Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Indexare pictograma site in Google

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Salut,

De ceva vreme am tot observat o scadere a traficului siteului meu iar la o simpla cautare in google am vazut faptul ca rezultatele apar, doar ca poza (acea iconita mica) este aceeasi la toate postarile mele. Este vorba de un site de retete culinare (bucatelenoastre.ro), tocmai de aceea mi se pare importanta acea mica fotografie sa apara odata cu rezultatul in google.
Folosesc wordpress impreuna cu Yoast SEO.
Aveti idee de ce se intampla acest fenomen ?

Multumesc mult.

Posted Image

Attached Files



#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
- Nu ai favicon?
- Nu inteleg de ce pe un site de retete culinare apar pantofi, slapi, laptopuri si alte minunatii de la Profitshare...
- Nu am gasit fotografia cu numele "rulouri-din-piept-de-pui-cu-bacon-si-cascaval", am gasit "fried-chicken-rolls"
- Nu am gasit fotografia cu numele "pasta-de-ton-cu-ceapa", am gasit "EOS-6D-5614"

Ce vrei sa-ti afiseze Google daca numele articolului nu se regaseste in denumirea unei fotografii din interiorul articolului?

#3
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Salut florinbad si multumesc pentru raspuns.
- apar pentru ca cel mai probabil te-ai uitat tu de curand la slapi, pantofi si alte minunatii :))
- imaginea are titlu + text alt. Pana acuma n-au fost astfel de probleme. Yoast SEO imi impune sa pun aceste denumiri, pe care de altfel le-am si pus.
Pana acuma a functionat fara probleme, nu am salvat niciodata (sau nu des) numele fisierelor jpg cu cel al titlului sau al cuvantului cheie. Cred ca e alta problema, zic si eu.

Merci oricum.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsebalos, on 17 martie 2017 - 11:04, said:

Pana acuma a functionat fara probleme,
sa nu uitam ca lucrurile se mai si schimba. Mai ales in SEO, regulat sint schimbari

View Postflorinbad, on 17 martie 2017 - 10:52, said:

- Nu ai favicon?
nu de favicon e vorba aici. Insa are favicon, nu ai dat click pe siteul omului inainte sa intrebi? Dura mai putin.

Edited by unbrutus, 17 March 2017 - 11:20.


#5
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Thx unbrutus.

Am schimbat denumirea fisierului la cele doua retete, sa vad in cateva zile ce se intampla.
Posted Image

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Sebalos, nu poti schima reclamele de la profitshare cu cele din sectiunea asta?
http://www.emag.ro/a...sd?tree_ref=478

Pe vremea cand foloseam Profitshare stiu ca iti puteai alege domeniul de selectie (in cazul de fata Bucatarie).

#7
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Am selectat de la inceput tipul site-ului dar asa este, vad ca mai degraba reclamele au legatura cu cookies-urile decat cu subiectul propriu-zis...

Attached Files



#8
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Din pacate desi am modificat denumirea fisierului dupa cateva zile in google tot aceeasi imagine apare.. Nu mai stiu ce sa mai incerc.. Eventual sa dezaztivez plugin-ul Yoast SEO.....
Posted Image

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Sa retrimiti sitemap-ul cu imagini? Zic si eu...Posted Image
(Google Accounts - Webmaster Tools - Manage my sites)

#10
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Acum mi-am adus aminte ca asta am facut in urma cu aproximativ o luna, dupa ce mi-am instalat un certificat SSL. Posibil sa fie din cauza asta oare ?!
Posted Image

#11
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Au inceput sa-mi reapara in google iconitele. Cred ca de la modificarea sitemap-ului au fost aceste probleme..
Multumesc oricum tuturor pentru help Posted Image

#12
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017
Okay...acum am si eu o intrebare care poate parea stupida: trebuie sa dai submit si la un sitemap doar cu poze? Credeam ca doar cel cu link-uri este indeajuns...

#13
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Eu folosesc YoastSEO pentru generarea sitemap-urilor. Automat sunt incluse si imaginile. In webmaster apare un grafic in care poti vedea cate poze sunt trimise spre indexare si cate sunt indexate.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate