Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Problema lui Penrose despre constiințã

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
John_Wick

John_Wick

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2017
De curand, Penrose a formulat o problemă care, spune el, ne indică posibila natura cuantică (oricum nu una mecanicistă deterministă) a conștiinței noastre.

In asezarea de mai jos(albul trebuie sa mute) orice analizator de joc de șah arată ca negrul câștigă meciul dar omul vede imediat că acest lucru nu se poate întâmpla. In plus analizatorul are nevoie de miliarde de mutări pentru a ajunge la o concluzie pe când omul vede instantaneu cum se va termina jocul si cine este in avantaj.

[ https://1.bp.blogspot.com/-QxGh9oiQ53o/WMgERnB968I/AAAAAAAB36k/kkQ3dCUJDX0rub0U58hJWjKJml7eGbvKACLcB/s1600/penrose%2Bposition%2B2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asezarea poate apărea (deși rar dar nu asta conteaza) intr-un joc de sah. Cei 2 nebuni de negru apar in urma unei promovări.

Problema nu este despre șah. Pe toate site-urile unde a fost postată problema au inceput discutii despre ce se intampla daca muti nu stiu ce, nu despre asta e problema - jocul de sah e doar un exemplu pentru a ilustra problema.

Edited by John_Wick, 18 March 2017 - 10:04.


#2
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Sincer, prima mea reacție a fost că negrul câștigă, evident, dar mi-am dat seama că negrul nu poate mișca altceva în afară de nebuni, deci ar putea fi remiză, dar nu văd cum ar putea câștiga albul.

#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1)Nu prea ma înțeles ce vrea să spună acel om(Penrose);
2)Așezarea e făcută probabil de cineva care nu prea este inițiat nici la nivel de amator în șah.
De când merg pionii înapoi?

#4
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostASCENDED, on 18 martie 2017 - 10:18, said:

1)Nu prea ma înțeles ce vrea să spună acel om(Penrose);
Penrose vrea să zică că creierul e un fel de calculator cuantic.

View PostASCENDED, on 18 martie 2017 - 10:18, said:

2)Așezarea e făcută probabil de cineva care nu prea este inițiat nici la nivel de amator în șah.
De când merg pionii înapoi?
Poziția e posibilă, nu e nevoie să meargă pionii înapoi.

#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
poate ca creierul spre deosebire de procesor are alte logic gateuri mai dezvoltate.....
un supecomputer de astazi face exact ce vrei tu. deci nu e neaparat vorba de cuantic

#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Posta3e6u9, on 18 martie 2017 - 10:26, said:

Penrose vrea să zică că creierul e un fel de calculator cuantic.


Poziția e posibilă, nu e nevoie să meargă pionii înapoi.
1)Cred că,dacă Penrose nu a înțeles șahul,posibil să nu fi înțeles nici calculatorul quantic,sau conștiința,sau cum funcționează creierul.
2)Mă refeream la cei doi pioni negrii care sunt pe linia "ofițerilor".
Poate fi corectă doar dacă poziția de început nu este stânga-dreapta,ci sus-jos.
Eu am văzut că negrul ar fi în stânga și albul în dreapta(pozițiile de început).

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Calculatorul are nevoie de miliarde de mutari pentru ca are in spate doar programare, nu si inteligenta (artificiala sau nu), asa functioneaza programele, pe baza de calcule matematice.
Omul actioneaza pe baza de inteligenta, intuitie, nu algoritmi.

Edited by gumball3000, 18 March 2017 - 10:53.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posta3e6u9, on 18 martie 2017 - 10:26, said:


Poziția e posibilă, nu e nevoie să meargă pionii înapoi.
Serios?

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cu toate astea, aici avem o mica problema:

intuition - the ability to understand something instinctively, without the need for conscious reasoning.
Intuitia nu se desfasoara la "suprafata", este un proces de tip inconstient


O lucrare foarte buna despre cum ajungem sa luam unele decizii pe baza acesteia si cum se manifesta ea, e urmatoarea:
Thinking, Fast and Slow — By Daniel Kahneman
Autorul a castigat prmeiul Nobel in stiinte economice, poate ca la prima vedere nu spune mare lucru, dar economia incearca sa inteleaga tocmai comportamentul uman.

Despre aplicatea intuitiei in sah:

Quote

Adesea, jucătorii de șah folosesc intuiţia pentru a anticipa mișcările viitoare ale oponenţilor lor, susţinea Massimo Piglucci, profesor de filosofie la City University din New York, subliniază Eric Baron în articolul său pentru BBC. Chiar și atunci când te afli la volan, mai ales după mulţi ani de experienţă în condus, intuiţia este cea care îţi dictează ce ar trebui să faci în anumite împrejurări, ca de exemplu când observi un alt automobil care face manevre periculoase.
https://semneletimpu...e-intuitie.html
http://www.bbc.com/c...-trust-your-gut

Edited by gumball3000, 18 March 2017 - 11:00.


#10
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostASCENDED, on 18 martie 2017 - 10:32, said:

2)Mă refeream la cei doi pioni negrii care sunt pe linia "ofițerilor".
Poate fi corectă doar dacă poziția de început nu este stânga-dreapta,ci sus-jos.
Eu am văzut că negrul ar fi în stânga și albul în dreapta(pozițiile de început).

View Postericmario, on 18 martie 2017 - 10:46, said:

Serios?
Nu e fizică cuantică, serios.
[ https://i.imgur.com/BU4jg2r.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postgumball3000, on 18 martie 2017 - 10:45, said:

Omul actioneaza pe baza de inteligenta, intuitie, nu algoritmi.
Asta crezi tu, dar nu ai idee ce se întâmplă de fapt în creier. Posted Image
De fapt creierul face niște calcule de stă mâța-n coadă, în mod inconștient.

Edited by a3e6u9, 18 March 2017 - 11:08.


#11
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu cred că înțelegem(încă) cum funcționează creierul.
Sau gândirea.
Deci afirmația lui Penrose,este cam "hazardată".


L.E.:
Nu sunt sigur 100%,dar cred că nu câștigă nimeni acea partidă.

Edited by ASCENDED, 18 March 2017 - 12:20.


#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Problema e doar o problema de sah. Nu trebuie sa va puneti problema cum s-a ajuns de la pozitia initiala la problema. A fost data ca problema. Nu stiu daca intelegeti problema... Hai ma ca sunteti oameni! (sper)

Albul nu poate muta din pioni ca-i pierde. Poate muta doar regele.

Negrul nu poate muta din... nimic, in afara de nebuni. Nebunii pot muta doar pe negru. Rezulta ca negrul controleaza cimpurile negre (o parte, toate... de discutat).

Rezulta ca lupta se va da intre regele alb si nebunii negri. O situatie destul de comunista, practic l-au trimis pe majestatea-sa la produs.

Ramine de stabilit cum poate captura regele ceva nebuni. Muta doar pe alb, calca si pe negru? E logic ca daca captureaza un nebun o s-o faca pe negru. Deci pina la urma ajunge si pe negru. Intuitia® imi spune ca tocmai asta e cheia: regele trebuie sa calce pe negru. Intinde o cursa nebunilor sau ceva de genul.

Posibil sa existe o regula implicita: o mutare nu se poate face de 3 ori consecutiv pe aceleasi pozitii, altfel e remiza. Probabil ca asta permite capturarea nebunilor.


Eu cred ca Penrose a avut dreptate cu constiinta sau in orice caz nu era departe. Motivul: el ca om a putut crea problema asta cu rezultat ambiguu si contraintuitiv. Sunt curios daca un calculator ar putea lua in considerare cei 2 factori (ambiguu+contraintuitiv) si sa creeze o problema asemanatoare. Deci Penrose a cistigat inainte sa se lupte. :)

Edited by Dihorul Razboinic, 18 March 2017 - 12:23.


#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostASCENDED, on 18 martie 2017 - 10:18, said:

1)Nu prea ma înțeles ce vrea să spună acel om(Penrose);
2)Așezarea e făcută probabil de cineva care nu prea este inițiat nici la nivel de amator în șah.
De când merg pionii înapoi?
E simplu de inteles , omul vede avantajul numeric si pozitionarea spatiala . Aceasta obervatie e caracteristica unei constinte chiar daca nu are capacitatea uluitoare de rapiditate a unui supecomputer .

#14
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Totuși, negrul are 3 Nebuni ? De ce nu are albul 2 Regi ? Posted Image

#15
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostJohn_Wick, on 18 martie 2017 - 10:03, said:

De curand, Penrose a formulat o problemã care, spune el, ne indicã posibila natura cuanticã (oricum nu una mecanicistã deterministã) a conștiinței noastre.
Poti sa pui un link cu problem lui Penrose?

Faptul ca analizorul de sah nu poate indica un anumit rezultat inseamna ca nu este suficient de bun. Pe de alta parte analizorul de sah a fost programat tot de o minte umana, deci ar trebui sa ajunga la acelasi rezultat ca si mintea umana.

#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postsoarce, on 18 martie 2017 - 17:04, said:

Faptul ca analizorul de sah nu poate indica un anumit rezultat inseamna ca nu este suficient de bun. Pe de alta parte analizorul de sah a fost programat tot de o minte umana, deci ar trebui sa ajunga la acelasi rezultat ca si mintea umana.
Iti dai seama ca daca ar fi asa nu am mai avea locuri de munca...

#17
John_Wick

John_Wick

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2017

View Postsoarce, on 18 martie 2017 - 17:04, said:

Faptul ca analizorul de sah nu poate indica un anumit rezultat inseamna ca nu este suficient de bun. Pe de alta parte analizorul de sah a fost programat tot de o minte umana, deci ar trebui sa ajunga la acelasi rezultat ca si mintea umana.
mda... tupeu, ignoranță si prostie româneasca cat cuprinde... pentru tine, ăia care lucreaza de peste 30 de ani la softuri pentru analiza jocurilor de sah nu au facut o treabă suficient de bună.
Asa zici tu ? tot ce e programat de mintea umană tre' sa aiba aceleasi capabilități precum omul ? uite ca nu e chiar asa ... de fapt, Penrose spune (sau indică către acest lucru) că oricât ar deveni de bun un computer (la șah in cazul de față) tot nu poate egala performanțele omului.

#18
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostJohn_Wick, on 18 martie 2017 - 18:43, said:

oricât ar deveni de bun un computer (la șah in cazul de față) tot nu poate egala performanțele omului.
Serios? :lol:
Cei mai buni jucători de șah au un rating de vreo 2800, cel mai bun motor de șah are rating de vreo 3400, diferența e imensă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate