Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Discutie privind electronice noi vandute prea ieftin pe site-uri shady/de anunturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Felix_Sima

Felix_Sima

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2017
Salutare. Pentru inceput tin sa spun ca nu am de gand sa cumpar asa ceva din doua motive : miroase a teapa si chiar daca nu ar fi , riscurile sunt prea mari. Daca mai conteaza , mi se pare si imoral sa profiti de ghinionul altora in halul asta.

  Acum sa trecem la subiect. Bantuind pe olx in timpul liber , mi-au atras atentia mai multe anunturi cu electronice sigilate. E posibil sa fi fost  doar cativa nefericiti, care din varii motive le vand sau nu. N-are importanta. Din curiozitate , sa zicem ca am facut niste "cercetari", iar respectivii le au fie de la hoti, fie de la altii de pe internet care le-au cumparat cu bani facuti din carding. Partea care ma intriga pe mine este urmatoarea : Am mers mai departe si am cautat si eu ca tot omu' pe google , nu am sa zic exact keywords-urile ca sa nu para ca fac reclama, si am ajuns pe un forum .. mai ciudatel sa zicem . Pe site-u asta am gasit thread-ul unui nene care cica are el mari oferte , trebuie sa recunosc , atragatoare la prima vedere , un iPhone 7 nou ajungand chiar si la 170 usd. Ca sa para/fie mai convingator, acolo erau si in jur de 70 de pagini de reply-uri , unele chiar si cu poze , ale unor "useri" care ii multumeau astuia. Sincer, eu cred ca este teapa. Mi se pare imposibil sa poti sa te bagi in asa ceva in 5 minute cu un email de yandex si cu google. Si culmea , fara sa te ia baietii de la diicot. In fine , poate am eu o mentalitate prea inocenta.
  
Parerea mea e ca treaba asta este aceeasi cu reclamele alea cu "You've won an IPAD click here to claim your prize", dar next-level. Nu prea cred ca exista cineva care sa trimita o adresa reala si o suma relativ mare de bani unui anonim si sa astepte sa-i vina lui 20 de iphone-uri si alte cacaturi. Dar ce stiu eu?

   Voi ce stiti despre asta? Ce parere aveti? Cred ca e revoltator sa se faca d'astea asa pe fata. Pana si vasilicaboss de la stana poate sa-si ia "aimec" cu google-translate. Sunt curios daca e cineva printre voi care cunoaste un nefericit care si-a luat-o astfel sau asemanator. Si chiar daca nu, va invit sa va dati cu parerea, doar suntem romani.

P.S. : Am ales categoria asta pentru ca aia cer plata in avans, bitcoin (daca am gresit-o, va rog mutati, sunt nou pe forum). De asemenea, sper ca nu va considera nimeni ca topicul se incadreaza in treaba cu "bani pe internet" pentru ca nu are ca scop obtinerea lovelelor prin intermediul internetului, ci informarea mea si hranirea curiozitatii mele.Dar daca decideti sa inchideti topicul, va rog frumos sa sacrificati 2 minute si sa-mi spuneti si mie de ce. Am mai cautat topicuri asemanatoare, dar am vazut ca dintr-un motiv anume se ocoleste subiectul. Mi-as dori ca acest topic sa evolueze intr-o dezbatere.

Multumesc pentru atentie.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Testezi piata acum sau ce vrei de la noi, bo$$?

Ai grija sa schimbi numele, nr. de telefon si orasele cat mai des daca vrei sa te lansezi in afacere.

Aaa, aproape ca uitasem, si pregateste si un tub de alifie, sa o ai tot timpul la indemana, ca nu se stie niciodata.

#3
Felix_Sima

Felix_Sima

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgumball3000, on 16 martie 2017 - 23:44, said:

Testezi piata acum sau ce vrei de la noi, bo$$?

Ai grija sa schimbi numele, nr. de telefon si orasele cat mai des daca vrei sa te lansezi in afacere.
Gluma sau nu , am sa raspund serios .

Cum am zis si mai sus , nu am nici o intentie sa intru in asa ceva. Riscurile sunt mult prea mari . Si daca as fi vrut sa testez piata , cu siguranta nu as fi venit pe softpedia pentru ca cei care umbla pe aici nu sunt destul de naivi sa pice in plase de genu' . Iar de la voi vreau sa spuneti ce credeti despre asta , daca e real sau nu, daca stiti vreo victima, etc. E o discutie libera . Fiecare spune ce-l taie capu'.
Acum daca ma credeti sau nu e alegerea voastra.

Btw, care-i treaba cu tubu de alifie?

OFF: Imi place treaba cu "clientu fidel emag". Istet

Edited by Felix_Sima, 16 March 2017 - 23:49.


#4
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Sunt ieftine pt ca sunt tepe, gen nu-ti trimite nimic sau iti trimite ceva copie ieftina, nu pt ca ar fi furate.
Produse furate se vand pe olx si prin piete dar la preturi obisnuite, nu reduse cu 50-90%.

Cardingul asta cum functioneaza? Ii dai banii inainte si ala plateste ceva cu un card furat si iti trimite la adresa ta? Pai atunci e aceeasi teapa, nu primesti nimic. Crezi ca magazinele nu verifica inainte adresa cardul? Ia propune-i sa platesti dupa ce primesti produsul sa vezi daca mai vrea. Nu e problema ca te trezesti cu politia la usa, ca legal tu poti demonstra oricand ca esti cumparator de buna credinta, problema e ca nu primesti nimic :)

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011

View PostAlexaLesby, on 17 martie 2017 - 08:41, said:



. Crezi ca magazinele nu verifica inainte adresa cardul?


Magazinul online nu are sub nici o forma acces la datele cardului, doar procesatorul de plati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate