Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Automatizare poarta culisanta: Roger R30 vs Sommer SM40T

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Sunt in faza de proiectare a unei porti culisante liniare si nu stiu ce sa aleg. Postez aici in ideea in care as putea obtine un sfat de la eventuale persoane care s-au confruntat cu asa ceva.
Initial am considerat varianta Sommer SM40T, in principal datorita faptului ca automatizarea usii garajului este tot Sommer, telecomenzile pe care le am deja mai au canale disponibile deci pot fi programate si pentru poarta, made in Germany s.a. Cei de la MCA sunt insa la pamant cu reprezentantii pe teritoriu, consultantii habar nu au ce vand, colaboratorii care ar urma sa efectueze montajul incearca sa profite la maximum de pe urma celor cateva comenzi pe care le au - pe scurt sunt tare nemultumit de modul de colaborare cu acestia.
Un meserias mi-a recomandat Roger R30, astia sunt italieni, adevarul ca nu mi-au inspirat incredere niciodata, dar omul zice ca a instalat cateva si le asigura garantia, nu a avut probleme vreodata cu ele. Ma rog... Nu am incredere in astia nici sa trec strada. In aceasta idee ma gandeam sa postez aici. Poate cineva s-a confruntat cu detalii de genul si poate exprima o opinie bazata pe experienta.
Multam fain.

Attached Files



#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
NU strica sinergia nemtilor si ia Sommer, si cam pot sa ii inteleg pe cei de la MCA pentru ca, na, ce sa faci, cand ai comanda faci tot posibilul ca sa o onorezi, indiferent de rezultat.

#3
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Am un Roger montat la o poarta culisanta foarte grea.
Merge de 7 ani fara probleme.

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am un Somfy Elixo 500 și o poartă în consolă cu deschidere de vreo 5 m. Merge OK.

#5
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

sunt superincintat de alegerea SOMMER; montata de aproape 4 ani, fara probleme.
colaborare excelenta cu reprezentantul MCA in Constanta - usa de garaj tot de la ei.
poarta autoportanta are aproape 5 metri deschidere, kitul este pentru 400 kg daca mi amintesc bine.
grija mare la partea de echilibrare a portii; in plus service manul trebuie sa aibe o consola cu care se regleaza parametrii motorului de tractiune, precum si alti parametrii necesari, astfel incit poarta sa nu merga in valuri...

bafta,

laurentiu

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu am Nice Robus 400 de 6 ani , nici o problema . Poarta are 5 m si in jur de 300-350 kg din bare rectangulare si inchisa cu tabla lisa . Instalarea am facut-o singur evitand astfel plata unei sume ridicol de mare a unui montaj " autorizat " . Recomand !

Edited by Baxon, 17 March 2017 - 11:37.


#7
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 Baxon, on 17 martie 2017 - 11:30, said:

Eu am Nice Robus 400 de 6 ani , nici o problema . Poarta are 5 m si in jur de 300-350 kg din bare rectangulare si inchisa cu tabla lisa . Instalarea am facut-o singur evitand astfel plata unei sume ridicol de mare a unui montaj " autorizat " . Recomand !

Salut,

Vreau sa imi montez si ueu acest kit
Mi-ai putea da niste date de contact ? as avea niste nelamuriri

MercI !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate