Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Potentialii chiriasi nu mai cauta pe net ..?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 denache, on 19 martie 2017 - 20:43, said:

Ce inseamna proprietar "neserios" ?

Din astia care pun clientul pe drumuri, apoi il duc cu vorba sau inventeaza chestii noi, de care omul n-a aflat la telefon... Niste homosexuali.

#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pe OLX am luat si eu . Nici n-am vazut vreun an proprietarii,  ca sunt afara la munca . I-am dat mesaj si a trimis pe cineva cu cheile . L-am vazut de trei ori in 3 ani .Banii ii virez la BCR si cu asta basta . Tot ce am facut mai scumpic prin casa a scazut din chirie iar de sarbatori in fiecare an ne-a facut un bonus de jumate din chirie .Cand avenit in alea 3 dati a venit cu treaba si astat cate 5 , 10 minute . A platit de afara si izolarea cu polistiren pe afara si reviziile la centrala si la instalatia de gaz . Noi nu ii folosim aparatura lui , avem combina noastra , tv-ul nostru, masina de spalat , aragaz . Am cate doua in casa dar de folosit le folosesc p-ale mele .

#21
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 denache, on 19 martie 2017 - 19:35, said:

Buna seara :)
Am un apartament de inchiriat in Bucuresti; am dat anunturi pe olx si imobiliare.ro si am fost sunata numai de agentii. Mi se pare suspect. Aceste anunturi cumva merg numai catre agentii, nu sunt publice ? Sau chiriasilor le e lene sa dea pe google, prefera sa plateasca comisioane ?
Nu inteleg, poate ma lumineaza cinevaPosted Image
Glumesti? :blink:
Eu numai de agentii am dat, prin agentie am si inchiriat. Nu mai spun ca am luat o mare teapa (bucataria e langa ghena si ma mai saluta cate un gandac dimineata desi mi s-a garantat ca nuuuu suuuunt, ca se deratizeaza lunar, cu parcarea foarte nasol, in apartamentul de deasupra cred ca locuiesc vreo 10 copii iar parintii sunt surzi - vorbesc foarte tare si nu sunt octogenari, apa calda se opreste cand ti-e lumea mai draga si ar mai fi). :rant:

In rest, anunturi umflate, puse doar ca sa prinda clientul. Si acum ma uit dupa inchirieri, aceleasi anunturi, care se inchiriau la 5 min de la publicare. Riiillliiii? Deh, trebuie sa aibe si lamijlocpunct ro 1000000 de anunturi de dragul reclamei.

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
uite diferente intre 2 chirii la 200 de euro, oare pe care ar alege-o careva caruia ii pasa unde sta?

aici ai una, si aici

aici e diferenta intre chirii. daca nu sunt conditii, poti sta cu chiria mult si bine. chiar imi pare rau ca nu am salvat o poza ce o vazusem acum multa vreme pe olx, cu o chirie, unde bucataria arata ca dupa razboi, ceva in genul organizarii dintr-o hala industriala pt muncitori.

sau cea din atasament, unde stai cu aragazul la cap. ma intreb cum gatesti, cu grasimea prin pat? cu toate astea, 200 de euro pt asa ceva. cine ar da? cum sa fii cautat pt asemenea bataie de joc?

Attached Files

  • Attached File  olx.JPG   95.31K   137 downloads


#23
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
eu am cautat si gasit pe olx. dadeam la filtre persoane fizice si desi am dat si peste cativa agenti imobiliari, in rest au fost particulari...

#24
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 denache, on 19 martie 2017 - 20:11, said:

Hai ca am mai pus ceva anunturi; bineinteles, ca si acestea sunt cu plata.
Nu stiu ce sa zic, nu cred ca cer mult.

Nu am ajuns inca la astfel de dicutii, am avut o singura vizionare si a fost un cuplu foarte ok, care au spus ca le-a placut apartamentul; in general sunt o persoana amabila, insa pot intelege toate pretentiile pe mai sus, ca chestie de principiu. Inteleg ca sunt foarte multi chiriasi care distrug. Ca exemplu, am stat usa in usa cu niste domnisoare care stateau cu chirie. Zilnic la ora 11,15 noaptea venea una acasa si trantea usa atat de tare (metalica) incat ma trezea din somn. Nu vad nici un motiv pentru care ar avea mai mult bun simt cu usa de la frigider, de la dressing sau capacul de la wc. Nu mai vorbesc de chestii gen masina de spalat vase sau plita de sticla, etc.
De principiu, nu stiu care mai sunt uzantele, dar sigur ca as vrea sa pot intra in propria casa daca am nevoie, sau sa verifica macar la inceput ca nu i-au dat foc, sau mai stiu eu ce.
Fumatorii pot fuma in dormitor sau living, ceea ce inseamna ca pot sa arunc orice textile, de la saltele la coltarul din living. (daca ma intrebi pe mine, prefer un caine care se mai pipi ici colo, cel mult)...
Dar repet, nu am ajuns la astfel de discutii, am rejectat numai 2 baieti studenti care mi-au fost prezentati de o agenta imobiliara (nu prea inteligenta) ca "baieti de bani gata" Posted Image
In teorie doar cu acordul si in prezenta chiriasilor. De altfel, asa ar fi normal si de bun simt. Ca idee, nu ii opreste nimeni sa spuna ca aveau 10.000 euro in casa si au disparut. Si nu prea conteaza daca au sau nu contract daca incep sa faca scandal.

Edited by jm2010, 19 March 2017 - 21:23.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am cunoscut eu odata pe unul care a inchiriat apartamentul in ideea ca se duce sa locuiasca la concubina lui apoi, dupa doua luni, l-a dat aia afara din casa si a venit pe capul chiriasilor, cum ca "va locui si el, maxim o luna" in apartament pana isi gaseste ceva. Binenteles ca ii deranja pe oamenii aia care, in final, si-au luat bagajele si au plecat.  Astfel de proprietari merita batuti cu carpa uda....

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Asta e ilegal conform legii inchirierii, dar bineinteles trebuie sa existe un contract inainte.

#27
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Cel mai mult ma deranjeaza intermediarii care cer comision si de la locator si de la locatar.

Edited by omuspan, 19 March 2017 - 21:54.


#28
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Denache, am inchiriat si eu recent un apartament de 3 camere in Aviatiei. Aceeasi senzatie am avut-o si eu, ca doar agentii mai exista pe lumea asta....DAR. In prima faza, am cerut 500 euro/luna. Pentru Aviatiei nu e mult mai ales ca apartamentul arata foarte bine insa are 3 camere (nu multa lume cauta 3 camere) ,e la 4/4 si e si semi-mobilat (doar bucataria si dormitorul mare). Eu stiam ca e apartamentul ok, ca sunt vecini ok, ca e calduros, ca are centrala termica noua, ca e anvelopat, ca e o zona foarte ok ,etc, etc. Potentialii chiriasi nu ar stii asta decat DUPA mutare. Pana atunci vedeau un apartament la pretul zonei, nemobilat, la 4 din 4.....etc.
   Mi-au venit la 500 E doar agentii cu chinezi si indieni. Pe astia nu ii dorea nimeni si acceptau orice. Nici eu nu i-am vrut asa ca am scos un nou anunt, la 400. Nu 475, nu 450,nici 425 ci 400. Deja, 86 mp apartament misto facut (usi noi, foarte luminos-modificat special pentru asta,centrala termica, totul foarte ok). La 400 au inceput sa sune si potentialii chiriasi. Oamenii astia exista dar cauta o afacere buna. Stiu ca sunt mai putini ca inainte, ca au de ales si asteapta sa gaseasca ceva bun. Cand am devenit bun ,au inceput sa sune. La 400 am avut 10 vizionari intr-o saptamana si am ALES eu, din pacate tipa careia i-am inchiriat a venit tot prin agentie, dar daca doream aveam destule optiuni fara agentie.
   La "pretul zonei" nu te suna ei fiindca nu esti interesant/a. E doar un alt apartament ca celelalte, la pretul mediu :). Lasa pretul mult sub ce se cere (in aviatiei se cere in medie 550-600 pentru 3 camere) si vei putea sa-ti alegi cei mai potrivit chiriasi pentru nevoile tale, inclusiv veniti fara agentie.

#29
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Fratilor, puneti watermark imens cu numarul vostru pe poze, care va fura anuntul puneti o ruda, prieten sa-i sune sa-si dea intalniri fictive cu ei.
In anunt scrieti clar ca nu oferiti comision.

De jegurile astea nu scapi cu una cu doua, ii poti invinge doar cu propriile lor arme.

@denache nu stiu cum ai dat anunt pe imobiliare.ro ultima data cand am terminat de completat formularul de anunt, mi-au cerut cu japca vreo 100 lei, poate ca ii si dadeam daca stiam ca ofera rezultate (am dat si aici anunt pe vremea cand era vreo 2€, vreo 20 vizualizari a avut), dar m-a deranjat mult modul in care au facut-o, au afisat mesajul ca am de platit de-abia dupa ce am pierdut timp cu completat formulare.

@don_dannielo anuntul.ro este mort, e o alta fosila a internetului, site-ul asta mai exista doar datorita "fetitelor de postau anunturi acolo, de cand le-a taiat google adwords macaroana, au trebuit sa scoata cu totul sectiunea; acum jumatate de an cand am dat anunt acolo, am avut vreo 50 vizualizari intr-o saptamana, iar pe olx am avut intr-o singura ora vreo 200 vizualizari si nici nu am platit nimic.
Ca drept dovada, am primit acum vreo saptamana-doua newsletter de la ei, ca lasa gratuite anumite sectiuni de anunturi, bineinteles ca nu si imobiliarele, ca de-acolo isi trag grosul.

anuntul.ro este raiul agentiilor imobiliare, anuntul pe care il publicasem si eu, mi-a fost copiat de vreo 7-8 agentii numai pe acel site.

Edited by gumball3000, 19 March 2017 - 22:52.


#30
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Watermark, dap...
Anuntul meu avea doua poze cu imobilul, pe-afara.
Omul a venit la vizionare ca si client, a cerut voie sa fotografieze, ca sa-i arate nevestei, cica.
Apoi a publicat fotografiile, intre care si cea cu tabloul de nunta al parintilor mei, de curand decedati.
Cred ca a fost una dintre zilele in care ratiunea mea a invins sentimentele.

#31
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La asta chiar nu m-am gandit pana acum, oricum am notat, fara poze pentru cei de vizioneaza.

Totusi sa stii ca nu m-ar deranja atat de tare, daca vrea sa puna anuntul lui, foarte bine, sa faca poze si sa-l publice, dar nu pe site-urile pe care l-am dat si eu, il poate publica pe site-ul propriu al agentiei sau oriunde nu imi face concurenta.

Partea proasta e ca daca ai deja poze bune, nici nu se mai deranjeaza, ti le ciordesc direct pe ale tale si le manjesc cu logo-ul lor.

Edited by gumball3000, 19 March 2017 - 22:58.


#32
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 denache, on 19 martie 2017 - 20:27, said:

Inteleg, cred ca e total adevarat. Intrebarea e ce se poate face ? Am cautat si mi-am gasit anuntul dat de o agentie - preluat de ei. Cum se procedeaza ???
Watermark cu numarul tau de telefon pe poze.

 denache, on 19 martie 2017 - 20:27, said:

Pentru inceput cred ca voi da o intalnire fictiva agentului care a preluat anuntul meu, sa se sature de d-astea.
Pierzi vremea aiurea. Majoritatea siturilor serioase au facilitate de raportare anunturi. Raportezi ca e anunt furat, dai link catre anuntul tau original de pe situl lor si il vor sterge pe cel furat.

#33
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

 denache, on 19 martie 2017 - 19:35, said:

Buna seara Posted Image
Am un apartament de inchiriat in Bucuresti; am dat anunturi pe olx si imobiliare.ro si am fost sunata numai de agentii. Mi se pare suspect. Aceste anunturi cumva merg numai catre agentii, nu sunt publice ? Sau chiriasilor le e lene sa dea pe google, prefera sa plateasca comisioane ?
Nu inteleg, poate ma lumineaza cinevaPosted Image

Posteaza mesajul tau pe www.anuntul.ro, mentioneaza in text "exclus agentii" si tine-ne si pe noi la curent. OLX e un site prost pe parte de inchirieri iar imobiliare.ro e raiul agentilor. Am inchiriat de mai multe ori, la modul asta si am avut zeci de telefoane de la privati.

 Equity, on 19 martie 2017 - 19:54, said:


Agentiile sunt mai disperate decat chiriasii. Bineinteles ca pe net se cauta in principal, vremea ziarelor a cam trecut.
in plus agentiile au acces la un soft care le filtreaza anunturile postate de particulari, asa ca le iau zilnic pe toate "la sunat".

 jm2010, on 19 martie 2017 - 21:22, said:

In teorie doar cu acordul si in prezenta chiriasilor. De altfel, asa ar fi normal si de bun simt. Ca idee, nu ii opreste nimeni sa spuna ca aveau 10.000 euro in casa si au disparut. Si nu prea conteaza daca au sau nu contract daca incep sa faca scandal.
Corect. In momentul in care ai dat cheile de la casa chirisilor, nu mai ai ce sa cauti acolo, decat in prezenta lor.

Edited by FronT, 20 March 2017 - 10:02.


#34
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017

 lelali, on 19 martie 2017 - 20:58, said:

Glumesti? Posted Image
Macar tu ai inchiriat si nu ai cumparat, un prieten a cumparat un apartament si deasupra lui zici ca este gradinita, alearga, sar, tupanesc, arunca cu tot felul de lucruri pe jos.
Tot asa agentia imobiliara le-a facut lipeala, i-a dus sa vada apartamentul doar la anumite ore, ziceau ca la orele alea gasesc pe cineva acasa. Desigur alea erau orele in care odraslele de deasupra erau la gradinita. Au cumparat apartmentul si mai departe zambeste la sectia de politie de sector, zambeste la vecin, zambeste la administrator, zambeste la seful de scara, asta in timp ce incerci sa le explici ca nu esti un reclamagiu, ca vrei doar sa nu mai alerge prin casa.
Cand isi invita prieteni de la gradinita este S.F. ca este in apartamentul ala.
Asta sa zici ca sa crezi orice zice un agent imobiliar.

 fightClub25, on 19 martie 2017 - 21:48, said:

Denache, am inchiriat si eu recent un apartament de 3 camere in Aviatiei. Aceeasi senzatie am avut-o si eu, ca doar agentii mai exista pe lumea asta....DAR. In prima faza, am cerut 500 euro/luna. Pentru Aviatiei nu e mult mai ales ca apartamentul arata foarte bine insa are 3 camere (nu multa lume cauta 3 camere) ,e la 4/4 si e si semi-mobilat (doar bucataria si dormitorul mare). Eu stiam ca e apartamentul ok, ca sunt vecini ok, ca e calduros, ca are centrala termica noua, ca e anvelopat, ca e o zona foarte ok ,etc, etc. Potentialii chiriasi nu ar stii asta decat DUPA mutare. Pana atunci vedeau un apartament la pretul zonei, nemobilat, la 4 din 4.....etc.

Indian in sensul de etnie sau chiar natural din india? De ce se feresc de indieni si chinezi? Nu platesc? Dau tepe?

Poti sa precizezi in anunt cum zice colegul gumball, agentia daca vrea sa isi primeasca comision de la cel care inchiriaza, caz contrar nu te intereseaza.

Edited by _NeXUS-, 20 March 2017 - 11:59.


#35
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Indieni din India.It-isti.
  Problema cu ei este ca stau putin. Nu se ataseaza de zona, nu isi fac relatii, nu ii intereseaza. Ei sunt ca la hotel. Plateste compania, ei cand vor sa plece pleaca. Nu au grija de lucruri, nu vor sa-si faca o relatie cu proprietarul, nu respecta vecinii si bunurile proprietarului, samd.
  Pe mine ma interesa ca o persoana fizica ce sunt sa inchiriez unei alte persoane fizice care sa vrea sa stea pe termen lung pentru care apartamentul meu si zona in care se afla inseamna ceva. Indienii, daca firma avea sediul in Berceni, cautau acolo. Nu au pretentii,nu le pasa.
   Nu mor de foame, am preferat sa las 100 E din pret.

#36
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008


 Seteh, on 19 martie 2017 - 19:57, said:

La agentie spui clar. Vreau sa nu ma intalnesc cu proprietarul, sa fie pana in x euro, sa fie in zona y... etc si dupa aia stai si astepti. Nu te agiti sa cauti si mai dai si de pretentii idioate.
Asta cu bagatul cheii in usa si intrat peste tine oricand nu sunt de acord. Am auzit si faze dintr-astea. Suna inainte de a veni. Din fericire eu am fost norocos si nu am avut parte de asemenea faze.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate