Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Din data de 01.04.2017 U.P.C. a eliminat Shorts TV HD din grilă.

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#19
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017

 mike2044, on 16 martie 2017 - 12:36, said:

E simplu...nu au semnat prelungire de contract di difuzare pt acest canal.
Probabil nu au fost cereri iar când l au introdus l au primit bonus la semnarea pt alte canale.

Eu zic ca s-au certat cu cei de la AMC Networks, am spus si mai sus, iese Shorts, iar JimJam, Extreme, CBS Reality si AMC trec in Maxim.

#20
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
eu zic ca pleca UPC de tot din Romania.

Doamne! Citesc numai absurditati..

#21
sandelu25

sandelu25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.02.2017
sau cu ocazia scoaterii lui baga axn hd.

#22
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

 ronuquet, on 16 martie 2017 - 12:33, said:

Si totusi, de ce sa scoatem Shorts HD, in loc sa scoatem Etno HD sau Taraf HD ?!
Subscriu.

#23
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004
Deci după scumpiri ne trezim cu o 'surpriză' și anume eliminarea unui program calitate, fără nici o explicație. Dacă ar exista o explicație, atunci măcar să fim informați DE CE se intamplă asta.

Dpdv tehnic nu există nici o problemă de spațiu (și ne-a demonstrat Ronuquet pe larg). Deci în nici un caz nu trebuie eliminat ceva pentru a introduce altceva.

Și nu trebuie să picăm în capcana discuțiilor sterile despre cine trebuie să moară (ce program cică trebuie eliminat). Că nu se ajunge decat la dezbateri interminabile, care au mai fost în care se spunea ca AXN este o porcărie deci să nu fie AXN HD iar TNT dă numai filme vechi deci nici TNT HD nu trebuie, și tot asa cand problema este la UPC care iarași ne desconsideră.

#24
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
Pentru ca vreti nu vreti Taraf hd & etno hd  au mult mai multa audienta decat shorts

#25
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
TNT HD nu intra anul asta si nici cel viitor, mai multe sanse are BBC Earth HD. (la UPC Polonia, acolo la mama-TV-ului nu exista TNT HD si nici CN HD, dar exista Nat Geo People HD, BBC E HD, BBC Lifestyle HD si multe altele)

@a_d_y : da, ai completa dreptate, dar daca e sa o luam asa, de ce nu avem A Stars HD, Happy HD, ZU HD, AXN HD, Kiss HD si DIGI 24 HD? Ce cauta in grila Sundance, Mezzo si KBS World HD?

Acum in locul lui Shorts HD intra un post cu bitrate scazut, pentru ca acolo sunt 6 HD-uri pe frecventa, deci toate HD-urile au maxim 8 mbps, altfel incepe sa aibe de suferit calitatea posturilor.

Posturi cu bitrate scazut sunt Discovery-urile (au chiar 6 mbps). Antenele au 10 mbps. Sau pot intra vreo 3 SD-uri. Posted Image

#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 flobuc, on 16 martie 2017 - 12:16, said:

Vezi ca-i superi pe utopium si pe orange.
Cinemax 2 HD ar fi bine venit, la fel TNT HD, nu mai zic de AMC HD, dar sper sa nu bage AXN HD in loc de Shorts HD ca aia ar fi naspa. Din punctul meu de vedere Shorts era un canal ok, nu ma uitam decat o data la 6 luni la vreun filmulet, dar fata de AXN unde nu ma uit deloc de cand exista tot era ceva Posted Image

Edited by utopium, 16 March 2017 - 12:57.


#27
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,823
  • Înscris: 07.07.2009
Mi se rupe de audiența lor. Dacă o luăm așa să zboare și Mezzo HD dar și Arte HD, AMS HD etc. Se elimină un canal cu conținut unic și asta contează. Deja văd că intră gunoaiele Intact. Mai bine să am 30 de canale HD de calitate decât 44 de umplutură. Ideea cu "eu nu mă uit poată să iasă" nu e deloc corect. Eu nu mă uit nici la Pro TV că a devenit un gunoi, dar asta nu înseamnă că trebuie să iasă. Tot ce iese este o pierdere pentru cineva.

Edited by Kalman2007, 16 March 2017 - 13:01.


#28
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017

 utopium, on 16 martie 2017 - 12:56, said:

Cinemax 2 HD ar fi bine venit, la fel TNT HD, nu mai zic de AMC HD, dar sper sa nu bage AXN HD in loc de Shorts HD ca aia ar fi naspa. Din punctul meu de vedere Shorts era un canal ok, nu ma uitam decat o data la 6 luni la vreun filmulet, dar fata de AXN unde nu ma uit deloc de cand exista tot era ceva Posted Image

N-ai sa vezi nici TNT HD si nici AMC HD, nu la UPC cel putin.

Eu nu inteleg de ce se elimina posturi. RCS au reusit sa scape de obiceiul asta, Telekom au reusit si ei. Peste tot doar se introduce, nicaieri nu iese. De ce la noi iese?

Edited by ronuquet, 16 March 2017 - 13:02.


#29
sandelu25

sandelu25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.02.2017
Redeleanu e buba,,,

#30
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017

 sandelu25, on 16 martie 2017 - 13:04, said:

Redeleanu e buba,,,

Alt cineva nu prea as vedea sa fie vinovat. Fix de cand a intrat el pe fir s-a dus totul.

#31
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
Asa e. S-a dus totul. De aia UPC e pe crestere fata de 2015

#32
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017

 a_d_y, on 16 martie 2017 - 13:12, said:

Asa e. S-a dus totul. De aia UPC e pe crestere fata de 2015

Si cu ce s-au atras abonatii din 2015 incoace? Cu Taraf HD? Cu Rock SD? Cu MyZen in pachetul Sport? Cu dubluri la posturile HD existente deja? Cu DTX SD in premiera in Romania? Cu Romance TV in exclusivitate?

#33
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
Nu am raspuns. Dar cifrele au..

#34
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Puteau face multe fraierii, puteau sa implementeze mai devreme Docsis 3.1 care e extrem de puternic, sa elimine complet analogicul si sa umple grila cu posturi HD, sa aduca Horizon Pro, sa devina un fel de Ines mai ieftin, dar mai bun.

Dar nu se vrea. Eu cred ca ei nu realizeaza pe ce piata concureaza, ce concurenta e si cat de mult se dezvolta. Asa mai sunt si cei de la AKTA, ei acum viseaza telefonie mobila si post propriu, dar RCS cu Telekom baga fibra peste tot pe unde ei percep 38 lei/analogic.

Se lauda cu arhiva la UPC, desi T are de mult asa ceva, au si VOD, si PPV, si o gramada de alte functii.

O alta problema va fi televiziunea prin DVB-C la UPC. Avand in vedere ca UPC imparte frecventele de internet cu cele de televiziune, nu au atat de mult spatiu, si analogicul trebuie eliminat pentru dezvoltare.

Insa problema intervine atunci cand GSM-ul va fi incepand cu 700 Mhz (peste cativa ani), iar alte 6 frecvente vor fi folosite pentru DVB-T2. (in Bucuresti vom avea C25,C43,C29,C23,C37,C34)

Obligatoriu vor fi nevoiti sa treaca pe IPTV, dar ei inca nu au dat drumul la el, si cica e disponibil doar pentru clientii Business (desi nu am gasit mai multe informatii, macar poze cu un decodor IPTV)

#35
overmont

overmont

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 04.02.2007
Portal tv nu poate fi folosit de catre upc SI pentru anuntarea introducerii unor posturi noi? Vestile bune nu pot fi puse pe ecran concomitent cu cele "rele"?
Acest canal e folosit doar pentru eliminari de programe?!
Cine naiba gestioneaza strategia asta?

Nea Costica, se cunoaste... dimineata ai baut cafeaua cu Redeleanu!

#36
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,823
  • Înscris: 07.07.2009
La Docsis nu ai dreptate. Nu e nicăieri implementat 3.1. Doar nu credeai că noi o să fim primii. Deci nu depinde de Redeleanu chestia asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate