Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Microsoft si ultimele platforme hardware

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007

View Posta3e6u9, on 18 martie 2017 - 17:11, said:

Ar fi ciudat să plătești pentru spyware. Posted Image
Mai ciudat e ca trebuie sa platesc pentru folia de aluminiu din care sa-mi fac sepcuta, tocmai s-a scumpit folia, noroc ca am rezerve.

#38
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postrumlegok, on 18 martie 2017 - 17:16, said:

Ce tot spyware visati... Microsoft e mic copil pe langa Android... ala spyware adevarat, si care ofera acces mult mai larg aplicatiilor facute de anonimi. Practic cam orice aplicatie se poate servi cu ce vrea din telefon, nu o impiedica nimic.

Ai instalat pe Android un fart-app sau flashlight app... ghinion, pustanul care a facut aplicatia tocmai ce a capatat acces la tot telefonul tau, iti poate copia agenda, calendarul, etc...
Păi Android te întreabă la orice aplicație dacă-i dai voie să acceseze diverse chestii, dacă-i dai voie, e problema ta. :)

#39
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Bine ca nu intreaba si daca vrei sa devii sclavul Google... ca atunci era nasol rau :D
Faptul ca iti afiseaza ca aplicatia va capata urmatoarele permisiuni: si aici o lista vaga care la prima vedere nu te duce cu gandul la monstrul care e in realitate... nu inseamna ca e ok sa faca asta.

#40
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postrumlegok, on 18 martie 2017 - 17:37, said:

Bine ca nu intreaba si daca vrei sa devii sclavul Google... ca atunci era nasol rau Posted Image
Faptul ca iti afiseaza ca aplicatia va capata urmatoarele permisiuni: si aici o lista vaga care la prima vedere nu te duce cu gandul la monstrul care e in realitate... nu inseamna ca e ok sa faca asta.
Dar EULA de la Windows e mai ușor de înțeles, nu?
Dacă te-ar întreba dacă vrei să devii sclav Microsoft, cred că ai da accept, next, next, next, finish! Posted Image

Edited by a3e6u9, 18 March 2017 - 17:47.


#41
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
de unde dreaq ati scos-o pe asta cu sclavia? Posted Image

Edited by shmu, 18 March 2017 - 18:14.


#42
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postshmu, on 18 martie 2017 - 18:14, said:

de unde dreaq ati scos-o pe asta cu sclavia? Posted Image
E cam aberantă chestia asta, dar adevărul e că nimeni nu citește vreo EULA, deci nici nu știe ce acceptă.

În cazul software-ului open-source, știi ce folosești, știi ce face, se uită nenumărați oameni prin cod. Deci chiar și la Android, nu te oprește nimeni să-ți instalezi AOSP, care nu are vreo urmă de Google prin el, nici măcar play store-ul. Pentru cei cu adevărat paranoici există F-droid, cu aplicații Android open-source.

Deci există opțiuni 100% curate pentru paranoici, eu n-am ajuns acolo, dar nici nu permit jocurilor să-mi acceseze contactele.

#43
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si ce crezi ca fac cu ele?

probabil toti prietenii mei au instalat nspe mii de aplicatii. nu primesc spam decat de la site-urile unde mi-am bagat eu adresa.

pe telefon singurele mesaje spam pe langa alea de la oranj sunt cele de la cora si inca un magazin pentru ca am participat la o promotie.

paranoia asta e degeaba. nu face nimeni nimic cu ele....

#44
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postshmu, on 18 martie 2017 - 18:45, said:

si ce crezi ca fac cu ele?
Nu știu, dar nu văd de ce ar avea nevoie de ele. Mie nu îmi place să facă software-ul ceva dubios.

Știu că pare ciudat, dar n-am făcut vreodată internet banking de pe Windows, întotdeauna de pe Linux, poate sunt paranoic la faza asta, dar mă simt mai în siguranță pe Linux.

#45
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Prin Romania nu prea fac nimic, ca nu e piata de asa ceva.
La noi e cu metoda accidentul si altele, care presupune contact fizic, ca romanul e cu cashul a purtator, ca banii sunt obtinuti in mod ilegal :D
Prin strainatate unde cardul e la putere e alta treaba.

#46
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca ai un internet banking hacuibil inseamna ca e al mai prost IB ever. in general pentru orice tranzactie tre sa bagi o parola. daca e aceiasi ca aia de login e cam trist.

si nu inteleg de unde paranoia asta cu nesiguranta. problema la atatea furturi si inselaciuni si alte cele nu e pe pc-u tau (gen malware, virus, etc) ci pe internet. tu singur te duci pe un site de phising si tu singur iti bagi datele.

tot ce trebuie sa faci e sa fii atent si sa nu ai aceiasi parola la mail si alte chestii importante cu cea care o pui pe site-uri oarecare.

dar deja deviem de la subiect prea mult.

#47
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
deja subiectul s-a pierdut de pe la pagina 2, va rog sa reveniti la subiect, problema antivirusului, securitatii datelor, metode de protejare, android (ce cauta asta in discutie?), nu fac subiectul acestui topic.

#48
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostDany_Darke, on 18 martie 2017 - 20:01, said:

deja subiectul s-a pierdut de pe la pagina 2, va rog sa reveniti la subiect, problema antivirusului, securitatii datelor, metode de protejare, android (ce cauta asta in discutie?), nu fac subiectul acestui topic.
Ai dreptate, dar totuși am senzația că subiectul are legătură și cu securitatea, fiindcă dacă nu mai primești update-uri, sistemul de operare poate deveni vulnerabil.

#49
perlan

perlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 12.03.2017
intre w 7, 8 si 10 nu e nici o diferenta.
vor sa ne faca sa credem ca este si ca trebuie cumparat w 10.
dar ne mint.

#50
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007

View Posta3e6u9, on 18 martie 2017 - 17:30, said:

Păi Android te întreabă la orice aplicație dacă-i dai voie să acceseze diverse chestii, dacă-i dai voie, e problema ta. Posted Image
Si tu chiar crezi ca o apicatie ce ascunde un malware chiar tine cont de ce bifezi tu.


Inteleg lumea sa fie ingrijorata de securitate in mediul informatic dar o asemenea persoana niciodata nu va atinge ceva cu android pe el.
iar despre securitatea a ceva doar pentru ca este open source, e un mit la fel de tare pe cat era mitul cu soarele ce se invarte in jurul pamantului.

Edited by bullterrorist, 18 March 2017 - 22:23.


#51
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postperlan, on 18 martie 2017 - 22:14, said:

intre w 7, 8 si 10 nu e nici o diferenta. vor sa ne faca sa credem ca este si ca trebuie cumparat w 10.
dar ne mint.
daca ai un sistem antic, da, poate nu e nici o diferenta.

dar daca ai un sistem mai nou, e o diferenta vizibila intre 7 si 8 sau 10. intre 8 si 10 nu prea (ca si cum se misca).

nu te obliga nimeni sa cumperi. ai intotdeauna alternativa linux.

#52
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postbullterrorist, on 18 martie 2017 - 22:22, said:

Inteleg lumea sa fie ingrijorata de securitate in mediul informatic dar o asemenea persoana niciodata nu va atinge ceva cu android pe el.
Mie îmi pasă de securitate și folosesc Android, nu văd contradicția.
Singurul sistem de operare pe care am avut probleme de securitate e Windows, poate a fost din vina mea, e irelevant, hai să revenim la subiect.

Nu există vreun motiv pentru care să nu facă update la Windows 7 sau 8.1 pe cele mai recente procesoare, ei vor să oblige upgrade-ul, asta e tot.

#53
perlan

perlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 12.03.2017
Cu alte cuvinte iti vor banii din nou si din nou pentru acelasi produs. Folosesc si w opt si w zece dar nu gasesc nici un fel de diferenta ce sa poata fi sesizata de utilizatorul obisnuit.

#54
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pana la urma, w7 este deja in suport extins, iar 8.1 mai are pana in ianuarie 2018.

ce nu mi se pare ok, ar fi ca nici macar w8.1 sa nu mai primeasca update de securitate si mainstream, doar pt ca.

ceea ce este prost inteles de unii utilizatori, cam la fel cu ce este scris mai sus, cum ca ai plati din nou pt acelasi produs, este total gresit, pt ca de fapt w10 se poate activa cu licente valide incepand de la w7. asadar, chiar cer o explicatie celor ce scriu asemenea bazaconii, cum de sunt obligati sa plateasca alta licenta, daca w10 se poate activa cu o licenta de 7 sau 8.1?

nu pot decat sa trag concluzia ca cei ce scriu asa ceva, ori nici nu au pus mana pe w10, dar se dau cunoscatori, ori nici nu stiu care este cu adevarat situatia, dar e mai sportiv si mai rapid de aruncat cu noroi decat sa cautati informatii pe net.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate