Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

cum ancoram mobila pt cutremur?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
salutare,

voi cum ancorati mobila sa nu cada la cutremur? Eu ma gandesc la diblu+holtzsurub+profil metalic in forma de L (50x50x25 mm). Dilema mea e daca diblul (de plastic) va rezista unor smuncituri mici, dar f puternice, mi-e sa nu iasa din perete. Sa cumpar niste dibluri metalice, conexpanduri (pt beton) sau credeti ca sunt ok si diblurile clasice, de plastic? Faza e ca vreau sa pot desuruba in caz ca vreau sa mut mobila de ex cand vreau sa dau cu var sau altceva. Aveti solutii mai bune?

Edited by dreamtime, 16 March 2017 - 22:51.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Daca iese diblul, problema este ca nu mai e peretele.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Solutia ar fi sa nu existe corpuri grele suspendate independent .Dulapurile cad greu . Daca pica un dulap din picioare la un cutremur ...chiar nu  mai conteaza . Este greu sa asiguri 100 % dintr-un motiv foarte simplu. Sistemele de prindere sunt gandite pentru agatare . Iei un cui , il bati in perete putn inclinat ...si pot sa agati de el , lipit de perete, o haltera de 100 de kg. Daca inclini cuiul invers ...nu tine nici 5 kg. Diblurile sunt gandite pentru o singura directie de sustinere .

Edited by JurasikMan, 16 March 2017 - 22:56.


#4
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
Mai bine te gandesti cum iesi din casa cat mai repede! Eu cred ca daca va fi un cutremur va fi cu mult peste ala din 77, situatie in care nu mai ramane nimic in picioare.
Oricum, sa speram ca nu va fi.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu prefer sa cada pe mine biblioteca mea, decat apartamentul de deasupra.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
erau niste celule din alea ranforsate in care iti puteai pune rezerve de apa, mancare, lanterna, carti de citit, carti de joc etc...

Edited by Fane, 16 March 2017 - 23:25.


#7
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1TyOmCxB2kY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mihaiduban, 16 March 2017 - 23:24.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,678
  • Înscris: 14.10.2008
TV-urile astea LCD pare mai safe, nu mai au riscul de cadere al CRT-urilor. Posted Image

Oricum, nu am corpuri grele independente si am doar 1 singur etaj la imobil. In bloc turn la etajul 10 se poate rasturna orice.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MGqfvhtbmOQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
am un corp de biblioteca suprapus peste alt corp, cateodata ma minunez cum de nu cade cand trantesc o usa...

in videoul pus de Phobos vedem acele profile metalice in L, dar si niste benzi flexibile

@JurasikMan, exact, la asta ma gandeam si eu.


Am vazut la stiri pe protv niste bare telescopice puse deasupra dulapului pana in tavan, japonezii au asa

Edited by dreamtime, 16 March 2017 - 23:57.


#11
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
http://alerta.infp.ro/

http://alomax.free.f...eisGram2K70.jar

#!/bin/bash
java -jar /home/SeisGram2K70.jar -seedlink "geofon.gfz-potsdam.de:18000#RO_VRI:???#60" -seedlink.groupchannels YES -realtime.update 0.2

http://geofon.gfz-po...tus/gevn.php#RO

RO_VRI=Vrâncioaia

Edited by 3sat, 17 March 2017 - 00:48.


#12
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005

 pasilla, on 16 martie 2017 - 23:06, said:

Eu prefer sa cada pe mine biblioteca mea, decat apartamentul de deasupra.

Ordinea e urmatoarea: biblioteca personala, apoi apartamentul vecinului de deasupra.
Partea buna e ca biblioteca te va proteja de apartament.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă biblioteca e pînă aproape de tavan - 10-15 cm - merge și cu pene înțepenite între montanți și tavan. Dacă distanța e mai mare, profile L fixate de montanți și perete.
Corpurile suspendate - Dumnezeu cu mila...

#14
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
Exagerati prea mult.

Rezistenta unui diblu variaza foarte mult. Depinde de directia fortei aplicate. Daca e perpendiculara tine cu mult mai mult decat la smulgere.

Un Diblu de 10 in beton, cu gaura executata corect e garantat sa reziste cam la 9 KG / CM pentru smulgere.. Daca diblu are 5 CM lungime = 9 X 5 = 45 KG smulgere.
Daca forta e aplicata perpendicular, adica agatare e cam de 30 KG / CM. Daca diblu are 5 CM lungime  = 30 x 5 = 150, dar nu mai mult de 450 KG.
(cum verificam daca diblu e bine prins?, pai daca de la jumatatea strangerii, se strange greu, atunci e bine prins)

Diblu metalic, , un diblu de 10 cu lungime de 10 cm, poate rezista pana la 1500  kg forta smulgere si la forta perpendiculara 2500 kg sau pana se sparge betonul cu totul.

In caramida sau bca valorile sunt de 3 ori mai mici pentru diblurile din plastic. Iar cele metalice de 6 ori mai mici.

Puteti testa chiar voi aceste calcule, bagati un diblu de 10 in perete in partea de jos, apoi prindeti un L metalic de perete si urcati-va cu un picior pe el. Incepeti sa depuneti presiune pana cand va va sustine toata greutatea corpului, aveti grija sa nu va accidentati.

Eu am bagat in tavan de 10x6 si nu am reusit sa il smulg nici cu 75 kg ale mele.

Nu folositi dibluri din plastic de proasta calitate. Unele tipuri de dibluri pot rezista mai mult sau mai putin calucrilor de mai sus.

Edited by kreeper, 17 March 2017 - 13:16.


#15
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 danyel61, on 17 martie 2017 - 09:44, said:



Ordinea e urmatoarea: biblioteca personala, apoi apartamentul vecinului de deasupra.
Partea buna e ca biblioteca te va proteja de apartament.
Da, te transformi in pasta de tomate.

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Acum foarte multi ani am facut o asa " ancorare " la cerere , dupa cum vazuse omul " afara " .
Chinga de poliester , o bucata prinsa de zid , una de partea superioara a mobilei , si o catarama de cuplare .
Pare ceva slab , dar este foarte rezistent si demontabil in doi timpi . Este rezistent deoarece nu trebuie sa " tina " nimic , ci doar sa nu permita balansul . daca ar trebui sa tina ceva , inseamna ca aplecat podeaua , deci ...

#17
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
Daca pleaca podeaua e nasol.

Pentru ancorare se dau 3 gauri in perete de 10mm, se prind 3 L-uri de otel, se pune la fiecare element de mobila cate un L de otel, apoi prin gaurile lor se trece un zbir de otel, gasesti peste tot, asemanator cu ala de la bicicleta.

Ce face un nod dublu intr-un capat si un intinzator la celalalt.  Cu ziguranta va rezista mobila la cel mai naspa cutremur.

Attached Files


Edited by kreeper, 17 March 2017 - 20:51.


#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005
Ancorăm mobila cu lanțuri? Io cred că exagerați nițel...
Pene sau profile L ajung. Penele sînt mai umane - nu necesită nici găuri, nici dibluri. Și de ținut, au ținut o bibliotecă de 5m lungime pe 3 m înălțime, încărcată complet, la cutremurul din '77 și cele următoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate