Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

FIERUL DE CALCAT- orice despre acest electrocasnic.

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Pai, daca temperatura e mai mica, rezultatul e ca nu se calca. Sunt camasi 100% bumbac, obisnuite, din comert. Marturisesc ca nu obisnuiesc sa-mi iau lucruri scumpe.

Referitor la distrugerea in timp a materialului, ce sa zic... Eu nu prea le am cu toalele, in sensul ca nu sunt "fashion victim" si dorinta de a cumpara haine nu-mi ruleaza mereu intr-un background al mintii. Dar ma gandesc ca la cum se da azi navala in outleturi si in alte magazine de profil (de haine), nu cred ca oamenii mai sunt interesati sa-i tina hainele "o viata" si eforturile nu prea se mai depun in acest sens. Bucuria de a cumpara haine noi e mai mare decat ambitia ca cele aflate deja in posesie sa reziste in timp. Cel putin asa vad eu oamenii din jurul meu, asta le este atitudinea. Eforturile merg - covarsitor - spre "a cumpara", mai mult decat spre "a pastra". Motorul care adanceste discrepanta asta se numeste plictiseala.

Ca sa rezum, in cazul meu particular, nu vad nici o imbunatatire intre fierul clasic pe care-l am (si e un Carrefour Home care a costat vreo 45 de lei in 2011, dar uite ca s-a dovedit a fi de calitate) si statia de calcat laudata pe care am ales-o. Faptul ca pufneste, se opinteste, naduseste si arata hi-tech - toate astea ma lasa rece, nu sunt genul care sa se "joace" cu produsele cumparate si la fel nu ma impresioneaza look-ul produselor. Ce vreau sa vad sunt rezultatele. Si uitandu-ma la material dupa ce am trecut cu fierul, nu vad imbunatatirea asteptata.

Statia respectiva nu are multe setari, nu prea-mi dau seama cum as putea s-o folosesc altfel decat o fac in prezent. Fierul are 2 butoane de abur, unul principal sub maner si altul deasupra, care daca este actionat emana abur doar prin varf.

Statia are un buton ON/OFF, un buton ECO (vrei sa iasa mai mult sau mai putin abur) si un buton pentru operatiunea de decalcifiere

Edited by cattavencu, 20 March 2017 - 16:24.


#38
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
La ce ai schimbat vechiul fier bun, dacă tot nu ești fashion/tehnico... :D
Poti sa returnezi statia, dacă chiar este așa slăbuță.

#39
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Înțeleg ca nu ai buton temp??

#40
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
A, ba da, de acela am uitat, este si acela.
E clasica rotita de reglare a temperaturii, situata pe fierul de calcat.

#41
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
calcatul hainelor merge foarte bine cu un fier cu talpa de teflon (nu inox- lipeste, nu ceramica-e prea butucanos, greu de calcat "fineturi", nu aluminiu-se zgarie usor si in zgarieturi se aduna mizerie)
si un pulverizator pentru flori, cu apa de la robinet (sau solutie speciala)
aburul de la fierul de calcat duce la transpiratii suplimentare, acasa te poti lipsi de el iar pulverizatorul inclus e jucarie si se infunda usor

#42
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Exact asa mi s-a parut si mie ca merge cel mai bine: stropitul in prealabil cu un pulverizator si calcate imediat.

Pur si simplu, in felul asta s-au netezit cel mai bine, cel mai vizibil si cel mai repede, fara sa insist prea mult, fara sa trec cu fierul de "n" ori.

#43
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Cu pulverizarea din sticla, este o gluma :P daca ai fier cu abur.
De ce nu ca mamaia, uda rufele la mina, baga mina in apa si le stropea din degete, apoi le făcea rulou si le lasă zece minute, mai multe rufe în stivă, suprapuse, să se umezească toată țesătura, ori le lua de pe sirma mai jilave si le calca.

Nu, este o gluma, să spui că la tehnica disponibila azi, la materialele din ziua de azi, nu îți ies rufele bine călcate, ori ca nu sint ușor de calcat.
Eu cred că lipsește un simt anume, talentul, pe domeniul ăsta.

#44
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 crisstonne, on 21 martie 2017 - 18:54, said:

...la tehnica disponibila azi...

In fond, e doar un compresor pe care l-au externalizat fierului de calcat.

Probabil ca s-a dorit o revigorare (dpdv al profiturilor) a fierului de calcat clasic, unde marjele sunt de multa vreme destul de mici, judecand dupa preturile pentru end-user.

#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Azi, după un secol de inactivitate în domeniu, m-am încurajat să calc un pantalon, ultimul necalcat de femeie și pe ala il vroiam eu :P
Bine, dacă nu era fierul nou, nu mă băgam, a fost si o curiozitate ;)
Țac pac, a mers rapid, deci, aparatul chiar este bun, nu stiu ce sa zic, despre cei care nu pot, chiar și cu aparate/scule mai bengoase.

#46
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
se vede ca nu prea ai calcat haine "adevarate"..Posted Image
de fapt, ia incearca sa calci cu abur timp de 15-20 min

Edited by aeon, 23 March 2017 - 10:15.


#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Așa aflu eu, cine nu a călcat în veața' veții' lui :D
Scopul subiectului însă, este... să ajutăm colegii care mai întreabă una alta.

#48
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca nu ai bani de statie de calcat din gama profesionala singurul fier care face treaba calumea e ala vechi romanesc cu talpa masiva din fier  fara termostat.Ala impreuna cu un pulverizator cu apa de la robinet e tot ce-ti trebuie pentru un calcat calumea.
Bineinteles necesita un pic de experienta ca sa stii cand fierul a atins temperetura optima in functie de ce ai de calcat si cand trebuie sa-l tragi din priza.Pentru comoditate se poate monta un intrerupator on/off cu led  direct pe maner.
Restul fierelor si statiilor din comert destinate home-use sunt niste petarde sinistre.

Edited by geo123, 26 March 2017 - 17:48.


#49
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
gresesti foarte tare cu aceasta afirmatie.

#50
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Pe ala vechi ,,scrie " pericol de moarte ☠ depinde cine îl manevrează.
Am avut în familie așa ceva, nu poți să compari antichitatea aia cu cele moderne.
Multa lume a ars haine cu acel model.

#51
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
la mine a topit linoleumul de vre-o 2 ori, uitat pe suport. daca nu era acel suport hand made ardea casa...

#52
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Tefal Prima 2350....sotia este multumita de el.

#53
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Ce am observat, Tefal este singurul (sper sa nu ma inșel) fier de calcat produs in occident.
Pe Braun găsești un carton marisor cu steagul Germaniei, este rotund si scrie pe el German technology, dacă privești eticheta de pe el, scrie made in Hungari, sau alta tara din est.
Pare un truc, să crezi la prima vedere că este produs in Germania, sau poate ma insel eu.

Edited by crisstonne, 30 March 2017 - 01:19.


#54
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Tefalul meu este fabricat in China

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate