Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Ajuta un curs de conducere defensiva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu știu cum e în alte localități dar în Cluj parcă au ales cei mai prost șoferi și i-a făcut taximetriști. Circula de parcă sunt cu tractorul pe tarla.
  Aia cu BMW  îi văd și pe aia. Dar mai rar ca sunt mai putini decât taximetriști.

Edited by PoeOvidiu, 17 March 2017 - 20:55.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostInTech, on 17 martie 2017 - 16:04, said:

Ajuta un curs de conducere defensiva pentru eventuale situatii limita intalnite pe viitor in trafic ?

Ajuta un curs de conducere defensiva ca sa nu facem ce a facut Lucian ISAR aseara pe Valea Oltului (prapad)?  
Binenteles ca ajuta, dar mai depinde si de om si de puterea masinii.,. dar in primul rand de om. Sa fii un bun sofer inseamna sa poti sa prevezi potentialele pericole si sa stii sa te feresti de prostiile celorlalti in trafic.

Edited by rosix, 17 March 2017 - 22:31.


#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostNytro84, on 17 martie 2017 - 18:06, said:


App am 5 ani sofer de taxi si peste 1 milion de km la bord si toate "literele" in permis


Pai....soferii de taxi sunt cei mai prosti (soferi) de dupa Hristos incoace..  Milionul ala de km in care s-au ferit de tine toti soferii, nu inseamna nimic...

Or fi si soferi de taxi buni si civilizati, da eu nu am intalnit.  Preventivi?...o gluma buna..

Cat despre litere pe permis...multi le avem..pe cand se facea scoala de soferi la apelul de seara.  Nu-ti folosesc la nimic. Iti trebuie atestate,experienta..

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Revenind la subiectul topicului. Nu cred ca e nevoie de cursuri. Cel mai bun curs e sa mergi cum te simti in siguranta si sa acumulezi experienta. Totusi daca tu te simti in siguranta la 50km/h in afara localitatii iti recomand sa lasi pe altcineva sa conduca. Doar provoci accidente din cauza ca cei din spatele tau isi pierd rabdarea si vor forta diverse manevre sa scape de "adormitul" din fata.

Edited by PoeOvidiu, 18 March 2017 - 08:59.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Corect, trebuie sa mergi cu viteza soselei, cum merg ceilalti.

#24
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View PostInTech, on 17 martie 2017 - 16:04, said:

Ajuta un curs de conducere defensiva pentru eventuale situatii limita intalnite pe viitor in trafic ?
Situatii in care poate se pierde controlul masinii ( indiferent ca e RWD/FWD ) sau de alt fel.

Daca da, care din cele de pe piata din RO e cel mai ok ? ( pentru control RWD ) ( a.k.a sa nu mori din prima pe ud/zapada )
Acste cursuri sunt obligtorii la acompania pentru care lucrez si le repetam la 2 ani. Initial am crezut ca va fi funny. Doar in momentul in care am simulat practic diverse situatii, mi-am dat seama cat de utile pot fi. Doar 2 exemple iti voi da:
- simulare impact frontal: cu doar 20km la ora am simtit un soc foarte puternic in piept. La 30Km/h trebuia sa dai cu subsemnatul ca sa te lase. Pentru mine a fost suficient sa constientizez la 20km/h
- iesirea dintr-o masina rasturnata pe capota: instictul te face sa deschizi centura, dar asta este greseala fatala, cazi in cap si iti rupi gatul. Mai intai te linistesti, apoi ridici un brat deasupra capului, te inpingi in cot in plafon si abia apoi iti desfaci centura

#25
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Bineinteles ca una-i reflexu si una-i un curs trist. La fel cum dupa 1 sedinta de conducere normala nu stii sa conduci.
Poate ca util in toate situatiile nu e, dar macar, poate ai 1 sansa in plus la viata.

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postxplozia, on 18 martie 2017 - 15:03, said:

Acste cursuri sunt obligtorii la acompania pentru care lucrez si le repetam la 2 ani. Initial am crezut ca va fi funny. Doar in momentul in care am
- iesirea dintr-o masina rasturnata pe capota: instictul te face sa deschizi centura, dar asta este greseala fatala, cazi in cap si iti rupi gatul. Mai intai te linistesti, apoi ridici un brat deasupra capului, te inpingi in cot in plafon si abia apoi iti desfaci centura
Oricum centura nu se deschide cat timp este in tensiune deci vorbesti pe nas ! Nu stiu ce ai invatat tu la cursurile alea dar iti spun ca sigur nu te ajuta mare lucru in conditii reale , doar in cele controlate .

View PostInTech, on 18 martie 2017 - 17:44, said:

Bineinteles ca una-i reflexu si una-i un curs trist. La fel cum dupa 1 sedinta de conducere normala nu stii sa conduci.
Poate ca util in toate situatiile nu e, dar macar, poate ai 1 sansa in plus la viata.
Dupa o sedinta de conducere macar ai habar unde-s pedalele si ce fac ele .
Sansa aia in plus la viata este de la condusul preventiv nu de la cursurile teoretice .

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 18 martie 2017 - 17:48, said:

Dupa o sedinta de conducere macar ai habar unde-s pedalele si ce fac ele .....
Dupa prima sedita te iei la cearta cu instructorul sa ridice picioarele de pe pedale.

#28
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Pe scurt,ajuta si ajuta foarte mult.Am facut 3 cursuri la Titi si ma declar foarte multumit.xplozia a dat doar doua exemple,evident ca sunt mai multe,ma abtin de la detalii suplimentare.Nu de alta,dar nu vreau sa fiu luat la misto de vreun profesionist care crede ca le stie pe toate.Cand vor creste copii mei,obligatoriu vor face cursurile astea in cel mai scurt timp de la dobandirea permisului.

#29
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Când ești tânăr nu ai experiență, când dobândești experiență începi să îmbătrânesti. Nu poți să fii niciodată sigur că stăpânești îndeajuns arta condusului.

#30
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View PostBaxon, on 18 martie 2017 - 17:48, said:

Oricum centura nu se deschide cat timp este in tensiune deci vorbesti pe nas ! Nu stiu ce ai invatat tu la cursurile alea dar iti spun ca sigur nu te ajuta mare lucru in conditii reale , doar in cele controlate .


Dupa o sedinta de conducere macar ai habar unde-s pedalele si ce fac ele .
Sansa aia in plus la viata este de la condusul preventiv nu de la cursurile teoretice .
Mergi la un astefel de curs si vei vedea diferenta. O vom vedea si noi, mai putin un Bizon pe strada.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate