Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Potentialii chiriasi nu mai cauta pe net ..?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Buna seara :)
Am un apartament de inchiriat in Bucuresti; am dat anunturi pe olx si imobiliare.ro si am fost sunata numai de agentii. Mi se pare suspect. Aceste anunturi cumva merg numai catre agentii, nu sunt publice ? Sau chiriasilor le e lene sa dea pe google, prefera sa plateasca comisioane ?
Nu inteleg, poate ma lumineaza cinevaPosted Image

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Ceri mult, stai sus dupa cum este prețul zonei ?

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Uite o parte a raspunsului, am trecut prin asta:
https://www.facebook...911169222228156

LE: mea culpa, e vorba despre vanzari dar merita citit

Edited by crocko.dilul, 19 March 2017 - 19:50.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Majoritatea cauta garsoniere sau apartamente de inchiriat numai prin agentii....Posted Image

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Nu, agentiile sunt in cautare/flamande de comisioane, din astea traiesc. Asa ca vaneaza anunturile date direct de proprietari Posted Image

Cererea mai mare este pe la sfarsitul verii, cand vin studentii.

Edited by claudiu1, 19 March 2017 - 19:51.


#6
Equity

Equity

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.03.2017

 denache, on 19 martie 2017 - 19:35, said:

Buna seara Posted Image
Am un apartament de inchiriat in Bucuresti; am dat anunturi pe olx si imobiliare.ro si am fost sunata numai de agentii. Mi se pare suspect. Aceste anunturi cumva merg numai catre agentii, nu sunt publice ? Sau chiriasilor le e lene sa dea pe google, prefera sa plateasca comisioane ?
Nu inteleg, poate ma lumineaza cinevaPosted Image

Agentiile sunt mai disperate decat chiriasii. Bineinteles ca pe net se cauta in principal, vremea ziarelor a cam trecut.

#7
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am cautat si eu de inchiriat o garsoniera sau un 2 camere nu demult. O parte e cam ce spune Krocodilu. Dar ce m-a enervat la proprietari e modul in care pun problema. Eu nu stiu acum poate esti un om extraordinar, dar marea majoritate a proprietarilor cereau mai mult decat pretul din zona.
Asta odata, plus alte idiotenii. Fara animale, fara fumat, poate sa vina oricand, daca spui ca esti o persoana sa nu aud ca mai vii si cu altii...etc. Prefer sa imi faca un contract in care sa spuna ca la predare sa fie si firul de par de pe clanta asa cum l-a lasat dar pana atunci nu te amesteca.
La agentie spui clar. Vreau sa nu ma intalnesc cu proprietarul, sa fie pana in x euro, sa fie in zona y... etc si dupa aia stai si astepti. Nu te agiti sa cauti si mai dai si de pretentii idioate.

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Incearca anuntul.ro

#9
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 denache, on 19 martie 2017 - 19:35, said:

Am un apartament de inchiriat in Bucuresti; am dat anunturi pe olx si imobiliare.ro si am fost sunata numai de agentii. Mi se pare suspect.
1. Scrie clar in anunturi ca nu colaborezi cu agentii / ca nu oferi comision (le va mai taia din elan) -> te vor suna mai putini agenti.

2. Incearca sa pui anuntul pe cat mai multe site-uri online. Pe langa olx si imobiliare.ro, poti incerca si pe lajumate.ro , homezz.ro , titirez.ro , anuntul.ro , wizmo.ro etc.

3. Mai lasa putin la pret sau macar trece in anunt negociabil, asta daca te grabesti cu inchirierea...

Edited by soft0811, 19 March 2017 - 20:03.


#10
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Hai ca am mai pus ceva anunturi; bineinteles, ca si acestea sunt cu plata.
Nu stiu ce sa zic, nu cred ca cer mult.

 Seteh, on 19 martie 2017 - 19:57, said:

Am cautat si eu de inchiriat o garsoniera sau un 2 camere nu demult. O parte e cam ce spune Krocodilu. Dar ce m-a enervat la proprietari e modul in care pun problema. Eu nu stiu acum poate esti un om extraordinar, dar marea majoritate a proprietarilor cereau mai mult decat pretul din zona.
Asta odata, plus alte idiotenii. Fara animale, fara fumat, poate sa vina oricand, daca spui ca esti o persoana sa nu aud ca mai vii si cu altii...etc. Prefer sa imi faca un contract in care sa spuna ca la predare sa fie si firul de par de pe clanta asa cum l-a lasat dar pana atunci nu te amesteca.
La agentie spui clar. Vreau sa nu ma intalnesc cu proprietarul, sa fie pana in x euro, sa fie in zona y... etc si dupa aia stai si astepti. Nu te agiti sa cauti si mai dai si de pretentii idioate.
Nu am ajuns inca la astfel de dicutii, am avut o singura vizionare si a fost un cuplu foarte ok, care au spus ca le-a placut apartamentul; in general sunt o persoana amabila, insa pot intelege toate pretentiile pe mai sus, ca chestie de principiu. Inteleg ca sunt foarte multi chiriasi care distrug. Ca exemplu, am stat usa in usa cu niste domnisoare care stateau cu chirie. Zilnic la ora 11,15 noaptea venea una acasa si trantea usa atat de tare (metalica) incat ma trezea din somn. Nu vad nici un motiv pentru care ar avea mai mult bun simt cu usa de la frigider, de la dressing sau capacul de la wc. Nu mai vorbesc de chestii gen masina de spalat vase sau plita de sticla, etc.
De principiu, nu stiu care mai sunt uzantele, dar sigur ca as vrea sa pot intra in propria casa daca am nevoie, sau sa verifica macar la inceput ca nu i-au dat foc, sau mai stiu eu ce.
Fumatorii pot fuma in dormitor sau living, ceea ce inseamna ca pot sa arunc orice textile, de la saltele la coltarul din living. (daca ma intrebi pe mine, prefer un caine care se mai pipi ici colo, cel mult)...
Dar repet, nu am ajuns la astfel de discutii, am rejectat numai 2 baieti studenti care mi-au fost prezentati de o agenta imobiliara (nu prea inteligenta) ca "baieti de bani gata" Posted Image

#11
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Seteh, on 19 martie 2017 - 19:57, said:

Am cautat si eu de inchiriat o garsoniera sau un 2 camere nu demult. O parte e cam ce spune Krocodilu. Dar ce m-a enervat la proprietari e modul in care pun problema. Eu nu stiu acum poate esti un om extraordinar, dar marea majoritate a proprietarilor cereau mai mult decat pretul din zona.
Asta odata, plus alte idiotenii. Fara animale, fara fumat, poate sa vina oricand, daca spui ca esti o persoana sa nu aud ca mai vii si cu altii...etc. Prefer sa imi faca un contract in care sa spuna ca la predare sa fie si firul de par de pe clanta asa cum l-a lasat dar pana atunci nu te amesteca.
La agentie spui clar. Vreau sa nu ma intalnesc cu proprietarul, sa fie pana in x euro, sa fie in zona y... etc si dupa aia stai si astepti. Nu te agiti sa cauti si mai dai si de pretentii idioate.
Haha, am cautat odata prin agentie, ajung la fata locului si in ultima secunda ma suna agentul ca propoetarul nu accepta 2 baieti, deci tot aia.

#12
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

 crocko.dilul, on 19 martie 2017 - 19:48, said:

Uite o parte a raspunsului, am trecut prin asta:
https://www.facebook...911169222228156

LE: mea culpa, e vorba despre vanzari dar merita citit

Inteleg, cred ca e total adevarat. Intrebarea e ce se poate face ? Am cautat si mi-am gasit anuntul dat de o agentie - preluat de ei. Cum se procedeaza ???

Pentru inceput cred ca voi da o intalnire fictiva agentului care a preluat anuntul meu, sa se sature de d-astea.

 _-AppleS-_, on 19 martie 2017 - 20:14, said:

Haha, am cautat odata prin agentie, ajung la fata locului si in ultima secunda ma suna agentul ca propoetarul nu accepta 2 baieti, deci tot aia.
Pai sa te saturi de agenti, nu fac decat sa duca vorba de la unul la altul - daca vorbeai direct cu proprietarul spunea din timp. Ia o groza de bani si te mai pune si pe drumuri aiurea.

Imi spune una la telefon :"doamna, dar pozele sunt reale ? Ca am dus un client odata undeva si nu erau pozele reale si domne ce prost m-am simtit fata de omul ala ..."
Sa nu le strangi de gat ??? Da un telefon si duce omul, si omul are impresia ca mare selectie ce i-a facut inainte ...

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 denache, on 19 martie 2017 - 19:35, said:

Sau chiriasilor le e lene sa dea pe google, prefera sa plateasca comisioane ?
Nu inteleg, poate ma lumineaza cinevaPosted Image

Majoritatea celor care au cautat sa inchirieze facand cautare pe net, au dat deja de agentii in 90% din cazuri sau au fost tzepuiti de proprietari neseriosi. De asta lumea se cam fereste. Dar, daca pretul e ok raportat la zona, pana la urma se vor ivi clienti. Nu prea e sezon acum...

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - potentialii clienti cauta pe net, insa trebuie sa te intrebi si tu ceva, crezi ca daca pui un anunt o sa dea buluc peste tine? trebuie sa te intrebi daca pretul pus de tine este platibil pt nivelul de trai din ziua de azi, daca pretul reflecta conditiile oferite, daca zona poate sustine o asemenea chirie, iar aici ma refer inclusiv scara blocului, ca degeaba faci boboc apartamentul daca inca de la intrarea in scara stau mai tot timpul vreo 2 aurolaci, scara pute la propriu, vecinii sunt mai mult scandalagii ori prea multe babe curioase care sunt in stare sa te caute si-n sacosa de la piata sa vada ei ce ai luat, etc.

trebuie sa fii constient ca o chirie inseamna alegerea tuturor conditiilor, daca tu nu le oferi, apai nici nu se indeasa careva sa-ti ceara. spui ca esti o persoana amabila, ok, dar stii cum e vb, pisica blanda ...

de ce spun asta? pt ca am trecut prin asa ceva, o persoana lapte si miere la prima vedere, insa cand am ajuns la fata locului, mi-am pus mainile in cap, daca semanau 50% din conditiile specificate anterior, iar la intrebarile dca x lucru s-ar repara/implementa in casa, raspunsurile erau de genul: consideri ca e casa ta, poti sa cumperi, poti sa faci una alta, poti sa repari; eu: pai bine, dar astea se vor scade din chirie pt ca sunt imbunatatiri aduse apartamentului care raman aici indiferent de cine locuieste; ea: aaaa, pai nu asa, tu stai aici, iti faci conditii de trai pe banii tai, fara pretentii din partea mea.

asadar, totul pare frumos la inceput, dar sunt multi proprietari care asteapta sa-si refaca apartamentul pe spatele chiriasilor, ei doar sa incaseze, iar restul sa cotizeze pt orice.

un alt aspect foarte grav as zice al proprietarilor, este verificatul fizic al chiriasilor, dupa cum spui "dar sigur ca as vrea sa pot intra in propria casa daca am nevoie, sau sa verifica macar la inceput ca nu i-au dat foc, sau mai stiu eu ce", nu e ok sa te bagi peste. sunt destui care vin la usa, pe principiul ca e casa lor si ca intra cand vor, nu conteaza ca este sau nu careva acasa, dar intra. atata vreme cat ai inchiriat, chit ca e casa ta, dar ceri voie sa intri in casa, iti anunti vizita.

am avut o chirie unde proprietarul intra doar la usa, nu mai mult, pt ca nu vroia sa incomodeze pe nimeni, iar asta la insistentele mele, altfel nici in scara blocului nu intra, ma astepta afara. la chiria actuala la fel, ne-am vazut acu multa vreme la inchiriere si in rest la telefon. vad asta un lucru normal.

asa ca pune in balanta toate astea, la fel ca si un produs, chiriile terc din vb in vb, iar daca te porti urat cu 1-2 chiriasi, umbla vb prin targ si poti sa stai mult si bine.

pai au preluat in mod abuziv anuntul, le dai un telefon si le spui sa scoata anuntul de pe site pt ca este folosit fara acordul tau. acel anunt e folosit doar ca momeala, ori daca e o agentie mai nesimtita, vine cu chiriasul la usa si-ti cere bani ca ti-a gasit client. sunt si astfel de derbedei.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 denache, on 19 martie 2017 - 20:27, said:

Inteleg, cred ca e total adevarat. Intrebarea e ce se poate face ? Am cautat si mi-am gasit anuntul dat de o agentie - preluat de ei. Cum se procedeaza ???

Se procedeaza ca le spun clientilor, care suna la ei pentru anuntul tau, ca apartamentul propus de tine "s-a dat" si le propun ce vrea muschii lor...  I-as bate pe astfel de agenti cu carpa uda...

Edited by rosix, 19 March 2017 - 20:37.


#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 rosix, on 19 martie 2017 - 20:27, said:

Nu prea e sezon acum...

la chirii? mereu e sezon daca e sa ne luam dupa preturi. sunt niste scoruri pe site-urile de anunturi de te doare mintea. peste 200 de euro pt niste garsoniere de la marginea orasului, unele abia cu termopane si pretentii mai mari decat blocul.

#17
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

 rosix, on 19 martie 2017 - 20:27, said:

Majoritatea celor care au cautat sa inchirieze facand cautare pe net, au dat deja de agentii in 90% din cazuri sau au fost tzepuiti de proprietari neseriosi. De asta lumea se cam fereste. Dar, daca pretul e ok raportat la zona, pana la urma se vor ivi clienti. Nu prea e sezon acum...
Ce inseamna proprietar "neserios" ?

#18
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Am si eu un apartement de inchiriat si e o aventura atat ptr chiriasi cat si ptr proprietari.
Cam 75% din chiriasi au venit prin intermediul agentiilor, banuiesc ca se simt si ei mai protejati. Eu ofer agentiilor un comision de 30% din chiria lunara si deobicei accepta. Sfatul meu e sa lucrezi si cu agentii, eventual in timp iti creezi niste contacte in care ai incredere, sa le ceri sa vina ei sa faca poze, sa vada apartamentul si sa le comunici conditiile tale. La mine e clar: sa nu se fumeze in ap, fara copii mici, fara animale de companie, platesc eu toate utilitatile si chiriasul mi le plateste lunar odata cu chiria, vizitez apartamentul la 2 luni doar cu acordul chiriasului si in prezenta lui, 2 chirii garantie. Nu am avut niciodata probleme sa gasesc chiriasi OK.
Am avut si eu cazuri in care unii mi-au furat pozele din anunt si l-au republicat cu 50 Euro mai ieftina chiria. De atunci pun un watermark cu nr meu de telefon pe fiecare poza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate