Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Izolatie peste placa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Buna, cum pot sa izolez peste placa de la parter?
Menzionez ca sub placa nu sa izolat sa pus doar folie plastic ( ceolofan) ca sa nu se scurga laptele cimentului la turnarea placii etc.
Placa are o grosime de 13 cm initial am vrut sa facem incalzirea prin pardoseala dar am renuntat.
Am deja facute intalatiile electrice si sanitare. Golul lasat pentru sapa,gresie si izolare este de 10 cm.
Exista vre-o spuma ceva? Sau sa pun polistiren? Daca da cum il pun? Adica ma incurc de intalatii.

Trebuie sa izolez obligatoriu?

#2
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Xtrudat pune, zic eu; trebuia dedesubt; o sa va inghete picioarele, de aia se pune, si o sa pierzi caldura..

Edited by denache, 19 March 2017 - 19:18.


#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Polistiren extrudat se pune. Cu cat mai mult cu atat mai bine.

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Polistiren extrudat si sapa peste el.

#5
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Multumesc la toti pentru raspunsuri mai am o intrebare cum se pune? Adica instalatiile sunt deja prinse pe placa.


Le desfac si pun extrudatul dedesubt?

#6
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Daca ai deja prinse instaatiile pe placa eu recomand sa le acoperi la nivel cu o sapa usoara cu polistiren bobite incorporat in ea pana la nivelul de deasupra lor, apoi completezi cu polistiren extrudat cu densitatea cea mai mare pe care o gasesti. Dupa aceea pui perchet de minim 12,5. Iti spun din esperienta ca nu se va lasa, oricat de grea ar fi mobila. Daca pui altceva, gen gresie, altceva, pe suprafete mari, nu ma pronunt.

#7
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Nu as merge pe varianta de mai sus, ci as decupa xtrudatul pur si simplu unde ai copexuri sau tevi (in grosime, ca sa fiu clara). Acei 4-5 cm de xtrudat se vor simti, conteaza, este pacat sa ii pierzi peste tot pentru ca ai tevi pe margine (sper ca ai tras pe margine tevile si copexurile).

Peste - pui sapa.

#8
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Ma gandisem si eu la varianta decuparii unde am tevile in momentul decuparii o sa pun mai subtire peste ele.banuiesc ca nu este bine cadura se va duce in jos.
Vreau sa pun gresie din cei 10 cm cred ca 4 cm se mananca cu gresia si sapa,iar cei 6 cm care raman cu extrudatul.


#9
cc4cri

cc4cri

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.01.2017
Pentru suplimentarea izolatiei poti pune sapa usoara cu perlit.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgabriel1981, on 19 martie 2017 - 20:44, said:

...banuiesc ca nu este bine cadura se va duce in jos.

căldura urcă... ce pui pe jos este sa ai un minim confort cand esti descult prin casa...
(deci vezi cum izolezi acoperisul, acolo-i buba)
in rest sunt bune sfaturile cu extrudatul ciupit...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate