Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ajuta un curs de conducere defensiva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Ajuta un curs de conducere defensiva pentru eventuale situatii limita intalnite pe viitor in trafic ?
Situatii in care poate se pierde controlul masinii ( indiferent ca e RWD/FWD ) sau de alt fel.

Daca da, care din cele de pe piata din RO e cel mai ok ? ( pentru control RWD ) ( a.k.a sa nu mori din prima pe ud/zapada )

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca este tinut de un pilot , ajuta . Stam mult la volan , dar putin dintre noi conducem corect . Cateodata ma mir si eu ce noroc am avut pana acum sa nu am nici un accident . Mai fac cateodata greseli si din lipsa de stiinta. Nu le mentonez pe cele din lipsa de atentie .

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostJurasikMan, on 17 martie 2017 - 16:09, said:

Daca este tinut de un pilot , ajuta . Stam mult la volan , dar putin dintre noi conducem corect . Cateodata ma mir si eu ce noroc am avut pana acum sa nu am nici un accident . Mai fac cateodata greseli si din lipsa de stiinta. Nu le mentonez pe cele din lipsa de atentie .
Eu zic sa le mentionezi, ca sa ii putem raspunde mai bine la intrebare lui @OP

Si pe cele din nestiinta, si pe cele din neatentie.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Experienta ascuteste reflexele , restul cu mers la cursuri e fix un scuipat daca te pierzi la momentul x !

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 17 martie 2017 - 16:23, said:

Experienta ascuteste reflexele , restul cu mers la cursuri e fix un scuipat daca te pierzi la momentul x !
experienta de mers drept de fapt tampeste, cand apare o situatie critica mai toti ajung sa nu reactioneze sau sa reactioneze prost.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-j35noLnjVs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wOQdgA3Mi3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

degeaba corectezi pozitia, in situatiile de criza tot cum ai invatat prima oara apuci volanul.

Edited by arg, 17 March 2017 - 16:28.


#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 17 martie 2017 - 16:26, said:

experienta de mers drept de fapt tampeste, cand apare o situatie critica mai toti ajung sa nu reactioneze sau sa reactioneze prost.
Cursurile fara experienta sunt zero . In conditii de stres altfel reactionezi iar daca nu ai reflexul format crede-ma ca degeaba faci mii nu 2-3 cursuri .

#7
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
¨Si iarta Doamne greselile robului tau pe care le-a facut de voie sau fara de voie si care sa caieste acum in fata TA¨

Corect nu ar fi fost ¨conducere preventiva¨ ?
De devensiv nu am auzit. Asta ca sa poti sa te apereri de scmecherii ofensivi ?

Edited by tflorin40, 17 March 2017 - 16:29.


#8
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostInTech, on 17 martie 2017 - 16:04, said:

Daca da, care din cele de pe piata din RO e cel mai ok?
Trimite un mail la Academia Titi Aur si intreaba-i daca te pot ajuta.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 17 martie 2017 - 16:27, said:

Cursurile fara experienta sunt zero . In conditii de stres altfel reactionezi iar daca nu ai reflexul format crede-ma ca degeaba faci mii nu 2-3 cursuri .
oricum cand incepe sa derapeze este o cu totul alta dinamica a masinii fata de cand merge normal....

iar ca sa faci un reflex trebuie sa repeti de multe ori acea manevra..... sau "sa o ai in sange".....

p.s. m-as baga la un drift pe zapada intr-o mare parcare.....(organizat legal).

Edited by arg, 17 March 2017 - 16:38.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asta zic si eu , cauta jupanul o parcare goala ( de preferinta fara stalpi ) si incearca derapaje controlate pe zapada /gheata/nisip din diferite trectorii si cu diferite viteze , pana se dumireste cum reactioneaza caruta din dotare .

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
+ o tehnica buna de invartit volanul si pedalele.....

dar poate "caruta" are 350c.p.
Attached File  porsche-model.png   122.73K   20 downloads

Edited by arg, 17 March 2017 - 17:04.


#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Un mers linistit face mai mult decat un curs. Eu daca prind un tir ce o tine in 90 nu il depasesc nici in ruptul capului. Las putina distanta intre mine si el daca vrea cineva sa depaseasa sa se poata baga intre noi fara sa fiu nevoit sa franez.
  In rest experienta ajuta cel mai mult. Cel putin de 2 ori am luat santul intre roti din reflex. Prima data m-am trezit cu un tir in fata mea, se depaseau doua tiruri si mi-au aparut de dupa curba si o data nu avea ala din fata becuri la frana, sa nu il imping am bagat-o pe canal la revizie Posted Image

  In  rest am franat de zeci de ori si am tras tare pe margine cand am vazut ca bizonul intra in depasire si ii vine din fata.

  Ideea e ca in momentele de criza reactionezi strict din reflex nu ai timp sa stai sa te gandesti ce te-a invatat ala la curs. Daca faci cursul si pe urma repeti mult manevrele respective pana devin reflex te ajuta, altfel sunt doar bani aruncati.

Edited by PoeOvidiu, 17 March 2017 - 17:30.


#13
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca ai fost sofer de taxi minim 3 ani nu te ajuta cu nimic acele cursuri.
Mai am un prieten incepator care se tot lauda ce reflexe are el si degeaba ii tot explic sa nu se bazeze pe reflexe ci pe condus preventiv.
Nu cred ca are rost sa mai spun cate patanii a avut el si "reflexele" lui.
Condusul preventiv e baza si reflexele doar in caz de urgenta.
App am 5 ani sofer de taxi si peste 1 milion de km la bord si toate "literele" in permis
Ce gasesti pe youtube despre conducere preventiva sunt de fapt doar introducerile sau varful icebergului restul se invata din experienta sau din experienta altora adica la cursuri

Edited by Nytro84, 17 March 2017 - 18:12.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Condusul preventiv este una si situatiile de criza alta.
Condusul preventiv evita aparitia situatiilor de criza, iar pregatirea bla bla bla ajuta la iesirea din situatiile de criza fara evenimente.

Condusul preventiv este un stil de mers.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostInTech, on 17 martie 2017 - 16:04, said:

Ajuta un curs de conducere defensiva pentru eventuale situatii limita intalnite pe viitor in trafic ?
Mai de graba curs ofensiv/tactic :)

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

View Postarg, on 17 martie 2017 - 16:33, said:

oricum cand incepe sa derapeze este o cu totul alta dinamica a masinii fata de cand merge normal....

iar ca sa faci un reflex trebuie sa repeti de multe ori acea manevra..... sau "sa o ai in sange".....

p.s. m-as baga la un drift pe zapada intr-o mare parcare.....(organizat legal).
nu mai am masina cu propulsie, ca m-as fi bagat si eu. :) asta cu tractiune sunt mai sigure in sensul ca intra in derapaj doar daca insisti, dar si mai putin fun.

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostNytro84, on 17 martie 2017 - 18:06, said:

Daca ai fost sofer de taxi minim 3 ani nu te ajuta cu nimic acele cursuri.
Mai am un prieten incepator care se tot lauda ce reflexe are el si degeaba ii tot explic sa nu se bazeze pe reflexe ci pe condus preventiv.
Nu cred ca are rost sa mai spun cate patanii a avut el si "reflexele" lui.
Condusul preventiv e baza si reflexele doar in caz de urgenta.
App am 5 ani sofer de taxi si peste 1 milion de km la bord si toate "literele" in permis
Ce gasesti pe youtube despre conducere preventiva sunt de fapt doar introducerile sau varful icebergului restul se invata din experienta sau din experienta altora adica la cursuri
  Ca tot vorbesti de condusul preventiv la soferii de taxi. Faptul ca la 20% din taxiuri nu le merg becurile pe spate si 70% din taximetrisit sunt certati cu semnalizarea (adica nu semnalizeaza cand schimba directia sau banda) tot din condusul preventiv face  parte?

Edited by PoeOvidiu, 17 March 2017 - 18:44.


#18
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
E o problema electrica cunoscuta la Renault iar cu semnalizatul nu ma bag ca nu stiu ce fac taximetristii clujeni poate or fi taximetristi din astia mai incepatori care nu au 3 ani de taxi.
Oricum restul de 30% stiu sa conduca preventiv
Mai opreste-te si tu langa ei la semafor si spune-le ca nu le merg becurile pe spate sau ca au ramas fara lichid de semnalizare
Pe cei cu BMW nu ii vezi?
Oricum dupa un timp stii sa-ti calculezi riscurile si daca merita sau nu

Edited by Nytro84, 17 March 2017 - 20:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate