Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Răzbunarea prin suferință

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
John_Wick

John_Wick

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2017
Ce fel de oameni sunt aceștia care nu se multumesc cu faptul că agresorul este prins și amendat/încarcerat dar își doresc să-l vadă pe acesta suferind in chinuri ?

Este o trăsătură dobândită sau înnăscută ? Se nasc unii oameni cu aceste tendințe de a se bucura văzând suferință ? Există carti, articole pe aceasta temă ?

Ce mă frapează pe mine este ca aceștia par oameni cat se poate de normali, oameni ce ne pot fi colegi, parteneri, vecini...
[ https://image.ibb.co/fVcdov/fb2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate fi considerat un astfel de om sănătos la cap dpdv psihologic ? Să-ți pară rău ca cineva a murit pentru ca nu mai ai șansă să-l vezi cum se chinuie in suferință si durere ? Cât de dereglat trebuie sa fii la cap ? si mai ales unul ce se dă mare creștin...

sursa din stirea recentă din Oradea https://www.facebook...54566000382266/

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Ce fel de om trebuie sa fi ca sa-i agresezi/provoci suferinta altora?

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca un om spune ca prefera ca asasinul sa nu moara repede ci lent pt. a simti agonia precum victima sa, nu il face bolnav psihic !
Insa il aduce pe acel om [ea sau el] mai aproape de labilitatea psihica, de acea linie dintre un om normal si un om bolnav psihic.

#4
John_Wick

John_Wick

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2017

View Postsuper8, on 18 martie 2017 - 22:58, said:

Daca un om spune ca prefera ca asasinul sa nu moara repede ci lent pt. a simti agonia precum victima sa, nu il face bolnav psihic !
incepeți să mă speriați, e posibil sa fiu eu singurul neinfestat...

#5
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
S-a creat un val de simpatie pentru aceasta tuta, care intr-adevar nu merita sa moara in asemenea circumstante, fara nicio baza morala, ma uitam la comentariile unui filmulet de pe youtube:
"Dumnezeu sa o ierte, ce frumoasa era"
"D-zeu a vazut acest inger frumos"
"D-zeu avea nevoie de acest inger frumos"
etc.
Adica daca era mai putin frumoasa, sau de-a dreptul hidoasa trebuia sa moara la 24 de ani?
Putina lume vorbeste despre caracterul domnisoarei, din ce stiu eu Dumnezeu nu este interlop, Fii-su parca nici el nu a fost interlop, nici de ingeri nu s-ar auzi ca ar fi interlopi, deci de unde pana unde o tot trage lumea cu ingerii?
Exista cineva in societatea asta care sa priveasca imaginea de ansamblu? care sa spuna cu subiect si predicat ca proastele astea botoxate sunt practic cumparate de interlopi si acestia ajung sa creada ca au drept de viata si de moarte asupra lor? Nuu, noi o tragem cu pasiunile lor, ce bine invatau, ce frumos zambeste, cat de multi prieteni aveau.

#6
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Depinde de situație. Câtă durere îți poate provoca acea persoana. Dacă mie de exemplu mi-ar omora doamne ferește copilul sau nevasta cineva, nu m-aș mulțumi să facă pușcărie, ci l-aș jupui de viu și i-aș da foc cate un pic.

#7
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
Fata are dreptate, nemernicul ala trebuie tras in teapa pentru ceea ce a facut.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostEscapE13, on 18 martie 2017 - 23:18, said:

Depinde de situație. Câtă durere îți poate provoca acea persoana. Dacă mie de exemplu mi-ar omora doamne ferește copilul sau nevasta cineva, nu m-aș mulțumi să facă pușcărie, ci l-aș jupui de viu și i-aș da foc cate un pic.

Inseamna ca-ti iubesti nevasta, bravo.
Hai sa retinem si ce e bun si frumos.

Edited by loock, 18 March 2017 - 23:30.


#9
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostEscapE13, on 18 martie 2017 - 23:18, said:

Depinde de situație. Câtă durere Ă®ți poate provoca acea persoana. Dacă mie de exemplu mi-ar omora doamne ferește copilul sau nevasta cineva, nu m-aș mulțumi să facă pușcărie, ci l-aș jupui de viu și i-aș da foc cate un pic.
Ai tehnici demodate, vezi motivat sa ucida.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J6l5-Rup-D4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PantherOne, 18 March 2017 - 23:34.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
O multime de lume care habar n-are de motivele criminalului isi da cu parerea in termeni principiali gen "eu zic ca nu e bine ca a impuscat-o, trebuia doar s-o raneasca in picior... (sau sa-i sparga fatza), dar s-o lase in viata"
Dar daca fata era o fufa...?

In astfel de cazuri eu empatizez, de regula, cu criminalul...

Edited by rosix, 18 March 2017 - 23:44.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este o chestie emotionala . Apare la oricine , difera doar pragul stimul. Nimeni nu este imun . Pe masura ce trece timpul , emotia dispare si odata cu ea si dorinta de razbunare . La fel , durata in care dispare dorinta de razbunare este diferita de la om la om. In trecut , in alte epoci , cei care se razbunau cel mai crunt si cat mai tarziu , erau considerati eroi. Astazi sunt consderati bolnavi. Instinctul a ramas dar s-a tocit putin . A intervenit ideea promovata ca daca iti faci singur dreptate ...nu-i dreptate. Chestiune de  interpretare. Daca maine nu ar mai exista soicetatea in forma actuala , cu represiune pentru ce care isi fac singur dreptate ati vedea multi morti pe strada . Problema este ca s-a mai atenuat ceva. Inventivitatea  celor care vor sa racoreasca pe cineva. In trecut , razbunarile erau atent planificate implicau multe persoane dintre care majoritatea nici nu stau ca sunt parte a unei razbunari. Acum , prostul care vrea razbunare taie cu cutitul, impusca , crapa capul cu toporul sau calca cu masina si toate acestea in mjlocul strazii sa vada tot mapamondul ce grozav este el. Traiul bun prosteste..

Cel mai bine este surprinsa ideea de razbunare intr-un banc :

Un copil de 12 ani merge la bordel, tarand un arici mort dupa el.
Matroana il intampina pe baiat, iar baiatul ii spune:
-Buna ziua doamna. Vreau si eu o femeie!
Matroana, foarte mirata, il intreaba ce preferinte are, iar baiatul ii raspunde sec:
-Vreau o fata cu o boala venerica! Nu conteaza cat costa, platesc oricat.
-Bine, daca tu vrei. Du-te la etaj, prima camera pe dreapta, acolo te astepata Ionela.
Baiatul merge in camera, o rezolva pe tipa, iar cand da sa plece, matroana il opreste si il intreaba:
-Auzi baiete, dar de ce ai vrut o fata cu astfel de boala?
-Pai sa vedeti: eu acuma merg acasa, iar pe la ora patru vine baby-sitterul. Ei ii plac copiii mici, asa ca mine; si o sa facem dragoste. Am sa ii transmit boala ei. Diseara, tata o duce acasa cu masina. Eu il cunosc pe tata: mai mult ca sigur o sa i-o traga, si-o sa ii transmita si lui boala. La noapte, tata o sa si-o puna cu mama. Si-o sa ia si mama boala. Eu o cunosc pe mama: maine este meircuri, deci o sa si-o traga cu vecinu de alaturi. Ei bine ala e omul care mi-a omorat ariciul!


#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce probleme aveti unii... cand ati fost ultima data pe la psiholog ? sa nu fie prea tarziu... ca apoi treceti direct la psihiatru Posted Image

Un tip ca X care a omorat in mod intentionat 2 persoane, trebuie sa sufere intai si apoi sa moara... asa ar fi moral Posted Image

Edited by TruculMagic, 18 March 2017 - 23:41.


#13
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View Postrosix, on 18 martie 2017 - 23:34, said:

O multime de lume care habar n-are de motivele criminalului isi da cu parerea in termeni principiali gen "eu zic ca nu e bine ca a impuscat-o, trebuia doar s-o raneasca in picior... (sau sa-i sparga fatza), dar s-o lase in viata"
Dar daca fata era o fufa...?
Nu conteaza ca era fufa/curva sau ce alti termeni preferi tu, nu merita sa moara asa, motivele criminalului din nou nu sunt importante, in societatea noastra nu ai dreptul nici macar sa mori cand vrei, vezi cazul Turcu.

De multe ori adevaratele raspunsuri se gasesc chiar in institutiile care ar trebui sa mentina o anumita ordine in societate, in fiecare cartier exista minim un astfel de exemplar, unul care ar fi in stare sa faca o crima similara daca este adus intr-un anumit punct, toti au masini si bani pe care nu ii pot justifica in vreun fel, toti sunt mana in mana cu politistii din zona respectiva.

#14
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
A murit criminalul in drum spre spital.

#15
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
pro sau contra, as zice ca e la fel de gresit. De cand cu emisiunile Vocea Romaniei sau altele de tip concurs, ni se pare ca, din fata televizorului detinem adevarul suprem si impartim dreptatea, asemeni lui Dumnezeu. Adica, apare un concurent slab, care se face de ras sau canta fals, noi sesizam ca a fost slab si apoi ne mandrim cad de geniali suntem, ca am stiut ca nu merita sa treaca in faza superioara. Big brother sau alte minuni, ne ofera o realitate falsa si astfel trece viata pe langa noi, tot impartind dreptatea.

#16
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Mai bine asa, cu justitia de la noi avea toate sansele sa scape basma curata.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalex1912, on 18 martie 2017 - 23:46, said:

Nu conteaza ca era fufa/curva sau ce alti termeni preferi tu, nu merita sa moara asa, ....

Dar cum merita sa moara? La romani, in istorie, astfel de probleme de gelozie s-au reglat intotdeauna in mod similar cu cutzitul sau cu toporul fara sa se isterizeze nimeni. Daca eram cumva vreun popor civilizat pripasit pe aici, "Stirile de la ora 5" cu crime sangeroase la tzara sau babe violate, dadeau faliment de mult...

Nu poti sa judeci o spetza de gelozie, in care n-ai fost implicat, in termeni morali, spargand seminte pe margine... O fi bine, o fi rau? Io zic ca nu trebuia s-o impuste...!

Edited by rosix, 18 March 2017 - 23:55.


#18
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View Postrosix, on 18 martie 2017 - 23:52, said:



Dar cum merita sa moara? La romani, in istorie, astfel de probleme de gelozie s-au reglat intotdeauna in mod similar cu cutzitul sau cu toporul fara sa se isterizeze nimeni. Daca eram cumva vreun popor civilizat pripasit pe aici, "Stirile de la ora 5" cu crime sangeroase la tzara sau babe violate, dadeau faliment de mult...
Tu nu intelegi un lucru, nu merita sa moara! Atata timp cat nu a facut rau nimanui si nu incalca nici o lege putea sa faca ce voia ea, cand voia ea si cum voia ea!!!
Ti-as spune niste lucruri dar nu e permis de regulamentul forumului si cred ca nici de legile tarii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate