Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Conexiune internet satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ru5hm3

ru5hm3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2017
Tin sa va spun ca sunt nou in acest domeniu. As vrea sa realizez o conexiune internet prin satelit, care ar fi pasii care trebuie sa ii urmez? Am montata deja o antena satelit, ramane sa o orientez spre un satelit.(Inca nu sunt conectat la un provider de internet prin satelit, as putea face proba doar pentru tv ca ulterior sa cumpar un pachet de internet?-ma intereseaza sa verific doar daca primesc semnal de la acel satelit)
Daca folosesc o placa dvs-s skystar 2 de exemplu mai am nevoie de dreambox?! Am inteles ca pentru aceasta placa se gaseste un soft pentru a te conecta la internet.
Poate gresesc cu ce am scris mai sus, va rog sa imi dati o mana de ajutor!
Multumesc!

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
deci tu cum vrei sa te conectezi ?....

fara sa vorbesti cu un provider sau....?
te rog fii mai explicit daca se poate.

Edited by Mihai_3, 16 March 2017 - 11:25.


#3
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
La ce folosesti internetul ? Nu prea e rentabil decat doar daca nu ai provideri de internet in zona sau nu ai deloc semnal 4g / 3g pe gsm.

Referitor la ce ai spus:
Normal ca poti sa faci proba, asta ca sa te familiarizezi cu procedura de "prindere" a satelitilor. Semnal poti sa vezi daca ai pe satelit cu un aparat dinala de reglat, eu aveam ceva de genul montat intre lnb, audio era. Sat finder se cheama (detector de semnal). Cauta pe google "analizatoare satelit" si eventual o busola.

Internetul pe skystar nu merge ca ai doar receptie, eventual dai captura la ce iau altii dar nu e nimic interesant..

Edited by calbog, 16 March 2017 - 11:44.


#4
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Mare ti-e gradina Doamne...internet prin satelit....costa ala de rupe

#5
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
@ru5hm3

Cu skystar-ul nu faci mare lucru, doar "primesti" ce aduc altii. Asa cum a spus colegul mai sus. Pe de-alta parte, nu te ajuta in nici un fel, sa pozitionezi o antena de satelit intr-o anume pozitie. Pentru ca nu stii la ce provider vei face abonamentul, drept urmare, nu sti de pe ce satelit se va face conexiunea.

Exista intradevar oferte. Eu am gasit doar asa la intamplare pe google una. Nu-i fac reclama. Prima care a picat la cautare. Are si oferte. Asa ca studiaza oferta, mai cauta, fa comparatii iar pe urma decizi.

In primul rand ai nevoie de un LNB special, "two-way", deci care sa faca receptia datelor dar in acelasi timp sa fie capabil sa si transmita. Ce ai tu momentan, e doar pentru receptie.

...inca ceva, fara sa fiu rautacios cu sfatul colegului, undeva mai sus, dar nu te complica sa cumperi asa numitele "Sat-Findere". N-o sa te ajute cu nimic. Bani aruncati. Daca intradevar vei face un abonament la un provider prin satelit, oricum va veni cineva autorizat sa-ti  monteze antena si sa-ti predea instalatia la cheie.

Succes!

Edited by chris_dvb, 16 March 2017 - 13:22.


#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Mai exista si skydsl, dar tot cu echipamentele lor vin.

#7
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Omul a intrebat daca se poate, eu i-am spus. Costa 30 lei, un pachet de tigari..si nu is bani aruncati daca poate pe viitor se plictiseste omu de aceleasi canale tv si vrea sa schimbe satelitul..

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
http://www.skydsl.eu

 calbog, on 16 martie 2017 - 13:43, said:

Omul a intrebat daca se poate, eu i-am spus. Costa 30 lei, un pachet de tigari..si nu is bani aruncati daca poate pe viitor se plictiseste omu de aceleasi canale tv si vrea sa schimbe satelitul..
costa ceva mai mult de 30lei + un pachet de tigari.

p.s.
@ru5hm3
daca ai semnal de gsm vezi solitiile date de companiile de telefonie mobila.

#9
ru5hm3

ru5hm3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2017
Am de făcut o conexiune internet prin satelit pentru susținerea temei de licenta(tema prost aleasa), am antena parabolică a facultății care are si lnb și trebuie sa fac o conexiune Download/Upload. Am un skystar2pc placa, cam veche, se poate face doar Download prin ea, pentru Upload mi ar trebui un dreambox/receiver din câte știu. M am uitat la Skynet unde este 19 euro dar apare întrebarea: trebuie sa plătesc taxa de activare sau doar pur și simplu doar taxa de 19 euro pentru a downloada și a naviga pe net?

Edited by ru5hm3, 16 March 2017 - 16:32.


#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu ai cum sa faci tu ca simplu utilizator o conexiune two way prin satelit .Cine crezi ca o sa-ti dea acces sa uploadezi ceva prin tranceiver-ul satelitului .Upload-ul se plateste cu bani grei In plus , nu prea ai ce sa faci cu receptorul ala .Cum crezi ca poti face emisia cu un receptor ?
Sunt doua metode de a folosi satelitul .Half way , adica faci downloadul de pe satelit .si upload-ul il faci de pe o conexiune terestra . Si two way adica si download si upload se face de pe aceeasi antena .Caz in care ai nevoie si de echipamentul de emisie pentru upload .

#11
ru5hm3

ru5hm3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2017
Am zis ca sunt noob, nu știu prea multe :D măcar one way sa o fac. M am uitat pe oferte, trebuie sa plătesc și activarea serviciului sau doar pur și simplu taxa de 19 euro pentru Download?

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Asta o discuti cu cei de la care ai luat oferta .
Te lamuresc ei ce si cum platesti .

Edited by ndor, 16 March 2017 - 17:23.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ru5hm3, on 16 martie 2017 - 11:14, said:

Tin sa va spun ca sunt nou in acest domeniu. As vrea sa realizez o conexiune internet prin satelit, care ar fi pasii care trebuie sa ii urmez? Am montata deja o antena satelit, ramane sa o orientez spre un satelit.(Inca nu sunt conectat la un provider de internet prin satelit, as putea face proba doar pentru tv ca ulterior sa cumpar un pachet de internet?-ma intereseaza sa verific doar daca primesc semnal de la acel satelit)
Daca folosesc o placa dvs-s skystar 2 de exemplu mai am nevoie de dreambox?! Am inteles ca pentru aceasta placa se gaseste un soft pentru a te conecta la internet.
Poate gresesc cu ce am scris mai sus, va rog sa imi dati o mana de ajutor!
Multumesc!

In primul rand vei folosi echipamentele care ti le furnizeaza providerul de internet prin satelit nicidecum ceea ce vrei tu sa folosesti. adica echipamentele tale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate