Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Grill din fonta 24x24 cm

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Buna tuturor
Stie cineva o marca buna de gril din fonta.Tigaie 24x24 cm cu maner de lemn care se pune pe aragaz
Producatori scriu ca este din fonta dar rugineste dupa cateva spalari
Va multumesc

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
rugina iese perfect cu cola şi un burete de aluminiu
nici nu te mai chinui cu altceva...e cel mai bun grill (s-au descoperit de pe timpul piramidelor... 18.000 ani)
dacă o speli şi o încălzeşti...rugineşte extrem de greu.

Edited by sarac.lipit, 19 March 2017 - 17:26.


#3
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Fonta nu ar trebui sa rugineasca

#4
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
fonta rugineste. trebuie prima data sa inveti sa le folosesti, deci iti recomand sa citesti articole legate de asezonarea tigailor de fonta.  eu am luat produse ok de aici  si de aici

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Dupa fiecare spalare o pui iar pe foc sa se incinga bine si o ungi cu slanina sau cu unsoare si nu mai rugineste

Edited by I2O, 19 March 2017 - 17:56.


#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
daca esti bucurestean, vezi in piata obor, in zona barierelor de acces in parcare dinspre ... mecanica fina/ferdinand/chiristigii, este o dugheana care comercializeaza. produsele sunt DIN FONTA, nu din meteorica, aluminizata sau alte PSEUDOFONTE .. inexistente in diagrama fier-carbon ;) cunoscatorii stiu la ce ma refer.

#7
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postsarac.lipit, on 19 martie 2017 - 17:24, said:

rugina iese perfect cu cola şi un burete de aluminiu
nici nu te mai chinui cu altceva...e cel mai bun grill (s-au descoperit de pe timpul piramidelor... 18.000 ani)
dacă o speli şi o încălzeşti...rugineşte extrem de greu.

Ai dreptate ca e cel mai bun grill, dar ai exagerat cu aia 18000 de ani . Mai taie din ei, nici bronzul nu se descoperise atunci, faceau pe vremea aia micii pe piatra.

Edited by omuspan, 19 March 2017 - 18:03.


#8
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View Postdani555, on 19 martie 2017 - 17:27, said:

Fonta nu ar trebui sa rugineasca
Fiind un aliaj fier -carbon este foarte normal sa rugineasca! Cred ca esti intr-o eroare!Poate te-ai gindit la oteluri inoxidabile , dar in acest caz nu mai poate fi vorba de fonta !

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Fonta rugineste. Si inca foaret repede.Dupa spalare, trebuie protejata impotriva ruginei cu grasimi, unsa cu putina untura, slanina( clisa, ca pe aici prin Banat). Nu cu ulei, ca uleiul rancezeste destul de repede. Dupa cateva cicluri de folosire, cand se va "brona", adica va avea acea culoare neagra, specifica grasimilor arse pe suprafata metalului, nu va mai rugini.

#10
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Am gasit un comentariu la un gratar din fonta:
MARE ATENTIE! In Romania nu mai este nicio fabrica de vase ce toarna fonta cu un continut corect de carbon. Fonta trebuie sa aiba intre 3 si 6 procente carbon, si se realizeaza doar in furnalele mari. Toate vasele de fonta din comert ori este aluminiu ordinar ori este fonta topita din calorifere. Dar prin retopire fonta pierde carbonul si se transforma intr-un otel banal ce va RUGINI. Fonta reala nu rugineste. Asa ca umblati si cautati ceauanele vechi comuniste facute la prima turnare.

Si eu am luat un gratar din fonta si rugineste.

Edited by dani555, 19 March 2017 - 19:13.


#11
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Un coleg, mai sus, a afirmat ca toata fonta rugineste. Si eu afirm acelasi lucru. Oricum, s-a mai discutat despre asta. Citeste si topicul asta, tot pe Softpedia: Tigaie/Grill fonta

#12
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
bine asa este. Trebuie respectat ce scrie producatorul la intretinere tigaie

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Marca Staub.
Fonta emailata, deci nu rugineste.

https://www.pentruga...ata-24-cm-staub
https://www.pentruga...a-26-cm-staub-5

#14
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Si eu am trecut printr-o cautare similara, dupa ce am stricat cateva fripturi pe un o tigaie grill de la tefal.
Am gasit in Selgros. Ieftinut, vreo 40 de RON. L-am folost ceva vreme, asezonat cum zic astia, (practic ii arzi niste ulei pe el), dar da, rugineste, pentru ca il bagam la masina de spalat vase.

Edited by denache, 19 March 2017 - 19:26.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si faci micii pe "fonta emailata" si vrei sa fie si gustosi?Posted Image
Iar ceaunele de pe vremea comunistilor, sunt bronate de zeci de ani de folosire.Si apropo de continutul de Carbon, nu carbonul ruginete la fonta, ci continul de Fer.

Edited by myshyk, 19 March 2017 - 19:28.


#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postdani555, on 19 martie 2017 - 17:16, said:

Buna tuturor
Stie cineva o marca buna de gril din fonta.Tigaie 24x24 cm cu maner de lemn care se pune pe aragaz
Producatori scriu ca este din fonta dar rugineste dupa cateva spalari
Va multumesc
ca sa profiti de o tigaie din fonta trebuie sa sti sa o folosesti. In primul rand nu o speli la modul la care speli orice tigaie. In al doilea rand daca freci ca disperatul fonta rugineste. Am o locatie de vacanta unde gasesc un ceaun din fonta. Cat il utilizez eu este absolut OK. Cand il gasesc dupa ce-l utilizeaza altii este perfect ruginit. Aici este un paradox. Un tuci de fonta este curat daca pastreaza o pelicula de grasime pe el si murdar (de rugina) daca-l speli ca la carte. Asta este.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Apropo,pe tigaie sau grill de fonta nu se gateste la foc mare
Prima data se da focu mare sa se incinga tigaia sau grilu goale si cand sa incins bine se da focu mic,nu mediu,mic...si se pune carnea
Pe fonta dureaza mai mult prajirea dar e si mai gustoasa

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Fonta rugineste, de aceea candva se cositoreau!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate