Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recuperarea dintre antrenamente

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Un mar si o banana cu o ora inainte de antrenament plus 2 lingurite de miere chiar inainte de incalzire scoate diavolul din mine. Incearca si vezi ce iese.

#20
EmptyInside

EmptyInside

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.03.2017

View PostMariusvlad2, on 18 martie 2017 - 00:53, said:

Un mar si o banana cu o ora inainte de antrenament plus 2 lingurite de miere chiar inainte de incalzire scoate diavolul din mine. Incearca si vezi ce iese.
La antrenament am energie, problema e in restul timpului. Din ce m-am mai documentat, s-ar parea ca indreptarile trebuiesc facute de 1-2 ori pe saptamana, eu le-am facut de 4 ori.

#21
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
priza slaba a doua zi dupa antrenament inseamna ca ai sistemul nervos prajit.
cate sesiuni de indreptari si cate seturi faci pe saptamana (si cu ce greutate)?

#22
EmptyInside

EmptyInside

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.03.2017

View Posttakillya, on 24 martie 2017 - 09:09, said:

priza slaba a doua zi dupa antrenament inseamna ca ai sistemul nervos prajit.
cate sesiuni de indreptari si cate seturi faci pe saptamana (si cu ce greutate)?
3 seturi de 3 ori pe saptamana(9 in total)... cu 80kg. Intre timp am schimbat progrogramul, acum fac luni si vineri upper body si indreptarile doar miercuri. Sa vad cum ma simt asa.

Edited by EmptyInside, 27 March 2017 - 13:07.


#23
meroer

meroer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.09.2011
Ori nu mananci destul, ori nu te odihnesti destul.
Eu sincer la 19 ani n-as tine dieta. Ai nivelul hormonilor ridicati, si cu o alimentatie corecta poti sa ai o crestere spectaculoasa (chiar si in inaltime)

Chiar daca vrei sa te definesti, eu as incerca 2 saptamani sa mananc si sa dorm mai mult. Daca te simti mai bine, e clar care-s cauzele. Incearca sa iei si un supliment de vitamine

Ah, si intr-adevar. 3 zile de indreptari pe saptamana pentru un incepator sunt prea multe

#24
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
3 zile de indreptari saptamanal sunt multe pentru oricine nu doar pentru un incepator. Da presupunem ca sunt indreptari nu incalzire cu 70kg

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Corect. Chiar si eu fiind fanul antrenamentelor full body cred ca-i prea mult de trei ori pe saptamana sa faci indreptari si de fiecare data cu greutati mari.

Pe mine nu ma credeau colegii de aici ca-i posibil sa ai trei antrenamente pe saptamana pentru tot corpul si sa te refaci bine. Ideea e ca nu trebuie sa ai doua antrenamente intr-o saptamana in care sa se repete un exercitiu si/sau incarcare de peste 80%1Rm la aceeasi grupa musculara.

Daca luam drept exemplu pieptul:
Luni impins culcat - 5x5
Miercuri flotari la paralele - 3x12
Vineri impins inclinat - 4x8

Eu personal cu asa schema plus faptul ca nu folosesc tehnici de marire a intensitatii nu ma supraantrenez.

Saptamana trecuta nu am avut ce face si am facut in doua antrenamente consecutive 5x5 pentru piept. A doua zi dupa al doilea antrenament parca eram calcat cu tractorul, ma simteam epuizat complet si ma dureau si tendoanele de la deltoizii anteriori. Asa clar ca mergi in jos. Sa nu fie si la tine cazul cu indreptarile.

Edited by vinciun, 30 March 2017 - 21:00.


#26
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ce rost are sa te rupi cu un asa tip de antrenament dar sa nu tragi de fiare pina lesini si sa te mai si infometezi ???
Putin si bun , de 2 ori pe saptamina , rupte fiarele, mincare si odihna.
In 12 luni esti tanc.

View Posttakillya, on 24 martie 2017 - 09:09, said:

priza slaba a doua zi dupa antrenament inseamna ca ai sistemul nervos prajit.
cate sesiuni de indreptari si cate seturi faci pe saptamana (si cu ce greutate)?
Dezvolta putin te rog ca ma intereseaza , fara mijto.

Edited by lil debul, 03 April 2017 - 13:42.


#27
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postlil debul, on 03 aprilie 2017 - 13:43, said:

Dezvolta putin te rog ca ma intereseaza , fara mijto.

Overtraining si odihna
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0e_hCbdSc4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai si un test pentru overtraining

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A2pcU2XDn1s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si uite si un articol simplut pe tema CNS si overtraining: https://www.bodybuil...ertraining.html

Edited by miromulus, 05 April 2017 - 16:37.


#28
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postlil debul, on 03 aprilie 2017 - 13:43, said:

Putin si bun , de 2 ori pe saptamina , rupte fiarele, mincare si odihna.
In 12 luni esti tanc.

Sunt de acord cu prima fraza.

Cu a2a nu mai sunt. Ai reusit tu asta? Daca da, de unde ai "plecat" si unde ai "ajuns"? ce consideri tu a fi "tanc" ? ca si asta conteaza. Pentru mine a fi tanc inseamna a fi cat colegu' Vinciun(sunt iar nevoit sa il dau exemplu,cred ca se enerveaza), inclusiv la forta si tot e loc de mai bine. In concluzie a fi tanc inseamna sa fii cat mai aproape de potentialul genetic maxim, indiferent ca ai 1.70m sau 1.90m, sa ai ai minim 80kg la 1.70m/100kg la 1.90m; sa te banuiasca lumea ca iei steroizi, sa iesi in evidenta. Dar pentru asta iti trebuiesc 6-8-10ani nu 12 luni.

Edited by sandu222, 06 April 2017 - 15:03.


#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Sincer eu nu ma vad deloc tanc. De multe ori ma intreb daca arat a sportiv asa cat de cat. Tanc este The Rock ( Johnson), idolul meu.

#30
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Da, dar The Rock foloseste substante ca sa arate asa. Mai demult, pe un alt forum, un baiat campion in acest sport spunea: "smecheria e sa fii cat mai mare si cat mai puternic natural, nu cu substante, ca asa cu substante poate oricine".

Si da, tu arati a sportiv, a om ce depune un efort fizic sustinut, de ani de zile, pentru asta eu  te respect!

#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Desi nici cu steroizi nu ajung toti ca Johnson si eu is de parere ca sa ajungi mare si puternic natural inseamna ceva, cu doping e mult mai simplu. Din cauza dopajului nici nu mai stii pe cine sa asculti, toti dau sfaturi, vand carti, programe etc dar cei care ii urmeaza nu mai ajung ca ei in veci.

Inca ceva. Stiu ca nu o sa ajung ca The Rock niciodata dar ma motiveaza foarte mult. Stii vorba ceea "daca vrei sa ajungi pe luna tinteste spre stele".

Multi nu cresc deloc tocmai din cauza faptului ca ca nu vor sa fie prea mari, se tem sa nu devina ca Arnold sau Cutller si nu prea se rup la sala, insa ar dori sa arate cam ca Van Damme asa, mai atleti.

P.S. multulesc pentru apreciere!

Edited by vinciun, 07 April 2017 - 20:29.


#32
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostEmptyInside, on 17 martie 2017 - 15:09, said:

Mi-am facut un program de antrenament (full body) bazat pe exercitii compuse (indreptari, presa la inclinat, ramat cu gantera si presa la umeri + cateva seturi de pompare la biceps si ridicari laterale pt umeri) ma duc o zi da, o zi nu. Problema e ca nu prea ma recuperez. Fac 3 seturi din fiecare si nu ma duc pana la epuizare, ba chiar le fac lejer, forma buna si explozive. Desi am evoluat in astea 2 saptamani de cand ma duc, ma simt tot timpul obosit iar dimineata imi simt antebratul foarte slab si forta de strangere (grip) e aproape  inexistenta. Cu mancatul nu ma omor ca vreau sa ma definesc putin (am 75kg la 1.75) dar nici in deficit nu am fost. Cred ca sufar si de stres cronic (sunt intr-o perioada mai dificila) si am inceput sa am simptome de low testosterone... si toate astea la 19 ani.
Eși supra-informat, ceea ce în cazul tău înseamnă prea mult timp petrecut pe Wikipedia și auto-diagnostizare teribilă.
Stres cronic pentru ce ? Ai fost trimis la război în Afganistan ? Trebuie să îți întreții familia ?

Simptome de low testosterone ? Trebuie să fie foarte low, ca să îți dai tu seama de asta singur. Dacă la 19 ani ai probleme cu testosteronul, atunci la 30 de ani vei deveni femeie.

Antrenamentul nu pare unul dur.
Scrie meniul tău pe o săptămână.

#33
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 07 aprilie 2017 - 20:26, said:

Din cauza dopajului nici nu mai stii pe cine sa asculti, toti dau sfaturi, vand carti, programe etc dar cei care ii urmeaza nu mai ajung ca ei in veci.


Cand faci natural, teoretic ar trebui sa asculti pe unul care face si el natural dar care are rezultate mai bune decat tine sau macar e mult mai informat ori are o experienta cat mai vasta in domeniu. Sunt multi care vorbesc prostii  si de o parte si de cealalta. Aia dopati care au trecut pe doping dupa 1-2ani natural sunt cei care trebuie evitati cu orice pret, ei nu stiu ce vorbesc, aia au crescut ca aluatul datorita substantelor. Indiferent cat au citit dupa, acele principii nu li se aplica, pt. ca substantele preiau controlul. Nu trebuie ascultati nici copiii&guru de pe youtube, ce sa invat eu de la unul care nu a trecut in viata lui de 39 in brat dar  "povesteste" cu asa un talent si har de zici ca a testat el tot ce se poate testa si ca ei l-au invatat pe Yates bodybuilding? Arata-mi , daca tot esti asa de bun la povestit, cum faci tu natural 80kg la 1.70m si 45 in brat si apoi te iau in considerare. Ori cand ala arata la fel de la an la an tot cu 39 in brat, ce p*m sa invat de la el?

Practic eu as asculta pe unul ca Uceanu(ca exemplu, dar si el mai abereaza pentru ca  incearca sa faca vanzare prin toate mijloacele), sau as asculta pe unul care a facut o vreme lunga natural apoi a trecut la steroizi(si a incercat sa isi vada limitele "imposibilului") apoi a revenit iar la natural. Din fericire mai sunt baieti de acest gen care au ajuns campioni nationali sau balcanici iar acum ii gasesti pe FB sau pe putinele forumuri ramase. Ei sunt adevarate surse nu neaparat de informare cat de ghidare si sfatuire. Ei sunt cinstiti si nu au nici un interes nici sa vanda nimic, nici sa faca vizualizari pe youtube, nici sa te aduca la sala lor etc

Edited by sandu222, 08 April 2017 - 13:52.


#34
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
Eu daca e sa ascult pe cineva ma uit intai sa vad pe cine a antrenat, nu cum arata el.

Daca maine ar veni Arnold sa ma antreneze tot nu l-as asculta fiindca toata viata nu s-a antrenat decat pe sine. Ca sa antrenezi pe altii, sa fii "antrenor", necesita un anumit talent pe care nu-l au toti, chiar daca au avut 45 in brat natural.

#35
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postvinciun, on 07 aprilie 2017 - 20:26, said:

Din cauza dopajului nici nu mai stii pe cine sa asculti, toti dau sfaturi, vand carti, programe etc dar cei care ii urmeaza nu mai ajung ca ei in veci.

Mie astia imi plac: https://www.youtube.com/user/Team3DMJ

#36
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Posttakillya, on 10 aprilie 2017 - 12:29, said:

Eu daca e sa ascult pe cineva ma uit intai sa vad pe cine a antrenat, nu cum arata el.

Daca maine ar veni Arnold sa ma antreneze tot nu l-as asculta fiindca toata viata nu s-a antrenat decat pe sine. Ca sa antrenezi pe altii, sa fii "antrenor", necesita un anumit talent pe care nu-l au toti, chiar daca au avut 45 in brat natural.
Takillya, observatia mea era strict adresata lui Vinciun.

De antrenat te antrenezi si singur sa ajungi pana la un anume nivel, iti cauti si singur informatii. Poti ajunge si singur sa impingi 120kg sau sa faci genuflexiuni cu 150kg. Pentru cei care vor sa li se "vada" abdomenul pana la vara sau care au 60-70kg si vor inca 10kg pana in 2019 da, pot sa isi caute si antrenor personal daca nu se descurca singuri. Dar sunt momente(si aici vorbim de oameni de nivelul colegului Vinciun) cand ai nevoie de sfaturi ce nu le poti obtine decat de la persoane ce s-au autodepasit si au ajuns la un nivel la care doar putini ajung.
Colegul Vinciun nu are nevoie sa stie cate grame de proteina contine pieptul de pui, nici cum sa faca un antrenament de spate, nici cum sa creasca  la impins de la 90kg la 100. El are nevoie sa afle metode ca sa creasca in brat de la 46 la 47 sau cum sa creasca la impins de la 140 la 150kg NATURAL! Nivelul la care e el, 95% din cei ce fac natural doar viseaza sa fie.  Acum zi-mi tu, cum ar putea sa-i dea lui sfaturi unul care nu stie ce inseamna 140kg ce te apasa pe piept sau unul care nu stie ce greu e sa faci o flexie cu 70kg pentru biceps; unii dintre acesti antrenori poate nici nu au 70kg!!!
  Pe de alta parte cred ca oamenii ca Vinciun nu au nevoie prea mare de "sfatuitori" din moment ce au ajuns la un nivel la care doar 95% ajung. Restul tine doar de vointa, autodepasire, testare si invatare din propria experienta. Vad acum pe noul topic "natural sau nu" ca Vinciun are niste "dileme" in legatura cu personajele de la care se inspira. Sper sa nu fie o deziluzie pt. el, sper sa fie o motivatie in plus. Mai bine te inspiri de la unul cinstit care recunoaste ca "a bagat" decat de la unul mincinos care incearca doar sa faca niste $ pe spatele tau vanzandu-ti o carte!

Edited by sandu222, 14 April 2017 - 17:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate