Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sunt moldovenii urmasii brodnicilor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostLeopardSurd, on 21 martie 2017 - 15:29, said:

1Strict limitat la populatiile intr-o regiune s-a practicat din necesitate (izolarea). Tendința de consangvinizare (dar nu directa gen mama-fiu, ci intre rude de gradul II-III care e suficienta selectarea genelor recesive) a fost accentuata in EU mai ales in tarile nordice. Cat de mare era izolarea se poate trage concluzia din importanta unui rege de la care tehnologia Bluetooth a si primit numele.

2Apropo, Grrr asta e troll sau ce mama naibii? Jignește rapid si direct. Nu se ocupa nimeni de cumătrul?

3Racoreste-te. Sa nu faci indigestie de atata sila.
2Nu, am luat doar din caracteristicile interlocutorilor de care m-am tot izbit.
3Foarte greu...

1Bun, si acuma serios...
Tu ai vreo idee despre realitatile demografice si culturale ale secolelor trecute?
Evident nu.
Scandinavia si in general Nordul era FOARTE conectata la restul Europei, inca din vremea vikingilor.
Ei tot invadau si se asezau printre altii, duceau la ei sclavi...
Ulterior, Hansa a fost una din cele mai active organizatii comerciale din LUME.
Era o retea foarte activa de orase de pe toate malurile Balticii, M.Nordului si ale fluviilor tributare lor.
Astia erau "izolati" la tine?

Cine e consangvinizat?
Ala care
1) se casatoreste cu rude apropiate
2) face parte dintr-o societate mica si izolata
3) are legaturi putine si slabe cu restul lumii

Bre, Biserica inca inainte de 1000AD reuseste sa implementeze PESTE TOT in Europa INTERZICEREA casatoriei intre rude apropiate.
Rezultatul cel mai imediat al acestei reusite este DISPARITIA TRIBURILOR.
Unde nu mai is triburi inseamna ca nu se mai iau rude apropiate, Banana Joe.
Triburile sunt doar acolo unde e endogamie.
Nordicii au fost printre cei mai activi oameni dpdv social/comercial, inca de pe vremea vikingilor se cuplau unii cu altii pe criterii de oportunism antreprenorial si mai putin de inrudire gentilica.
Ulterior, Hansa a accentuat si mai tare aspectul asta al lor.

In schimb, unde au fost triburi pana in secolul trecut?
Balcani

Unde sunt si azi?
Cam tot restul lumii non-europene afara de Korea si Japonia.

Sa-i iei pe PRIMII INDIVIDUALISTI MERCANTILISTI, care legau Groenlanda de Afghanistan in secolul 9, si sa-i faci consangvinizati, in timp ce-i faci "prospaturi" pe cei care inca-s si azi tribali, trebuie o doza uriasa de... hmmm... ignoranta, sa ma exprim elevat.

Cat despre masa de populatie, nici ea nu era o problema: Scandinavia avea sute bune de mii de locuitori inca din vremea vikinga.
Probabil erau mai populati ca toti indigenii din Canada sau Australia luati la un loc, si despre care nimeni nu spune ca ar fi consangvinizati ca doar "nobilii salbatici" n-au defecte, nu?

Edited by grrrrr, 21 March 2017 - 16:24.


#38
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostLeopardSurd, on 20 martie 2017 - 08:42, said:

Putini stiu ca hunii de exemplu nu-s aceeasi cu maghiarii (alt trib). Cine e interesat sa caute. Dar evident ca ungurii folosesc ideea de hun ca suna bine in istorie. Dar ei numesc tara nu Ungaria si "Tinutul maghiar".
Vezi ca te contrazici singur.
Care putini, romanii?
Exact pentru ca ei numesc tara "Magyarország" se delimiteaza de la orice alta speculatie, decit a tribului de "magyar", spuse si 10 arrows.
Secui sint descendentii hunilor, nu maghiarii.

Quote

The "H" in the name of Hungary (and Latin Hungaria) is most likely due to early historical associations with the Huns, who had settled Hungary prior to the Avars.

Around 830 AD, the seven related tribes (Jenő, Kér, Keszi, Kürt-Gyarmat, Megyer, Nyék and Tarján) formed a confederation[8] in Etelköz, called "Hétmagyar" ("Seven Magyars").
Their leaders, the Seven chieftains of the Magyars, besides Álmos, included Előd, Ond, Kond, Tas, Huba and Töhötöm, who took a blood oath, swearing eternal loyalty to Álmos.
Presumably, the Magyar tribes consisted of 108 clans

.
Statue of Seven Chieftains of the Magyars

Attached Files


Edited by WestPoint, 21 March 2017 - 16:20.


#39
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Pe la 1500, erau la 2 milioane de insi in Scandinavia (S+N+F+D+I).
Adica mai multi decat in Saudia in 1900.
Despre care de asemenea nu spune nimeni ca ar fi consangvinizata, desi ESTE. EXTREM.
Obiceiul musulman de casatorie aproape exclusiv cu veri primari sau secundari generatii in sir e bine cunoscut si verificat, spre deosebire de legenda consangvinizarii nordicilor.
Si totusi "desteptii" ''stiu sigur" ca popoarele non-europene is prospetimea intruchipata in timp ce europenii is ultimii degenerati...
Posted Image

Edited by grrrrr, 21 March 2017 - 16:28.


#40
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postgrrrrr, on 21 martie 2017 - 16:24, said:

Si totusi "desteptii" ''stiu sigur" ca popoarele non-europene is prospetimea intruchipata in timp ce europenii is ultimii degenerati...
Atunci imi explici de exemplu de unde pana unde albinismul si mucoviscidoza (boli autozomal recesive) sunt mai frecvente in nord in EU? Sunt doar 2 exemple, si sunt mai multe. Aspectul important e ca sunt autozomal recesive.

Apropo, ia un Dimenhidrynat pe vena si opreste sa tot o tragi cu populatiile non europene. Alea NU ma intereseaza. Daca ai o problema cu prospaturile indiene si arabe, treaba ta. Eu unul nu agreez deloc cultura lor.

#41
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostLeopardSurd, on 21 martie 2017 - 16:56, said:

1Atunci imi explici de exemplu de unde pana unde albinismul si mucoviscidoza (boli autozomal recesive) sunt mai frecvente in nord in EU? Sunt doar 2 exemple, si sunt mai multe. Aspectul important e ca sunt autozomal recesive.

2Daca ai o problema cu prospaturile indiene si arabe, treaba ta. Eu unul nu agreez deloc cultura lor.
1Pai toate populatiile cu metehnele lor. De aia-s diferite. Fiecare le are pe-ale ei.
2Arat eu cum ca mi-ar place?
Spun doar ca promotorii 'degenerescentei' europene sunt in general si cei ai amestecului cu alte neamuri cica mai 'proaspete'.

#42
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View PostLeopardSurd, on 21 martie 2017 - 08:45, said:

Iar sa zici ca ti.ganii din Egipt se numesc egipteni mi se pare o prostie crasa, rasista efectiv.
eu am spus ca daca ti.ganii vin din Egipt se numesc egipteni
.

Nu numai ca mi-ai rastalmacit vorba dar pe deasupra debitezi o ineptie si jignesti ca la usa cortului.

englezii le spun ti.ganilor egipteni (gypsy).
francezii le spun ti.ganilor egipteni (gitan),
spaniolii le spun ti.ganilor egipteni (gitano)

Iar ti.ganii in Republica Macedonia isi spun ei insisi egipteni.

Edited by fane_only, 21 March 2017 - 18:05.


#43
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postfane_only, on 21 martie 2017 - 18:05, said:

eu am spus ca daca ti.ganii vin din Egipt se numesc egipteni
.

Nu numai ca mi-ai rastalmacit vorba dar pe deasupra debitezi o ineptie si jignesti ca la usa cortului.
englezii le spun ti.ganilor egipteni (gypsy).
francezii le spun ti.ganilor egipteni (gitan),
spaniolii le spun ti.ganilor egipteni (gitano)
Iar ti.ganii in Republica Macedonia isi spun ei insisi egipteni.
fiindca Egiptul era o sursa de fascinatie la vremea aia, si la orice vreme. spre deosebire spre exemplu de Bangladesh, sau poate Pakistan.
asa dupa acelasi principiu, daca acuma denumirea e de rromales, sau cum o fi, inseamna ca egiptenii tai de fapt provin din Roma?

Edited by leogoto, 21 March 2017 - 18:18.


#44
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View PostLeopardSurd, on 21 martie 2017 - 08:45, said:

Faza cu Muntenegru e un exemplu relativ concret. Si ce vrei sa spui cu asta? Sunt si surse care zic ca teritoriul se numeste asa doar din ratiuni geografice ("muntilor negrii") si ca nu are absolut nicio treaba cu populatia cum tu insinuezi (latiniin negrii).

Iar despre denumiri, numai de bine. Germanii se numesc pe sine Deutsch. Francezii ii numesc pe germani allemani (care a fost doar un trib germanic din sudvestul Germaniei). Olandezii sunt Dutch in limba lor. Iar francezii poarta numele unui trib germanic din nordul actual al landului Bavaria (Bamberg, Coburg etc) nume care nu are absolut nimic de zis despre latinitatea lor.
Adica vlahii n-ar avea nimic cu latinitatea lor?

View Postleogoto, on 21 martie 2017 - 18:18, said:

fiindca Egiptul era o sursa de fascinatie la vremea aia
adica lumea ii credea ca vin din Egipt si i-a denumit egipteni.
Cum acei ce vin din Bulgaria se numesc vlax (x se citeste h).
Iar recent exista si sintagma vlax-romani.

Edited by fane_only, 21 March 2017 - 18:34.


#45
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007

View Postgrrrrr, on 20 martie 2017 - 15:50, said:

Problema noastra asta e: multe de "se pare''.
Si vlahii aia care au ucis vikingi, despre care stim din inscriptiile de pe mormintele alora, aia unde au fost?
Nu cumva brodnicii astia?
Io zic ca erau ciobani romanofoni care se plimbau si prin zonele estice ale meleagurilor foste dace.

Aia e nashpa cu ¨se pare¨.
Daca ar fi fost ciobani, clar nu se plimbau. Ci aveau grija de turma de oi. Pe un traseu cat de cat stabil, loc de iernat, loc de pasunat. Sa nu vina ursul sau lupul.
Motivul pentru care negustorii vikingi ar fi interferat si mai mult de atat au fost lichidati de catva ciobani?

Edited by tflorin40, 21 March 2017 - 18:55.


#46
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View Posttflorin40, on 21 martie 2017 - 18:50, said:

Motivul pentru care negustorii vikingi ar fi interferat si mai mult de atat au fost lichidati de catva ciobani?
eventual de bulangii ungurilor

#47
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007

View PostWestPoint, on 21 martie 2017 - 16:17, said:

Secui sint descendentii hunilor, nu maghiarii.

Ma gandeam mai degraba la klingonieni.

#48
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View Postgrrrrr, on 21 martie 2017 - 17:16, said:


1Pai toate populatiile cu metehnele lor. De aia-s diferite. Fiecare le are pe-ale ei.
Ești nul bre la epidemiologie populațională și genetică maselor. Mai bine spuneai că așa a vrut dumniezăo. Dar așa eu îs prostul. Da poate ai dreptate, dar nu mai prost ca tine.

View Postfane_only, on 21 martie 2017 - 18:05, said:

Nu numai ca mi-ai rastalmacit vorba dar pe deasupra debitezi o ineptie si jignesti ca la usa cortului.
Nu fănică, tu și clona ta jigniți gratis. Pune mâna și învață gramatica limbii române, că ești as la părerologie wikipediană.

Cât despre termenul de "vlah" nici acum nu se știe exact etimologia. Cert era că se asocia ca termen cumva cu pădurile și codrii, zone inaccesibile celorlalți. Că românul a fost frate cu codrul știm. Azi defrișăm în draci.

Cum își ziceau nu conta. Important era cum se întrebau ce limbă vorbeau. Nea Grigore Ureche zicea clar că deși moldovenii își ziceau moldoveni, când se întrebau între ei ce limbă vorbeau nu spuneai "vorbești moldovenește " ci "vorbești românește?". Dar nea  Dodon  (f*t*-l în c**) se crede cum se crede.

#49
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostWestPoint, on 21 martie 2017 - 16:17, said:

Secui sint descendentii hunilor, nu maghiarii.
Secuii aka szekely, szekler, sunt o profesie. Denumirea provine de la srb. skela, bg. skelja - vama, vad, iar originea e un gulas cu de toate, bulgari, cumani, ce alte neamuri umblau laolalta cu ungurii in evul mediu.
Szekler: they are true Hungarians, or Magyars (or at least the descendants of a Magyarized Turki people), transplanted there to guard the frontier, their name meaning simply “frontier guards.”

#50
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010

View Postzyraxes27, on 18 martie 2017 - 10:15, said:

Se pare ca limba romana nu era chiar atat de uzuala printre moldoveni nici pe vremea lui Stefan cel Mare. Nu exista documente care sa ateste faptul ca acesta vorbea limba romana.

Quote

La 8 februarie 1470 Ştefan cel Mare emitea în Suceava un document extrem de interesant, din care redau în rândurile următoare un fragment de interes pentru discuţia de faţă: (...) am dat această carte a noastră tătarului şi robului nostru care au fugit de la noi şi din ţara noastră în Ţara leşească, anume Oană tătarul, şi copiilor lui, pentru aceea ca el să vină de la sine înapoi (...) iar de robie să fie iertat (...) aşa cum stau şi trăiesc în ţara noastră toţi românii după legea românească (...) şi să nu dea şi să nu plătească niciodată nimic după legea robilor şi a tătarilor, nici coloade, nici dare să nu plătească nici unui boier al său, la care va trăi atunci. Iar cine îi va pârî pentru orice faptă (...) ei să nu plătească nici o ajutorinţă mai mult, ci numai să plătească după legea românească, cum este legea românească, iar mai mult de aceasta să nu dea, ci să fie în ţara noastră după legea românească.
Fragmentul necesită câteva explicaţii suplimentare, dincolo de evidenţa eliberării unui rob tătar. În original, „legea românească” este redată prin „voloskîm zakonom”, dacă vrem să fim extrem de precişi „legea valahă”. Expresia nu este o confuzie sau o greşeală, este repetată în document de patru ori. Este un document intern, Ştefan cel Mare nu se adresa vreunui principe european căruia, pentru a nu-l zăpăci într-o epocă a geografiei precare, ar fi trebuit să-i vrobească de „Valahia Minor”. Fiind vorba de un document intern, Ştefan cel Mare (care se intitulează la început „domn al Moldovei”) ar fi putut folosi netulburat expresia „legea moldovenească” - însă a preferat „legea vlahă” sau „legea românească”. În cazul de faţă, când discutăm despre „legea românească” în opoziţie cu „legea robilor” şi „legea tătarilor” este vorba de setul de reguli (impozite, norme juridice) care se aplica unei anumite categorii sociale, categorie socială care se suprapunea unei identificări etnice – legea românilor (persoane libere) opusă legii tătarilor (persoane cu statut de robi). „Voloskîm zakonom” a lui Ştefan cel Mare de la 1470 aminteşte de „zakonom vlahom” a lui Ştefan Duşan care se aplica românilor de la sudul Dunării în anii 1334-1346, dar şi de „jus valahicum” din Transilvania, aflat în viogoare până târziu în secolul al XVIII – răspândirea şi comunitatea lingvistică a grupurilor cărora li se aplicau aceste norme jurdice îndreptăţindu-ne să folosim termenul de „legea românilor”.

Quote

În arhivele Poloniei este păstrat tratatul încheiat între Ştefan cel Mare şi regele Poloniei în anul 1485, tratat care poartă menţiunea „ex valahico in latinum versa est” - „a fost tradus din valahă în latină”. De ce au ales diecii polonezi să denumească „valahă” limba în care a fost redactat un tratat cu Ştefan cel Mare? Dacă voievodul Moldovei ar fi fost pătruns de o identitate moldovenească fermă ar fi trebui să fie folosită denominarea de „limbă moldovenească”. Polonezii contemporani cu Ştefan cel Mare cunoşteau destul de bine realităţile: moldovean se referea la identitatea politică, însă identitatea lingvistică şi etnică era „valahă” - sau mai bine zis românească, „valah” fiind numele dat românilor de străini.

Se pare ca cineva a facut istoria cu volodea, intre doua pahare de votca.

View Postzyraxes27, on 18 martie 2017 - 10:15, said:

De altfel turcii numeau moldovenii Ak Ilfak (valah alb), muntenii erau Kara Ilfak (valah negru).

Haidi bre, daca nici macar denumirile corecte nu le stii, atunci se pare ca tu chiar nu ai nici o treaba. Se pare ca votca multa nu e bine sa o combini cu istoria. Se pare ca daca totusi faci asta incurci nordul cu sudul si vestul cu estul. Si se pare ca pici si de fraier (se pare ca nu vreau sa iau suspend, asa ca folosesc un cuvant mai soft) si rad altii de tine.


L.E. Cand mai alegeti user name puneti si voi vania, volodea, din astea. Sa ne prindem si noi cu cine vorbim. Zyraxes duce cu gandul la altceva, si e rusinica sa va comparati cu el.

Edited by kyrre, 21 March 2017 - 21:28.


#51
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View Postkyrre, on 21 martie 2017 - 21:24, said:

"Voloskîm zakonom” a lui Ştefan cel Mare
unde vezi tu "lege românească "?
unde vezi tu "tara românească "?

cand va opriti sa debitati prostii?

rumun vine de la crestin. PUNCT

#52
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Poate reusesti si tu sa citesti un pic mai jos. Poate....

#53
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostWestPoint, on 21 martie 2017 - 16:17, said:

Secui sint descendentii hunilor, nu maghiarii.
Unde ai găsit asta? Dă aici dovadă că secuii sînt urmași ai hunilor, în caz contrar cere scuze.

View Postgrrrrr, on 21 martie 2017 - 16:24, said:

Pe la 1500, erau la 2 milioane de insi in Scandinavia (S+N+F+D+I).
Adica mai multi decat in Saudia in 1900.
Despre care de asemenea nu spune nimeni ca ar fi consangvinizata, desi ESTE. EXTREM.
Obiceiul musulman de casatorie aproape exclusiv cu veri primari sau secundari generatii in sir e bine cunoscut si verificat, spre deosebire de legenda consangvinizarii nordicilor.
Si totusi "desteptii" ''stiu sigur" ca popoarele non-europene is prospetimea intruchipata in timp ce europenii is ultimii degenerati...
Posted Image

Îmi e clar că tu crezi că prin căsătorii între veri se ajunge la degenerare. Eu nu cred asta.E doar o teorie nedovedită.

View PostLeopardSurd, on 21 martie 2017 - 16:56, said:

Atunci imi explici de exemplu de unde pana unde albinismul si mucoviscidoza (boli autozomal recesive) sunt mai frecvente in nord in EU? Sunt doar 2 exemple, si sunt mai multe. Aspectul important e ca sunt autozomal recesive.

Sînt mai frecvente în nord? Că zici tu? Și ăia albinoși din nord provin din veri căsătoriți intre ei?

View Posttflorin40, on 21 martie 2017 - 18:50, said:

Motivul pentru care negustorii vikingi ar fi interferat si mai mult de atat au fost lichidati de catva ciobani?
... de cîțva ciobani romanofoni!Posted Image

View Postkyrre, on 21 martie 2017 - 21:24, said:

Se pare ca cineva a facut istoria cu volodea, intre doua pahare de votca.
E sigur că nu ai fost în stare să îi răspunzi pe subiect și de aceea faci bășcălie.Răsopunde pe subiect: de ce e scris acolo „tradus din vlahă”?

Edited by neafloricadinobor, 22 March 2017 - 08:41.


#54
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postneafloricadinobor, on 22 martie 2017 - 08:41, said:

Îmi e clar că tu crezi că prin căsătorii între veri se ajunge la degenerare. Eu nu cred asta.E doar o teorie nedovedită.

Chiar din prima poate nu, dar dupa ce repeti asta cateva generatii la rand, DA, se ajunge.

View PostLeopardSurd, on 21 martie 2017 - 20:40, said:

Ești nul bre la epidemiologie populațională și genetică maselor. Mai bine spuneai că așa a vrut dumniezăo.
A, si tu esti expert?
Arata-mi diploma.
Si mai important, arata-mi statisticile cu bolile fiecarei populatii.
Adica daca faci afirmatii grele cum ar fi "nordicii is consangvinizati" trebuie sa vii cu date.

Edited by grrrrr, 22 March 2017 - 10:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate