Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inghetarea anului universitar

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
LonesomeCrow

LonesomeCrow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2012
Hei.M-ar interesa si pe mine sa aflu cum decurge inghetarea anului universitar,daca are cineva mai multe detalii sau a fost in aceeasi situatie.Ofc am cautat pe internet informatii inainte sa postez aici,dar nu sunt inca lamurita.
Il poti ingheta pe o perioada limitata sau revii cand poti tu?Trebuie sa prezinti un motiv pentru care ai ales asta?
Pe mine m-ar interesa sa ma pregatesc si sa incep alta facultate in timp ce prima ar fi in "pauza",dar sa-mi ramana totusi acolo ca un suport in caz ca lucrurile nu merg bine cu a 2-a(sunt domenii diferite,prima imi ofera stabilitate dupa ce termin,la a 2-a nu sunt asa sigura,dar imi place mai mult).Este posibil?Ca si circumstante ale mele,sunt anul 2,integralist daca are vreo importanta,la buget la umfcd.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Singurii care te pot lamuri sunt cei de la secretariatul facultatii. Asa ca de-le un telefon sau mergi acolo.

#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Prima (Medicina) iti ofera stabilitate pana la moarte, precum si posibilitatea de a munci oriunde in lumea asta mare, prin profesia asta scapi de orice viza.

Tine-te de ea in continuare (desi din intrebare deduc ca nu e pe placul tau).

Daca a doua e ceva din categoria fantasmelor, gen "Filosofie" / "Design interior" si altele de acest gen, cu asta se moare de foame in ziua de azi. Si oricum, domeniile astea fancy n-au nevoie de "facultate", pot fi aprofundate sub orice forma.

E drept, pe undeva decat un doctor slab pregatit mai bine un designer cu idei marete, ce pot sa zic, alegerea este a ta...

Edited by cattavencu, 17 March 2017 - 15:05.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 cattavencu, on 17 martie 2017 - 15:01, said:

Daca a doua e ceva din categoria fantasmelor, gen "Filosofie" / "Design interior", cu asta se moare de foame in ziua de azi.

Cred ca nu stii ce vorbesti cand pui "design interior" si "se moare de foame" in aceeasi propozitie.
Aici in nordul tarii un designer de interior castiga chiar si de 3-4 ori mai mult decat un arhitect, si are si mult mai putin de umblat pe drumuri decat arhitectul. Totul e sa ai o afinitate spre domeniul asta.

#5
satanmicin

satanmicin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 17.03.2017

 LonesomeCrow, on 17 martie 2017 - 14:52, said:

Il poti ingheta pe o perioada limitata sau revii cand poti tu?Trebuie sa prezinti un motiv pentru care ai ales asta?
Il poti ingheta pe o perioada de maxim 2 ani. Cel putin eu asa stiu ca e politica la UMF. Si da, trebuie sa prezinti un motiv.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 LonesomeCrow, on 17 martie 2017 - 14:52, said:

Ofc am cautat pe internet informatii inainte sa postez aici,dar nu sunt inca lamurita.
Pe net dar nu creanga ci in regulamentul de studii la universitatea ta. Acolo e un capitol dedicat.

#7
LonesomeCrow

LonesomeCrow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2012

 neagu_laurentiu, on 17 martie 2017 - 15:29, said:

Pe net dar nu creanga ci in regulamentul de studii la universitatea ta. Acolo e un capitol dedicat.
Nu creanga,ci mai crenguta asa,haha.Initial nu gasisem articolul complet.Daar l-am gasit acum si mi-am primit si raspunsurile.

#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Se face o Cerere de Întrerupere studii adresată Rectoratului care se depune la Secretariatul Facultății.

Cererea poate fi adresată în maxim 10 zile de la începerea anului universitar.

#9
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Ai grija ca statul iti plateste o singura facultate. Acolo unde vei merge vei fi nevoita sa treci la un moment dat la taxa.

#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Exista o varianta: un spital de nebuni care elibereaza un certificat de stress foarte mare sau o depresie grava, care nu-ti permite sa-ti continui studiile si-ti da dreptul sa iei o pauza mai mare pâna la refacerea completa a capacitatilor mentale. De la prima facultate îti trebuie diploma de bac în original pentru cea de-a doua facultate. Cum o sa procedezi?

Edited by florinbad, 17 March 2017 - 17:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate