Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TVA - Anaf

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Cel mai bine ma duc la ANAF si iau acea hartie
Stie cineva cat dureaza ?
Multumesc

#20
ALEXYO

ALEXYO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.08.2004
Daca inmatriculezi o masina cumparata din Germania si esti firma platitoare de TVA la dosarul de inmatriculare ,pe langa CUI-ul firmei (Cod unic de inregistrare) trebuie sa atasezi si CIF ( Cod de identificare fiscala) Nu iti trebuie certificat.Daca esti persoana fizica se merge la ANAF si se scoate acel certificat , dureaza 3-5 zile lucratoare.

#21
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
https://static.anaf....xa327052009.pdf

in unele judete stiu ca nu se cerea, depinde de administratia locala si de prefectura

#22
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010

 ALEXYO, on 17 martie 2017 - 13:39, said:

Daca inmatriculezi o masina cumparata din Germania si esti firma platitoare de TVA la dosarul de inmatriculare ,pe langa CUI-ul firmei (Cod unic de inregistrare) trebuie sa atasezi si CIF ( Cod de identificare fiscala) Nu iti trebuie certificat.Daca esti persoana fizica se merge la ANAF si se scoate acel certificat , dureaza 3-5 zile lucratoare.

O înmatriculeze pe persoana fizica, mai trebuie certificat ?
Nu prea am înțeles din ce ai spus concret

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Da, trebuie certificatul ala care atesta ca nu esti platitor de tva.

#24
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Pot sa ma duc eu la ANAF sa depun copii după acte, sau trebuie neeaprat proprietarul mașinii ?

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Teoretic propitaru', practic in 90% din cazuri nu se uita la asta, in restul cazurilor mai pui ceva bancnote langa buletin.

#26
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Am sa incerc luni sa iau copii de la proprietar.
Inafara de brieful mare si mic, pentru Germania mai trebuie altceva ?
Sau trebuiesc traduse ?


Am vazut postul :

 C63AMG, on 17 martie 2017 - 07:57, said:

Ba trebuie depus la Anaf si la persoana fizica.Si se depune:Copie CIV Romania fata-verso,Copie CI,Copie Kaufertrag achizitie sau factura,Copie Brief mare sau mic,si o cerere de la ghiseu de completat. Pentru eliberare certificat in scop T.V.A. Nu mai dezinforma lumea daca nu stii.

Daca trebuie cu carte de Romania, asta inseamna ca nici o masina nu mai este 100% sigura daca are tva-ul platit, pana nu se face RAR-ul ca se eliberze cartea, ce pare cam absurd..

Edited by soleavl, 18 March 2017 - 21:12.


#27
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 soleavl, on 18 martie 2017 - 21:07, said:

Am sa incerc luni sa iau copii de la proprietar.
Inafara de brieful mare si mic, pentru Germania mai trebuie altceva ?
Sau trebuiesc traduse ?


Am vazut postul :


Daca trebuie cu carte de Romania, asta inseamna ca nici o masina nu mai este 100% sigura daca are tva-ul platit, pana nu se face RAR-ul ca se eliberze cartea, ce pare cam absurd..



Vrei sa inmatriculezi un autoturism/autoutilitara/autotren/motociclete etc.Da?Pentru orice vehicul care nu a mai fost inmatriculat in Romania nici-o data PRIMUL PAS ESTE EFECTUAREA  R.A.R-ului in vederea eliberarii CIV(carte identitate vehicul) impreuna cu cartonas galben ITP,certificat autenticitate,certificat ITP(valabil si recunoscut in UE).
Pana nu faci RAR-ul masinii nu poti face nici-un demers (nici luare in evidenta,nici la anaf,nicaieri).

Edited by C63AMG, 19 March 2017 - 09:31.


#28
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Pai asta spun, ca toate mașinile care nu au rar ul făcut, pot sa mai pățești încă 19% din pretul lor

#29
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 soleavl, on 19 martie 2017 - 10:42, said:

Pai asta spun, ca toate mașinile care nu au rar ul făcut, pot sa mai pățești încă 19% din pretul lor
RAR-ul "NU" are treaba cu anaf-ul. RAR-ul are treaba DOAR cu autoturismul in sine ca el sa corespunda dpdv tehnic. Nu au treaba cu taxe si alte chestii legate de inmatriculare.

Edited by C63AMG, 19 March 2017 - 12:26.


#30
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Am gasit cam 10 masini, pe gustul meu, toate au nr rosii sau nr de Germania, deci nici una rar-ul facut.
Ca sa ma programez la RAR, dureaza mai mult de o luna ...
Nu exista nici o varianta sa verific masina fara RAR-ul facut ??

#31
omu_negru84

omu_negru84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2015
salut. am cumparat o masina din tara de la cineva care a adus-o din germania dar care nu este inmatriculata. pt inmatriculare pe persoana fizica mai am nevoie de acel certificat de neplatitor de tva? multumesc.

#32
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 omu_negru84, on 28 februarie 2018 - 10:27, said:

salut. am cumparat o masina din tara de la cineva care a adus-o din germania dar care nu este inmatriculata. pt inmatriculare pe persoana fizica mai am nevoie de acel certificat de neplatitor de tva? multumesc.
Daca vanzatorul o declara la taxe si impozite locale(unde are domiciliul fiscal) NU iti mai trebuie.
Deci:daca faci cu el contract de vanzare-cumparare in 5 exemplare,el se duce la el la taxe si impozite o declara si o scoate din evidenta(adica sa iti dea fiscal), cu stampila pusa pe cele 5 exemplare NU mai trebuie sa scoti tu Certificatul in scop T.V.A.(de aici se deduce ca masina tu ai cumparat-o din Romania si nu din alta tara).La final tie pe langa actele masini trebuie sa iti dea o copie dupa contractul sau factura de unde a cumparat el masina si 3 contracte in original intre tine si el cu stampila pusa la taxe si impozite de unde are el adresa.

Edited by C63AMG, 01 March 2018 - 08:24.


#33
unpacatos

unpacatos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.08.2008
Intrucat am cautat  o gramada pe internet, si nu am gasit cererea, am scanat-o pentru cei care doresc sa o completeze de acasa, sa nu stea la coada la ghiseu sa o ia si apoi sa mai stea o data dupa ce o completeaza ca sa o depuna.  
Vedeti ca desi la RAR nu se (mai) cer actele originale din tara de provenienta traduse aici se cer.

 soleavl, on 17 martie 2017 - 12:25, said:

Cel mai bine ma duc la ANAF si iau acea hartie
Stie cineva cat dureaza ?
Multumesc
5 zile lucratoare.

Edited by unpacatos, 28 November 2019 - 09:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate