Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Produsele de pe Topwatch.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Northress

Northress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.08.2010
Vreau sa-mi cumpar un ceas automatic Fossil townsmen me3044, am fost in magazinul Fossil si l-am gasit la 1200 lei,pe siteul topwatch ii la 900 lei si vreau sa stiu daca este site serios. A cumparat cineva ceva de la ei?toate produsele sunt originale?

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Nu mai cumparati produse de pe tot felul de site uri  obscure.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Site-ul pare OK. Vad ca au implementat si sistem de plata online... Daca modelul ala ti-l doresti, go for it!
Acelasi pret este si la elefant: http://www.elefant.r...-324254-22.html

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
de ce ai da 900lei pe un ceas ? ia o replica cu 50lei de pe holeics sa o ai de design si ora o verifici pe smartphone Posted Image

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Eu nu inteleg de ce ai cumpara Fossil, pe bune!
Pana acum 2 ani, intelegeam ca nu ai bani de un ceas de marca (pe ideea de bijuterie), dar acum exista Smartwatch-uri excelente la 1500 lei sau SH pe la 1000 lei!

Nu te faci de ras cu ele indiferent de tinuta, sunt utile, iar in anumite cazuri te fac sa te apuci de sport.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ceasul de mana este ceva de domeniul trecutului. Deja am impachetat toate ingredientele de care avem nevoie intr-un telefon (smartphone). Pana si ceasurile smart sunt cam degeaba, isi arata limitele si vanzarile nu sunt prea ok.
Singura ocazie in care as purta un ceas, ar fi la camasa... arata bine ca design, iti da un aer de business Posted Image

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Alegerea e desigur subiectiva, dar un ceas de "fashion" nu merita obiectiv mai mult de 300 lei.

Un Orient quartz la 400 lei e o afacere (nesperat de acesibil) , un Orient automatic la 400-700+ la fel.

Exista si ceasuri care la 400-800 Euro sunt inca o afacere buna, Squale de ex., care de altfel este furnizor si producator de carcase pt.  Blancpain  si Rollex - Rolex submariner e o copie de Blancpain FIFTY FATHOMS care era deja celebru in anii '50 in marina americana si nu numai.
Evident ca d.p.d.v. al pretului, un Squale e o afacere fata de Blancpain, Rollex, Omega, care costa mii de euro, uzual 7000 si mai mult.

Pt. cine are bani multi, poate sa-si ia linistit IWC, Patek Philippe si alte marci elvetiene bune, si chiar si la acele preturi de mai multe mii de euro, sunt parca o afacere mai buna decat un ceas fashion de 1200 lei..

Fossil a cumparat niste branduri elvetiene din motive de marketing, insa mecanismele nu sunt facute de ei, iar designul nu ajunge niciodata la un nivel elevat.
Au si ceasuri cu design OK, pt dama, la +/-280 lei, insa mai mult de atat e nejustificat.

Edited by loock, 17 March 2017 - 22:06.


#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 loock, on 17 martie 2017 - 21:59, said:

Squale de ex., care de altfel este furnizor si producator de carcase pt. Rollex -
Despre ce vorbesti ??

Edited by don_dannielo, 17 March 2017 - 22:05.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 don_dannielo, on 17 martie 2017 - 22:05, said:

Despre ce vorbesti ??

Ce anume nu e clar ?

Scriam ca:
-1. sunt ceasuri care la preturi de multe sute de euro, sunt o afacere mai buna (mai ieftine in sensul de raport mai bun pret/valoare reala) (Squale)
-2.  alte ceasuri care sunt ridicol de exagerat si nejustificat de scumpe la 200+ euro (Fossil)
-3. ceasuri de +/- 100-200 Euro care sunt o afacere nesperat de buna. (Orient)
-4. ceasuri  scumpe de mii de euro care au pret uneori nejustificat, in urma productiei de serie, diluarii originalitatii si designului dupa zeci de ani, fiabilitate scazuta la Omega, etc ( Rolex, Omega)
-5. ceasuri de mii de euro care sunt OK daca ai f. multi bani. ( IWC, Patek Philippe, etc)

Edited by loock, 17 March 2017 - 22:21.


#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mersi de lamurire, eu intelesesem ca Rolex se scrie cu doi de l si ca nu-si face propriile carcase.
A, si ca strugurii sunt acri.

Edited by don_dannielo, 17 March 2017 - 22:20.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 don_dannielo, on 17 martie 2017 - 22:19, said:

Mersi de lamurire, eu intelesesem ca Rolex se scrie cu doi de l si ca nu-si face propriile carcase.
A, si ca strugurii sunt acri.

Se scrie cu unul si asa incerc sa scriu dar mai imi fuge degetul pt ca scriu mai des Rollei si Rolls.
De altfel in prima postare am scris si asa si asa alaturat, a doua oara bine.

Si da, ai inteles bine legat de producatorul carcaselor.
De altfel Blancpain dupa care e copiat Rolexul, are foarte-foarte stranse relatii  cu Rolex, Omega, Squale si altii.

Nu e vorba de struguri acri, ci de criteriul obiectiv al originalitatii care in lipsa nu justifica pretul f mare.
Unele modele istorice arata bine pt. vremea lor.
Rolex Submariner a finisat designul Blancpain original, insa aveau valoare ceasurile facute atunci la aparitie, nu copiile lor de serie facute dupa 70 de ani, chiar daca sunt facute tot de Rolex.

E adevarat si ca in arta si design s-a facut totul...
Dar asta e doar o scuza partiala, nu poate justifica orice pret.
Modele cu design retro sunt unele frumoase dar neoriginale acum.
Printre cele noi, majoritatea au gust dubios, kitschos, adica inacceptabil, dincolo de lipsa orginalitatii sa zicem scuzabila...
De altfel si la IWC si la Patek Philippe nu prea ma mai atrag ceasurile contemporane.
Si nu sunt fan retro.
Mai degraba aleg un model de Orient care-mi place, din 5000 de modele Orient care nu-mi plac.
As face asta indiferent de buget, atata vreme cat la elvetienele adevarate nu mai gasesc modele contemporane care sa-mi placa.
Mai apare din cand in cand si cate un elvetian fain, dar deja costa de la 30 K euro in sus, sau si de zeci de ori atat - si da - nu sunt chiar asa de pasionat sa dau sute de mii si milioane de euro pe ceasuri...

Edited by loock, 17 March 2017 - 22:43.


#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Un link cu care sa dovedesti aceasta afirmatie ca un kkt de firma italiana face carcasele Rolex?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9UuDJl93Z1g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 17 March 2017 - 22:39.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Squale este un brand fondat in 1946 la Neuchâtel, Elvetia, de catre Charles von Büren, care detinea si von Büren S.A./Montres - ambele producatoare de carcase de ceasuri elvetiene pt. alte branduri.

La origine marca  "Squale" aparea pe ceasurile altor producatori  pt. a sublinia cu mandrie originea si calitatea.

In 1950, von Büren S.A./Montres a inceput productia de unei game proprii de ceasuri professional diving sub brandul Squale.
Nu erau ceasuri pt magazine de bijuterii ci pt magazine specializate pt. scafandrii si scufundatori.

In timpul anilor '60 - '70, Squale a fabricat carcase pt.  Altanus Genève, Arlon, Potens Prima, Prima Flic, Jean Perret Geneva, Ocean Diver / Blandford, Deman Watch, Margi, Berio, Eagle Star Genève, La Spirotechnique, Wertex, Carlson Tavernier Geneva, si Sinn.
Carcase proiectate pt. 500m water resistance care aveau coroana pozitionata la ora 4 au fost livrate/vandute catre Airin, Dodane, Blancpain, Tag Heuer, Doxa, Zeno, si Auricoste.
Squale a furnizat de asemenea in aceasta perioada si ceasuri pt. corpurile de parasutisti "Folgore Brigade" din trupele aeriene italiene si pt. scufundatorii din marina militara italiana.

In 1974 a intrat si mai bine pe piata producatorilor de ceasuri ca independent.

Dincolo de ceasurile mecanice si automatice produse si in prezent, brandul este cunoscut si pt modelele quart Squale Rambo aparute spre sfarsitul anilor '80.

Dupa pensionarea/retragerea lui Charles von Büren in anii '90, prieteni de familie si distribuitori ai marcii, au cumparat compania care a fost relansata in 2010.
Productia este in Elvetia la Grenchen, iar sediul dupa preluare e la Milano.
"Squale" e derivat din cuvantul rechin in dialectul francofon din Neuchâtel Elvetia, orasul de origine pt. von Büren S.A./Montres.
"von" logo face referire la familia von Büren si von Büren S.A./Montres.

Edited by loock, 17 March 2017 - 23:26.


#14
Northress

Northress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.08.2010

 TruculMagic, on 17 martie 2017 - 21:36, said:

de ce ai da 900lei pe un ceas ? ia o replica cu 50lei de pe holeics sa o ai de design si ora o verifici pe smartphone Posted Image

Dau atat pentru ca as prefera sa am un ceas original la incheietura nu un chici,fac semn la taxi si mi se schimba ora,si nu port ceasuri ieftine doar de show off,mi se pare de prost gust,e ca si cum ti-ai lua incaltaminte de la china ca apoi sa scrii Nike pe ei

Edited by Northress, 17 March 2017 - 23:38.


#15
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Din pacate nu ai sesizat ironia Fossil e tot made in china si e tot un brand de chici
Mai incearca un Tissot sau un Orient sau Seiko astea ar fi entry-level in nici un caz Fossil
Vei avea surpriza sa gasesti un ceas automatic Orient la vreo 700 de lei nu unul cu baterie gen Fossil la 900

Edited by Nytro84, 17 March 2017 - 23:54.


#16
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

 don_dannielo, on 17 martie 2017 - 22:39, said:

Un link cu care sa dovedesti aceasta afirmatie ca un kkt de firma italiana face carcasele Rolex?

Prostu' nu-i prost pana nu-i si fudul. Posted Image

#17
Northress

Northress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.08.2010
Nu stiu de ce se spune ca Fossil e chici,am prieteni care au acest brand,ceasuri de 2500 lei si sunt foarte multumiti.

Mie imi plac ceasurile cu mecanismul la vedere,imi place sa urmaresc cu funtioneaza,si bine inteles caut ceva la un pret-calitate ok,nu toti ne permitem Maurice Lacroix

 Nytro84, on 17 martie 2017 - 23:52, said:

Din pacate nu ai sesizat ironia Fossil e tot made in china si e tot un brand de chici
Mai incearca un Tissot sau un Orient sau Seiko astea ar fi entry-level in nici un caz Fossil
Vei avea surpriza sa gasesti un ceas automatic Orient la vreo 700 de lei nu unul cu baterie gen Fossil la 900


Am sa caut de la orient,vreau automatic,skeleton si sa fie pana-n 1400 lei

 Nytro84, on 17 martie 2017 - 23:52, said:

Din pacate nu ai sesizat ironia Fossil e tot made in china si e tot un brand de chici
Mai incearca un Tissot sau un Orient sau Seiko astea ar fi entry-level in nici un caz Fossil
Vei avea surpriza sa gasesti un ceas automatic Orient la vreo 700 de lei nu unul cu baterie gen Fossil la 900


Am sa caut de la orient,vreau automatic,skeleton si sa fie pana-n 1400 lei

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Orient e un brand japonez de ceasuri de lux fondat in 1950, dar cu origini legate de ceasuri inca din 1901, productie de carcase de ceasuri de mana din aur din 1912, ceasuri de masa din 1920, 1934 ceasuri de mana cu mecanism/orologerie.

Din 2001 e subsidiara Seiko Epson Co.

Mecanismele Orient sunt fabricate toate in-house in Japonia.

Eu am si Orient automatice cateva, dar am si quartz.
Automaticele mele sunt destul de precise - la unele chiar  +1sec/zi si unul -3sec/zi pt. ca n-a avut rabdare ceasornicarul..

In general vin din fabrica cu +/- 3sec/zi, dar e posibil sa nimeresti unul care trebuie calibrat daca a venit cu +/- 14s de ex..., si calibrarea e mai anevoioasa, trebuie facuta la ceasornicar cu cronometru cu microfon, si unii sunt cam nervosi vis-a-vis de asta, pt. ca  Orient chiar daca are reglaj cu +/-, nu are limba aratatoare orientata direct spre +/- ca la Rolex, ci doar in partea opusa (dar se poate continua virtal usor) si au impresia ca e mai greu, insa trebuie doar atentie si bibil ca la orice ceas...

Oricum, se poate regla sigur la +/- 3 sec./zi si daca ai rabdare si noroc il duci si la +/- 1 sec/zi.

Unele automaticele elvetiene scumpe sunt certificate oficial ca si cronometre, la  +/- 5 sec/zi. (alea de mii de euro..)
Ce e mai precis de atat deja e super-mega-fitza sau e calibrat ulterior cumpararii.
Evident ca elvetienele necertificate pot avea precizie mai mica...

La quartz Orient are precizie mult mai mare.
Pana se da ora de 2 ori pe an, e posibil sa nu vezi nici o sec. diferenta, sau daca e ceva sa fie infima.
Si o baterie buna cu oxid de argint tine +/-4 ani.
Nu stiu daca au si cu litiu, eu am mai mult automatice si doar un quartz Orient.
Cand bateria incepe sa se termine, ceasul merge in continuare mai multe luni de zile cu aceeasi precizie, dar semnaleaza starea batand doua secunde odata - misca secundarul 2 secunde odata la doua secunde.

Edited by loock, 18 March 2017 - 01:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate