai multi ani am descarcat baza de date a politiei din Bucuresti cu identitatea locuitorilor de pe torente. Nu mai stiu daca era din tot orasul sau dintr-un sector. Deci si politia mai pierde cite ceva...

#149
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
De ce nu hackerii arabi ?.....- ah, stiu, americanii au pierdut in Orientul Mijlociu. Noul bau-bau e Rusia.

Si nu suntem manipulati.....Posted Image

#150
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
de mult, de foarte mult timp, de cand s-a demonstrat unicitatea amprentei digitale, visul tuturor regimurilor, totalitare sau nu, era amprentarea populatiei. pentru un control cat mai usor. la fel ca legea big brother. de aceea este incurajata si mizeria aia de facebook. de ce credeti ca si imprimantele au amprenta proprie? si pentru cei care spun ca nu au nimic de ascuns, le sugerez sa isi faca o casa perfect transparenta.

#151
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postzoso, on 22 martie 2017 - 21:57, said:

si pentru cei care spun ca nu au nimic de ascuns, le sugerez sa isi faca o casa perfect transparenta.

Nimic de ascuns poate sa fie chiar o capcana mortala.

Scenariu: daca nazistii aveau tehnologia de azi numarul mortilor in Holocaust era mai mare cu cateva milioane. Fara amprente in baze de date au reusit sa se ascunda, sa isi schimbe identitatea, etc.
Dar cu amprentele luate numai bine erau saltati la primul filtru intalnit.

Edited by cuculili, 23 March 2017 - 11:01.


#152
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Eu ca,ca mecanic auto , cred ca voi fi nevoit sa vizitez anual politia pt update de deste !

Vorba unui prieten , cind ma chinuiam sa ma "recunoasca" touch-ul de la mobil , era intrigat de incercarile mele ca sa accesez si a zis "se aude de parca dai cu lemne !" !

intimitatea pi net , a disparut dupa "11 wtc" , dar cine piula mea analizeaza , ca multe inregistrari sunt "sa fie acolo" !

Edited by tidicristi, 23 March 2017 - 16:02.


#153
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postzoso, on 22 martie 2017 - 21:57, said:

de mult, de foarte mult timp, de cand s-a demonstrat unicitatea amprentei digitale, visul tuturor regimurilor, totalitare sau nu, era amprentarea populatiei. pentru un control cat mai usor. la fel ca legea big brother. de aceea este incurajata si mizeria aia de facebook. de ce credeti ca si imprimantele au amprenta proprie? si pentru cei care spun ca nu au nimic de ascuns, le sugerez sa isi faca o casa perfect transparenta.
Foarte bine punctat! Posted Image

#154
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posthobbysat, on 22 martie 2017 - 21:32, said:

Noul bau-bau e Rusia.


you are so behind times. rusia a fost babaul romaniei inca din 1812, adica chiar inainte ca Romania sa se fi nascut ca stat national independent. :console:

suntem inamici naturali.
de fapt motivul pentru care puterile occidentale au fost de acord cu infiintarea statului roman a fost tocmai ca sa stea in calea rusiei in drumul spre constantinopol.

deci lucrul asta nu se va schimba. mai degraba se desfinteaza statul roman sau statul rus. :console:

#155
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Posteczorcistul, on 21 martie 2017 - 07:36, said:

De ce sa fie abuz? Tu l-ai angaja pe unul daca ai sti ca are o boala? Ca sa ce, sa-i platesti "concediile" medicale?
Sau daca are copii si daca mai vrea sa faca altii nu ? Dar tu daca esti patron si bolnav de ce sa mai faci afaceri si sa intri in contact cu comerciantii cand ar fi bine sa te evite avand informatii la liber pe net referitor la starea ta de sanatate, cat esti de alcolic, afemeiat, etc.

#156
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posteczorcistul, on 21 martie 2017 - 07:36, said:

De ce sa fie abuz? Tu l-ai angaja pe unul daca ai sti ca are o boala? Ca sa ce, sa-i platesti "concediile" medicale?

relatiile de munca de tip "contract pe perioada indeterminata" sunt oricum pe duca. Posted Image
in 10 ani de acum incolo nu va mai exista asa ceva.
de fapt si acum, sa fim sinceri, in afara de angajatii bugetari, astilalti care suntem in privat cu contract pe perioada nedeterminata tot nu avem vreo siguranta...
din simplul motiv ca nimeni nu mai face planuri de afaceri pe mai mult de 5 ani.



View Postcarens, on 24 martie 2017 - 17:04, said:

Sau daca are copii si daca mai vrea sa faca altii nu ? Dar tu daca esti patron si bolnav de ce sa mai faci afaceri si sa intri in contact cu comerciantii cand ar fi bine sa te evite avand informatii la liber pe net referitor la starea ta de sanatate, cat esti de alcolic, afemeiat, etc.

pentru ca produsul/serviciul oferit de tine n-are nimic a face cu boala ta.
in plus, afacerile sunt intre societati comerciale, nu intre persoane fizice. societatile comerciale nu se imbolnavesc de cancer.
iar daca societatea este de tip "one man show" inseamna ca ofera un produs/serviciu minor, deci riscul asociat pentru tine ca cumparator este oricum mic.

View Postzoso, on 22 martie 2017 - 21:57, said:

de mult, de foarte mult timp, de cand s-a demonstrat unicitatea amprentei digitale, visul tuturor regimurilor, totalitare sau nu, era amprentarea populatiei. pentru un control cat mai usor. la fel ca legea big brother. de aceea este incurajata si mizeria aia de facebook. de ce credeti ca si imprimantele au amprenta proprie? si pentru cei care spun ca nu au nimic de ascuns, le sugerez sa isi faca o casa perfect transparenta.

s-a demonstrat ca si fața este o amprenta unica a fiecarei persoane.
inca de la jumata secolului 19 statele au inceput sa emita documente personale cu poza pe ele. (ceea ce numim azi buletine de identitate sau pasapoarte.)
asa ca nu este nimic nou sub soare, cu orice evolutie tehnologica vine o metoda noua de identificare si control pe care statul se va grabi sa o foloseasca.

important este sa o foloseasca in beneficiul cetateanului nu impotriva lui.

Edited by Pollux, 24 March 2017 - 17:11.


#157
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View PostPollux, on 24 martie 2017 - 17:13, said:

relatiile de munca de tip "contract pe perioada indeterminata" sunt oricum pe duca. Posted Image
in 10 ani de acum incolo nu va mai exista asa ceva.
de fapt si acum, sa fim sinceri, in afara de angajatii bugetari, astilalti care suntem in privat cu contract pe perioada nedeterminata tot nu avem vreo siguranta...
din simplul motiv ca nimeni nu mai face planuri de afaceri pe mai mult de 5 ani.

Si cand te gandesti ca astia sunt indirect la butoane momentan te apuca durerea de cap..Posted Image

Edited by vlad1102, 24 March 2017 - 17:15.


#158
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postvlad1102, on 24 martie 2017 - 17:15, said:

Si cand te gandesti ca astia sunt indirect la butoane momentan te apuca durerea de cap..Posted Image

pai n-ai cum sa mai faci planuri pe termen foarte lung.
sunt pietele prea impredictibile.

prea mult arbitrariu politic in primul rand.
putea cineva acum 1 an sa prevada ca se va intampla brexit, sau ca va veni trump si va face praf TPP-ul?
poate cineva sa prevada ce masuri politice, care vor impacta pietele de energie, va lua dictatorul putin ca sa isi satisfaca nevrozele legate de teritorii pierdute de fostul imperiul sovietic?

pe plan local, poate cineva sa prevada care sunt efectele masurilor populiste luate de dragnea? banuia cineva cu 1 luna in urma ca va creste cursul de schimb?

cam despre asta este vorba...

#159
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Edit - nevermind, off topic

Edited by vlad1102, 24 March 2017 - 17:47.


#160
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Mai oameni buni, am mai spus-o si la cardul de sanatate, va rog insistent pe cei din diaspora sa ne spuneti si noua daca in cele mai avansate tehnologic tari din lume exista asemenea carti de identitate, sau daca exista macar carduri de sanatate ce sa cuprinda atatea informatii intime sensibile despre oameni, ca nu stiu ce ma face sa cred ca cel putin porcaria asta cu cardul de sanatate (ce functioneaza asa de aiurea in conditiile in care toaca atatia bani) este experimentata in premiera la noi, mi-e teama ca ticalosii mondiali ne-au transformat pe noi in niste cobai pe care sa experimenteze toate monstruozitatile, sa ne ajunga sa ne fure pana si sufletele.

#161
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postcap_tepos, on 24 martie 2017 - 20:06, said:

sa ne ajunga sa ne fure pana si sufletele.
nu vad mare diferenta intre ce crede prostimea si ce credeau bastinasii care ziceau ca le furi sufletul cand le faci poze.
Sunt convins ca aia 2/10 romani care cred ca soarele se invarte in jurul pamantului au o parere ferma despre carduri cu microchip.

Edited by shefu_de_combinat, 24 March 2017 - 20:21.


#162
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postshefu_de_combinat, on 24 martie 2017 - 20:16, said:

nu vad mare diferenta intre ce crede prostimea si ce credeau bastinasii care ziceau ca le furi sufletul cand le faci poze.
Sunt convins ca aia 2/10 romani care cred ca soarele se invarte in jurul pamantului au o parere ferma despre carduri cu microchip.

Ihi, vezi ca nici teoriile stiintifice nu sunt in posesia adevarului absolut, Citeam odata in revista Magazin ca teoria conform careia soarele se invarte in jurul pamantului are inca adepti in lumea oamenilor de stiinta pentru ca s-a constatat cu stupoare ca daca schimbi sistemul de referinta din care privesti sistemul solar, s-ar parea ca soarele se invarte exact in jurul pamantului, asa ca te sfatuiesc sa-ti updatezi tot timpul cunostintele c-altfel exista riscul sa cazi exact in dreptul celor pe care cu nejustificata aroganta ii consideri inferiori.

Revenind on-topic, astept sa vad parerile celor ce locuiesc in tari avansate tehnologic Romaniei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate