Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Microsoft si ultimele platforme hardware

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostDany_Darke, on 19 martie 2017 - 08:34, said:

w10 se poate activa cu licente valide incepand de la w7.
Scuze, dar eu nu înțeleg mare lucru. Uite, eu am un laptop cu licență de w8 OEM. Dacă aș vrea să pun w10, ce fac? Bănuiesc că pot downloada imaginea de pe site-ul Microsoft și apoi ce? Îmi recunoaște automat licența OEM și se instalează?

Întreb de curiozitate, scuze de offtopic. Oricum eu prefer să instalez w7 dacă am nevoie de Windows.

#56
perlan

perlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 12.03.2017
acum nu se mai poate, asa se pare.
promotia s-a terminat anul trecut.

#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Se mai poate si acum dar intr-o varianta speciala: https://www.microsof...indows10upgrade

View Postperlan, on 18 martie 2017 - 22:14, said:

intre w 7, 8 si 10 nu e nici o diferenta.
vor sa ne faca sa credem ca este si ca trebuie cumparat w 10.
dar ne mint.
Ai pe site la MS documentatia tehnica si ai sa vezi multe functii API incluse, dedicate programelor ce vor sa le foloseasca. Pentru ca un OS nu-i pentru user ci pentru aplicatii. Tu, utilizator, interactionezi cu aplicatiile utile intr-un scop. Dar sa zici ca e acelasi e... blasfemie.

#58
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Cateva observatii (din ce am intalnit eu ...):

1) Marea majoritate de utilizatori care raman pe Windows 7 / 8 / 8.1 opresc update-urile direct dupa instalarea sistemului de operare. Nu sunt fani ai actualizarilor si in general isi instaleaza driverii de pe CD-urile cu care au venit componentele hardware.
2) Suportul pentru Windows 7 / 8 / 8.1 se apropie usor usor de final (nu stiu exact cat mai e). E firesc ca Microsoft sa se concentreze pe actualul sistem de operare pentru optimizari si sa taie putin cate putin din feature-uri pentru precedentele sisteme de operare. Exemplu: DX12 e exclusiv pe Windows 10
3) Avand in vedere ca licentele Windows 10 nu mai sunt gratuite ( oferta de upgrade gratuit pentru utilizatorii de Windows 7 / 8 / 8.1 un an de zile de la lansarea Windows 10 + licenta gratuita pentru cei din programul Windows Insider activi inainte de lansarea Windows 10 TH1) si ca update-urile (TH2, RS1, RS2 ) sunt la fel gratis, Microsoft trebuie sa mai vanda si licente Windows 10 cu bani (vorbesc aici in special de cei care isi fac PC pe componente, deci nu PC-uri cu Windows preinstalat, iar la laptopuri sunt destule care vin cu linux preinstalat, deci trebuie luata licenta Windows )
4) O alta problema legata de Windows 10 este ca se renunta la multe feature-uri fata de sistemele de operare precedente. Exemplu: Windows Media Center si înlocuirea treptata a Control Panel cu Settings

#59
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvasilemadalincristian, on 19 martie 2017 - 09:57, said:

1) Marea majoritate de utilizatori care raman pe Windows 7 / 8 / 8.1 opresc update-urile direct dupa instalarea sistemului de operare. Nu sunt fani ai actualizarilor si in general isi instaleaza driverii de pe CD-urile cu care au venit componentele hardware.

O sursa pentru statistica asta?

#60
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postvasilemadalincristian, on 19 martie 2017 - 09:57, said:

Suportul pentru Windows 7 / 8 / 8.1 se apropie usor usor de final (nu stiu exact cat mai e). E firesc ca Microsoft sa se concentreze pe actualul sistem de operare
Ce crezi că s-ar întâmpla dacă update-urile pentru Windows 8.1 ar continua pe un procesor nou? Nu e ca și cum procesoarele Kaby Lake sunt total diferite de Broadwell, să zicem. Update-urile pentru procesoarele mai vechi ar merge fără probleme pe procesoarele noi, cred eu.

#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvasilemadalincristian, on 19 martie 2017 - 09:57, said:

2) Suportul pentru Windows 7 / 8 / 8.1 se apropie usor usor de final (nu stiu exact cat mai e).
Nu e chiar la final, pana-n 2020/2023 mai e cale lunga: https://support.micr...ycle-fact-sheet

#62
perlan

perlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 12.03.2017
totul este un bullshit de marketing.
aceeasi marie cu alta palarie, la un pret mai bun pentru clienti!!!

#63
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Posta3e6u9, on 19 martie 2017 - 10:06, said:

Ce crezi că s-ar întâmpla dacă update-urile pentru Windows 8.1 ar continua pe un procesor nou?
Windows 7 nu poate sa mai primeasca astfel de modificari pentru ca, asa cum e acordul cu MS, doar in primii 5 ani de suport (mainstream support) se pot face schimbari. Urmatorii 5 ani (pana la 10 - extended support) se ofera doar actualizari de securitate.
Windows 8.1 mai are suport mainstream pana-n ianuarie 2018 si aici ar fi trebuit sa includa, tot conform acordului dintre client si MS. Probabil ca aici, in urma unui proces, ar castiga cine s-ar aventura cu asa ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 19 March 2017 - 10:25.


#64
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postneagu_laurentiu, on 19 martie 2017 - 10:23, said:

Windows 7 nu poate sa mai primeasca astfel de modificari pentru ca, asa cum e acordul cu MS, doar in primii 5 ani de suport (mainstream support) se pot face schimbari. Urmatorii 5 ani (pana la 10 - extended support) se ofera doar actualizari de securitate.
Bine, dar am înțeles că update-urile de securitate nu mai vin pe Windows 7 dacă-l instalezi pe un PC cu procesor nou. Să fim serioși, update-urile astea ar funcționa fără probleme pe orice procesor suportat, ca sunt practic bug-fix-uri.

#65
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
laurentiu, problema se pune pt serviciul de update, ca in cazul suportului extins, oprirea serviciului pe motiv de utilizare de hardware prea nou, este o incalcare a propriilor eula.

#66
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
E destul de clar că motivația e strategică, nu practică.
Bănuiesc că dacă cineva ar copia update-urile pe un PC cu procesor nou, nu ar fi vreo problemă.

#67
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDany_Darke, on 19 martie 2017 - 10:28, said:

laurentiu, problema se pune pt serviciul de update
E aceeasi poveste. Cand a fost conceput W7 ori W8 nu existau procesoarele cu pricina. Nu poti sa instalezi (chiar daca tehnic se poate - e marja de manevra a producatorului) pe ceva care va fi in viitor si sa ai pretentia sa mearga. Cat timp sistemul e in faza de mainstream support poti doar solicita astfel de modificari iar versiunea actualizata de MS va putea suporta aceea ce doreste clientul. Vorbind strict pe acte.

View Posta3e6u9, on 19 martie 2017 - 10:37, said:

E destul de clar că motivația e strategică, nu practică.
Da.

View Posta3e6u9, on 19 martie 2017 - 10:37, said:

Bănuiesc că dacă cineva ar copia update-urile pe un PC cu procesor nou, nu ar fi vreo problemă.
Nu merge, executabilele (cu tot ce intra aici) au alte referinte/legaturi, nu-i doar o copiere chioara.

Edited by neagu_laurentiu, 19 March 2017 - 10:52.


#68
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Poate o sa se optimizeze Windows 10 si pentru Ryzen ca poate cine stie, o sa intreaca Intel-ul ! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 19 March 2017 - 10:58.


#69
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdani.user, on 19 martie 2017 - 10:00, said:

O sursa pentru statistica asta?
eu + prietenii mei + toti cei carora le-am instalat windows dealungul timpului (de la XP incoa deci 10-15 ani).
doar vre-o cativa (3-5) s-au plans ca au virusat, si un sistem de operare updatat nu avea cu ce sa-i ajute. in toate cazurile a fost vina lor pentru ca au instalat softuri piratate si nici nu mai aveau antivirusul activ.

mi se pare ca se face prea mult tam tam si majoritatea celor revoltati nici nu inteleg situatia si sunt revoltati doar din cauza spiritului de turma.

Edited by shmu, 19 March 2017 - 11:03.


#70
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View Postshmu, on 18 martie 2017 - 14:43, said:

din ce am inteles, MS practic vrea sa te forteze ca atunci cand cumperi un sistem nou, sa-ti iei si un sistem de operare nou.

spre exemplu la mine nu prea are nici o sansa. momentan folosesc 8.1 fara updates pentru ca:
- din ce am OBS si la servici dealungu timpului, cu cat mai multe updates cu atat merge mai greu sistmeu. e si normal. tot peticesti pe ici pe colea, nu prea are cum sa iasa mai bine.
- nu am nevoie: un amarat de antivirus si putina atentie/decenta la site-urile pe care intrii si nu ai nevoie de "security update"
- sunt un gigel amarat, un oarecare pe internet, nu cine stie ce star sau corporatie sau mai stiu eu ce sa fiu tinta unui haker...
- de phising sau chestii similare nu ma fereste sistemu de operare, asa ca e tot aia...

de acord, eu sunt pe w7, am incercat w10 si nu mi-a placut. w8 in nici un caz. asa ca le-am lasat pe mai tarziu, chiar daca migrarea de la w7 la 10 este gratis, cel putin momentan. https://www.microsof...indows10upgrade
cei de la MS nu au mai scos nimic important legat de optimizare paralel cu w7, in afara de o balarie de securitate sau extensie IE pe care oricum nu le folosesc si oricum nu cred ca o vor face nici de acum inainte
cel putin pentru mine, voi folosi w7 atata timp cat programele in care lucrez vor mai putea rula pe acest sistem de operare. apoi ma voi vedea obligat sa trec pe w10 sau ma rog, sistemul de operare cel mai recent la data respectiva.

#71
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
" Microsoft is blocking Windows 7 and 8 updates on Intel's seventh generation Core i3, i5 and i7 (Kaby Lake), AMD's Ryzen (Bristol Ridge) and Qualcomm's 8996 processors. Devices powered by these processors must update to Windows 10 in order to receive updates from Microsoft. "

Eu traduc asta asa:
Microsoft blocheaza updateurile Windows 7 si 8.x pe Intel generatia a 7-a si AMD Ryzen etc,
Calculatoarele, laptopurile si tabletele echipate cu noile procesoare vor trebui sa treaca la 10 daca mai vor updateuri.

Deci nu vor fi blocate updateurile la windows 7 si 8.x celor care au componente mai vechi, cum scrie in primul post.

Edited by notrust, 21 March 2017 - 08:57.


#72
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
se pare ca am avut o fraza pe care am scris-o aiurea, am corectat in prima postare. oricum, discutiile s-au purtat conform realitatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate