Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

GAMING - Premiere Pro - Calitate maxima pe Youtube

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cPara

cPara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2017
Salutare. M-am gandit sa fac un tutorial despre cum sa-ti faci video-urile de pe Youtube sa arate impecabil. Nu e ceva super mega profi, dar sper sa fie de ajutor pentru cineva, candva, cumva.
Avem asa, inregistrare, editare, randare/encodare.
PS: Puteti sa vizionati gameplay-uri cu diferite jocuri destul de recente pentru a va convinge de calitate aici.

1.INREGISTRARE
Avand o placa de la nVidia, folosesc Shadowplay pentru inregistrarea gameplay-ului. In caz ca nu aveti o placa de la nVidia care sa aibe Shadowplay, va recomand OBS Studio.
Setari Shadowplay: 1080p, 60fps, 50Mbps bitrate. Teoretic, puteti sa folositi un bitrate mai scazut de atat pentru inregistrare, dar avand in vedere ca la randare, iar dupa aia urmat de upload-ul pe Youtube, se pierde destul de mult din calitate. Vrem ca video-ul raw sa fie cat mai bun posibil ca sa avem cu ce lucra, asa ca ramaneti la 50Mbps bitrate.

2.EDITARE
La editare folosesc Adobe Premiere Pro CC 2017. E destul de intuitiv si cu cateva tutoriale de pe internet, se invata destul de usor.
Mie personal, imi este mai usor sa inregistrez vocea separat, iar la editare pot sa tai anumite parti in care s-a auzit ceva dubios sau am fost intrerupt de cineva.
Inceputul si sfarsitul unui video trebuie sa aibe crossfade atat la imagine cat si la sunet. Sa nu inceapa brusc sau sa se termine brusc pentru ca e neplacut de vizionat.
Tranzitiile intre mai multe clipuri se poate face tot cu crossfade, dar pus intre cele doua clipuri. Nu faceti crossfade out-in. Ma rog, aici ramane ca o preferinta personala pentru fiecare.

3.RENDER
Am cautat destul de mult pe internet si de asemenea am testat diferite scenarii, iar cel mai bun, din punctual meu de vedere, este ce o sa pun mai jos. Apropo, setarile de randare sunt pentru Adobe Premiere.

--- SEQUENCE SETTINGS

VIDEO
· Editing Mode: Custom
· Timebase: 60.00 frames/second
· Frame Size: 1920 horizontal 1080 vertical 16:9 (daca doriti sa puneti ceva la 4k si nu va multumeste 1080p, avem 3840 horizontal 2160 vertical 16:9.
· Pixel Aspect Ratio: Square Pixels (1.0)
· Fields: No Fields (Progressive Scan)
· Display Format: 60fps Timecode

AUDIO
· Channel Format: Stereo – Number of Channels: 2
· Sample Rate: 48000 Hz (chiar nu aveti nevoie de mai mult pentru audio. De asemenea sa aveti setat si Playback devices din Windows + microfonul pe 48000 Hz)
· Display Format: Audio Samples

VIDEO PREVIEWS
· Preview File Format: Microsoft AVI
· Codec: Intel IYUV codec
Width: 1920 sau 3840
Height: 1080 sau 2160

( ) Maximum Bit Depth ( ) Maximum Render Quality
(o) Composite in Linear Color (requires GPU acceleration or max render quality)

Bun, astea sunt setarile pentru secventa in care veti edita clipul dupa bunul plac. Fiti atenti ca clipurile pe care voi vreti sa le editati sa aibe aceeasi parametrii cu secventa creata.
Dupa ce ati terminat de editat clipul si vreti sa-l exportati … File > Export > Media

--- EXPORT SETTINGS

( ) Match Sequence Settings
· Format: H.264 (e important sa folositi asta la compresia video pentru ca e cel mai compatibil cu Youtube)
· Preset: Custom
· Comments:
Output Name: ce nume doriti voi.mp4
(o) Export Video (o) Export Audio

VIDEO
· Basic Video Settings
- Width: 1920
- Height: 1080
- Frame Rate: 60
- Field Order: Progressive
- Aspect: Square Pixels (1.0)
- TV Standard: NTSC
- Profile: High
(o) Render at Maxium Depth
· Bitrate Settings
- Bitrate Encoding: VBR, 2 pass
- Target Bitrate [Mbps]: 14
- Maximum Bitrate [Mbps]: 16
(o) Use Maximum Render Quality
- Time Interpolation: Frame Sampling

AUDIO
· Audio Format Settings
- Audio Format: AAC
· Basic Audio Settings
- Audio Codec: AAC
- Sample Rate: 48000 Hz
- Channels: Stereo
- Audio Quality: High
· Bitrate Settings
- Bitrate [kbps]: 320
· Advanced Settings
- Precedence: Bitrate

Dupa asta, i-ai dat Export, iar dupa ce termina de randat, poti sa-l urci pe Youtube si sa suferi de tine.
Multumesc pentru timpul acordat si sper ca tutorialul de mai sus sa va fi fost de ajutor. Salut!

#2
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Dacă momentan am i5 6600k, la 3.5ghz, doar cu grafica integrată, mai are sens să încerc ceva?

Edited by NelsonMandela, 17 March 2017 - 12:07.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,520
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-i rau, insa mai ai 15 minute sa mai dai la pila la exprimare. Pe bune. Mai pune o virgula, mai schimba un cuvant doua, ca textul sa fie cat mai usor de citit.

Uite de exemplu corect este "sa aiba" si nu "sa aibe".

#4
cPara

cPara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2017

View PostBursul, on 17 martie 2017 - 12:08, said:

Nu-i rau, insa mai ai 15 minute sa mai dai la pila la exprimare. Pe bune. Mai pune o virgula, mai schimba un cuvant doua, ca textul sa fie cat mai usor de citit.

Uite de exemplu corect este "sa aiba" si nu "sa aibe".

Limba romana nu-mi prea este prietena. Intr-adevar, ar fi  trebuit sa pun "sa aiba", dar la partea cu exprimarea si virgula cred ca esti doar rau. E destul de ok scris, iar virgulele, in mare parte, sunt la locul lor.
Multumesc pentru heads up!

View PostNelsonMandela, on 17 martie 2017 - 12:06, said:

Dacă momentan am i5 6600k, la 3.5ghz, doar cu grafica integrată, mai are sens să încerc ceva?

Sigur ca da, doar ca randarea o vei face exclusiv pe procesor, fara ajutorul procesorului grafic de pe placa video. O sa dureze putin mai mult, dar calitatea ramane aceeasi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate