Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Răzbunarea prin suferință

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Ce porcarii ajung virale in ziua de azi.
Lumea asta s-a stricat de tot..

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu nu mi-am propus sa fac apologia crimei aici ci doar am vrut sa spun ca motivele faptuitorului din gelozie nu pot fi analizate din perspectiva morala si ca astfel de evenimente sociale, drame din gelozie, sunt frecvente, chiar daca nu se ajunge pana la crima.  Sunt, de asemenea, frecvente sinuciderile din dragoste, care tot "crima" se cheama, si acestea au ca obiect tot o viata de om... Si in aceste cazuri, mancatorii de seminte spun: "Vai, dar era premianta la scoala, avea toata viata inainte...."

#39
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
După ce toate televiziunile au făcut știre de top din moartea unei parașute și a criminalului ei, numai pe forum mai lipsea să apară topic! Posted Image

#40
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View Postrosix, on 19 martie 2017 - 14:22, said:

Eu nu mi-am propus sa fac apologia crimei aici ci doar am vrut sa spun ca motivele faptuitorului din gelozie nu pot fi analizate din perspectiva morala si ca astfel de evenimente sociale, drame din gelozie, sunt frecvente, chiar daca nu se ajunge pana la crima.  Sunt, de asemenea, frecvente sinuciderile din dragoste, care tot "crima" se cheama, si acestea au ca obiect tot o viata de om... Si in aceste cazuri, mancatorii de seminte spun: "Vai, dar era premianta la scoala, avea toata viata inainte...."

Ba da, moralitatea unei fapte poate fi judecata indiferent de circumstantele care au condus la savarsirea ei, frecventa nu are de asemenea nicio legatura cu moralitatea faptei. Nu exista termen de comparatie intre crima si sinucidere, sigur ambele fapte se sfarsesc cu un mort, dar asemanarile se opresc aici, e una sa decizi sa pui stop propriei vieti si cu totul altceva sa decizi ca altcineva a trait destul. Cu siguranta pot sa inteleg mult mai bine un sinucigas, chiar pot sa afirm ca e dreptul fiecarui individ sa-si decida soarta atat timp cat face acest lucru constient, fara sa fie sub influenta vreunei substante, ca o face la cald sau nu e fix treaba lui, e viata lui, e sfarsitul lui.

#41
corneld

corneld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.03.2009
Cum vreti sa nu apara astfel de frustrari in rindul populatiei, cind justitia este aplicata discretionar. Vezi criminali care au omorit cite 2-3 oameni ( ce-i drept, din culpa, gen Huidu, Carmen Paunescu si citi or mai fi) si nu au facut o zi de inchisoare, iar altii care au furat 5 lei, sau un salam ori o conserva, primesc 5 ani de inchisoare (stiu ce spun, am lucrat cu astfel de oameni). Si in aceste conditii, oamenii vazind ca justitia imparte dreptatea cu unitati de masura inegale si ca nu exista o pedeapsa corespunzatoare raportata la gravitatea faptei, recurg in final la a spera si la a astepta dreptatea divina. Si nu pot fi facuti vinovati pentru acest lucru. Cu ce sint mai vinovati oamenii care doar gandesc si spera ca cei vinovati de fapte abominabile sa sufere pe acest pamint si poate chiar ,,dincolo", in raport cu autorii  morali si materiali ai acestor tragedii? Ce atitudine ar trebui sa adopte oamenii fata de tatal care si-a ucis fiul din cauza ca nu i-a dat banii obtinuti cu colindul, ca sa isi cumpere bautura? Sau fata de cel care si-a violat propria fetita? Ori fata de mamele care isi duceau de mina fetitele de 10-12 ani, in casa unui cunoscut regizor, pentru a fi abuzate, contra unor sume modice ori bautura, tigari sau produse alimentare? Celor ce considera ca oamenii care gindesc asa nu au toate ,,tiglele pe casa", le-as recomanda sa se puna doar pentru 10 minute in pielea unuia care a suferit in mod direct actiunile unui astfel de descreierat. Cum ar fi mai bine:sa ne gindim  la suferintele si trairile criminalului, constient de consecintele faptelor sale, sau sa fim solitari cu victimele si rudele acestora? Intreb!!!!!!

#42
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View PostJohn_Wick, on 18 martie 2017 - 22:36, said:

Ce fel de oameni sunt aceștia care nu se multumesc cu faptul că agresorul este prins și amendat/Ă®ncarcerat dar Ă®și doresc să-l vadă pe acesta suferind in chinuri ?

Este o trăsătură dobândită sau Ă®nnăscută ? Se nasc unii oameni cu aceste tendințe de a se bucura văzând suferință ? Există carti, articole pe aceasta temă ?

Ce mă frapează pe mine este ca aceștia par oameni cat se poate de normali, oameni ce ne pot fi colegi, parteneri, vecini...
[ https://image.ibb.co/fVcdov/fb2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate fi considerat un astfel de om sănătos la cap dpdv psihologic ? Să-ți pară rău ca cineva a murit pentru ca nu mai ai șansă să-l vezi cum se chinuie in suferință si durere ? Cât de dereglat trebuie sa fii la cap ? si mai ales unul ce se dă mare creștin...

sursa din stirea recentă din Oradea https://www.facebook...54566000382266/
Poti sa te imaginezi pe tine, la vreo 20 ani fara un ochi si cu jumatate de obraz distrus, a.i sa nu-ti poti pune o proteza oculara (un ochi fals), asa cum a fost cazul unei fete impuscata de un interlop, intr-un magazin ?
Crezi ca esti suficient de bun, sa-i doresti numai binele acelui interlop ? Adica sa nu existe niciun moment in care sa doresti sa fie chinuit in vreun fel ?

Edited by light1, 24 March 2017 - 23:04.


#43
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostJohn_Wick, on 18 martie 2017 - 22:36, said:

1. Ce fel de oameni sunt aceștia care nu se multumesc cu faptul că agresorul este prins și amendat/încarcerat dar își doresc să-l vadă pe acesta suferind in chinuri ?

2. Este o trăsătură dobândită sau înnăscută ?

3.  Există carti, articole pe aceasta temă ?



1. Asta provine dintr-o credință falsă și un nivel spiritual încă primitiv, în care persoana crede că suferința altuia o va face fericită.
Adevărul este că suferința altuia este un fel de drog psihologic : acționează repede și simți un fior cum te trece prin corp, o senzație de surescitare care durează un timp foarte scurt, după care totul dispare.
Omul de acest gen se întoarce apoi la viața lui deosebit de anostă și nesatisfăcătoare - motiv pentru care i-a plăcut atât de mult să iasă din ea cu prețul suferinței altcuiva.

2. Nu contează. Toate lucrurile care ne caracterizează sunt o amestecătură de lucruri înăscute și dobândite. Ar fi greu să separăm fiecare lucru, pentru că majoritatea sunt un amestec.

3. Cărțile din domeniul psihologiei sau filozofiei te pot ajuta, dacă știi să le interpretezi într-un anumit mod, pentru că sunt și multe persoane care se încurcă și mai mult și ajung la niște concluzii total eronate citind aceste cărți, dar eu te sfătuiesc să te apuci să citești cărți din aceste domenii și să-ți dai singur seama care sunt acelea care îți oferă răspunsuri la ceea ce cauți tu. Acesta a fost modul în care am citit și eu și descoperirea constă până la urmă în a te ghida și singur, nu doar urmând indicații de la alții.
Aș recomanda și multă introspecție : gândește-te cât mai clar și logic posibil, de ce se întâmplă anumite lucruri în viață, ce poți învăța din ele, cine ești tu și ce vrei să te caracterizeze, de ce vrei să te caracterizeze lucrurile respective, cu ce gânduri vrei să-ți construiești viața, ce indică gândurile pe care le ai, ce indică gândurile pe care le au alții, etc.

Edited by Surgeoniac, 25 March 2017 - 17:01.


#44
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostJohn_Wick, on 18 martie 2017 - 23:02, said:

incepeți să mă speriați, e posibil sa fiu eu singurul neinfestat...
Apropo, vezi că față de majoritatea persoanelor care scriu la acest topic doar genul acela de persoană este mai enervantă, care se lasă ușor influențată de alte persoane bolnave.

Edited by Surgeoniac, 25 March 2017 - 17:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate