Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

TVA - Anaf

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Buna seara, doresc sa achizitionez o masina adusa din Germania, dar am inteles ca la inmatriculari iti cere o foaie ca si cum masina nu are tva-ul recuperat, sau ceva in acest fel, doresc sa ma lamuriti.
Multumesc

#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
poate la inmatriculare pe firma ca la inmatriculare pe persoana fizica nu se cere,

#3
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postmasni, on 17 martie 2017 - 05:34, said:

poate la inmatriculare pe firma ca la inmatriculare pe persoana fizica nu se cere,
Ba trebuie depus la Anaf si la persoana fizica.Si se depune:Copie CIV Romania fata-verso,Copie CI,Copie Kaufertrag achizitie sau factura,Copie Brief mare sau mic,si o cerere de la ghiseu de completat. Pentru eliberare certificat in scop T.V.A. Nu mai dezinforma lumea daca nu stii.

Edited by C63AMG, 17 March 2017 - 07:59.


#4
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010

View PostC63AMG, on 17 martie 2017 - 07:57, said:

Ba trebuie depus la Anaf si la persoana fizica.Si se depune:Copie CIV Romania fata-verso,Copie CI,Copie Kaufertrag achizitie sau factura,Copie Brief mare sau mic,si o cerere de la ghiseu de completat. Pentru eliberare certificat in scop T.V.A. Nu mai dezinforma lumea daca nu stii.
eu unde  am inmatriculat anul trecut VW golf adus din Germania direct?in Bulgaria?copiile alea le-am depus dar o hartie expresa in care sa reiasa tva al masinii nu exista omule,pentru persoane fizice.

Edited by masni, 17 March 2017 - 09:40.


#5
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Eu am inmatriculat o masina de la Bulgaria luna trecuta si pe multi din inaintea mea i a intors din drum, precum ca nu au foaie la anaf.
Atat stiu ...
Deci sa inteleg ca pot cumpara o masina cu nr de Germania, si eu mai pot platii inca 19% daca nu am acea foaie...

#6
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postsoleavl, on 17 martie 2017 - 10:21, said:

Eu am inmatriculat o masina de la Bulgaria luna trecuta si pe multi din inaintea mea i a intors din drum, precum ca nu au foaie la anaf.
Atat stiu ...
Deci sa inteleg ca pot cumpara o masina cu nr de Germania, si eu mai pot platii inca 19% daca nu am acea foaie...
Nuu.In urma depuneri documentelor specificate mai sus iti elibereaza o foaie in care rezulta daca ai sau nu tva de plata.Daca masina este cumparata de la o persoana fizica din Germania nu are cum sa te puna sa platesti tva.Doar daca este cumparata de o firma din Ro de la o firma din DE atunci ai toate sansele(sa fie cumparata Netto,adica fara tva-ul de 19% din DE)

Edited by C63AMG, 17 March 2017 - 10:27.


#7
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Si daca este cumparata Netto, fara tva-ul de 19%, pe mine ma pune sa il platesc ? Sau nu are nici o treaba?
Am gasit un parc auto in Constanta, cu toate masinile aduse din Germania, cartea service, destul de ieftine, si de aceea intreb, pentru ca mi se pare ceva suspect ...

#8
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postsoleavl, on 17 martie 2017 - 10:30, said:

Si daca este cumparata Netto, fara tva-ul de 19%, pe mine ma pune sa il platesc ? Sau nu are nici o treaba?
Am gasit un parc auto in Constanta, cu toate masinile aduse din Germania, cartea service, destul de ieftine, si de aceea intreb, pentru ca mi se pare ceva suspect ...
Daca nu il are platit va trebui platit din ce stiu.Incearca sa cumperi de la persoana fizica,si asa scapi de eventuale probleme

Edited by C63AMG, 17 March 2017 - 10:33.


#9
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Dar de unde stiu eu ca este persoana fizica ?
Anul trecut cand am fost in Germania cu un prieten sa isi ia masina, a facut constract v-c cu pixul, iar in Romania  a facut alt contract ....
Spui ca in cartea masinii sa fie persoana Fizica ?

#10
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postsoleavl, on 17 martie 2017 - 10:43, said:

Dar de unde stiu eu ca este persoana fizica ?
Anul trecut cand am fost in Germania cu un prieten sa isi ia masina, a facut constract v-c cu pixul, iar in Romania  a facut alt contract ....
Spui ca in cartea masinii sa fie persoana Fizica ?
Rechnung - Inseamna factura(o elibereaza DOAR firmele si tine loc de CVC)
Kaufertrag - Inseamna contract vanzare-cumparare(se face de la persoana fizica la persoana fiica si de la persoana fizica la firma).In DE contractele,asigurarile pentru numere de Toll se mai scriu si cu pixul.
Firmele NU au voie sa faca contract vanzare-cumparare cand vand un bun(o masina,un tel.etc.).In schimb pot cumpara cu contract de la o persoana fizica.
Persoanele fizice NU au voie sa vanda cu factura(doar daca sunt PFA), doar CVC.In schimb pot cumpara cu factura de la o firma(auto,tel.etc)
Este chiar asa greu de inteles?Mergi la un birou de acte auto si te va lamurii

Edited by C63AMG, 17 March 2017 - 10:50.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostC63AMG, on 17 martie 2017 - 10:45, said:

Firmele NU au voie sa faca contract vanzare-cumparare cand vand un bun(o masina,un tel.etc.).

Asta e aberatie totala.

#12
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postf300, on 17 martie 2017 - 11:03, said:

Asta e aberatie totala.
Esti tu asa sigur?Ia pune mana si citeste si tu putin care sunt legile.Vinde-mi tu ca firma mie masina proprietatea firmei cu CVC.Pai la Metro,Dedeman,etc iti face contract cand iti vinde un produs?Sau iti da factura?Tu ca persoana fizica nu ai facturier!Si nici nu poti elibera bon de casa.Mai bine abtinete

Edited by C63AMG, 17 March 2017 - 11:07.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
CVC, facturier si alte prostii sint nerelevante. Cind cumperi ceva de la o firma inchei un contract, chiar daca nu e o chestie de 40 pagini pe care o citesti si o semnezi. Si cind treci de bariera la o parcare e tot contract.

Asta ca firmele n-au voie (N-AU VOIE, nu ca trebuie tu sa sapi putin sa vezi exact pe unde e contractul!!!!!) sa faca contracte pentru ce vind e aberatia zilei.

#14
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postf300, on 17 martie 2017 - 11:12, said:

CVC, facturier si alte prostii sint nerelevante. Cind cumperi ceva de la o firma inchei un contract, chiar daca nu e o chestie de 40 pagini pe care o citesti si o semnezi. Si cind treci de bariera la o parcare e tot contract.

Asta ca firmele n-au voie (N-AU VOIE, nu ca trebuie tu sa sapi putin sa vezi exact pe unde e contractul!!!!!) sa faca contracte pentru ce vind e aberatia zilei.
Incearca tu ca firma sa vinzi bunuri (tigari,haine,tv,piese auto.etc) cu CVC si ai sa vezi distractie cand vei avea control.Si vezi ca sunt foarte relevante.Iar firmele nu vand prin contract ca au stoc.NIR,da na.

Edited by C63AMG, 17 March 2017 - 11:17.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nene lasa-ma cu CVC-ul ala sau alte elucubratii.

Bineinteles ca e contract cind cumperi de la cineva, INCLUSIV SI MAI ALES FIRMA!!! Vezi in orice mail de confirmare daca ai comandat ceva online de la o firma serioasa. Da, inclusiv in Germania, daca ai comandat ceva de la amazon iti si descriu exact cind incepe contractul (da, Kaufvertrag) - asta ca sa-si dea niste loc de manevra in caz ca e vreo greseala de pret si vor sa anuleze comanda.

#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Factura este asimilata juridic cu un contract. Cine doreste, poate sa incheie separat si un contract explicit cu alte clauze. Cand se vinde o masina de catre o firma, uneori se poate intocmi SI un contract unde se precizeaza diverse alte conditii: garantie, livrare, modalitati de plata etc.

#17
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postf300, on 17 martie 2017 - 11:22, said:

Nene lasa-ma cu CVC-ul ala sau alte elucubratii.

Bineinteles ca e contract cind cumperi de la cineva, INCLUSIV SI MAI ALES FIRMA!!! Vezi in orice mail de confirmare daca ai comandat ceva online de la o firma serioasa. Da, inclusiv in Germania, daca ai comandat ceva de la amazon iti si descriu exact cind incepe contractul (da, Kaufvertrag) - asta ca sa-si dea niste loc de manevra in caz ca e vreo greseala de pret si vor sa anuleze comanda.
De cate ori am comandat de la o firma diverse chestii Online mi s-a eliberat o factura proforma.Documenteaza-te!
Eu nu scriu in lipsa de ocupatie.Doar vroiam sa ii spun initiatorului ce are de facut,si care sunt pasii.Raspunde-i tu la ce a intrebat daca stii.Sau tu scrii doar pentru simplu fapt ca vrei te iei la harta cu cineva?

Edited by C63AMG, 17 March 2017 - 11:40.


#18
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 04.11.2016
Attached File  proiect_OPANAF_certif_atest_fisc_anexa4.pdf   135.78K   65 downloads
Asta am gasit la o cautare rapida. Cauta si tu, poate gasesti ceva care sa te edifice, acum ca stii ce-ti trebuie.

Citat articol din 27.02.2017  https://www.delta-in...oate-detaliile/   sau aici: https://www.vezicatf...nd-din-germania
"Cum inmatriculezi o masina second hand din Germania, Olanda, Franta sau orice alta tara membra UE?
Un autovehicul second hand cumparat dintr-un stat membru al Uniunii Europene se inmatriculeaza dupa aceeasi procedura ca pentru un autovehicul uzat cumparat din Romania. Actele necesare sunt aceleasi, cu mentiunea ca, daca persoana care solicita inmatricularea mijlocului de transport achizitionat din alt stat membru al UE nu este inregistrata in scopuri de TVA, aceasta trebuie sa mai depuna, pe langa celelalte documente, si acest act:
formularul „Certificat privind atestarea platii taxei pe valoarea adaugată, in cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport”, prevazut de Ordinul presedintelului ANAF pentru aprobarea modelului si continutului formularelor „Certificat privind atestarea platii taxei pe valoarea adaugata, in cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport”. Acest formular se obtine de la sediul ANAF."

Edited by gabrieln2016, 17 March 2017 - 12:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate