Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Problema vas WC Mondial

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
snipe1975

snipe1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.06.2008
Salut.
Am o problema cu unul din cele doua vasuri WC marca Mondial, din casa. La mai putin de un an de cand l-am cumparat, am constatat ca apa nu se mai duce la fel de repede, cand o trag.
Am adus instalator, a desfacut vasul, si scurgerea, dar nu a gasit nimic care sa blocheze. Celalalt vas, care este un model aproape identic, merge perfect. Asta nu stiu ce are.
De la ce sa fie?

#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Poate nu se umple pana la maxim rezervorul, din cauza plutitorului, si atunci evident ca scade viteza de curgere...

#3
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Ce inseamna ''nu se mai duce'' - se umple bazinul de apa sau nu mai antreneaza ''continutul'' cum trebuie?

Indiferent de raspuns, vasul, in sine, nu poate sa aiba nimic. Problema este la canalizare sau rezervorul de apa.

Edited by dcr, 18 March 2017 - 23:55.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsnipe1975, on 18 martie 2017 - 23:17, said:

Salut.
Am o problema cu unul din cele doua vasuri WC marca Mondial, din casa. La mai putin de un an de cand l-am cumparat, am constatat ca apa nu se mai duce la fel de repede, cand o trag.
La casa sau la bloc ?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
Coloana are aerator? Sau legatura directa cu exteriorul la ultimul etaj? Daca e obturata, iti "trage" si din sifon apa.

#6
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Da, si vin si mirosurile inapoi dupa ce se goleste sifonul.
Daca vecinul de la ultimul etaj a taiat aerisirea coloanei sau daca S-ul de deasupra lui e infundat de smoala, sau pur si simplu e infundata aerisirea din cauza terasarii blocului, e o problema.
Se scoate bazinul cu totul si se poate verifica cu o bricheta daca exista tiraj de aer pe coloana, parca asa am vazut la un instalator.
Daca e infundat, mult succes la asociatie, si cu vecinii care distrug instalatiile comune ale blocului.

@snipe, meseriasul care a venit la tine, nu ti-a spus despre asta?

Edited by sonnydellmarco, 19 March 2017 - 11:17.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Asta se poate intampla din doua motive:

1. Conducta infundata.
2. Coloana de canalizare fara aerisire in partea superioara. Cand tu tragi apa, aerul din partea de sus a coloane e comprimat si actioneaza ca o rezistenta.

#8
snipe1975

snipe1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.06.2008

View PostKlaudio, on 18 martie 2017 - 23:42, said:

Poate nu se umple pana la maxim rezervorul, din cauza plutitorului, si atunci evident ca scade viteza de curgere...

Verificat. Nu e cazul.

View Postdcr, on 18 martie 2017 - 23:54, said:

Ce inseamna ''nu se mai duce'' - se umple bazinul de apa sau nu mai antreneaza ''continutul'' cum trebuie?

Apa se scurge mai incet.

View Postandreic, on 19 martie 2017 - 00:28, said:

La casa sau la bloc ?

Bloc de 4 etaje.

View Postdorin_2k, on 19 martie 2017 - 07:58, said:

Coloana are aerator? Sau legatura directa cu exteriorul la ultimul etaj? Daca e obturata, iti "trage" si din sifon apa.

Habar nu am. Incerc sa aflu.

View Postsonnydellmarco, on 19 martie 2017 - 11:07, said:

Da, si vin si mirosurile inapoi dupa ce se goleste sifonul.
Daca vecinul de la ultimul etaj a taiat aerisirea coloanei sau daca S-ul de deasupra lui e infundat de smoala, sau pur si simplu e infundata aerisirea din cauza terasarii blocului, e o problema.
Se scoate bazinul cu totul si se poate verifica cu o bricheta daca exista tiraj de aer pe coloana, parca asa am vazut la un instalator.
Daca e infundat, mult succes la asociatie, si cu vecinii care distrug instalatiile comune ale blocului.

@snipe, meseriasul care a venit la tine, nu ti-a spus despre asta?

Buna idee. Nu, nu mi-a spus.

Am filmat. Vedeti aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Oepp4GCjod8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by snipe1975, 20 March 2017 - 00:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate