Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Emigrare NZ

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
KingArthur1

KingArthur1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2017
Bună! De ceva timp eu și soția mea ne gândim la emigrare, din mai multe motive (nu neapărat financiare). Am luat mai multe țări la rând: Europa (Suedia, Norvegia, UK, Franța, Germania) nu ne încântă clima în nord și limbile relativ complicate în majoritatea țărilor în afară de UK; Asia (Japonia) limba este cel mai mare inconvenient și adaptarea la cultura locală, America de Nord (SUA, Canada), clima în Canada e nașpa și franceză complicată, în SUA ne-ar fi plăcut dar complicat procesul (nu avem chef să jucăm la Loteria Vizelor ani la rând) și în final am ajuns la Australia și Noua Zeelandă din care am ales NZ pentru că sora mea e acolo.

Ne-am calculat punctajul și a ieșit 145 puncte. Ca profesii eu sunt ginecolog am 36 de ani cu experiență în domeniu de 8 ani, am studiat la Universitatea de Medicină și Farmacie ,,Carol Davila" din București, IELTS-ul l-am dat și am obținut 9,5; 10; 9; 10 și soția are 34 de ani e medic veterinar cu experiență de 7 ani în domeniu, a studiat la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iași, a luat IELTS-ul cu 9; 8,5; 8; 10 și avem și o fetiță de 9 ani.

Cam ce șanse credeți că am avea și cum să începem tot procesul (primul pas îl știm să depunem EOI-ul). Și dacă se poate și niște sfaturi de la cei care sunt prin părțile alea (NZ și AUS).
Mulțumim de răspunsuri! Posted Image

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
În NZ, ai cutremure. Sunteți ok cu ele?

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu cred ca vor fi probleme cu cutremurele....trebuie sa fii pregatit pentru Tsunami, ce vine apoi.....


Am tot citit ca NZ cauta imigranti pregatiti, cauta la greu...

Edited by keta, 18 March 2017 - 14:03.


#4
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
  • mai bine te sfatuiesti cu sora ta daca tot ai zis ca e deja stabilita in NZ. te duci mai bine intr-o vizita mai lunga ceva gen an sabatic ,vezi care-i treaba si dupa aia vezi tu ce si cum faci.

Edited by esaob13, 18 March 2017 - 14:11.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKingArthur1, on 18 martie 2017 - 13:13, said:

Bună! De ceva timp eu și soția mea ne gândim la emigrare, din mai multe motive (nu neapărat financiare). Am luat mai multe țări la rând: Europa (Suedia, Norvegia, UK, Franța, Germania) nu ne încântă clima în nord și limbile relativ complicate în majoritatea țărilor în afară de UK; Asia (Japonia) limba este cel mai mare inconvenient și adaptarea la cultura locală, America de Nord (SUA, Canada), clima în Canada e nașpa și franceză complicată, în SUA ne-ar fi plăcut dar complicat procesul (nu avem chef să jucăm la Loteria Vizelor ani la rând) și în final am ajuns la Australia și Noua Zeelandă din care am ales NZ pentru că sora mea e acolo.

Ne-am calculat punctajul și a ieșit 145 puncte. Ca profesii eu sunt ginecolog am 36 de ani cu experiență în domeniu de 8 ani, am studiat la Universitatea de Medicină și Farmacie ,,Carol Davila" din București, IELTS-ul l-am dat și am obținut 9,5; 10; 9; 10 și soția are 34 de ani e medic veterinar cu experiență de 7 ani în domeniu, a studiat la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iași, a luat IELTS-ul cu 9; 8,5; 8; 10 și avem și o fetiță de 9 ani.

Cam ce șanse credeți că am avea și cum să începem tot procesul (primul pas îl știm să depunem EOI-ul). Și dacă se poate și niște sfaturi de la cei care sunt prin părțile alea (NZ și AUS).
Mulțumim de răspunsuri! Posted Image

Wow, ma pregateam sa zic s-o lasi moarta, dar apoi am citit specializarile.
Ce pot sa-ti zic, bafta si citeste forumul asta.
De cand cu UE-ul a scazut mult traficul dar ai informatii serioase
http://www.emigrare....orums/index.php

Daca nu intelegi ceva, da-mi un privat

Curios insa ca sora ta sa nu stie de el. Foarte curios.

View Postketa, on 18 martie 2017 - 14:02, said:

Nu cred ca vor fi probleme cu cutremurele....trebuie sa fii pregatit pentru Tsunami, ce vine apoi.....

Eu sunt prezent tot timpul, :lol:

#6
KingArthur1

KingArthur1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2017

View PostTsunnnami, on 18 martie 2017 - 14:12, said:


Wow, ma pregateam sa zic s-o lasi moarta, dar apoi am citit specializarile.
Ce pot sa-ti zic, bafta si citeste forumul asta.
De cand cu UE-ul a scazut mult traficul dar ai informatii serioase
http://www.emigrare....orums/index.php

Daca nu intelegi ceva, da-mi un privat

Curios insa ca sora ta sa nu stie de el. Foarte curios.



Eu sunt prezent tot timpul, Posted Image
M-am apucat de citit şi între timp aştept activarea contului de administratori.
Sora mea nu ştie de el pentru că ea nu a fost nevoită să treacă prin procesul ăsta obositor de Skilled Migrant Resident Visa. Ea a primit viza în urma căsătoriei cu un cetăţean neozeelandez şi în '98 când a plecat ea nu exista forumul ăla (fondat în martie 2003 din câte am citit). Anyway, mulţumesc oricum!Posted Image

#7
KingArthur1

KingArthur1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2017
Cred că o să trimit EOI-ul când voi face rost de o ofertă de job. Asta ar ridica punctajul de la 145 la 255!Posted Image M-am apucat de căutat pe internet și am pus-o și pe sora-mea să mă recomande la diferite posturi de acolo. Posted Image

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostTsunnnami, on 18 martie 2017 - 14:12, said:

Eu sunt prezent tot timpul, Posted Image

SIGUR, dragul de tine, dar tu doar agiti apele......

Sa ne radem de noi.... " E ceva ca Mama Omida "  si "Adevarata si reala Mama Omida"

Edited by keta, 18 March 2017 - 15:34.


#9
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.05.2006
Da si cand te-o apuca dorul de casa ......ai sa innebunesti cand ai sa stii cat de departe esti.....nicaieri nu este ca ACASA sau HOME cum se zice

#10
KingArthur1

KingArthur1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2017

View Postdancir2001, on 18 martie 2017 - 16:36, said:

Da si cand te-o apuca dorul de casa ......ai sa innebunesti cand ai sa stii cat de departe esti.....nicaieri nu este ca ACASA sau HOME cum se zice
Nu sunt genul de persoană care să plângă după casă.

#11
perlan

perlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 12.03.2017
Dar aici ce va lipseste?

#12
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKingArthur1, on 18 martie 2017 - 17:13, said:

Nu sunt genul de persoană care să plângă după casă.

in NA practic trebuie sa refaci rezidenta (adica sa castigi un loc la rezidenta si sa o refaci).
intereseaza-te cum e in NZ, internetul te poate ajuta si in asta.
bafta

#13
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View Postperlan, on 18 martie 2017 - 22:11, said:

Dar aici ce va lipseste?
Posted Image Posted Image
Esti real? sau doar troll?

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKingArthur1, on 18 martie 2017 - 14:43, said:

M-am apucat de citit şi între timp aştept activarea contului de administratori.

Scrie-mi pe privat ca-s moderator si nu vad nimic acolo.

View Postdancir2001, on 18 martie 2017 - 16:36, said:

Da si cand te-o apuca dorul de casa ......ai sa innebunesti cand ai sa stii cat de departe esti.....nicaieri nu este ca ACASA sau HOME cum se zice
E un sindrom.
De, regula dupa un an inebunesti
Pregatesti revenirea si, odata ajuns "acasa" ti se pare ca 2 saptamani trec al dracului de greu si ai vrea sa pleci dupa 2 zile inapoi, :lol:

#15
perlan

perlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 12.03.2017
Unde moderezi?

#16
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostKingArthur1, on 18 martie 2017 - 13:13, said:

IELTS-ul l-am dat și am obținut 9,5; 10; 9; 10
Nota maxima este 9, cum ai luat tu 10 ???

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postperlan, on 19 martie 2017 - 07:50, said:

Unde moderezi?

Ce importanta are?

#18
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008

 KingArthur1, on 18 martie 2017 - 17:13, said:

Nu sunt genul de persoană care să plângă după casă.
Pentru unii casa este acolo unde este si familia lor si o pot duce cu totii, mult mai bine, din toate punctele de vedere,  decat in tara de bastina.

 perlan, on 19 martie 2017 - 07:50, said:

Unde moderezi?
Pe situl indicat.Logic, nu?
http://www.emigrare....orums/index.php

Din motive profesionale foarte multi kiwi adica bastinasi din Noua Zeelanda se stabilesc in Australia si Marea Britanie.Probabil majoritatea in Australia.Noua Zeelanda este o tara superba din punct de vedere geografic insa nu ofera tuturor locuri de munca, mai ales decente ca venit.

Edited by dennis_2005, 29 January 2019 - 20:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate