Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Microsoft si ultimele platforme hardware

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDany_Darke, on 18 martie 2017 - 10:44, said:

Desi pare topic de software, este la confluenta celor 2 arii, software si hardware, insa ma folosesc de aria de stiri si includ topicul aici.

View Post`Giovanni, on 18 martie 2017 - 11:05, said:

Nu intelegi ca la confluenta dintre hardware si software se afla doar microsoft, sta singur acolo cocotat ca o barza?

Noi vorbim aici despre confluenta, dar doar despre confluenta care ne place, nu despre toata confluenta. N-avem voie.


Deci bravo lui Microsoft, dar miscarea nu va fi avantajoasa lui.

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Un pas necesar pentru a forta userii sa plateasca lunar.

Nu va mai exista niciun Windows 11, se va numi simplu Windows. Update-urile vor fi continue, backdoor-urile instalate automat, parfum.

#21
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu stiu de unde paranoia asta cu backdoor, ca si cum s-ar fi inventat acum recent... probabil din cauza mediatizarii excesive in ultima perioada da impresia ca e ceva recent, ceea ce e fals, probleme de securitate au existat intotdeauna.
Daca nu esti vreun mare infractor, nu sta nimeni de la CIA/NSA sa te spioneze pe tine ca ai downloadat filme cu Jenna :D

#22
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Eu chiar nu vad care este problema: la timpuri noi lucruri noi.
Cine-si cumpara pc nou il ia cu w10 care are suport.

#23
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Asa este, eu desi am licente Windows cumparate, anul trecut si anul asta cand am cumparat laptopuri un criteriu a fost sa aiba windows10 licentiat.
Am devenit prea comod, nu mai imi place nici Windows sa instalez dupa ce cumpar laptopul... vreau sa mearga direct din cutie.
Desi uneori vine cu partea urata... ca trebuie sa petreci vreo 5 minute sa dezinstalezi prostiile instalate de producator... dar oricum e mult mai comod decat sa instalezi windows.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai mai e si varianta: la timpuri noi tot noi. Unii vor sa ramana cu variantele actuale (nu W10).

#25
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Ce sa-nteleg de aici... ca utilizator de Windows esti obligat cand vor ei sa-ti upgradezi cu componente noi hardware sistemul de calcul? ..ba mai mult vor NUMAI Windows 10.... ceilalti cu Windows 7 si 8/8.1 au dat banii aiurea pe licente ca nu mai beneficieaza de updateuri?
Din cate stiam licenta unui sistem de operare nu are valabilitate si se adreseaza unui SINGUR sistem de calcul? Asta nu este excrocherie din partea celor de la Microsoft sa-ti opreasca updateurile la un sistem de operare cumparat legal?...si nu pe bani putini....
Ajung in situatia sa cred ca bine fac aia care utilizeaza Windows-uri piratate .... stiu sigur ca daca ar plati licenta mai tarziu.... Microsoft o sa-i "santajeze" sub diverse forme. De ce ma obligi pe mine ca utilizator de Windows 7 cu licenta sa trec la Windows 10... sa-mi tai updateurile..ba mai mult...daca vrei 10 cumpara si un procesor mai nou...
Incet da' sigur cei de la Microsoft in maxim 10 ani dau faliment...licenta unui sistem se plateste pentru performanta acelui sistem de operare, care in cazul Windows 10 este la fel de mediocra ca a vechiului Vista... nu pentru parteneriatele facute dintre Microsoft si producatorii hardware...fara acordul meu ca i-am platit licenta

Edited by arbuneaionut, 18 March 2017 - 14:37.


#26
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Gresesti, licentele vechi de orice Windows sunt licente valabile pe Windows10. Nu pierde nimeni nici o licenta.
Iti spun asta ca am avut licente W7 pe care le-am folosit pe PC la instalarea W10.
Nu te obliga nimeni sa faci upgrade nici la software nici la hardware... dar daca vrei updateuri de la Microsoft, atunci faci... PC-urile cu vechile OS-uri sunt perfect functionale si vor ramane asa pana la moarte (a proprietarului sau a PC-ului, care intervine prima Posted Image).

Edited by rumlegok, 18 March 2017 - 14:42.


#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
din ce am inteles, MS practic vrea sa te forteze ca atunci cand cumperi un sistem nou, sa-ti iei si un sistem de operare nou.

spre exemplu la mine nu prea are nici o sansa. momentan folosesc 8.1 fara updates pentru ca:
- din ce am OBS si la servici dealungu timpului, cu cat mai multe updates cu atat merge mai greu sistmeu. e si normal. tot peticesti pe ici pe colea, nu prea are cum sa iasa mai bine.
- nu am nevoie: un amarat de antivirus si putina atentie/decenta la site-urile pe care intrii si nu ai nevoie de "security update"
- sunt un gigel amarat, un oarecare pe internet, nu cine stie ce star sau corporatie sau mai stiu eu ce sa fiu tinta unui haker...
- de phising sau chestii similare nu ma fereste sistemu de operare, asa ca e tot aia...

sincer mi-e atat de indiferent ce face micromoale incat ma mir ca m-am obosit sa scriu

View Postarbuneaionut, on 18 martie 2017 - 14:35, said:

De ce ma obligi pe mine ca utilizator de Windows 7 cu licenta sa trec la Windows 10...
daca vrei 10 cumpara si un procesor mai nou...
nu te obliga. poti ignora update-urile si poti sta linistit fara ele. iti trebuie un antivirus bun (mai nou un total security ceva) si putina bagare de seama pe ce site-uri intrii.

windows 10 functioneaza cu aproape orice hardware. ce au zis cei de la MS e ca daca iti iei un sistem nou, trebuie sa instalezi 10-le daca vrei update.

#28
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Dincolo de orice filosofie ramane un adevar profund:
timpurile se schimba si noi trebuie sa ne schimbam odata cu ele.
Cand a aparut w7 mi-a placut, cand a aparut w8 am fost foarte placut impresionat de el, am cumparat licenta si de atunci nu am mai dat niciun leu pe licente noi desi sunt pe 10 au.
Pot folosi w8/8.1 fara greata dar nu m-as mai intoarce la 7 nici sa-mi faca microsoft casa de turta dulce.


Cum upgrade la 10 a fost gratuit timp de un an, NIMENI nu a fost obligat sa cumpere os nou.

Edited by bullterrorist, 18 March 2017 - 16:03.


#29
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ce face ''goana dupa bani'' , apar noi si noi tirepticluri doar doar sa isi vanda noile produse soft/hw
Pe undeva nu e ''corecta'' aceasta politica a MS-ului , dar cum nimic nu prea mai e corect in lumea asta......
In plus monopolul isi spune cuvântul in cazul MS-ului si inseamna ca are de unde sa isi plateasca viitoarele procese intentante pt acest monopol in aceasta directie
Exact cum a scris cineva anterior , ''concurenta'' de abia asteapta sa greseasca MS-ul pt a mai ''inainta'' un pas in aceasta lupta acerba a s.o-urilor
Practic nimeni nu obliga pe nimeni si exista si alternative la MS , deci nu prea as vedea o asa mare prb in viitorul apropiat
Cel putin pt userul casnic , mai grav va fi pt firme/institutiile care folosesc win-ul si aplicatiile aferente in domeniu
Insa probabil pt unii dintre patroni care stiu si alternative la win , nu va fi o prb nici pt ei in viitorul apropiat
Totusi aceasta directie a MS-ului va fi o ''sabie cu doua taisuri'' pt ei , ramane sa vedem dupa ''data fatidica'' daca va avea ''castig de cauza'' sau nu in aceasta directie

#30
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Sa fim seriosi, Windows nu are concurenta... e in propria categorie a OS-urilor.
Stiu ca multi se mint ca Linux e concurenta si va ajunge mare... dar uite ca exista de zeci de ani si Linux e irelevant pe piata asta.
Apoi mai sunt cei cu MacOS care in fapt e tot un Linux, cu un UI trantit peste si Android/ChromeOS, care e e o gluma pe acest segment...
Personal nu vad nici un competitor serios pentru Windows in zilele noastre. Cu atat mai mult cu cat Windows a devenit practic gratuit...

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrumlegok, on 18 martie 2017 - 16:47, said:

Sa fim seriosi, Windows nu are concurenta...
Se lupta MS din rasputeri sa-i taie craca. Nu trebuie sa o mai faca altii.

#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postlupull, on 18 martie 2017 - 16:39, said:

In plus monopolul isi spune cuvântul in cazul MS-ului si inseamna ca are de unde sa isi plateasca viitoarele procese intentante pt acest monopol in aceasta directie
cred ca iti da putin cu virgula... cazul de fata nu e monopol pentru ca vorbim de produsele aceleaiasi companii.

#33
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postbullterrorist, on 18 martie 2017 - 16:02, said:

Cum upgrade la 10 a fost gratuit timp de un an, NIMENI nu a fost obligat sa cumpere os nou.
Ar fi ciudat să plătești pentru spyware. :)

#34
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Ce tot spyware visati... Microsoft e mic copil pe langa Android... ala spyware adevarat, si care ofera acces mult mai larg aplicatiilor facute de anonimi. Practic cam orice aplicatie se poate servi cu ce vrea din telefon, nu o impiedica nimic.

Ai instalat pe Android un fart-app sau flashlight app... ghinion, pustanul care a facut aplicatia tocmai ce a capatat acces la tot telefonul tau, iti poate copia agenda, calendarul, etc...

Edited by rumlegok, 18 March 2017 - 17:17.


#35
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Posta3e6u9, on 18 martie 2017 - 17:11, said:

Ar fi ciudat să plătești pentru spyware.
si cine pasca masii te spioneaza pe matale?
teoria conspiratiei in floare!

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Dar nu conteaza ca nu-l spioneaza. Conteaza principiul/metodologia inclusa in sistem.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate