Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Linux Incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
xRoNInn

xRoNInn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2017
Salut baieti, am si eu cateva intrebari despre sistemul de operare linux sunt incepator si dupa 15 ani folosind numai windows mi s-a luat de el ca de mere acre
vreau sa incerc ceva nou dupa toate parerile mele negative despre linux cum arfi ''Linux este sistemul de operare a saracilor'' bun nu vreau sa jignesc pe cineva dar asta am crezut, pana cand am vazut la cineva care folosea Ubuntu si imi placea skilurile care le executa chiar am ramas uimit de culorile naturale si tot am zis ca o sa incerc si a venit momentul!!! Ok ceea ce vreau eu sa va intreb este ce versiune de ubuntu imi recomandati am dat eu un search pe net si nu m-am putut decide ce versiune vreau adica stiti si voi vreau o versiune buna sa ma obisnuiesc cu ia orice raspuns este bine-venit

P.S nu conteaza cate resurse consuma am spus vreau ceva puternic buna si stabila va multumesc!!

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut. Dacă Ubuntu îți dorești, descarcă și instalează versiunea cu suport prelungit 16.04 (apărută în 2016, luna aprilie) pe arhitectura 64 biți PC:  http://releases.ubuntu.com/16.04/
Pe parcurs poți instala și testa și alte intefețe grafice diferite de cea implicită Unity (Kde, Xfce, șamd).

Tutorial partiționare: http://forum.ubuntu....ic.php?id=19064
Tutorial instalare Ubuntu: http://forum.ubuntu....ic.php?id=19064
Câte ceva despre ce faci după instalare: http://www.omgubuntu...buntu-16-04-lts
Secțiunea tutoriale a forumului: https://forum.softpe...8554-tutoriale/

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator

Ar fi util sa precizezi si despre ce hardware este vorba.
Daca vrei Ubuntu, atunci iti recomand o versiune LTS, cum ar fi 14.04 sau 16.04.
Inainte de instalare, poti testa in mod Live CD Ubuntu Desktop cu interfata Unity (care se apropie mai mult de interfata lui Mac OS X, deoarece tot voiai sa incerci ceva nou) sau oricare alt flavour care te atrage: https://www.ubuntu.c...ubuntu-flavours
Interfata pentru Desktop o poti inlocui.

De asemenea, poti testa orice distributie bazata pe Ubuntu, cum ar fi Linux Mint.

In caz ca ai un hardware suficient de puternic poti testa instalarea oricarei distributii intr-o masina virtuala (fie sub Windows, fie sub Linux) in VirtualBox. Inainte de a testa instalarea altui Desktop Environment iti recomand sa salvezi un snapshot in masina virtuala. Daca iti place, atunci poti relua procedura pe masina reala.
Ca incepator este inevitabil sa ajungi in situatii care sunt aparent fara iesire, de aceea este bine sa fii precaut (ca sa nu experimentezi surpriza unei deceptii), dar daca doresti sa inveti (din greseli), atunci singura cale este sa experimentezi.

Succes!

#4
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostxRoNInn, on 17 martie 2017 - 02:39, said:

Salut baieti, am si eu cateva intrebari despre sistemul de operare linux sunt incepator si dupa 15 ani folosind numai windows mi s-a luat de el ca de mere acre
vreau sa incerc ceva nou dupa toate parerile mele negative despre linux cum arfi ''Linux este sistemul de operare a saracilor'' bun nu vreau sa jignesc pe cineva dar asta am crezut, pana cand am vazut la cineva care folosea Ubuntu si imi placea skilurile care le executa chiar am ramas uimit de culorile naturale si tot am zis ca o sa incerc si a venit momentul!!! Ok ceea ce vreau eu sa va intreb este ce versiune de ubuntu imi recomandati am dat eu un search pe net si nu m-am putut decide ce versiune vreau adica stiti si voi vreau o versiune buna sa ma obisnuiesc cu ia orice raspuns este bine-venit

P.S nu conteaza cate resurse consuma am spus vreau ceva puternic buna si stabila va multumesc!!
Prima data cand am pus un Linux pe un PC(Red HAT 4.0), l-am dezinstalat imediat dupa instalare.
Mi se parea o chestie prea noua si prea grea pentru mine sa o inteleg.
Deci a durat 30minute primul Linux

Dupa cateva luni am zis sa mai incerc.
Am stat cu el 1 zi. Prea greoi era. Nu gaseai tutoriale video ca acum trebuia sa il explorezi tu.
Uninstall.

Apoi am cumparat o carte si Linux Red Hat si am citit. Dupa 2 zile nu am mai rezistat si am reinstalat iar sa testez ce scria acolo.
Am stat 2 luni cu el.
Avand probleme cu sunetul(placa de sunet) nu mai puteam folosi PC-ul ca player audio. Nashpa pentru mine.

Apoi am auzit de VMWare...... Ehe.....multe am invatat bootand in Windows si explorand Linux din windows.
Am avansat in el, a inceput sa imi placa desi bootam in windows de fiecare data ma grabeam dupa Boot sa lansez Linux in WMware.
Avansand, invatand cat mai multe de unul singur am zis sa o fac si pe asta..
Dual Boot.
Wooooo....deci dupa cateva luni utilizare setasem Grub sa intre direct in linux in 2 sec.
Windowsul era doar pentru chestii pe care trebuiam sa le fac repede si cu aplicatii windows. (Adobe Photoshop, etc) GIMP nu era pe atunci atat de sus ca Adobe.

Au urmat Fedorele.....cu care am fost ,,casatorit" cu fiecare in parte.un stiu daca mi-a scapat vre-una.
Centos..cu un suport bun pentru drivere si update-uri.

Cat apriveste multimedia ma indragostisem de Mandrake > Mandriva. Ce sa vezi, inca mai am nickname-ul dupa el. (Mandrke era luat. asa ca Mandrku mi s-a parut mai ok.)
Apoi a aparut si Ubuntu care este foarte bun pe partea multimedia. Sunet video...este super ok.

Deci ti-as recomanda Ubuntu si EU. Exploreaza-l , invata-l ca nu este greu. Chiar spectaculosas spune.

Edited by mandrku, 17 March 2017 - 09:28.


#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
ubuntu sau linux Mint Mate sau cinnamon / x32 sau x64
sunt cele mai usoare distributii si in plus vei gasi cel mai usor suport in caz ca te-ai impotmolit.

Edited by Mihai_3, 17 March 2017 - 10:10.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca doresti doar navigare pe net si ceva multimedia merge. Daca doresti servere de net, hosting, firewall, cloud, merge. Dar daca doresti sa editezi un document word si sa mai fie perfect compatibil cu inventiile lu' nea Gates renunta.
Eu folosesc Debian si Solaris. Dar win-ul e parfum !

Edited by bumpocbum, 17 March 2017 - 11:19.


#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Cred ca e mai bine sa incepi prin a instala Linux intr-o masina virtuala pe windows si abia apoi sa treci la instalare efectiva pe HDD direct.
Te va scuti de multe belele si timp pierdut

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postbumpocbum, on 17 martie 2017 - 11:18, said:

Dar daca doresti sa editezi un document word si sa mai fie perfect compatibil cu inventiile lu' nea Gates renunta.
Sărăcia aia de M$ Office îţi creează probleme şi între versiuni diferite ale suitei... 2007 vs 2010 de exemplu, apar diferenţe la formatarea textului, chestie care nu se-ntâmplă dacă ai salvat documentul .docx din LibreOffice.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, din pacate stiu prea bine. Dar daca dai unui beneficiar un document din Libre si il deschide in "saracie" iese altceva. Si ma refer la documente complexe nu la un text si 3 formatari.

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pai asta-i vina M$, nu-s in stare (sau nu-s interesati...) sa mentina compatibilitatea intre versiunile propriei aplicatii, ce pretentii sa ai la altii?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred ca e o politica de marketing sa te forteze sa scoti tot timpul bani din buzunar. Unde ar mai fi MS daca toata lumea ar folosi Linux si softuri gen Libre ? E vina dezvoltatorilor de programe ca tin cu ursu (as se citi MS)...
Ia sa vedem Autodesk ca face Autocad sub linux de ex, sau Adobe cu un Photoshop/Premiere/AE, si exemplele ar putea continua.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postbumpocbum, on 17 martie 2017 - 11:18, said:

Dar daca doresti sa editezi un document word si sa mai fie perfect compatibil cu inventiile lu' nea Gates renunta.

Mai exista inca persoane care nu au auzit de Microsoft Office Online care este gratuit si se poate utiliza inclusiv pe Linux?

#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu acum am auzit(vazut).
Multumesc Magister Ludi.

#14
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Se justifica folosirea in paralel a doua sisteme de operare?Windows pentru multimedia, prelucrari foto, jocuri online si Ubuntu doar pentru a naviga pe internet si a accesa pagina de facebook?Mai este si acum Ubuntu protejat de virusi sau si acest sistem de operare este afectat de virusi?

View Postbumpocbum, on 17 martie 2017 - 11:18, said:


Eu folosesc Debian si Solaris. Dar win-ul e parfum !
Debianul si Solaris ce iti ofera in plus fata de Ubuntu?Ce vrei sa zici ca windowsul este parfum?Ca este mai ok ca si sistemul de operare bazat pe Linux?

#15
xRoNInn

xRoNInn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2017

View Post_-_, on 17 martie 2017 - 07:45, said:

@initiator

Ar fi util sa precizezi si despre ce hardware este vorba.
Daca vrei Ubuntu, atunci iti recomand o versiune LTS, cum ar fi 14.04 sau 16.04.
Inainte de instalare, poti testa in mod Live CD Ubuntu Desktop cu interfata Unity (care se apropie mai mult de interfata lui Mac OS X, deoarece tot voiai sa incerci ceva nou) sau oricare alt flavour care te atrage: https://www.ubuntu.c...ubuntu-flavours
Interfata pentru Desktop o poti inlocui.

De asemenea, poti testa orice distributie bazata pe Ubuntu, cum ar fi Linux Mint.

In caz ca ai un hardware suficient de puternic poti testa instalarea oricarei distributii intr-o masina virtuala (fie sub Windows, fie sub Linux) in VirtualBox. Inainte de a testa instalarea altui Desktop Environment iti recomand sa salvezi un snapshot in masina virtuala. Daca iti place, atunci poti relua procedura pe masina reala.
Ca incepator este inevitabil sa ajungi in situatii care sunt aparent fara iesire, de aceea este bine sa fii precaut (ca sa nu experimentezi surpriza unei deceptii), dar daca doresti sa inveti (din greseli), atunci singura cale este sa experimentezi.

Succes!
Core i7 6700K 4.0GHz
Placa de baza ASUS RAMPAGE V EDITION 10
HyperX Savage Black 64GB DDR4
Zotac GeForce GTX 1080 Blower 8GB DDR5X 256-bit
HDD Seagate BarraCuda Pro 6TB SATA-III 7200RPM 128Mb

E destul de puternic de accea vreau sa duc performantele la maxim, mi-am instalat versiunea 16.04 si am lasat masina virtuala de o parte asa cum ai zis si tu trebuie expermintat direct din sursa lui oricum am timp un an de zile sa imi pot da seama cu ce sa mananca!!! Multumesc

View Postmandrku, on 17 martie 2017 - 09:26, said:

Prima data cand am pus un Linux pe un PC(Red HAT 4.0), l-am dezinstalat imediat dupa instalare.
Mi se parea o chestie prea noua si prea grea pentru mine sa o inteleg.
Deci a durat 30minute primul Linux

Dupa cateva luni am zis sa mai incerc.
Am stat cu el 1 zi. Prea greoi era. Nu gaseai tutoriale video ca acum trebuia sa il explorezi tu.
Uninstall.

Apoi am cumparat o carte si Linux Red Hat si am citit. Dupa 2 zile nu am mai rezistat si am reinstalat iar sa testez ce scria acolo.
Am stat 2 luni cu el.
Avand probleme cu sunetul(placa de sunet) nu mai puteam folosi PC-ul ca player audio. Nashpa pentru mine.

Apoi am auzit de VMWare...... Ehe.....multe am invatat bootand in Windows si explorand Linux din windows.
Am avansat in el, a inceput sa imi placa desi bootam in windows de fiecare data ma grabeam dupa Boot sa lansez Linux in WMware.
Avansand, invatand cat mai multe de unul singur am zis sa o fac si pe asta..
Dual Boot.
Wooooo....deci dupa cateva luni utilizare setasem Grub sa intre direct in linux in 2 sec.
Windowsul era doar pentru chestii pe care trebuiam sa le fac repede si cu aplicatii windows. (Adobe Photoshop, etc) GIMP nu era pe atunci atat de sus ca Adobe.

Au urmat Fedorele.....cu care am fost ,,casatorit" cu fiecare in parte.un stiu daca mi-a scapat vre-una.
Centos..cu un suport bun pentru drivere si update-uri.

Cat apriveste multimedia ma indragostisem de Mandrake > Mandriva. Ce sa vezi, inca mai am nickname-ul dupa el. (Mandrke era luat. asa ca Mandrku mi s-a parut mai ok.)
Apoi a aparut si Ubuntu care este foarte bun pe partea multimedia. Sunet video...este super ok.

Deci ti-as recomanda Ubuntu si EU. Exploreaza-l , invata-l ca nu este greu. Chiar spectaculosas spune.
Salut pe viitor o sa imi achizitionez niste carti insa sunt la inceput vreau prima data sa expermintez din el vreau sa ma obinuiesc cu el i-am acordat un timp destul de lung sa il pot intelege Multumesc!!

#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@xRoNInn: experimentând poți avea probleme, ca să eviți situațiile dificile poți face backup partiției / , Clonezilla e ok, live-cd, live-usb (uite un material despre cum se folosește: http://queen-soft.bl...ratuita-la.html), la nevoie repui clona în locul /. Poate fi folosit chiar și direct de pe hdd (http://stressat.blog...-hdd-grub2.html), deocamdată e posibil să te depășească, poate pe viitor.
Ți-am indicat sursa tutorialelor pe forum, uite și secțiunea de pe forumul local Ubuntu: http://forum.ubuntu....forum.php?id=56

@max_01: dual-boot Linux- Windows e o practică destul de comună, poți folosi ambele sisteme pentru ceea ce au mai bun. Linux (Ubuntu este doar una din distribuții...) este imun la viruși, riscurile pot fi unele bug-uri sau mai probabil lipsa de experiență a utilizatorului, e util să ai backup.

#17
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Initiator,
Mint si Ubuntu (un fel de fiu si tata cu Debian bunic) ar fi primii doi candidati. Chestia cu masina virtuala e ok dar nu pt prea mult timp.
Depinde cum iti place tie sa inveti ceva nou: vrei sa te arunce cineva in apa ca sa inveti sa te tii la suprafata, urmand sa faca altul in locul tau daca nu reusesti sau preferi sa inveti cu colacul? Vrei sa inveti sa mergi pe bicicleta in 2 ore sau in 2 luni cu roti ajutatoare?

Deci intre masina virtuala si "rade discul si pune numa' linux" sunt multe nuante de gri.

Recomadarea mea: masina virtuala sau distributie live pana alegi interfata fie la Mint fie la Ubuntu; Daca vrei un pic de challange, ia Ubuntu, daca vrei chestii mai verificate, testate, cu mai putine sanse sa te imbarligi undeva, e mai bine Mint. Idem in functie de interfata grafica, daca vrei mai aproape de XP ia Mint. Sfat: incearca sa nu-ti pierzi vrema cu prea multe custom-izari (poze pe destop, culori de butoane, background samd). Lasa-le la sfarsit (ca poate uiti pana atunci Posted Image). Va fi mai lesne sa te intorci, sa schimbi, sa reinstalezi -- cel putin cat esti incepator. Ulterior iti vei face un script ca sa-ti setezi briz-brizurile automat (dupa ce inveti cum sa faci unul).
Dupa ce ti-ai ales dupa cum arata (si ce-am scris mai sus), instaleaza ce-ai ales pe o partitie separata (dual boot cu windows) -- asta mi se pare cel mai safe si totusi fara sa ai windows-ul asa de aproape la indemana, sa fii obligat sa-ti rezolvi treburile pe linux, altfel ar fi ca si cum incerci sa inveti matematica folosind calculatorul de buzunar pentru operatiile de tabla inmultirii.

Dupa ce te mai acomodezi si zici ca nu-i asa greu, arunca mouse-ul si descurca-te minimum o saptamana cu instalare de OS (masina virtuala), instalare/folosite de programe. configurare, scris text, mail, browsing -- tot ceea ce faci tu in mod obisnuit (mai greu cu desenatul, posti sa sari peste asta). Vrei, nu vrei, o sa ajungi si in linia de comanda.

Pentru sanse maxime de reusita, engleza 'is a must' la nivel mai bun decat "binisor". Daca stii EN, pt cazurile cand vrei sa cauti ajutor de la o fiinta umana forumurile chioare de genul softpedia (sorry mods!) sunt de evitat. Indreapta-te spre cele de genul stackexchange. Nu stiu daca exista in lb romana. Grosul userilor pe IT din lumea asta nu vorbeste romana asa ca nu ma intereseaza daca exista in RO, nu cunosc.
Eu n-am avut, nu am si nu voi avea niciodata OS-ul pe pc-ul meul in limba romana (cel mult cu regionale pe RO) -- si asta e un mic secret care iti va castiga ceva timp de multe ori, cu conditia sa stii EN.

Pt statistica, am inceput cu madrake pe server in 2005, pe desktop in 2008, dar cochetat si cu ubuntu, 2012 ubuntu (prima versiune care se potrivea bine cu laptopul ce-l aveam atunci) pana in prezent. Inceput cu microsoft dos 2.0, primul windows a fost 3.0, reununtat in 2010 (parca) la win 7 dupa ce imi apare pe ecram cum ca copia mea e piratata cand era cu licenta full (nu OEM). Sictir si nici ca m-am mai uitat in urma.



View Postbumpocbum, on 17 martie 2017 - 11:33, said:

.. daca dai unui beneficiar un document ...
Fix asta ^^^ e cauza, Fix asta a fost si inca mai este virusul cu care microsoft a imbolnavit lumea asta, Fix asta este drogul injectat de microsoft la noi incepand cu sistemul de invatamant.
Fix asta e motivul pt care m-am certat destul de grav cu prietenul cel mai bun (pe o treapta destul de ridicata in invatamant) acum 10 ani. I-am zis ca nu se face bine la noi, sigur cineva ia spagi mari si iata ca acum 1-2 ani a iesit la iveala.
I-am dat exemplu din universitati americane si englezesti. Domne', da studentului posibilitatea sa foloseasca oricare dintre cele 3 OS-uri majore. Lasa la alegerea lui, nu-l mai lega la ochi pe microsoft si doc-uri si prostii. Ok, la noi nu e asa popular mac-ul, dar baga dom'le si linux. Ce pana mea e asta cu doc-uri si xls pe situl ministerului?
Cucu, am vorbit singur ... Vad ca in ultimii ani s-a mai dres busuiocul dar cu 2-3 flori, greu se face primavara. Plus ca aia infectati .. asa au ramas, greu sa invete din nou (chiar din gura lor stiu).

Traditional vorbind, ce se schimba pe vremuri intre furnizor si beneficiar erau hartiile. Si acum tot asta ar trebui sa se schimbe doar ca nu in format taiat copaci > facut hartie > tiparit > trimis curieri (care sa umple strazile orasului cu masinile) ci in format electronic. Singurul format electronic recunoscut la scara mondiala si disponibil pe orice platforma (inclusiv telefon) care inlocuieste hartia este pdf-ul (poate si varul djvu dar nu inca). Adobe a facut unul dintre lucurile cele mai laudabile si a publicat formatul, deci no problem.
Stiu ca urmeaza intrebarea "si ce fac daca beneficiarul trebuie sa completeze ceva pe hartoaga mea electronica si trebuie sa mi-o intoarca?". E prea mult de scris intr-un mesaj dar cred ca sunt cel putin 5 variante de rezolvat problema. Fara bani!

Poti sa schimbi cu latii si doc-uri, odt-uri si alte formate, mai mult sau mai putin proprietar, dar numai prin conventie prestabilita sau intre filialele aceleiasi firme sau analog. Deci nu fara intelegere prealabila si numai testat in avans.

Stiu ca o sa-mi sara multi in cap, dar altfel nu clintim bolovanul.
Mi-am pus casca ... Posted Image

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostxRoNInn, on 17 martie 2017 - 02:39, said:

P.S nu conteaza cate resurse consuma am spus vreau ceva puternic buna si stabila va multumesc!!
Putere in ce sens? Puterea de calcul e stabilita de hardware, nu de software. Niciun software, fie el si Linux, nu o sa iti faca hardware-ul mai rapid.

Puterea in utilizare nu o face niciun software, tu esti operatorul inteligent, puterea e la tine. Softul doar face ce-i spui tu sa faca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate