Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Asigurare masini UK

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Eu am primit o lista cu ce masini pot sau nu pot. Nu stiam ca BMW ca este popular, o sa il iau in considerare fiind pe lista si modelul mai ieftin Seria 3.
Inca nu am facut nimic, sunt in asteptare si imi fac niste calcule. In mai o sa merg sa vorbesc acolo cu o firma partenera mai multe detalii.

#20
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Incearca cu 3rd party, fire and theft. La mine a fost mai ieftina decat 3rd party simplu.
Admiral accepta NCB obtinut in alta tara daca ai dovada.

#21
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
O intrebare oarecum in legatura cu subiectul asigurari, pentru cei cu vechime in Anglia.

Cu cit ati echivala in bani din "basic salary" un benefit de genul: masina de serviciu la dispozitie de maxim 3 ani vechime, de genul hackback VW Golf sau Opel Astra, cu toate cheltuielile platite de firma (asigurare, service, revizii, impozite, etc)?
Singura cheltuiala ce m-ar privi ar fi benzina pentru kilometrii proprii (cei in interes de serviciu sint decontati)
Daca conteaza, regiunea e West Midlands.
Multumesc!

#22
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Cam £1000/an.

#23
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Nu e putin 1000 de lire? Cineva imi spusese ca doar asigurarea il costa 90 de lire pe luna. Deci doar de aici ar veni aproape 1100 lire intr-un an.

Edited by baducu, 01 October 2017 - 10:13.


#24
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Beneficiul unei masini de la firma in contul pachetului salarial ar trebui sa includa:

Devalorizarea masinii
Uzura masinii
Intretinere (mi se schimba inclusiv anvelopele de iarna/vara de doua ori pe an)
Asigurare
Taxa de drum
Impozit

Eu am masina de la companie (noua-zero km comandata cu ce optiuni am vrut in limita unui buget dat, automata, categoria VW Golf, Astra, Focus) ca parte a pachetului salarial. Diferenta e ca eu am combustibil inclus full (fac 25k km pe an). HR-ul mi-a echivalat beneficiul masinii undeva la 10k de euro pe an.

Masina e mai la sud putin, europa centrala (Belgia). Dar nici aici nu mi-e rusine cu asigurarile pentru soferii incepatori cu masini cu motoare mari.

Adica la un Focus de 120 de cai, un pustiulache de 25 de ani (adica cam cand se desprinde de parinti ca pana atunci conduce pe asigurarea lui tacsu) plateste incepand de la 2000 de euro pe an.

Edited by izometric, 01 October 2017 - 10:31.


#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
@izometric, deci sa inteleg, firma la care lucrezi , ti-a CUMPARAT masina? daca ti-a cumparat-o, a facut cea mai proasta afacere , nu inteleg de ce au facut asa ceva. De obicei, cand angajatilor li se da masina , se face leasing operational cu un contract pe , de obicei 2 ani. Dupa ce expira contractul de leasing operational, masina se poate returna sau se poate plati diferenta si cumpara (prea putin probabil).
Si eu in UK am masina de serviciu, la fel, compania l a care lucrez m-a pus sa imi aleg ce masina vrea intr-un buget de xx Lire. apoi a contractat o firma de leasing iar aia au cumparat masina si mi-au dat-o mie. Ma rog, nu stau acum sa explic ce e leasingul operational ,ca majoritatea sunt sigur ca stiti, dar in UK si Franta, unde am destul de multi prieteni care lucreaza la companii mari, nu am auzict a ca acea companie sa CUMPERE masina, ci...leasing toate.

Bineanteles, asigurarea e treaba companiei de leasing si o parte din asigurare o incude in plata lunara

#26
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Masina a costat 25.000 de euro. Are garantie din bara in bara 5 ani. Firma recupereaza taxe, basca mi-o pune mie la dispozitie in contul a, nu stiu, 7-8000 de euro pe an parte la salariu.

Prin contract trebuie sa tin masina 180.000 km inainte sa imi fie schimbata. Asta inseamna minim 6 ani, dar cred ca mi-o vor schimba cu putin inainte sa iasa din garantie.

Cand o vor schimba, masina va fi produs pentru ei 8k x 5 ani = 40.000 de euro. Si o vor vinde cu pretul pietei pentru o masina uzata de 5 ani (foarte mari preturile la masini de flota in Belgia din cauza ca sunt intretinute ca la carte) -> probabil o vor vinde la un 7-8k de euro.

Eu zic ca au facut o mega afacere.

Edited by izometric, 02 October 2017 - 08:20.


#27
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
In cazul ofertei mele mi-au echivalat-o intre 5000-7000 lire/an din "basic salary" dar mie mi se pare un pic cam mult. Cum spuneam, eu platind doar benzina pt km proprii. Cum vi se pare aceasta echivalare?

#28
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
sincer mi se pare ca v ati complicat

eu am o oferta si mai misto....masina e luata de compania la care lucrez in leasing operational, compania plateste rata lunara a masinii care cuprinde si asigurarea doar pentru un singur sofer,adica eu.
dupa 2 ani dau masina inapoi la firma de leasing si nu ma intereseaza ce se intampla cu ea. bineanteles am posibilitatea sa o cumpar daca vreau,dar nu prea vad rostul de ce as da banii pe o masina de 2 ani cand pot lua alta noua.
eu nu platesc nimic in toata ecuatia asta,doar motorina ce sare de 1000 de mile pe luna (deci practic compania imi plateste ca si combustibil, 12000 de mile pe an) atat considera ei ca trebuie sa fac ca si mile in interes de servici.

ca si masina,m am incadrat intr un Land rover Discovery,contract pe 2 ani si am declarat 20000 de mile pe an,ce trece peste,ma va costa personal 0,08 lire pe mila.
Daca sunteti in uk, va recomand Lex ca si companie de leasing,sunt foarte flexibili,mai ales daca se iau mai multe masini,fac preturi bune

Edited by cuculea, 02 October 2017 - 14:22.


#29
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Masina e a firmei, proprietate, leasing nu e treaba mea. Eu doar o folosesc. Nu am vreo obligatie fata de ea in nici un fel. Ma interesa doar o echivalare a acestui benefit in bani din "basic salary"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate