Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Servlet Java EE

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

Quote

Io cred ca tu ai ramas cu impresia gresita ca trecerea de la wrappere la primitive a dus la scaderea memoriei de 10 ori, de fapt a fost vorba de schimbarea algoritmului, care nu mai aloca memorie aiurea in esenta lui Posted Image
Nu.Acelasi algoritm, insa s-au inlocuit collectiile de obiecte cu arrayuri de primitive si s-a observat o utilizare a memoriei de 7 ori mai mica , raportat la milioane de date procesate.
Apoi s-au inlocuit si  metodele din Java Lib standard care faceau cautare/filtrare via regexp si cele care returnau obiecte de tip exceptii, cu algortimi omologi scrisi in algoritmica de liceu folosind primitive.
Si s-a observat o utlizare a memoriei de 10 mai mica. Posted Image

View PostMosotti, on 20 martie 2017 - 16:32, said:

Cind foloseam io Comparable si Comparator tu te jucai cu putza-n tzarina. Cind te vad cit esti de incintat de chestia asta cu comparatorii mor de ris Posted Image
Un motiv in plus pentru care trebuia sa cunosti metoda "compareTo". De altfel eu de la tine pe tot parcursul acestei discutii am avut de la tine numai raspunsuri de genul:
"Nu stii tu bah...",   "hai bah....," "ba da bah stiam dar nu m-am gandit...", " cum bah...."
Si ca sa nu crezi ca te-as minti, uite aici pe altii  care s-au lovit de acelasi   dezavantaje pe care le creaaza wrapperele:
http://stackoverflow...boolean-in-java
Spune clar : "Second one is cheap considering memory expense" (referindu-se la primitive)


De fiecare data in loc sa raspunzi, ai schimbat subiectul invocand cu invective de limbaj de mahala , scuzele fiind cele mai puerile posibile.
Daca erai un profesionist , trebuie sa-mi argumentezi avantajele dar si dezavantajele(ca aici ne aflam in aceasta zona) a autoboxingului/unboxingului in JAVA.
https://docs.oracle....autoboxing.html

Un profesionist  precum domnia ta, isi argumenteaza opinia cu cifre  mai ales  atunci cand este contrazis de catre altcineva(de mine in aceast caz) cu cifre.
si nu incepe in limbaj  de blocurile gri, cu  argumente desprinse din raspunsul interlocutorului.

Cum era: "va multumim pentru timpul dumnevoastra, va sunam noi.Toate cele bune." Posted Image

PS: nici nu stii ca de mult a contat limbajul C pe care toti inginerii de software il invata la facultate, in java enterprise dar si java se, tinand cont de gradul de rudenie al lui java cu C. Posted Image
De aceea toti inginerii nostri de software fie ca lucreaza pe java, php, etc stiu  chestiile de baza din C, dar mai ales filosofia si modul in care C-ul te invata sa gandesti.Este crucial acest
limbaj in dezvoltarea ta personala.Cel putin te scapa de invective atunci cand nu intelegi din prima, cerintele interlocutorului Posted Image

PS2: noi la interviu punem aceasta intrebare , la partea de java SE, insa nu este eliminatorie, ci pur si simplu prin raspunsul dat la aceasta intrebare vedem experienta userului cu batchuri de date.
Daca vreodata a facut batching pe sute de mii sau milioane de date, este imposibil sa nu-i se aprinde beculetzul la aceea intrebare.Insa intrebarea nu are caracter eliminatoriu.Sigur depinde si cum raspunde.
Daca incepe cu epitatele tale atunci normal ca este. :D

Edited by lightpoint, 20 March 2017 - 17:28.


#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Nu.Acelasi algoritm, insa s-au inlocuit collectiile de obiecte cu arrayuri de primitive si s-a observat o utilizare a memoriei de 7 ori mai mica , raportat la milioane de date procesate.
Dar nu pentru ca metodele din wrappere se baga in obiecte de milioane de ori, cum credeai tu :w00t: :roflmaofast:

View Postlightpoint, on 20 martie 2017 - 12:01, said:

Ideea e ca String/Boolean/Integer sunt containere ale valorilor de tip  char[]/boolean/int.Adica pe langa valori mai contin si
metode de management ale acelor valori.La date putine, nu este nici o diferenta.Insa la date foarte mari de ordinul milioanelor , acele
containere de valori ocupa sute de mega de RAM ,care din punctul nostru  de vedere este spatiu ocupat degeaba.
:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

View Postlightpoint, on 20 martie 2017 - 17:00, said:

Un motiv in plus pentru care trebuia sa cunosti metoda "compareTo".
Evident cacunosc "metoda", nu e nici o metoda de cunoscut, sint doua interfete Comparable si Comparator, folosite de cind lumea. Mai precis probabil ca am folosit asa ceva prima data prin 2000 si ultima data acum vreo 4 zile :lol: Problema este ca nu imi imaginam ca tu te referi la asa ceva din enuntul tau si te-am avertizat ca enunturile sint cretine si ambigue. Credeam ca te referi la ceva mai modern, mai fancy :w00t:

#21
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostMosotti, on 20 martie 2017 - 17:26, said:

Evident cacunosc "metoda", nu e nici o metoda de cunoscut, sint doua interfete Comparable si Comparator,este ca nu imi imaginam ca tu te referi la asa ceva din enuntul tau si te-am avertizat ca enunturile sint cretine si ambigue. Credeam ca te referi la ceva mai modern, mai fancy Posted Image
Evident ca nu cunosti.In afara de faptul de a rade isteric ca forma de aparare atunci cand esti descoperit, tu altceva nu pre ai facut in topicul asta. Uitat-te la reply-urile tale, din ce in ce mai multe emoticoane decat raspunsuri exacte si contrargumente bine documentate.
Parca as discuta cu Becalli despre algoritmi si date. Fara suparare, maria Ta. Posted Image

Edited by lightpoint, 20 March 2017 - 17:32.


#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
"Ideea e ca String/Boolean/Integer sunt containere ale valorilor de tip  char[]/boolean/int.Adica pe langa valori mai contin si
metode de management ale acelor valori.La date putine, nu este nici o diferenta.Insa la date foarte mari de ordinul milioanelor , acele
containere de valori ocupa sute de mega de RAM
,care din punctul nostru  de vedere este spatiu ocupat degeaba." - lightpoint, Java Certified Professional

:roflmaofast:

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
De ce si-ar bate cineva capul cu procesara rapida/cu memorie mimina a mari seturi de date in Java? Avem C++ pentru asta: determinism, oscilatie in ce masura vrea programatorul intre control maxim si verificari suplimentare automate pentru siguranta, abstractizari zero-cost, etc. Nu mai zic de modelul de memorie in C++11 pentru controlul paralelismului.

Edited by dani.user, 24 March 2017 - 20:42.


#24
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdani.user, on 24 martie 2017 - 20:40, said:

De ce si-ar bate cineva capul cu procesara rapida/cu memorie mimina a mari seturi de date in Java? Avem C++ pentru asta: determinism, oscilatie in ce masura vrea programatorul intre control maxim si verificari suplimentare automate pentru siguranta, abstractizari zero-cost, etc. Nu mai zic de modelul de memorie in C++11 pentru controlul paralelismului.
Ai dreptate, dar exista multe tentatii de a folosi totusi Java, de exemplu toate programele/frameworkurile pentru big data.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate