Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Potentialii chiriasi nu mai cauta pe net ..?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Unii proprietari sunt foarte dificili si neseriosi. Nu zic ca tu ai fi la fel, dar potentialii chriasi vor sa nu isi bata capul cu ei. La fel stiu si proprietari care apeleaza la agentii imobiliare cand cauta chiriasi.

#38
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ai mei nici nu au cheie. Prima miscare  a fost sa schimb butucul lor si l-am pus cu tot cu chei intr-o punga in sertar . Cand oi pleca refac operatiunea in sens invers .

#39
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Ei stiu de treaba asta?

#40
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Normal . Oricum aveau  numa o cheie .Si numa un card de interfon . Lor oricum nu le trebuie cheie in Italia .Posted image

#41
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Discutiile la nesfarsit cu cine are ce cheie doar in Romania vezi din cauza neseriozitatii ambelor parti. Cand am stat in Germania, proprietarul avea cheie, mesterul casei o cheie, eu o cheie, nu era o problema.  In Romania deasemenea proprietarul avea o chieie insa niciodata nu am avut probleme. Ca si chirias incerci sa iti alegi si proprietarul , nu numai apartamentul ... Ca proprietar in Romania, nu accept sa nu am cheie de la apartament. e conditie scrisa in contract. Evident ca accesul in ap se face cu acordul si in prezenta chiriasului. Doar in cazuri de forta majora chiar si administratorul are voie prin lege sa sparga usa fara sa  mai ceara acordul chiriasului sau proprietarului ... asta cand se intampla ceva nasol in apartamanul ala de poate afecta structura cladirii. Nu si in cauzul unei inundatii.

#42
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Noi nu avem legistlatie pentru inchiriat imobile.

Momentan orice asta merge spre tribunal, nu iti plateste chiria, iti face vreo stricaciune, inunda pe cei de sub tine si nu anunta pe nimenea, face vreo stricaciune la apartament, tu esti cel care trebuie sa faca expertiza si sa mearga spre instanta.
Legal poti sa opresti garantia aia pe o luna sau doua, o opresti doar dupa ce ai ceva la mana, adica nu iti face ala o stricaciune si tu te apuci ca fraierul sa repari fara sa ai vreo dovada si apoi te pomesti cu citatie ca unde este garantia.

Nu are rost sa va scriu despre cum am locuit si eu in chirie, despre cum proprietarul se trezea ca eu sa ii fac diferite modificari pe la apartament, asta pe motivul "ca tot locuim acolo".
Cel mai bine este sa inchiriezi de la cineva care vede in asta o afacere, nu de la vreun ciudat care a mostenit vreun apartament si cu care nu stie nici el ce sa faca.

Edited by _NeXUS-, 20 March 2017 - 15:44.


#43
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Undeva iubitilor avem o fractura de logica si nu e de la mine . Eu cu proprietarul am o relatie excelenta . O singura cheie avea ca i le-or pierdut chiriasii  anteriori . Fiind plecat de ani de zile  nu are nevoie de nici o cheie . Acum incepeti sa intelegeti sper . Proprietarul e ardelean cu fler si nas fin . Nu  are nevoie de prea multe  garantii cu mine , ba din contra .Sta foarte linistit . Conteaza si chiriasul  pe undeva .

#44
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Legislatia este in copac.
Iara este de preferat sa nu bagi in chirie vreun politist, trebuie sa te gandesti la o familie tanara, gen un el si o ea, fara odrasle, fara caine.

Pana la urma depinde mult daca pe viitor, ca proprietar, te mai gandesti sa locuiesti in imobilul respectiv, ca daca ai asta in gand o sa ai grija la cele scrise mai sus, gen sa nu se certe cu vreun vecin, sa nu fumeze in casa.
Eu de exemplu am prieteni care au diferite apartamente in chirie, nu se gandesc sa se mai intoarca in apartamentele respective sa locuiasca, au deja o situatie financiara buna si exclus sa nu inchirieze, asa ca nu sunt interesati de vreo citatie de la politie, de vreun telefon de la seful de scara.
Un prieten are un apartament in chirie si cei care stau in chirie dau muzica tare, tot asa produc diferite zgomote, prietenul asta a fost cautat de vecini din bloc, a fost sunat de administrator, nu il intereseaza, zice ca politia sa isi faca treaba si sa ii amendeze, el este multumit ca are contractul inregistrat la fisc si ca cei aflati in chirie isi platesc chiria.

#45
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Legea e foarte clara,
numai ca se respecta prea rar/prea putin.

Doar un procent mic din total inchirieri se fac cu contract, si doar cele cu contract intra sub incidenta legii.

#46
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Ba nu este clara, legislatia nu exista, la tribunal te duci pe baza la ce ai scris in contract si la ce pierdere ti-a facut chiriasul, atat.

Ar trebui o lege clara despre inchiriat, amenzi, pedepse.
Momentan este discutia daca iti merita deranjul sa te duci in instanta, zic daca o lustra sparta, o masina de spalat arsa, o canapea rupta, aragaz stricat, lucruri pentru care momentan trebuie chemata politia care or sa te trimita catre tribunal, mai mult nu prea cred ca pot face.

#47
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Anunțul odată postat ,se „pierde” în listă dacă nu se face actualizare (contra cost). Utilizatorul normal nu stă să caute 30 de pagini în urmă, unde probabil e anunțul tău, se uită pe primele cel mult 3-4 pagini.

#48
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Ai si tu dreptate, am prieteni care vand cazane(adica masini importate din strainatate) si imi zic ca fara anunt promovat nu prea fac vanzare.
Client lenes, altceva ce pot zice?

Client lenes = profit pentru adresele online care cer bani pentru promovare si profit pentru agentia imobiliara care incaseaza comision.
Asta la comision daca esti destept o poti evita, precizezi in anunt si agentia imobiliara isi opreste comision doar de la cumparator.

#49
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

Vizualizare mesaj_NeXUS-, pe 20 martie 2017 - 12:02, a scris:


Macar tu ai inchiriat si nu ai cumparat, un prieten a cumparat un apartament si deasupra lui zici ca este gradinita, alearga, sar, tupanesc, arunca cu tot felul de lucruri pe jos.
Tot asa agentia imobiliara le-a facut lipeala, i-a dus sa vada apartamentul doar la anumite ore, ziceau ca la orele alea gasesc pe cineva acasa. Desigur alea erau orele in care odraslele de deasupra erau la gradinita. Au cumparat apartmentul si mai departe zambeste la sectia de politie de sector, zambeste la vecin, zambeste la administrator, zambeste la seful de scara, asta in timp ce incerci sa le explici ca nu esti un reclamagiu, ca vrei doar sa nu mai alerge prin casa.
Cand isi invita prieteni de la gradinita este S.F. ca este in apartamentul ala.
Asta sa zici ca sa crezi orice zice un agent imobiliar.
Al nostru agent a belit ochii cat cepele cand l-am intrebat unde e centrala (in anunt scria ca apartamentul are centrala, dar de fapt e centrala radet sau ce ranitii ma-sii o fi lipita de bloc). Repartitoare caldura canci, desi scria total contorizat. Dar VINE VARA, ingheta-i-ar sangele in vene. "Cred ca am bifat gresit". Ca mama lui la nastere. Ma rog, imi asum greseala, dar fiind in criza de timp, parea cea mai buna varianta. :D

Sunt si proprietari nebuni, nu numai agenti. Una nici la buna ziua nu a raspuns, m-a intrebat direct daca si ce lucrez si ZODIA. Ca a avut doua fete, gemeni si nu mai stiu ce si au lasat jale in apartament, cand am sunat freca aragazul. Nu glumesc! :w00t:

In plus, nu vreti sa stiti ce inseamna modern pentru unii - desi am zis ca nu caut lux sau aragaz care gateste singur, dar nici sa cada dulapul in cap - o lae, iesea bau bau din el. :D

#50
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Am închiriat azi o garsoniera, dimineata am dat anunț pe olx, zeci de telefoane primite, doar de la agentii...
Nu stiu cum cauta potentialii chiriasi, dar nici unul nu a sunat.
Primii care au venit sa o vadă au si închiriat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate