Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Promisiune de vanzare .

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Va salut !
Am si eu o mica problema cu o mostenire .
Tatal meu a cumparat un teren de la o persoana in 2005. Terenul nu avea cadastru, a facut cadastru tot pe numele respectivei.
Au mers la notar, inainte de cadastru si au facut o promisiune de vanzare-cumparare semnata, stampilata tot tacâmul, data in care s-a achitat si suma integrala ceruta pentru teren.
Intre timp persoana care a vandut s-a imbolnavit si a decedat...nu au mai ajuns sa definitiveze actul de vanzare cumparare.
Tatal meu a decedat cativa ani mai tarziu, eu m-am trezit cu terenul si actul respectiv....si cu mostenitorii vanzatorului care vor terenul inapoi.
Terenul are valoare zero pentru mine, este in zona rurala , plin de maracini si ceva copaci, nici macar la un drum de acces nu se afla.
Totusi, pe actul de promisiune scrie ca daca se razgandesc in 3 luni , mostenitorii trebuie sa achite de doua ori banii platiti pentru teren.

Cum ar fi cel mai decent sa procedez ?....mostenitorii nu prea vor sa achite suma, pur si simplu vor terenul si atat.
Am vre-o sansa sa deschid proces pentru a recupera paguba sau renunt si gata ?

Sper ca nu v-am plictisit .
Multumesc anticipat pentru ajutor !

#2
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu cred ca acel contract a devenit nul dupa 7 ani de zile daca nu s-a prevazut un termen clar la care sa se faca vanzarea parca se prescrie dupa 3 ani de la data semnarii.
Deci practic tu ai pierdut banii si mostenitorii vor avea terenul.

Acum ca citesc mai bine, inteleg ca termenul era de 3 luni (banuiesc ca de aici si clauza cu despagubiri daca se razgandeste in termen de 3 luni)...
Deci aia e, daca nu a facut treaba la timpul ei...

Edited by rumlegok, 19 March 2017 - 12:45.


#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Ai ceva scris cum ca s-a achitat (integral si anticipat, actul fiind doar o promisiune) pretul terenului in cauza? Ca in act se mentioneaza cat este avansul si cat este pretul intreg. Nu cumva a fost platita numai suma prevazuta ca avans? Ai ceva dovezi scrise, sau cu martori, ca s-a platit intreaga suma?
De obicei banii dati ca avans la intocmirea actului mentionat se dau inapoi dublu (adica banii dati si aceeasi suma din partea celeilalte parti) in caz de neincheiere a vanzarii asa cum s-a prevazut in promisiune.
Intre timp (din 2005 incoace) cine a platit impozitele pe teren? A fost muncit (sub o forma oarecare) de cineva?

#4
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007

View Postclaudiu1, on 19 martie 2017 - 13:20, said:

Ai ceva scris cum ca s-a achitat (integral si anticipat, actul fiind doar o promisiune) pretul terenului in cauza? Ca in act se mentioneaza cat este avansul si cat este pretul intreg. Nu cumva a fost platita numai suma prevazuta ca avans? Ai ceva dovezi scrise, sau cu martori, ca s-a platit intreaga suma?
De obicei banii dati ca avans la intocmirea actului mentionat se dau inapoi dublu (adica banii dati si aceeasi suma din partea celeilalte parti) in caz de neincheiere a vanzarii asa cum s-a prevazut in promisiune.
Intre timp (din 2005 incoace) cine a platit impozitele pe teren? A fost muncit (sub o forma oarecare) de cineva?
Pe promisiunea de vanzare este specificat clar ca s-a achitat toata suma ceruta pentru terenul respectiv.
Terenul a fost muncit de cumparator....s-au plantat arbori, etc. Rolul de la Primarie a ramas la vechiul proprietar, respectiv mama mostenitorilor, unde este si acum,
pentru ca nu s-a facut succesiunea nici acum.

Eu vreau doar sa stiu doar daca mai am sanse(prin judecata ) sa recuperez suma platite(nu este o suma mare) .
Mentionez inca o data ca s-a achitat integral suma ceruta, iar vanzatorul si cumparatorul(tatal meu) au semnat asta la notar.

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In mod normal ai sanse sa castigi destul de mari . Probabil ca mostenitorii vor sa mai incaseze si ei ceva . Promisiunea de vanzare cu achitarea integrala este de fapt o forma de contrat de vanzare - cumparare care nu se definitiveaza din cauza.vanzatorului , nu a cumparatorului. Daca vanzatorul nu avea actele in regula dar era proprietar de drept , urmand sa devina si in acte proprietar de drept , era sarcina lui  sa obtina actele . Cumparatorul nu putea face asa ceva , el a cumparat de buna credinta . Daca insa pretinsii mostenitorii pot sa dovedeasca ca vanzatorul nu avea dreptul sa vanda ( integral sau partial )  , nefiind singurul proprietar ( cu vreun act de sucesiune in care mai apar coproprietari ) , situatia este incalcita pentru ca nu te mai poti indrepta impotriva vanzatorului ...care a murit .
Iti sugerez sa mergi la un mediator care sa te ajute putin .
Totusi apare o inadvertenta in ceea ce sustii tu . Spui ca in actul de Promisiune de vanzare ...apar trecuti mostentorii . Mostenitorii cui ? Actul s-a facut cu proprietarul ...ce treaba au mostentorii ? Proprietarul era in viata . La data Promisiunii omul traia ...deci nimeni nu avea calitate de mostenitor, care calitate au dobandit-o dupa moartea lui  , Poate ne explici putin cum stau lucrurile in realitate .

Edited by JurasikMan, 19 March 2017 - 16:24.


#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Daca este cum ai scris (promisiune de vanzare, ca act notarial, cu achitarea intregii sume, dar fara finalizarea cu act de VC pe motiv de deces al fostei proprietare), cred ca te poti adresa instantei pentru constatarea ca tatal este, de drept, proprietar, iar tu, ca urmas (daca esti singurul copil), ai dreptul sa ti se recunoasca in instanta aceeasi calitate. Ca argumente poti invoca faptul ca terenul a fost folosit sub o oarecare forma (eventual cu martori) si posesia terenului prin buna-credinta (art. 935 si art. 937 alin. (2) din NCC). Numai ca si ceilalti pot invoca uzucapiunea (art. 931 si 932 din NCC), aducand ca proba faptul ca taxele au fost platite de ei. Dezbaterea sau nu a mostenirii fostei proprietare sau a proprietarului prezumtiv din actul de promisiune de VC nu are relevanta in stabilirea proprietarului actual. Iar ca are sau nu acces la un drum (conditie obligatorie pentru instrainare), iar nu are relevanta. Poate fi aceasta situatie numai daca terenul respectiv este in devalmasie cu alti proprietari, dar asta inseamna alta poveste - deschiderea altui proces pentru iesirea din indiviziune. Asa ca argumentele partilor vor fi asezate in balanta justitiei (oarbe) si judecatorul/judecatorii va/vor stabili cine are dreptate.
Mai ai alternativa ca in instanta sa ceri despagubirea in bani, suma care trebuia sa ii fie returnata tatalui (adica dublul sumei achitate) de catre fosta proprietara sa ti se returneze (tie, ca mostenitor) de catre actualii mostenitori pretendenti la teren, la care poti cere actualizarea ei cu dobanda legala pana la data platii, plus indexarea cu rata inflatiei.
Nu prea inteleg de ce urmasii fostei proprietare te-au intrebat de sanatate, ei puteau face dezbaterea mostenirii de capul lor, in acte (cadastru si rol) terenul fiind masa succesorala a fostei proprietare.

Depinde de tine daca ii chemi in judecata. Cantareste ce poti castiga si cat ai de cheltuit (bani, pe care ii poti solicita drept cheltuieli de judecata, dar si timp), daca merita sa-ti asumi acest risc, dupa care procedezi in consecinta. Ca daca terenul nu este atat de valoros, nu stiu daca merita. Poate ajungi la vorba fostului primar de Cluj-Napoca, Sorin Apostu - Pentru 50.000 de euro nu mă dau jos din pat. http://www.romaniali...din-pat--244960 Poate nu este vorba de aceeasi suma Posted Image , dar daca nu esti interesat de teren iar el costa pana in 1.000 euro (sa zicem) la revanzare, poate te mai gandesti.
Da, stiu, pentru un principiu sau ceva cu o anumita semnificatie (...este de la tata... Posted Image  ) merita oricat.

Edited by claudiu1, 19 March 2017 - 17:08.


#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postclaudiu1, on 19 martie 2017 - 16:57, said:

Poate ajungi la vorba fostului primar de Cluj-Napoca, Sorin Apostu - Pentru 50.000 de euro nu mă dau jos din pat. http://www.romaniali...din-pat--244960 Poate nu este vorba de aceeasi suma Posted Image , dar daca nu esti interesat de teren iar el costa pana in 1.000 euro (sa zicem) la revanzare, poate te mai gandesti. Da, stiu, pentru un principiu sau ceva cu o anumita semnificatie (...este de la tata...) merita oricat.
Acum sa fim cinstiti, citatul ala e scos din context. El de fapt povestea cum ii spun lui cunostintele cu care face el afaceri din astea de trafic de influenta. Si ii spunea celui cu care vorbea ca la sume mici aia o sa ii spuna ca pentru 50.000 euro nici nu ma dau jos din pat.
Dar intradevar, initiatorul trebuie sa se gandeasca cat valoreaza terenul ala si daca suma platita pe el e suficient de mare cat sa justifice pierderea de timp si bani in urmatoarele luni.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postbog4u, on 19 martie 2017 - 12:01, said:

Cum ar fi cel mai decent sa procedez ?....mostenitorii nu prea vor sa achite suma, pur si simplu vor terenul si atat.
Am vre-o sansa sa deschid proces pentru a recupera paguba sau renunt si gata ?

Apropo, daca vor terenul si atat inseamna ca au dubii in legatura cu statutul lui juridic, ca altfel intrau cu forta pe el (cu sape, topoare, coase si alte cele) si-si vedeau de treaba...
Cheama-i la un mediator (din zona unde locuiesc ei) pentru stingerea pe cale amiabila a conflictului intre cele 2 parti. In Procesul verbal incheiat dupa mediere sa fie prinse datele problemei si ca soliciti sa ti se returneze dublul sumei achitate deja da tatal tau, conform actului semnat si parafat, dupa care tu renunti si rupi documentul cu pricina. Pe timpul medieri zi-le si varianta ca nu cedezi terenul fara compensatie, ca te vei adresa instantei pentru emiterea unei sentinte care sa tina loc de act de proprietate (incheierea actului de VC nu s-a facut din cauza decesului fostei proprietare), ca eventuale gesturi (neprietenoase) ale lor le vei cataloga drept tulburare de posesie, si ca vei solicita cheltuieli de judecata, pe care le vor plati, plus treaba cu actualizarea sumei cu dobanda legala la data platii si indexarea cu indicele inflatiei (perspectiva platii unor bani ii va pune pe ganduri).
O mediere prinde bine (chiar este obligatorie) in cazul deschiderii unui proces. Si daca cei vizati nu se prezinta, ai macar dovada ca ai incercat sa rezolvi situatia inainte de a apela la justitie.

Edited by claudiu1, 19 March 2017 - 18:18.


#9
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Sa fim seriosi, nu va obtine tot ce spui tu acolo...
Eu cred ca va fi norocos daca ii va convinge pe aia sa inapoieze banii platiti daca aia intradevar vor terenul.

In plus, din ce inteleg eu vanzarea nu a avut loc din alte motive, decesul vanzatorului fiind dupa termenul din promisiune.

#10
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007

View PostJurasikMan, on 19 martie 2017 - 16:19, said:

In mod normal ai sanse sa castigi destul de mari . Probabil ca mostenitorii vor sa mai incaseze si ei ceva . Promisiunea de vanzare cu achitarea integrala este de fapt o forma de contrat de vanzare - cumparare care nu se definitiveaza din cauza.vanzatorului , nu a cumparatorului. Daca vanzatorul nu avea actele in regula dar era proprietar de drept , urmand sa devina si in acte proprietar de drept , era sarcina lui  sa obtina actele . Cumparatorul nu putea face asa ceva , el a cumparat de buna credinta . Daca insa pretinsii mostenitorii pot sa dovedeasca ca vanzatorul nu avea dreptul sa vanda ( integral sau partial )  , nefiind singurul proprietar ( cu vreun act de sucesiune in care mai apar coproprietari ) , situatia este incalcita pentru ca nu te mai poti indrepta impotriva vanzatorului ...care a murit .
Iti sugerez sa mergi la un mediator care sa te ajute putin .
Totusi apare o inadvertenta in ceea ce sustii tu . Spui ca in actul de Promisiune de vanzare ...apar trecuti mostentorii . Mostenitorii cui ? Actul s-a facut cu proprietarul ...ce treaba au mostentorii ? Proprietarul era in viata . La data Promisiunii omul traia ...deci nimeni nu avea calitate de mostenitor, care calitate au dobandit-o dupa moartea lui  , Poate ne explici putin cum stau lucrurile in realitate .
Proprietarul traia la data promisiunii...am si un nepot(al proprietarului) martor la achitarea integrala a sumei, iar actul este stampilat de notar si semnat de vanzator si cumparator.
Daca in 3 luni vanzatorul sau mostenitorii se razgandesc, trebuie sa achite dublul sumei platite pentru teren.
Cele 3 luni s-au derulat din ianuarie 2005 pana in aprilie 2005.
Mostenitorii ar cam vrea sa-mi restituie dublul sumei acum, insa la valoarea din 2005, ceea ce este total incorect.
Zona a fost necooperativizata, ei au doar registrul agricol , unde din greseala terenul a ramas la vechiul proprietar, ins afost administrat de familia mea 12 ani.
Azi m-au disperat cu niste telefoane, vor sa ne întâlnim sa rezolvam problema.
Nici nu stiu cum sa procedez, daca-mi achita  banii actualizati cu inflatia, le las parloaga inapoi. Daca nu vor, deschid proces si sper ca instanta sa fie corecta.

Daca este un avocat din Arges printre voi, sau puteti recomanda unul , sunt profund recunoscator....saptamana asta merg cu actele la dansul si deschidem procesul sau...nu.

View Postclaudiu1, on 19 martie 2017 - 16:57, said:

Daca este cum ai scris (promisiune de vanzare, ca act notarial, cu achitarea intregii sume, dar fara finalizarea cu act de VC pe motiv de deces al fostei proprietare), cred ca te poti adresa instantei pentru constatarea ca tatal este, de drept, proprietar, iar tu, ca urmas (daca esti singurul copil), ai dreptul sa ti se recunoasca in instanta aceeasi calitate. Ca argumente poti invoca faptul ca terenul a fost folosit sub o oarecare forma (eventual cu martori) si posesia terenului prin buna-credinta (art. 935 si art. 937 alin. (2) din NCC). Numai ca si ceilalti pot invoca uzucapiunea (art. 931 si 932 din NCC), aducand ca proba faptul ca taxele au fost platite de ei. Dezbaterea sau nu a mostenirii fostei proprietare sau a proprietarului prezumtiv din actul de promisiune de VC nu are relevanta in stabilirea proprietarului actual. Iar ca are sau nu acces la un drum (conditie obligatorie pentru instrainare), iar nu are relevanta. Poate fi aceasta situatie numai daca terenul respectiv este in devalmasie cu alti proprietari, dar asta inseamna alta poveste - deschiderea altui proces pentru iesirea din indiviziune. Asa ca argumentele partilor vor fi asezate in balanta justitiei (oarbe) si judecatorul/judecatorii va/vor stabili cine are dreptate.
Mai ai alternativa ca in instanta sa ceri despagubirea in bani, suma care trebuia sa ii fie returnata tatalui (adica dublul sumei achitate) de catre fosta proprietara sa ti se returneze (tie, ca mostenitor) de catre actualii mostenitori pretendenti la teren, la care poti cere actualizarea ei cu dobanda legala pana la data platii, plus indexarea cu rata inflatiei.
Nu prea inteleg de ce urmasii fostei proprietare te-au intrebat de sanatate, ei puteau face dezbaterea mostenirii de capul lor, in acte (cadastru si rol) terenul fiind masa succesorala a fostei proprietare.

Depinde de tine daca ii chemi in judecata. Cantareste ce poti castiga si cat ai de cheltuit (bani, pe care ii poti solicita drept cheltuieli de judecata, dar si timp), daca merita sa-ti asumi acest risc, dupa care procedezi in consecinta. Ca daca terenul nu este atat de valoros, nu stiu daca merita. Poate ajungi la vorba fostului primar de Cluj-Napoca, Sorin Apostu - Pentru 50.000 de euro nu mă dau jos din pat. http://www.romaniali...din-pat--244960 Poate nu este vorba de aceeasi suma Posted Image , dar daca nu esti interesat de teren iar el costa pana in 1.000 euro (sa zicem) la revanzare, poate te mai gandesti.
Da, stiu, pentru un principiu sau ceva cu o anumita semnificatie (...este de la tata... Posted Image  ) merita oricat.
Mostenitorii nu doresc sa faca succesiune pentru ca sunt 5, au diferite petice fara valoare si le folosesc fiecare cum doresc.
De fapt este unul din fii care vrea acest teren, restul nu au nicio treaba....probabil la impartirea amiabila intre ei, lui i-a revenit parcela cu pricina.
Eu vreau dor sa se termine intr-un fel sau altul aceasta situatie.

Apreciez sincer efortul depus pentru a-mi explica posibilele solutii !

View Postrumlegok, on 19 martie 2017 - 18:39, said:

Sa fim seriosi, nu va obtine tot ce spui tu acolo...
Eu cred ca va fi norocos daca ii va convinge pe aia sa inapoieze banii platiti daca aia intradevar vor terenul.

In plus, din ce inteleg eu vanzarea nu a avut loc din alte motive, decesul vanzatorului fiind dupa termenul din promisiune.
Dupa ce s-a facut cadastrul, proprietarul a ramas in incapacitate de deplasare(ceva la picioare), iar tatal meu a amanat vânzarea-cumpararea, sperând ca acesta isi revine.
Ghinion, proprietarul a decedat. Am sunat la notarul care a intocmit promisiunea de vanzare cumparare.
Mi-a spus ca daca se prezenta la dansul cu cadastrul, era suficient pentru a-i trece terenul....
Acestea sunt evenimentele reale, terenul are si acum o valoare derizorie, aici este mai mult vorba despre niste orgolii nu de valoarea terenului./

Edited by bog4u, 19 March 2017 - 20:13.


#11
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016
"Mostenitorii ar cam vrea sa-mi restituie dublul sumei acum, insa la valoarea din 2005, ceea ce este total incorect."

Daca chiar vrei sa scapi si sa se termine, accepta oferta lor, si  ai scapat.
Daca din orgolii (orgoliul tau) ajungi sa te judeci vreo 2..3 ani ptr. o parloaga.....

Edited by Malus_Dacus, 20 March 2017 - 14:36.


#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postbog4u, on 19 martie 2017 - 19:47, said:

Dupa ce s-a facut cadastrul, proprietarul a ramas in incapacitate de deplasare(ceva la picioare), iar tatal meu a amanat vânzarea-cumpararea, sperând ca acesta isi revine.
De unde visezi tu despagubire, cand tu spui clar ca tatal tau, cumparatorul a fost cel ce a amanat/renuntat la cumpararea terenului.
Deci de unde despagubire de la vanzator dubla, daca nu vanzatorul a fost cel ce s-a razgandit, ci cumparatorul.

#13
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007

View Postrumlegok, on 23 martie 2017 - 16:07, said:

De unde visezi tu despagubire, cand tu spui clar ca tatal tau, cumparatorul a fost cel ce a amanat/renuntat la cumpararea terenului.
Deci de unde despagubire de la vanzator dubla, daca nu vanzatorul a fost cel ce s-a razgandit, ci cumparatorul.
Amice, daca vrei doar sa aduni postari, scrie te rog pe aria de fun !

Înca o data multumesc celor care au raspuns obiectiv la problema mea.
Am sunat deja un avocat, probabil in perioada urmatoare se va deschide o actiune pentru pastrarea terenului sau recuperarea sumei platite.

Edited by bog4u, 24 March 2017 - 06:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate