Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

O mulțime de elevi au fost păcaliți de site-ul dexonline

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#73
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postr_murphy, on 16 martie 2017 - 14:09, said:

cred ca postarea unui anunt de genul "datorita unor probleme tehnice, site-ul este in intretinere ar fi fost cel mai ..... civilizat Posted Image
Nu vad vreun motiv valid pentru a se ascunde dupa perdea.

#74
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
hai sa ne gindim si din punctul de vdere al firmei. DACA ministerul ii actiona in judecata pentru facilitarea fraudarii concursului ?!?!?

daca le-a tras teapa la "intelughentzi", nu-i bine, daca se da impuscata, nu-i bine, daca ofera material de copiat, iar nu-i bine.. CUM SA FIE BINE?!?!?
incercati sa ginditi jurnalistic, privind din ambele puncte de vedere si vedeti cum cade, pentru ca... la o nunta nu poti sa-i multumesti pe toti .. Posted Image


View Postcleopatra00, on 16 martie 2017 - 14:18, said:

Nu vad vreun motiv valid pentru a se ascunde dupa perdea.

daca ai fii in america cred ca ai vedea 100 ...  stii legenda aia urbana cu "nu bagati pisica in cuptorul cu microunde" ??????

as sugera modificarea titlului in MII DE POTENTIALI FRAUDATORI/PLAGIATORI/COPIATORI ...

Edited by r_murphy, 16 March 2017 - 15:31.


#75
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postr_murphy, on 16 martie 2017 - 15:30, said:

hai sa ne gindim si din punctul de vdere al firmei. DACA ministerul ii actiona in judecata pentru facilitarea fraudarii concursului ?!?!?

Dar de ce sa ne oprim aici si sa nu dea in judecata si pe Vodafone/Orange/erdesh/telekom (dupa caz sau la un loc), pe Samsung/Apple/Microsoft/Sony/HTC/etc, eventual si pe aia de au inventat web-ul, internetul si asa mai departe?

#76
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Mie mi se pare ca cei de la DEX online au frizat nitel cretinismul la faza asta: ei administreaza un site care ar trebui sa ofere niste date pe care cei ce le consulta sa se poata baza in orice moment. Nu poti sa schimbi definitii, sa-ti bati joc de toata lumea care acceseaza site-ul, sub pretext ca impiedici niste elevi sa copieze la examene. Bineinteles, nu-i nimic ilegal, e vorba doar de prostie si fudulie fara rost. Acu' sa astepam urmatorul eveniment la care DEX online va schimba definitiile dupa cum bate vantul...

#77
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
situatia cu ' dex-ul online ' e doar o reflectare a vremurilor actuale.

Cei de la examen fac parte din generatia nascuta cu tableta in mana, care stiu doar swipe left and right , like si share. Toti de varsta lor stiu ca nu are rost sa citesti o carte sau sa cauti o definitie a unui cuvant in dictionarul tiparit, pt ca toate resursele sunt la indemana pe net.

Generatia 30+ are si experienta offline-ului, a vietii reale, pe care nu o inveti pe net sau prin tutoriale video ...

cat despre << de ce site-ul xyz>>  a modificat si indus in eroare utilizatorii : ce e pe net nu nseamna ca e si real/adevarat . e doar informatie disponibila, si atat. nimic mai mult; utilizatorul filtreaza informatiile...

Edited by marmota_vasi, 16 March 2017 - 16:18.


#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu au nicio legatura cu vreo autoritate din Romania, subordonare a Academiei Romane sau alt institut. Cei care participa la proiect sunt voluntari. CU alte cuvinte, sub denumirea dexonline.ro, pot sa posteze ce ii taie capul.

http://wiki.dexonlin...iki/Informații

#79
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View PostManasu, on 16 martie 2017 - 16:10, said:

ei administreaza un site care ar trebui sa ofere niste date pe care cei ce le consulta sa se poata baza in orice moment. Nu poti sa schimbi definitii, sa-ti bati joc de toata lumea care acceseaza site-ul...
vad ca ai niste pretentii destul de ridicate de la ei - de curiozitate, ai donat vreodata macar un leu pt acest proiect? daca aveai un contract cu ei, plateai ceva pt serviciul asta, intelegeam. dar nu, trebuie sa fie gratis, dar si sa te poti baza pe el in orice moment. eu vad putina ipocrizie aici...

#80
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016

View Postborn2lose, on 16 martie 2017 - 16:31, said:

vad ca ai niste pretentii destul de ridicate de la ei - de curiozitate, ai donat vreodata macar un leu pt acest proiect? daca aveai un contract cu ei, plateai ceva pt serviciul asta, intelegeam. dar nu, trebuie sa fie gratis, dar si sa te poti baza pe el in orice moment. eu vad putina ipocrizie aici...
Nu cumva vezi si sula? aia de langa prefectura.

Nu este voba de vreo "pretentie" din partea mea, ci de o etica ce n-ar mai trebui pusa in discutie... din punctul meu de vedere este vorba de prostie cand iti sabotezi produsul, sub orice pretext ai face asta. Iar un serviciu, gratuit sau platit, trebuie sa ofere incredere celor ce-l utilizeaza, altfel degeaba "e gratis dar nu te poti baza pe el".  

PS: sper sa nu te agati de "sula", ca sa nu ne irosim in 'nspe posturi explicative inutile. Posted Image

Edited by Manasu, 16 March 2017 - 17:02.


#81
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 16 martie 2017 - 13:34, said:

[1] Unii au ţinut să copeieze, alţii nu. Eu nu am o problemă cu cei care nu au copiat, ci cu cei care o fac pe neprihăniţii, deşi au copiat sau au vrut să copieze.
[2] Iar pe unii nu-i pasionează literatura. Pur şi simplu. Asta nu înseamnă că sunt proşti.
[1] Unora nici nu le-a trecut prin cap sa copieze - la asta te-ai gandit? Nu stiu cu cine ai tu sau nu vreo problema, dar ar trebui sa avem cu totii o problema cu cei care se obisnuiesc sa acceada la un nivel superior in viata furand.

[2] Pe cei care nu au fost / sunt pasionati de lectura si nu practica sportul asta nici nu ii vad afectati realmente de ce apare prin vreun DEX (pe orice suport ar fi acesta) si nici rubricile in care se explica sensul unui cuvant prin nu stiu ce revista. Nu, nu-s prosti... sau in fine, le este suficient vocabularul pentru a cere o saorma si pentru a injura pe strada.

djl, nu deschizi un topic despre "surse" de informare in examene? Eventual pe decenii, avand in vedere ca or fi avut si astea o evolutie in timp.

______________________________________________________________________________________________
Ca tot atragea cineva atentia ca subiectul topicului ar fi intrebarea inititatorului daca este legal gestul celor de la *********
Aici, chiar si pe aria Juridic, batem campii (mai mult sau mai putin documentat Posted Image ).
Daca are cineva vreo problema cu legalitatea respectivului act, singurul raspuns nu i-l poate oferi decat o instanta. Deci asteptam pe viitorii "picati" sa conteste rezultatele examenelor si isi actioneze in judecata "sursele" Posted Image

Edited by BlueKing-69, 16 March 2017 - 17:20.


#82
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postlogy, on 16 martie 2017 - 04:49, said:

Pe scurt: Cei de la dexonline au modificat site-ul cu cuvintele de la simulare pentru ca au existat prea multe accesari in timpul examenului.

Este legal asa ceva ?


Quote

Lăsăm la o parte stupizenia unor oameni de a trișa la un examen de antrenament.
Restul cititi pe blogul lor

Ce bine suna partea asta Posted Image

Quote


Vă reamintim pe această cale că dexonline este software liber și oricine dorește poate programa pentru noi. Oferim la schimb recunoștință și momente hilare ca acesta.
Apropo de titlul acesta:  "Mii de elevi au fost pacaliti de site-ul dexonline." e o tampenie totala ! de ce ?

Quote

de la 08:00 la 08:59 au fost 9 căutări;
de la 09:00 la 09:59 au fost 143 de căutări;
de la 10:00 la 10:59 au fost 171 căutări;
de la 11:00 la 11:59 au fost 989 căutări.
Care sunt miile ? tinand seama ca la ora 11:00 examenul de simulare s-a terminat (deci cei 989 au accesat siteul dupa simulare) plus faptul ca nu numai elevii de clasa a VIII-a au accesat siteul .  Eu as pune titlul : Cativa elevi pacaliti de prostia lor !

Edited by stlk, 16 March 2017 - 19:43.


#83
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008
Daca site-ul a procedat legal sau ilegal nu prea conteaza . Tara nu are nevoie de oameni pregatiti , de altfel nu prea mai au unde sa munceasca .... cantecul spune totul. S-a dus vremea cand se facea carte in Romania , acum cine vrea sa invete are nevoie de bani .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PNwYsR5GB5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by skystars, 16 March 2017 - 19:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate