Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Semnalizare revenire pe sens.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

#19
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu ai dreptul sa semnalizezi si sa faci stanga in timp ce depasesti pe altul. daca e intersectie nu depasesti ci stai pe banda ta, daca depasesti nu o faci in apropierea unei intersectii.

as vrea sa vad ca scrie in cod asa ceva in situatiile date.Posted Image

Edited by 41ex, 18 March 2017 - 08:38.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu e nevoie sa semnalizezi la reintrarea pe sens, atata timp cat doar depasesti masini stationate aiurea, dar poti semnaliza dupa ce te uiti in oglinda, daca consideri ca intentia ta de a reveni usor dreapta nu e suficient de clara pentru cei din spate.  Deci, nu te obliga nimeni dar politzaiul va aprecia daca te uiti in oglinda si mai pui cate o semnalizare dreapta acolo unde e cazul. Instructorul ti-a zis corect ce ti-a zis.  Cat timp nu iesi complet de pe banda, probabilitatea sa intre vreun destept din spate, prin dreapta ta este extrem de redusa, oricum uita-te in oglinda in astfel de situatii, ca nu vor fi foarte multe iar, daca vezi vreun berbec lipit de tine, poti sa pui semnalizare dreapta.

#21
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei.

eu doar asta vad pe net ca ar spune codul, mentinerea inseamna doar stanga(practic pana ti-o anuleaza volanul), iar manevra se incheie cand ai revenit la loc.

legal, daca incearca sa se strecoare vreun destept e vina lui. e obligat sa stea in spate la depasire, iar daca schimbi banda pe un drum cu mai multe benzi, e obligat sa astepte sa o parasesti complet.

Edited by 41ex, 18 March 2017 - 09:05.


#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 41ex, on 18 martie 2017 - 08:38, said:

nu ai dreptul sa semnalizezi si sa faci stanga in timp ce depasesti pe altul. daca e intersectie nu depasesti ci stai pe banda ta, daca depasesti nu o faci in apropierea unei intersectii.

as vrea sa vad ca scrie in cod asa ceva in situatiile date.Posted Image
Dar sa semnalizez si sa fac dreapta in timp ce depasesc pe altul am voie? Posted Image

Nu am spus nimic de nici o intersesctie.
Pot face stanga ca sa opresc in parcarea de pe partea stanga, dar daca ma razgandesc nu-i normal sa semnalizez revenirea pe sens?

Edited by ericmario, 18 March 2017 - 09:06.


#23
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pai parcarea aia  nesemnalizata e cam interzisa, sau pui semnalizare stanga stand pe banda ta, incepi sa incetinesti/opresti, te asiguri in spate si usurel traversezi pe contra-sens si parchezi.

daca sa zicem ai in spate un tir si in spatele tirului o alta masina, toti mergeti cu 100km/h, iar tu te gandesti sa "bagi in parcare", treci pe contra-sens cu 100km/h si abia pe urma incepi incetinirea, daca se baga si ala din spatele tirului in depasire si intra in tine cand incepi sa franezi(apropo, cat de tare ai avea curaj sa franezi in situatia asta, sau te duci cu 100km/h prin "parcare")?Posted Image

Edited by 41ex, 18 March 2017 - 09:13.


#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Inca o data intreb, nu-i normal sa semnalizezi revenirea pe sens?
Ca doar nu te doare maneta de semnalizare sau becurile.
E o chestie de bun simt pana la urma.

Initiatorul spunea ca urmeaza sa dea examenul.
Eu as face tot ce pot sa-i arat politistului ca sunt un sofer corect.

#25
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Daca ai semnalizat parasirea benzii este normal sa semnalizezi si revenirea pe ea.

#26
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Orice schimbare de bandă se semnalizează. Ar trebui să devină un reflex.

semnalizarea, fleşuirea cu avaria, atingerea frînei de cîteva ori în frînă de motor, încadrarea pe banda 2 cînd o iei la stînga...să nu faci cîrnaţ după tine cînd nu vine nimeni din faţă... sunt semne de limbaj în trafic între şoferii cu bunsimţ. acum depinde de poliţist... cum interpretează bunulsimţ...

Edited by sarac.lipit, 18 March 2017 - 09:30.


#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu-mi vine sa cred cati conducatori auto  avem pe forum si nu stiu sa foloseasca o banala semnalizare. multe accidente fiind si din cauza faptului ca multi trec ca prin branza pe strada, iar cei din spate sau chiar contrasens nu au habar de intentia celorlalti si se trezesc cu manevre haotice ce ii pun in dificultate si chiar in pericol de moarte.

semnalizarea nu este optionala, sa stiti si voi, este obligatorie, pe intreaga desfasurarea a manevrei de depasire, precum si la orice schimbare de directie a masinii, inclusiv parasirea benzii sensului de mers, indiferent ca e cu 1-2-3-4 ...10 roti, dar si revenirea pe sensul/banda de mers.

initiator - consider ca politistul va fi mult mai ok vazandu-te ca semnalizezi si ca stii sa conduci preventiv, decat sa nu semnalizezi si sa lasi totul la voia intamplarii, pe principiul ca "da aia nu spate nu vad pe unde merg eu?"

#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
nu te lua dupa ce spun unii sau altii, cu dupa ce ce spune Regulamentul de aplicare a O.U. nr. 195/2002:
3. Depasirea Art. 118
Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
a) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il preceda nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau fara a stanjeni circulatia din sens opus;
b ) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;
c) sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;
d) sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initial dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

asa ca esti obligat sa semnalizezi

Edited by strongsss, 18 March 2017 - 09:46.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,271
  • Înscris: 01.12.2001
De unde ati scos-o si pe asta: depasirea cu 4 roti a axului drumului?
E un mit. Sunt autovehicule cu 3 roti. Altele cu 12 sau mai multe chiar.
Schimbarea directiei de mers se semnalizeaza (fireste ca nu si in curbe).

 Tsunnnami, on 18 martie 2017 - 07:54, said:

Ooops, Posted Image
De ce te miri? Sigur are un instructor +60 ani, cu autorizare "pe fals". Stie doar regulile din anii 80.
Cu procentaj sub 30% si maxim 10 cursanti pe an.

#30
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
vezi sa nu faci cum e moda acum, 90% din specimenele care opresc pe dreapta, nu stiu ca trebuie sa semnalizeze ci te trezesti cu avarii, trebuie sa ghicesti daca i s-a stricat masina, sau vrea sa opreasca, sau chiar sa parcheze, e moda noua, nu stiu cine dracu i-a invatat asa ceva, sa pui avaria in loc de semnal

#31
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

 Tsunnnami, on 18 martie 2017 - 07:54, said:

Semnalizeaza.
E bine si pentru examen si pentru comunicarea cu ceilalti.

Instructorul tau e prost.
manevra pe care ai descris-o ESTE depasire.
Iesirea/intrarea in sir trebuie sa se faca cu semnal
Daca ai avea 2 benzi pe sens, ai semnaliza cand ai reveni pe banda initiala?
Nu e cu nimic diferit la o banda pe sens.
Acum depinde si cat tii semnalizarea sa nu incurci.

Nu vrea sa te pice nimeni.
Daca nu iei examenul inseamna ca nu esti pregatit suficient
Eu ti-as recomanda sa schimbi instructorul


Ooops, Posted Image

Ba da, e foarte diferit la o banda pe sens pentru ca cel din spate stie ca vei reveni pe sens imediat, deci semnalizezi degeaba

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,271
  • Înscris: 01.12.2001

 TheEverlastingShadow, on 18 martie 2017 - 04:33, said:

Sunt incepator, de fapt urmeaza sa dau examenul de oras in aprilie
De fapt esti cursant. Incepator vei dupa ce ai plasticul.
Insa ar fi trebuit sa stii cum e cu semnalizarea dupa ce ai luat sala.

#33
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Pai, de stiut stiu, dar sunt sub influenta indicatiilor primite de la instructor, si ca atare confuzia. Sala am luat-o cu 26 din prima.

Edited by TheEverlastingShadow, 18 March 2017 - 10:10.


#34
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

 Dany_Darke, on 18 martie 2017 - 09:26, said:

nu-mi vine sa cred cati conducatori auto  avem pe forum si nu stiu sa foloseasca o banala semnalizare. multe accidente fiind si din cauza faptului ca multi trec ca prin branza pe strada, iar cei din spate sau chiar contrasens nu au habar de intentia celorlalti si se trezesc cu manevre haotice ce ii pun in dificultate si chiar in pericol de moarte.
Aici se discuta despre semnalizarea la revenire pe sensul tau dupa depasire, care sa fim seriosi e degeaba si nu a cauzat nici un accident. Ca scrie in lege sa o faci asta nu inseamna ca e mai putin inutila. La fel si semnalizarile de orice fel sau opririle la stop pe drumuri total pustii, unii o fac, unii nu pt ca stiu ca n-are rost (btw semnalizarea nu e un reflex la nimeni). Asta nu inseamna ca cei care nu o fac sunt parareli sau ca nu stiu sa conduca. Pur si simplu stiu ca e degeaba si nu se mai obosesc

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 AlexaLesby, on 18 martie 2017 - 10:02, said:


Ba da, e foarte diferit la o banda pe sens pentru ca cel din spate stie ca vei reveni pe sens imediat, deci semnalizezi degeaba
Asta e un sfat pentru un elev ce urmeaza sa aiba examenul practic?

#36
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Intr-adevar cand esti jmeker este inutil sa semnalizezi! Fraierii ar face bine sa caste ochii si sa nu te incurce!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate