Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Microsoft si ultimele platforme hardware

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
Rotofel

Rotofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.03.2017
Iti cumperi/incropesti in toamna sistem cu procesor din lista neagra  microsoft, ai windows 7 sau 8, legal si platit cu bani grei din salariu de roman, pakistanez sau somalez, si te alegi cu un windows exact ca cele "cumparate" de pe torenti, fara suport.
Liberte, egalite, fuck and shit!


#74
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postnotrust, on 21 martie 2017 - 08:52, said:

" Microsoft is blocking Windows 7 and 8 updates on Intel's seventh generation Core i3, i5 and i7 (Kaby Lake), AMD's Ryzen (Bristol Ridge) and Qualcomm's 8996 processors. Devices powered by these processors must update to Windows 10 in order to receive updates from Microsoft. "

Eu traduc asta asa:
Microsoft blocheaza updateurile Windows 7 si 8.x pe Intel generatia a 7-a si AMD Ryzen etc,
Calculatoarele, laptopurile si tabletele echipate cu noile procesoare vor trebui sa treaca la 10 daca mai vor updateuri.

Deci nu vor fi blocate updateurile la windows 7 si 8.x celor care au componente mai vechi, cum scrie in primul post.

View PostDany_Darke, on 21 martie 2017 - 09:51, said:

se pare ca am avut o fraza pe care am scris-o aiurea, am corectat in prima postare. oricum, discutiile s-au purtat conform realitatii.
Deci de aceea ma facea lumea prost pe aici cand spuneam ca microsoft a blocat update-urile la windows 7 si 8.x celor care au componente mai vechi !
Pana s-a modificat fraza scrisa aiurea eu am raspandit gresit informatia pe Forum; si lumea imi "batea" mie obrazul ca dezinformez Posted Image

#75
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Nu stiu de ce se tot streseaza lumea. Singurii care ar avea probleme in aceasta privinta sunt corporatiile cu mii de calculatoare pe care functioneaza cu un OS care a aparut acum 5-10 ani. In general problemele in cazul lor sunt legate de incompatibilitatile cu OS-uri noi a softurilor pe care le folosesc. Solutii sunt si la ei, insa costa bani si nu vor sa investeasca.
Nu vad care e problema utilizatorilor obisnuiti, avand in vedere ca de ceva vreme incoace W7 primeste doar update-uri de securitate, iar daca folosesc W8 isi merita soarta.
Procesoarele noi sunt backwards-compatible din cauza arhitecturii pe care o folosesc. Cand o sa se treaca pe o arhitectura diferita fata de ce exista in momentul de fata, doar atunci W7 nu va functiona pe un procesor nou.
De asemenea multa lume confunda fara suport cu nu functioneaza.

#76
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Stati linistiti ca Microsoft-ul nu se va sinchisi sa-si optimizeze os-ul pt. Amd care s-a trezit din somn cam tarziu sa evolueze cu procesoarele, daca este optimizat pentru Intel, asa ramane ! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 03 April 2017 - 09:55.


#77
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu musai, pt ca ar fi concurenta neloiala. ms are mai mult de pierdut daca nu optimizeaza.

si-au luat amenzi in trecut pt asa ceva, nu e exclus sa mai ia si altele daca nu optimizeaza si pt amd. insa momentan au scuza ca nici macar procesoarele nu sunt lansate oficial de prea multa vreme.

pe de alta parte, programele trebuiesc optimizate, acolo e durerea, nu musai windows.

#78
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostEmyBoss7, on 03 aprilie 2017 - 11:16, said:

Vom trai si vom vedea ! Posted Image
Pai deja nu vezi ?  Windowsul va fi gratis, fiind doar un  mijloc ca sa accesezi serviciile Microsoft. Prin serviciile Microsoft intelegandu-se si posibilitatea de a rula aplicatii Microsoft dar si jocuri compatibile  Microsoft.Userii care vor folosi Windows vor trebui sa se logheze inainte pe contul de Microsoft, iar acel cont Microsoft va reprezenta identitatea electronica a userului.Va fi in cloud,
te va lasa se rulezi aplicatii MS pt care ai abonament lunar(gen excel, word, bla bla), te va lasa sa rulezi jocuri pt care ai platit sau ai abonament.Contul tau va fi sincronizat obligatoriu cu un telefon mobil , al carui numar va trebui sa-l specifici contulu,orice comanda sau actiune importanta in contul tau va trebui confirmata de pe telul tau.
Cine foloseste Xbox nu poate sa nu observe cum MS forteaza modul de folosire al Windowsului  in acel sens cum este folosit dashboardul de Xbox one.

Ca sa-ti spun ca deja serviciile si conturile de Xbox One si Microsoft sunt fuzionate ? Si ca de fapt eu cand ma loghez pe contul de MS , vad ce tranzactii am facut pe marketplace-ul lor, ce deviceuri
sunt inregistrate pe contul meu( adica console, teluri care folosesc OS de la Microsoft, laptopuri care folosesc sis de op Windows) si tot istoricul meu de navgiatie pe acele device-uri, modalitati
de plata active(carduri , conturi de banca, etc), chitante electronice, rapoarte de activitati, parole stocate, etc.

Tot ceea ce va conta va fi doar acel cont de Microsoft care este identitatea ta online pentru Microsoft, este profilul tau de Microsoft Customer, restul faptul ca iti accesezi acel cont de pe Windows 10 sau de pe XboxOne sau de pe alte deviceuri Microsoft , sunt doar o modalitate de  a face operatiuni in acel Cont.
Din aceasta cauza, pt MS va conta sa ai acces cat mai repede la acel cont al tau de unde sa faci tranzactii si nu neaparat sistemul de operare/device-ul care face posibila operarea contului.

Gandeste la contul de Microsoft ca  adevaratul PRODUS Microsoft , iar la OS-urile / deviceurile Microsoft ca niste "consumabile" prin intermediul carora folosesti acel CONT. Posted Image

Edited by lightpoint, 03 April 2017 - 11:38.


#79
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostEmyBoss7, on 03 aprilie 2017 - 09:55, said:

Stati linistiti ca Microsoft-ul nu se va sinchisi sa-si optimizeze os-ul pt. Amd care s-a trezit din somn cam tarziu sa evolueze cu procesoarele, daca este optimizat pentru Intel, asa ramane ! Posted Image

Acordati prea multa importanta sistemului de operare in relatia cu procesorul, cand el executa direct ce-i dau aplicatiile.

#80
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
S-au suparat si pe unele Skylake: https://support.micr...stems-supported

#81
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Sa se supere. Deja s-a gasit solutie - https://forum.softpe...en-in-7-si-881/

#82
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Poate sa-i dea in cap la urmatorul update. Si tot asa de-a soarecele si pisica.

Edited by neagu_laurentiu, 19 April 2017 - 13:09.


#83
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Am mentionat in topic - trebuie refacut patchul dupa updatare.
E posibil ca in viitor Microsoft sa incerce sa modifice mai multe fisiere. Desi dat fiind ca nu au fixat solutia ce extinde update-uriel ptr XP pana in 2019, e posibil sa nu-si bata capul nici cu asta. Nu oricine se va apuca de patchuit fisiere, marea majoritate vor trece pe 10.

Oarecum din pct meu de vedere nu e ok, e posibil sa existe ceva probleme in justitie.
Nu e mentionat in EULA asa ceva - doar - ptr cei cu licenta Retail, ca isi pot transfera licenta pe un sistem nou. Ori aici iti limiteaaza dreptul de a beneficia de update-uri pe durata de viata a produsului.

Mai curand ma asteptam sa mai scoata din suportul ptr componentele vechi ptr Windows 10.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate