Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Citroen Berlingo/Peugeot Partner - Fiat Doblo - Opel Combo - Renault Kangoo

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Sunt interesat să cumpăr o mașină care să fie folosită în regim de utilitară pe distanțe relativ scurte. Nu exclud posibilitatea de a fi folosită și în regim clasic, de turism. Mă interesează una folosită (sh) în limita a 9.000 lei sau, cu totul excepțional 10.000 lei. Vreau să fie cu 5 locuri, cu 4-5 uși. Sunt atu-uri de luat în calcul fiabilitatea, costurile de întreținere, garda la sol cât mai ridicată, euro 4. În principiu, vreau una Diesel, dar dacă sunt argumente pentru una pe benzină... mă înclin. Evident, toată lumea vrea să plătească cât mai puțin pentru beneficii cât mai multe și mai mari. Nici eu nu fac excepție.

Înainte de a posta aici mi-am aruncat ochii timp de o săptămână pe siturile de vânzări auto, am cerut părerea unei rude care are un Citroen Berlingo, dar care a reparat și alte modele din această clasă. Recent, am văzut și aspectul ăsta legat de înmatricularea ca autoturism sau ca autoutilitară. M-am uitat aici, la Versus, și am mai aflat câte ceva.

La modul grosier, am avut în vizor următoarele modele:
Citroen Berlingo;
Dacia Dokker;
Fiat Doblo;
Ford Tourneo Connect;
Ford Transit Connect;
Opel Combo;
Peugeot Partner;
Renault Kangoo;
Skoda Roomster;
Volkswagen Caddy.
Am fost nevoit să tai rapid de pe listă Dokker (preț), Roomster (mic) și Caddy (nu am găsit decât cu 3 uși). Se pare că urmează a fi tăiate de pe listă modelele de la Ford din cauza costurilor de întreținere (aștept confirmare). Citroen Berlingo și Peugeot Partner sunt frați, deci practic, rămân Berlingo/Partner, Doblo, Combo și Kangoo.
Care ar fi avantajele/dezavantajele fiecărui model și care ar fi recomandarea pe care ați da-o?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
si unde gasesti in 2000euro un Roomster diesel in stare buna de functionare ? La fel valabil si pentru celelalte, mai ales cele euro 4.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Partner si Berlingo din (b)anii aia au puntea problematica si cel mai probabil deja uzata. Se repara dar nu cred ca asta iti doresti tinand cont de buget.
Nu stiu la Kangoo cat de problematica e dar tot genul ala de punte are cu bara de torsiune ca la Partner.

Eu as lua un Doblo pe benzina. E o masina f simpla, gasesti pe benzina (un avantaj dpmdv tinand cont de buget) sau de ce nu Opel Combo.

Edited by underb, 19 March 2017 - 10:59.


#4
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,068
  • Înscris: 24.02.2011
doblo 1.3 multijet corespunde si are consumul cel mai mic(4,5 -5) doar ca trebuie sa fii atent la lantul de distributie, adica sa fie schimbat la timp ca altfel se rupe sigur. Kangoo consuma cu un litru in plus, dar are garda la sol mai mare, in schimb daca intereseaza aspectul, este mai slaba ca doblo pe teren accidentat( patineaza mai repede).

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Cu 2000 euro nu cumperi nicio ultilitara buna din Ro.
Poate sa licitezi pe site-urile de unde le iau samsarii sa te duci sa o aduci singur (+alti bani) dar sigur o sa aiba peste 200k, iar la km astia incep problemele...inlocuit distributie...ambreiaj si altele care apar.

#6
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 TruculMagic, on 19 martie 2017 - 10:53, said:

si unde gasesti in 2000euro un Roomster diesel in stare buna de functionare ? La fel valabil si pentru celelalte, mai ales cele euro 4.
O fi și prețul, dar spațiul era cel care m-a făcut să-l tai de pe listă. Poate euro 4 sunt mai rare, dar există. Ăsta era cazul ideal, dar în lipsă, se tolerează și euro 3.

 underb, on 19 martie 2017 - 10:58, said:

Partner si Berlingo din (b)anii aia au puntea problematica si cel mai probabil deja uzata. Se repara dar nu cred ca asta iti doresti tinand cont de buget.
Nu stiu la Kangoo cat de problematica e dar tot genul ala de punte are cu bara de torsiune ca la Partner.

Eu as lua un Doblo pe benzina. E o masina f simpla, gasesti pe benzina (un avantaj dpmdv tinand cont de buget) sau de ce nu Opel Combo.
Da, am aflat că modelele până în 2006 au avut acele probleme. Am găsit câteva mașini din 2006 și 2007, dar aveau dotări mai slabe. La Kangoo costurile de întreținere am auzit că sunt mai mari. Doblo pe benzină ar putea fi o soluție. Cel mai mult mă încântă până acum Opel Combo, dar am vrut să aud și păreri dincolo de subiectivitatea mea.

#7
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Si eu sunt de parere ca bugetul e mic pentru o masina decenta.
Gandeste-te ca utilitarele sunt achizitionate sa produca bani. Din cauza asta sunt forjate la greu.
Ca optiune eu as alege ori un Kangoo diesel 1,5 dci sau un Doblo 1,3 multijet.
Ar mai fi o varianta de utilitara, Fiat Fiorino, dar este un pic mai mica, depinde ce vrei sa faci cu ea.

#8
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
2000 de euro utilitara?   pana in decembrie o sa-ti inghita suma respectiva de 2 ori.

#9
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 sandel1, on 19 martie 2017 - 11:13, said:

doblo 1.3 multijet corespunde si are consumul cel mai mic(4,5 -5) doar ca trebuie sa fii atent la lantul de distributie, adica sa fie schimbat la timp ca altfel se rupe sigur. Kangoo consuma cu un litru in plus, dar are garda la sol mai mare, in schimb daca intereseaza aspectul, este mai slaba ca doblo pe teren accidentat( patineaza mai repede).
Mi s-a vorbit foarte frumos despre motorul Diesel 1.3 Multijet care este și pe Doblo și pe Combo. Am reținut celelalte aspecte.

 titacodita, on 19 martie 2017 - 12:24, said:

Si eu sunt de parere ca bugetul e mic pentru o masina decenta.
Gandeste-te ca utilitarele sunt achizitionate sa produca bani. Din cauza asta sunt forjate la greu.
Ca optiune eu as alege ori un Kangoo diesel 1,5 dci sau un Doblo 1,3 multijet.
Ar mai fi o varianta de utilitara, Fiat Fiorino, dar este un pic mai mica, depinde ce vrei sa faci cu ea.
Ăștia sunt banii. Alții nu am disponibili.
Fiorino nu am găsit cu 5 uși și în banii ăștia.
M-aș bucura dacă printre cei care comentează ar fi utilizatori ai unuia din modelele vizate. Adică, să vorbească din practică, nu din teorie.

 dresler, on 19 martie 2017 - 12:30, said:

2000 de euro utilitara?   pana in decembrie o sa-ti inghita suma respectiva de 2 ori.
E, hai! Ce să spun... Eu merg cu mașini sh și nici pe departe ce spui tu. Hai să rămânem într-o zonă rezonabilă.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ce transporti mai exact cu masina aia? Poate te vei descurca bine si cu un Focus 1 sau Astra G break. In 2.000 gasesti in stare cat de cat ok cu 1.6 benzina sau 1.4.
Renault Megane 1, Laguna 1.6/1.8, Mondeo break 1.8 benzina.
Sunt cateva Renault Espace pe benzina pe autovit sub 2.000 euro. Asta n-are cum sa nu te satisfaca la spatiu.
Alta varianta poate fi Citroen Xsara Picaso.


Sunt ieftine ca sunt foarte multe pe piata. Rabatezi bancheta, eventual pui folie sau covor cauciucat si iti faci treaba. Nu sunt asa hamalite cu marfuri.
Lasa naiba dieselurile ca in banii aia sigur te alegi cu o epava.

Edited by Friskey, 19 March 2017 - 13:54.


#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu am luat un Citroen berlingo 2001 ,1.6 ,16 v în toamnă ,am dat pe el 5000 ron ,până acum am făcut 3500 km până acum merge bine ,cam hîtînă pentru că e pe bare de torsiune suspensia pe spate în rest nu am ce să îi reprosez .

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cauta un VW T4 1.9d la 2000 :)))

#13
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 Friskey, on 19 martie 2017 - 13:51, said:

Ce transporti mai exact cu masina aia? Poate te vei descurca bine si cu un Focus 1 sau Astra G break. In 2.000 gasesti in stare cat de cat ok cu 1.6 benzina sau 1.4.
Renault Megane 1, Laguna 1.6/1.8, Mondeo break 1.8 benzina.
Sunt cateva Renault Espace pe benzina pe autovit sub 2.000 euro. Asta n-are cum sa nu te satisfaca la spatiu.
Alta varianta poate fi Citroen Xsara Picaso.


Sunt ieftine ca sunt foarte multe pe piata. Rabatezi bancheta, eventual pui folie sau covor cauciucat si iti faci treaba. Nu sunt asa hamalite cu marfuri.
Lasa naiba dieselurile ca in banii aia sigur te alegi cu o epava.
Posted Image Fiecare cu păsărica lui. Prefer Diesel-ul. Iar modelele menționate nu mai răspund nevoilor.
Oameni și struguri (toamna). Vreau ca mașina să fie mai înaltă în spate ca să am acces mai ușor.

 TruculMagic, on 19 martie 2017 - 14:39, said:

Cauta un VW T4 1.9d la 2000 Posted Image))
Așa..., am găsit și un Mercedes Vito din 2002, 2,2 Diesel. Dar e cam mare. În plus, ITP-ul se face anual, RCA-ul e mare...

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Esti constient ca strugurii vor curge foarte tare prin masina, iti vor naclai podeaua si mocheta si iti vor aduce numai rugina in interior?
Pentru struguri ori o remorca, ori o Dacia papuc.

#15
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 Friskey, on 19 martie 2017 - 19:45, said:

Esti constient ca strugurii vor curge foarte tare prin masina, iti vor naclai podeaua si mocheta si iti vor aduce numai rugina in interior?
Pentru struguri ori o remorca, ori o Dacia papuc.
Strugurii nu curg. Poate mustul. Dar și ăla nu ajunge la mochetă pentru că pun întotdeauna o folie de plastic cu care o protejez. Metodă verificată și folosită de vreo 20 ani.
Dacie papuc nu cumpăr. Îmi trebuie ceva acoperit.

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca ai rabdare si stii sa cauti ...si cu 1000 de euro gasesti masini cu care iti faci treaba ani de zile.
dar daca ai rabdare si stii sa cauti!
eu cand i aud pastia ca vezi doamne cu 2000 de euro nu iti gasesti decat carute ...mor de ciuda ca nu am avut eu 2000 de euro sa imi iau o ,,caruta''

#17
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 silesax, on 19 martie 2017 - 20:09, said:

daca ai rabdare si stii sa cauti ...si cu 1000 de euro gasesti masini cu care iti faci treaba ani de zile.
dar daca ai rabdare si stii sa cauti!
eu cand i aud pastia ca vezi doamne cu 2000 de euro nu iti gasesti decat carute ...mor de ciuda ca nu am avut eu 2000 de euro sa imi iau o ,,caruta''
Ai perfectă dreptate. Așa am luat eu cu 10 ani în urmă un Opel Kadett cu 3000 lei cu care mi-am făcut treaba până în toamna trecută. Și acum am de gând să aștept, dar nu chiar mult că încep treaba. În plus, e foarte probabil să se schimbe legislația și să mă trezesc cu vreo surpriză. Orizontul meu de așteptare este 2 luni. Am convingerea că găsesc eu o soluție în acest timp.

#18
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Am rezolvat din aprilie, dar am uitat de topic. Am cumpărat un Opel Combo cu 1950 euro!!! 2005, 101 CP, set de anvelope vară și iarnă. Are niște probleme mărunte din care unele deja sunt rezolvate. Foarte mulțumit până acum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate