Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa din chirpici - finisare pereti, pe interior ( cu ce? )

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Normal ca mai bine o repar, alta casa nici nu intra in discutie. Din ce s-a scris pe aici mi-am facut o idee.

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cureti peretele de praf/murdarie/tencuiala veche, faci tencuiala din lut, nisip (15-20%) si var (15-20%), o dai pe perete ca pe glet cu spatula metalica de glet, o lasi sa se usuce, dai cu amorsa, lasi sa se usuce si apoi varuiesti cu var/var lavabil.

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
cum face mama la tara : curata varul vechi, apoi  face un amestec de lut subtire (un anume pamant, mai argilos, pe care il amesteca cu apa), pe care il tencuieste cu o tencuitoare de lemn. apoi da cu var, 2-3 straturi.  tencuieste o data la 6-7 ani. in schimb, de varuit, varuieste toata casa in fiecare primavara .
pe exterior a tencuit-o cu mortar. a batut cuie in peretii de lut, intre care a tesut apoi o plasa de sarma (ceva de genul acesta , unii pun plasa de gard) si pe acea plasa a prins tencuiala. cred ca solutia merge si pentru interior.
n-are probleme cu igrasia absolut deloc (cei drept are o prispa inalta, casa fiind la circa 30-100 cm deasupra pamantului).

Edited by strongsss, 18 March 2017 - 15:38.


#22
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
O mixtura folosita pe interior si exterior pentru tencuire, minutul 3:15.

Fără pic de beton. Case ieftine, din baloţi de paie sau "bolţari" de lut - YouTube

#23
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Lut,nisip 10-15%, balegă de cal 1-2%,se face o pastă omogenă, se trage frumos cu gletiera, se lasă câteva zile să se usuce și apoi se dă cu var natural, nu lavabile sau alte porcării !!! Posted Image

#24
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016
dupa ce se razuieste merge o plasa si adeziv de polestiren sau de faianta

#25
cylvium

cylvium

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2013
Bună seara! M-ați zăpăcit de cap!... Am cumpărat și eu o casa din paianta, la țară și vreau sa fac dintr-o cămară o baie. (Asta-i prima faza a renovării), asa încât caut soluții. Camasuirea pe ambele părți a zidului, cu turnat beton în podea mi se pare soluția cea mai bună. Însă la mortarul pentru camasuire nu găsesc nicăieri rețete.

#26
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Mortar pentru camasuire foarte bun este Multibat sau Tenco. Reteta de amestec cu nisip si apa este scrisa pe sac.

#27
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
as fi precaut la plasa metalica si similare din motiv de greutate.

#28
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.12.2008
Eu la o casa din vaiuga ( caramizi din lut si paie , nearse) tencuit cu lut am dat jos tencuiala din pamant jos cu toporisca si cu pickamerul, si am pus plasa de rabits fixat cu cuie de 120mm si pe la colturi plasa de buzau de 4 mm, Am amorsat cu un sprit subtire ca si smantana subtire, si apoi tencuit cu nisip si multibat sau liant Z 100.  Sub tencuiala de pamant in multe locuri am gasit cuiburi si chiar sobolani morti. Am facut subzidire 60 cm beton izolatie din folie bituminoasa 4 mm dupa care, in sus am scos, 2 randuri de vaiuga  si am pus   3 randuri caramida.La colturi, si la zidurile interioare am strans   toti peretii intre 2U-ri  de 120 sau  150mm  I-am strans cu suruburi cu cheie de 30, La suruburi am sudat 2 fier beton de fi 12. lungi de 9 m , cat este de lata casa. Cate 2 fier beton la o bara  filetate, am sudat si ingropat in tencuiala. Una de o parte a zidului , sus , iar jos de partea celalta a zidului. 5 ziduri transversale am si am repetat asta de 5 ori. Am 2 camere o bucatarie mare , lunguiata, baie , toate cu incalzire electrica in pardoseala , ( nu stau iarna acolo) un spais,  un colidor lung de 12 m pe 2 m un foisor mic si unul mare 25 mp+ plus o camera simpla pt hoby. La fatada si roata la casa am pus klingherit. 40% am facut eu singur aceste lucrari. Totul are 145 mp. Casa are cca 120 ani am cumparat-o cu 15.000 euro si am cheltuit cca 45.000 de euro si munca mea pe 4 ani. Mai am acoperisul de repart, Nu ploua dar nu arata bine. Or cum este tot o vechitura. Valoarea de piata nu cred ca se ridica la 40 de mii de euro. Nu faceti si altii gresala , la care am fost constrans eu. Si am prins materiale ieftine. de exeplu primu camion de nisip 180 lei. Acuma o luna un camion de nisip, tot de 4 mc, 500 de lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate