Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Continuare constructie casa la rosu - Proiect modificate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
esselte

esselte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.01.2008
Buna ziua

Recent am achizitionat un teren cu o casa construita la rosu D+P+E+M (pereti+acoperis, fara tamplarie).  Casa a fost construita in anul 2009, in urma unui proiect si al unei autorizatii de construire.

Am observat ca proiectul initial nu a fost respectat in totalitate, iar modificarile sunt:
- translatarea costructiei cu 1.5 m fata de pozitia din proiect
- adaugarea a 2 stalpi de rezistenta pentru a permite o recompartimentare a unei camere
- mici modificari de goluri de usi la interior.


In prezent autorizatia este expirata, nu a fost facuta receptia iar in cartea funciara nu figureaza constructia, este trecut doar terenul si este notata autorizatia de construire.

Doarece as vrea sa finalizez casa si sa o intabulez, va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez

A. Trebuie obtinuta o noua autorizatie
B. Pot sa cer obtinerea unui certificat de atestare a edificării construcției  Detalii: http://www.avocatnet...-condiții.html

C - alte variante?

Attached Files


Edited by esselte, 19 March 2017 - 08:49.


#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde unde e constructia. Pe la comune se mai face si asa receptia. Adica sa fie ridicata si facuti toti peretii, chiar daca nu e finisat exteriorul. La oras de obicei nu prea accepta daca nu e finalizat exteriorul. La mine au facut asa, doar ridicata pusa tamplaria si cam atat, nici interiorul nu era gata decat la parter, dar compartimentarea a fost facuta integral. Am fost sa prelungesc autorizatia, le-am explicat care e stadiul lucrarii si au zis ca in stadiul asta mai sunt doar finisaje si nu mai pot sa ma abat de la proiect, asa ca au zis sa fac receptia si sa o intabulez.
  Prieteni care si-au construit in oras (la 6 km) nu au primit receptia pana nu au avut balustrade exterioare, decorativa trasa si centura la gard turnata, eu nu aveam decat 4 tarusi care delimitau terenul.

Nu strica sa faci o vizita la srviciul de urbanism al primariei si vezi. Tine de ei daca dau OK-ul pentru intabulare in stadiul asta sau nu.
In orasele mari nu dau ca sa nu se trezeasca cu cartiere intregi de constructii facute pe jumatate si lasate asa ani intregi.

Edited by PoeOvidiu, 19 March 2017 - 08:58.


#3
esselte

esselte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.01.2008

 PoeOvidiu, on 19 martie 2017 - 08:54, said:

Depinde unde e constructia.

Constructia este la sat. Se mai poate face receptia in conditiile in care autorizatia e expirata?

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai normal ca iti face receptia. Mai ales la tara. De ce nu ti-ar lua impozit? N-are treaba ca-i expirata autorizatia..  Is mai flexibili in mediul rural.

Eu eram in aceiasi situatie,doar ca aveam geamuri.  Vine arhitectul de la primarie si-mi zice ca....mai bine o receptionam decat sa prelungim autorizatia..

Oricum la tara impozitul la pamant si casa e ridicol ( 220 de lei, casa,garaj si 1400 metri pamant in jurul ei... adica cat dau la masina...) fata de oras..

#5
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

 esselte, on 19 martie 2017 - 09:01, said:


Constructia este la sat. Se mai poate face receptia in conditiile in care autorizatia e expirata?

Buna pozitie ti-ai mai ales.Posted Image
Ala de a vindut-o te pune si la pomeni ca a scapat de ea.Posted Image
Cum arunci cu banii ...aiurea....Posted Image
Peste citiva ani locul ala va fi...Posted Image pleaca dealul cu totul si cu tot cu banii dati.
Spor sa ai,...dar nu vad cum...

#6
esselte

esselte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.01.2008
Sper sa nu fie chiar așa, ar fi o tragedie, mai ales că pe același deal și tot în pantă sunt majoritatea caselor din sat. Satul e totuși atestat din 1600, in plus am cercetat și zona înainte, este o oaza în interiorul unei păduri, nu au fost înregistrate alunecări de teren.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate