Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Portare digi inainte cu 4 luni de expirare

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Salut,
Vreau sa ma portez la digi, DAR mai am 4 luni de contract cu Orange.
Ce mi se poate intampla ? Mentionez ca vreau sa fac acest lucru chiar azi si nu am niciun telefon luat in rate de la orange.
Intreb pe cei care ati mai facut acest lucru .

Edited by _-AppleS-_, 18 March 2017 - 11:03.


#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Orange o sa iti bage o factura cu ceva de genul Despagubire (penalitate) denuntare unilaterala... In functie de ce "beneficii" ai primit la semnarea contractului, suma variaza.
Alegerea este a ta!Posted Image

#3
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Daca ai telefon de la Orange,platesti telefonul.Daca nu,poti porta linistit.

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
P.S. - Incearca intai sa afli de la Orange cat "te-ar costa" pasul asta. Actionezi dupa...

#5
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
Poti sa te portezi linistit , ti se va cere sa platesti o asa zisa justa despagubire care este ilegala, nu e necesar sa o platesti.
Eu am inchis doua abonamente la alt operator si nu am platit asa zisa justa despagubire, daca nu stii ca este ilegala ei insista sa o platesti , dar daca vad ca esti putin informat.
Daca ai luat telefon platesti doar telefonul.

Edited by slv0990, 18 March 2017 - 11:09.


#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostNimcid25, on 18 martie 2017 - 11:05, said:

Daca ai telefon de la Orange,platesti telefonul.Daca nu,poti porta linistit.
Depinde daca il accepta Digi, ei verifica  2 lucruri: daca a expirat contractul in cealalta retea sau daca a platit tot catre ceilalti (inclusiv taxa de despagubire pentru incetare prematura) daca nu indeplineste niciuna din conditiile respective ii respinge portarea. Ce ar face Digi cu toti care pleaca dintr-o retea cand au chef, fara sa plateasca taxa de incetare prematura ? Oare ei nu vor clienti seriosi in retea ?
slv0990 una e sa inchizi abonamentele dintr-o retea si alta sa te portezi in alta retea ! (te are la mana exact cu numarul de telefon,nu-l poti porta in alta retea pana nu-ti platesti datoriile)

Edited by stlk, 18 March 2017 - 11:18.


#7
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
La Relatii Clienti ce ti-au zis ?

#8
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
ANPC, si scapi de taxa de reziliere, e abuziva, indiferent ca mai ai 23 luni ramase, sau 2. Mie pe Vodafone mai aveam 3 luni de contract, si cu ajutorul ANPC am reziliat fara costuri.

Desigur, era abonament fara telefon.

#9
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
stlk , dar nu se pot pretinde de operatori taxe ilegale la portare/inchidere abonament.
Cu o reclamatie la anpc/ancom iti acepta portarea fara nici o problema.
Legea trebuie respectata si de operatorii de telefonie indiferent care ar fi ei , nu pot operatorii sa isi faca propriile legi,dupa cum cred de cuviinta.
Iti platesti datoriile legale nu cele inventate de operatori , despagubirile propriuzis sunt pentru lunile ramase si neutilizate din abonament.

Edited by slv0990, 18 March 2017 - 11:23.


#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostSwagger, on 18 martie 2017 - 11:20, said:

ANPC, si scapi de taxa de reziliere, e abuziva, indiferent ca mai ai 23 luni ramase, sau 2. Mie pe Vodafone mai aveam 3 luni de contract, si cu ajutorul ANPC am reziliat fara costuri.

Desigur, era abonament fara telefon.
Tu ai portat numarul de telefon in alta retea sau doar ai iesit dintr-o anumita retea ? cum am spus mai sus , portarea e una, inchiderea abonamentelor e alta !

View Postslv0990, on 18 martie 2017 - 11:22, said:

stlk , dar nu se pot pretinde de operatori taxe ilegale la portare/inchidere abonament.
Cu o reclamatie la anpc/ancom iti acepta portarea fara nici o problema.
Legea trebuie respectata si de operatorii de telefonie indiferent care ar fi ei , nu pot operatorii sa isi faca propriile legi,dupa cum cred de cuviinta.
Iti platesti datoriile legale nu cele inventate de operatori , despagubirile propriuzis sunt pentru lunile ramase si neutilizate din abonament.
mai bine citeste pe siteul Portabilitate al celor de la ANCOM sa vezi ce scrie,tu crezi ca te poti plimba cu numarul de telefon dintr-o retea in alta cand ai chef fara sa nu te coste nimic ?

Edited by stlk, 18 March 2017 - 11:23.


#11
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
Cu ajutorul anpc te cam poti plimba fara sa te coste nimic daca sunt taxe ilegale, si vorbesc din cunostinta de cauza , daca nu as cunoaste problema nu as insista atat ca se poate.
Platesti ce ai folosit/telefon ce nu...

#12
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Romanul se usureaza pe contracte. "Stie" ca-s ilegale, dar totusi le semneaza... Cand nu mai are chef sau nu ii convine ceva, ii da inainte cu: Sunt cetatean ioropean si am drepturi, dar nici o obligatie! :lol:

#13
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014

View PostLesbianu, on 18 martie 2017 - 11:28, said:

Romanul se usureaza pe contracte. "Stie" ca-s ilegale, dar totusi le semneaza... Cand nu mai are chef sau nu ii convine ceva, ii da inainte cu: Sunt cetatean ioropean si am drepturi, dar nici o obligatie! Posted Image

Ai si obligatii in limita legii/nu poti ca consumator sa ai doar obligatii in favoarea operatorilor, cat de legal e sa platesti ceva ce nu folosesti , dar ne place sa vedem lucrurile doar din anumit punct.
Crezi ca daca nu ai fi deacord cu toate lucrurile puse in contract de catre operator , daca ai spui vanzatorului ca nu esti de acord mai iti face contract nu.

Edited by slv0990, 18 March 2017 - 11:35.


#14
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Pai spuneti-i omului ca are si obligatii, nu numai dreptul sa plece cand vrea el... Posted Image
Nu poti compara contractul tau cu al lui ca sa ii spui, go for it, nu patesti nimic!

#15
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
Daca te interesezi putin e posibil sa poti sa pleci si fara sa platesti justa despagubire.
Cum spuneam mai sus trebuie sa platesti telefoanele/ alte accesori bunuri daca ai primit la abonament.

Edited by slv0990, 18 March 2017 - 11:38.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststlk, on 18 martie 2017 - 11:12, said:

Depinde daca il accepta Digi, ei verifica  2 lucruri: daca a expirat contractul in cealalta retea sau daca a platit tot catre ceilalti (inclusiv taxa de despagubire pentru incetare prematura) daca nu indeplineste niciuna din conditiile respective ii respinge portarea. Ce ar face Digi cu toti care pleaca dintr-o retea cand au chef, fara sa plateasca taxa de incetare prematura ? Oare ei nu vor clienti seriosi in retea ?
slv0990 una e sa inchizi abonamentele dintr-o retea si alta sa te portezi in alta retea ! (te are la mana exact cu numarul de telefon,nu-l poti porta in alta retea pana nu-ti platesti datoriile)

De ce sa nu il accepte Digi? Portarea nu e conditionata de contract, fie ca e cu clauza activa sau nu, citeste si tu site-ul portabilitate.ro pe care il recomanzi si altora.

6. Doresc să-mi transfer numărul de telefon în altă reţea înainte de expirarea contractului. Este posibilă portarea? Ce se întâmplă cu contractul încheiat cu furnizorul de la care vreau să plec?
Portarea este posibilă, cererea nu îţi poate fi refuzată în acest caz.
În urma portării, contractul încheiat cu furnizorul de la care ai plecat încetează. Cererea de portare reprezintă o solicitare de încetare a furnizării serviciilor de telefonie de către furnizorul donor.
Dar reţine: transferul la un alt furnizor nu te scuteşte de obligaţiile contractuale pe care le ai faţă de furnizorul de la care ai plecat.

Depinde ce fel de abonament e. Eu cunosc persoane care au portat abonament VDF in Digi si erau sub contract, dar abonamentul era sim-only, fara alte beneficii (telefon luat cu subventie, luni gratuite la abonament etc.), asa ca Vodafone nu a emis taxe de reziliere anticipata.

Edited by MembruAnonim, 18 March 2017 - 11:43.


#17
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Am un prieten care a facut portare in timpul contractului de capul lui, desi l-am sfatut sa fie atent. Acum are de plata "despagubiri" de 1100 RONi, care se cam potrivesc cu contractul... O sa faca scandal, o sa se duca la ANPC, s.a.m.d. Dar daca despagubirea este conforma cu ceea ce a semnat, cine ii plateste suma aia? Tot el o s-o faca!;)

#18
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
Probabil i se cer despagubiri pe lunile ramase.Exact cum spunea si w21 si eu cunosc persoane care au portat de pe abonament activ in alta retea intradevar nu au luat telefon doar sim si nu au platit despagubiri pentru perioada ramasa la vechiul operator.

Edited by slv0990, 18 March 2017 - 11:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate