Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Chimie-Structura stabila (octet,dublet)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Stoicaaa

Stoicaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2016
Nu mai inteleg nimic din chimia asta. M-am apucat recent sa invat chimia,singur si de la inceput.Am ajuns pe la legaturile chimice.Din ce am citit eu am inteles ca atomii tind sa-si formeze structuri de stabile prin legaturi ionice sau covalente. Am facut cateva exemple si m-am descurcat mai greu sau mai usor. Acum am incercat sa fac structura SO3,SO4 insa nu le inteleg nicidecum... De exemplu am vazut pe internet ca SO3, contine un atom de sulf care are 3 legaturi duble cu 3 atomi de oxigen... Buun...acum intrebarile:

CUM s-au format aceasta grupare SO3 daca NICIUNUL dintre atomi (nici S nici O) nu are configuratie stabila??? CUM este posibil? Exista vreo lege care trebuie aplicata sau care-i treaba?

La fel si in cazul SO4 - aici e mult mai complicata pt mine treaba. Cum s-a format gruparea daca  atomii nu au configuratie stabila ?Vad in alte parti ca structura SO4 ar fi ca in imaginile de mai jos... dar ce fel de legatura s-a format intre S si cei 4O?  Chiar nu imi pot explica. Daca e cineva care poate sa ma ajute as fi tare recunoscator.

Attached Files


Edited by Stoicaaa, 18 March 2017 - 08:08.


#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015
ala cu legaturi duble are doar legaturi covalente
celalalt are legaturi ionice
logica este ca sulful este puternic electropozitiv ca si Na sau K oxigenul in SO3-SO4 este negati cum sunt si halogenii ,si asa se formeaza o structura stabila.
edit-daca nu este corect sa ma corectati

Edited by gogosaru100, 18 March 2017 - 08:49.


#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Pentru a forma structura stabila, atomii cedeaza sau accepta electroni.
Eu zic mai bine sa faci niste cursuri daca esti pasionat. Nu ai sanse mari sa inveti singur.

Edited by red46, 18 March 2017 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate